ساختمان پلاسکو که صبح پنجشنبه سی‏ ام دی‏ماه طعمه‌ حریق شد و فرو ریخت، سرگذشت عجیبی دارد. ساختمان 17 طبقه‌ی پلاسکو را نخستین ساختمان بلندمرتبه و مدرن ایران در تهران می‌دانند که بیش از نیم قرن پیش ساخته شد.

رضا فدافن

ساعت 22 قرار است شهر را مه‏پاشی و ضدعفونی کنند. روبروی تلویزیون نشستیم و داریم اخبار مربوط به کرونا رو می‏بینیم. یکی از همسایه زنگ می‏زند. از دست زباله‏ گردها نالان است. بنا به گفته او در قسمتی از کوچه چند برگ دستمال کاغذی استفاده شده و ماسک و دستکش مستعمل روی زمین افتاده بود،

حمید ضیایی
احسان عاقل متولد ۱۳۶۳ در کاشمر متولد شد. از سال ۱۳۷۸ تأتر را شروع کرد. عاشق تأتر است. با تأتر و برای تأتر زندگی می‌کند. هیچ آرزویی جز بهتر شدن وضعیت تأتر شهرش ندارد.

در سال ۱۳۹۲ به تهران عزیمت می‌کند و در دانشگاه هنر تهران شروع به تحصیل در رشته‌ی تأتر می‌کند.

رضا فدافن

تا همین دوران جنگ شاهد رواج انواع جلوه‏های یاریگری در کاشمر بودیم. بیش از این در باره فرهنگ یاریگری در دیارمان سلسله یادداشت‏های در این نشریه تقدیم شما خوانندگان عزیز شده است.


انتخاب حجت ‏الاسلام نیک ‏بین برای برخی محال و برای بسیاری قابل پیش‏ بینی بود. سومین روحانی در حالی ردای نمایندگی خطه ترشیز در بهارستان را بر تن می‏کند که توانست در رقابت با دو نماینده ادوار ترشیز و سه کاندیدای دارای سابقه حضور در رقابت‏های انتخاباتی ادوار مجلس برنده میدان شود. بیش از این نمایندگان خطه ترشیز اصالتی بردسکنی و کاشمری داشتند، این بار برای اولین بار فردی کوهسرخی توانست نماینده این حوزه در مجلس شود و  این در حالی بود که آرای وی تنها از منطقه زادگاهش نبود و در نقاط مختلف چهار شهرستان ترشیز دارای رای بود.

برای منتخب مردم ترشیز در یازدهمین دور رقابت‏های انتخاباتی مجلس بهترین‏ها را آرزومندیم. ایشان بسان ما یقین دارند که نماینده بیست درصد شرکت کنندگان در این دوره از رقابت‏ها نیستند، ایشان نماینده تک تک اهالی چهار شهرستان ترشیز بزرگ محسوب می‏شوند. رقابت‏ها جای خود را به ارادت‏ها و رفاقت‏ها داده است. این نکته به طور قطع مدنظر منتخب مردم بوده و هست و خواهد بود. کاندیداهای این دوره به دو دسته تقسیم می‏شدند. برخی طرح و برنامه‏های داشتند و بعضی نداشتند. پیشنهاد می‏گردد این قبیل طرح‏ها اخذ و در اتاق فکر منتخب مردم بررسی شود.

ضمن آرزوی موفقیت برای منتخب برنامه در دوران خدمت انقلابی‏شان به خطه ترشیز، امیدوارم ایشان در راه تحقق شعارهایشان موفق باشند. در کسوت یکی از اهالی رسانه جسارت کرده به ایشان پیشنهاد می‏کنم در وهله اول یک آسیب‏شناسی از علل توسعه نیافتگی 4 شهرستان ترشیز انجام دهند. این مهم بایسته است در ایام منتهی به خرداد 99 و آغاز به کار مجلس یازدهم به اتمام برسد. برای این موضوع شایسته است اسناد توسعه سه شهرستان کاشمر و خلیل‏آباد و بردسکن بررسی شود. برای کوهسرخ هم باید راهکارهای برای تهیه سند توسعه مطرح شود. تهیه اسناد توسعه مناطق ترشیز نیازمند زمان و یک کارگروه متخصص بومی است.

برای تهیه این اسناد با نگاهی بومی باید آمایش سرزمین در منطقه به فرجام برسد. این مهم بسیار حیاتی است و اگر آقای نیک‏بین بتواند آن را به فرجام برساند تبدیل به اولین نماینده ترشیز می‏شود که کاری اساسی و بنیانی کرده است. این همه وقتی پایدار و تاثیرگذار است که پایش آماری هم محقق شود. با این چند کار فرق دوغ و دوشاب در ترشیز مشخص خواهد شد. فرق شعار و شعور مشخص خواهد شد. مشخص خواهد شد در این چهل سال کدام افراد قشنگ حرف زدند و کدام افراد حرف‏های قشنگ زدند و چه کسانی به فکر توسعه پایدار منطقه بودند. این چند کار می‏تواند بهانه تشکیل اندیشگاه توسعه و پیشرفت ترشیز باشد.

در هر حال این چند طرح معمولا روی کاغذ به بهترین نحو انجمن شده است ولی در عمل اینطور نیست. این کارهای اساسی اگر به درستی انجام شود می‏توان برای جذب سرمایه‏گذار اقدام کرد. طنز تلخ مهاجرت سرمایه‏داران ترشیز به سایر جاهاست. متاسفانه در این دهه‏ها نتوانستیم به درستی سرمایه‏گذاران خارج از ترشیز را دعوت به اشتغالزایی در منطقه بکنیم. حتی نتوانستیم از نهادهای چون آستانقدس رضوی و بنیاد مستضعفان و انواع موسسات معتبر مالی و کنسرسیوم‏های مختلف دعوت به سرمایه‏گذاری مثلاً جهت دوبانده کردن محور کاشمر به سه راه شادمهر و یا خلیل‏آباد به سه راه اسب کشان بیارجمند بکنیم.

امید منتخب مردم بتواند در این راستا کاری کارستان بکند. وقوع این کار کارستان در حوزه‏های صنعت و معدن و گردشگری هم مزید امتنان است. مواردی که طرح شد راهکارهایی برای مبارزه با بیکاری و تلاشی برای تولید ثروت است. اشتغالزایی باعث تقویت هرم جمعیت چهار شهرستان و مقابله با پدیده مهاجرت می‏شود. این فرمول بسیار ساده، دقت‏نظری پیچیده و با برنامه را می‏طلبد.  امید جناب نیک‏بین ضمن تلاش برای قانونگزاری در مجلس و انجام وظایف یک نماینده، به این موارد نهایت دقت را داشته باشد. در بحث ایجاد یک اتاق فکر و یا اندیشگاه توصیه می‏شود لیستی از کاندیداهای ادوار مختلف تهیه شود.

در این لیست با اسامی جمعی از شخصیت‏های علمی و اجرایی استان و کشور آشنا خواهید شد که در حوزه خود دارای نفوذ و گستره اختیارات هستند. سوای این عده می‏توان به چهره‏های دانشگاهی و مدیران ترشیزی‏الاصل اشاره کرد. برخی از اینان بازنشسته شده‏اند و به طور قطع می‏توانند در ترشیز و مشهد و تهران میز خدمت برای چهار شهرستان ترشیز را مدیریت و هدایت بکنند. غرض آن که منتخب مردم ترشیز می‏تواند برای اولین بار کاری کارستان در حوزه همفکری نخبگان منطقه برای عمران و آبادانی ترشیز بکند. نیک‏بین اگر تلاش کند می‏تواند مرد اولین‏ها در منطقه باشد. کافی است حب و بغض‏ها به کناری گذاشته بشود.

توجه به ساماندهی اسناد توسعه منطقه مبتنی بر آمایش سرزمین و پایش آماری و در نهایت شناسایی فرصت‏های سرمایه‏گذاری باعث ارتقای کمی و کیفی محورهای توسعه چهار شهرستان ترشیز اعم از کشاورزی تا صنعت و گردشگری می‏شود. این همه منجر به توسعه شهرک‏های صنعتی و ایجاد خوشه‏های صنعتی خواهد شد. توجه به صنایع تبدیلی محصولات مختلف منطقه از کشاورزی تا معدن و گردشگری و صنعت می‏توان در رشد اشتغال و تولید ثروت موثر باشد. از همین منظر بایسته است صنایع بسته‏بندی با تکیه به خلاقیت نیروهای صنعت برندینگ مورد توجه قرار بگیرد. در این صورت می‏توان به زیرساخت‏های توسعه توجه ویژه‏ای کرد.

سرمایه‏گذاری سرمایه‏داران داخلی و خارجی باید معطوف ایجاد اشتغال بشود و همزمان حوزه راه ساماندهی شود. این ساماندهی مشتمل بر توجه به راه‏های مواصلاتی و تلاش برای دوبانده کردن آنها، اتصال ترشیز به خط راه‏آهن و تقویت فرودگاه بخش خصوصی کاشمر است. این گزاره‏ها اگر محقق شوند می‏توان در باره منطقه اقتصادی ویژه ترشیز صحبت کرد. می‏توان از احداث بندر خشک در منطقه گفت. می‏توان به استفاده از انرژی خورشیدی فکر کرد. می‏توان دغدغه‏های توسعه ترشیز را به طور جدی بررسی کرد. واضح و مبرهن است این همه در فضایی ممکن است که نگاه خطی و جناحی و به تعبیر زیرآب‏زنی وجود نداشته باشد.

ایده و پیشنهاد جهت طرح در محضر منتخب مردم بسیار است. در این یادداشت به اصلی‏ترین موارد اشاره شد. در آینده مباحث دیگری هم طرح خواهد شد. همه منتظریم ببینیم منتخب مردم برای تحقق شعارهایش چه سازوکاری را انتخاب خواهد کرد. امید در دوران نمایندگی ایشان هیچ اختلافی در منطقه مشاهد نشود. هیچ فعال مدیریت شهری با شورای شهرش اختلاف نداشته باشد. حال دهیاری‏ها و شوراهای روستاها خوب باشد. اقشار مختلف دیارمان حالشان بهتر از همیشه باشد. دانشگاه‏ها ورای شعار و حرف، در خط اول توسعه پایدار منطقه باشند. امید آیندگان از مجلس یازدهم به نیکی یاد کنند و از نیک‏بین خاطرات خوشی برای هم نقل کنند. آمین.

حمید رضا بی تقصیر

در شماره گذشته یادداشتی با عنوان «پیشنهادهای بنیانی برای منتخب مردم ترشیز» خطاب به حجت‏الاسلام جواد نیک‏بین تقدیم شما خوانندگان فرهیخته نشریه شد. بازخوردهای این یادداشت در نوع خود جالب بود.

سید علیرضا نبوی ثالث
به درديم از اين رفتن اندر فريب
زماني فـراز و زماني نشـيب
فردوسي

انتخابات مجلس یازدهم با همه ی فراز و نشیب هایش،  با پیروزی اکثریت کاندیداهای اصولگرا به پایان رسید ، آمار و ارقام در سطح کشور نشان می دهد که اصلاح طلبان در مجموع متحمل شکست سنگینی شده اند ،

بخش اول 

در هر دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی شاهد حضور شخصیت‏های مختلفی در گردونه رقابت‏ها هستیم. اینان غالباً در دو قالب در صحنه حضور دارند. برخی چپی و بعضی راستی هستند. به عبارتی اصلاح‏طلب یا اصولگرا هستند. پس یک قالب آنانی هستند که سیاسی می‏باشند.

حمیدرضا بی تقصیر

در بحث شگفتی‏های انتخابات به بحث تبلیغات اشاره شد. دقت کاندیداهای اصلی به استفاده از انواع روش‏های تبلیغاتی در نوع خود جالب بود. این تعبیر کاندیداهای اصلی اسباب تعجب نشود.

محبوبه وزیری 


همیشه از دور که به کارها نگاه می‌کنیم ، انجامش آسان به نظر می رسد و وقتی وارد کار می شویم مشکلات چهره دیگری از خود نشان می دهند. به عبارتی خارج از گود بودن تا وارد گود شدن از زمین تا آسمان فرق دارد. شاید کار نوشتن ، مطبوعه نویسی یا روزنامه نگاری یکی از این کارها باشد .

 

رضا فدافن 

این روزها کرونا ویروس، بحث مطرح در محافل است. در جمعی موبایل به دست هر کی داشت مطلبی در باره کرونا را به نقل از شبکه‏های اجتماعی می‏خواند. کلی جوک و مطلب طنز در باره کرونا باعث رویش گل لبخند بر لبانمان می‏شد. ملت جالبی هستیم در باره یک عامل مرگ هم جوک می‏سازیم. که مثلاً ویروس از ووهان به شهر سوهان رفت!!