ساختمان پلاسکو که صبح پنجشنبه سی‏ ام دی‏ماه طعمه‌ حریق شد و فرو ریخت، سرگذشت عجیبی دارد. ساختمان 17 طبقه‌ی پلاسکو را نخستین ساختمان بلندمرتبه و مدرن ایران در تهران می‌دانند که بیش از نیم قرن پیش ساخته شد.

حمیدرضا بی تقصیر 

شبکه‏ های اجتماعی به‏ طور عادی در میان مخاطبان شان جایگاهی بالاتر از روزنامه‏ ها و صدا و سیما داشتند. کرونا و دوره قرنطینه باعث شد این جایگاه رشد بیشتری بکند. به طور کلی اینترنت در این ایام به یک اولویت بدل شد. حتی دولت به وزیر مربوطه دستور داد به خانواده اینترنت رایگان بدهند.

سید علیرضا نبوی ثالث 

از این مشتی ریاست جوی رعنا هیچ نگشاید

مسلمانی ز سلمان جو و درد دین ز بودردا

حکیم سنایی

نیم نگاهی به وضعیت ساختار اداری در صد ساله اخیر نشان می دهد که «دزدان با چراغ» به خاطر منافع شخصی ، با سوء استفاده از قدرت ، چه بلاهایی که بر سراین کشور و ملت نیاورده اند .

حمید فدافن

یک مقدمه کوتاه:

یقین در سطح شهر شاهد حضور افراد سالمند در گوشه و کنار شده‏ اید. برخی زنبیل به‏ دست عازم خرید یا برگشت به خانه هستند. برخی دست یکی از نوه ‏ها را گرفته و مشغول نوه‏ داری است. یکی گوشه پارک گذشته، نشسته رو به خیابان، گذشته را مرور می‏کند. یکی دغدغه انجام امور اداری فرزندان را دارد. بعضی هنوز شاغلند و غم نان دارند و با تمام وجود با درد معاش عجین هستند. بعضی هم در گوشه سرای سالمندان به رویش تدریجی گل‏ها در باغچه می ‏نگرند. برخی بیمارند. بعضی چشم به در دارند تا عزیزی از در، درآید و به لبخندی مهمانشان کند.

در روستاها اوضاع جالبتر است. سالمندان، ریش‏ سفید و معتمد محسوب می‏شوند و در صدر مجلس جای دارند.  هنوز در سپهر اقتصاد آبادی حرف اول را می‏زنند و دستی در کار کشاورزی و دامداری و صنایع دستی دارند. با این همه شهرستان دو سرای سالمندان دارد. سالمندی در کاشمر هم بسان کشور در حال رخ نمودن است. روزگاری جمعیتی جوان داشتیم. از جمله جوانترین شهرستان‏های استان بودیم. جمعیت کاشمر در حال گذر از میانسالی است. می‏شود حدس زد که تعداد سراهای سالمندان افزایش خواهند یافت. حتی در آینده، آبادی‏های بزرگ هم با افتخار از افتتاح این قبیل مراکز خبر خواهند داد.

ایران و بحران سالمندی:

شورای عالی انقلاب فرهنگی هم با ارائه گزارشی، میزان تولد کشور در پایان سال 98 که یک‌میلیون و 196 هزار و 134 نوزاد بوده را نمایانگر رشد جمعیت به کمتر از یک درصد می‌داند. به بیان دیگر کمترین میزان موالید طی 50 سال اخیر بر ما عارض شده است.  از سال 80 تا 94 افزایش موالید در حال رخ دادن بوده اما پس از سال 94 به علت خالی شدن توان درونی جمعیت، تعداد تولدها با شیب تقریباً تندی شروع به کاهش کرد. در سال 97 میزان موالید کشور نسبت به سال قبل با کاهش بیش از 8 درصدی مواجه شد. این امر در دو دهه اخیر بی‌سابقه است. کشور ما اکنون مرحله انتقال ساختار سنی از جوانی به سالخوردگی را تجربه می‌کند.

زنگ خطر سالمندی در ایران به صدا درآمده و نهادهای رسمی، وزیر و نیروهای درگیر با موضوع سالمندی نیز در این زمینه اخطارهایی داده‌اند. مطابق آمارهای وزارت کار در حال حاضر حدود هفت میلیون و ۴۱۴ هزار و ۹۱ نفر یعنی حدود  9.28  درصد جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می‏دهند. در ۱۴۱۰ این رقم به 13 میلیون نفر (حدود 14 درصد جمعیت) و در ۱۴۳۰ به حدود ۳۰ میلیون نفر (حدود 31 درصد) خواهد رسید. در تعریف‌های عمومی به شکل تقویمی، به افراد بالای ۶۰ سال سالمند می‏گویند. در بازه سالمندی، یک گروه جوان بین سنین ۶۰ تا ۷۵ سال، میانسالان سالمند از ۷۵ تا ۹۰ سال و کهنسالان افراد با سن بالای ۹۰ را در بر می‌گیرد.

حدود ۱۰ هزار سالمند مجهول الهویه در کشور وجود دارد که عمدتاً از سوی خانواده‌های خود طرد شده‌اند و مسؤولیت نگهداری آنها بر عهده نهادهای حاکمیتی افتاده است. اين جمعيت با افزايش روزافزون سالمندي، فقر، فقدان تامين اجتماعي و تحول ساختاري خانواده‏ها روبه افزايش خواهند گذارد. سراهای سالمندان در سراسر کشور ظرفیت پذیرش ۱۵ هزار سالمند را دارند. اين تصور گوياي بحراني شدن بيشتر وضعيت سالمندان رها شده و بي‏خانماني خواهد شد كه نه در خانواده، نه در خانه سالمندان عمومي، جايي براي اسكان امن نخواهند داشت.

بد نیست بدانید؛ از ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت حدود 6 سال می‌گذرد اما دولت همواره به بهانه بار مالی، اجرای این سیاست‌ها را به تعویق می‌اندازد و این در حالی است که،  دولت در تازه‌ترین و عجیب‌ترین اقدام خود اعلام کرده «از این به بعد به موالید جدید یارانه پرداخت نمی‌کند، مگر اینکه وزارت تعاون و یا سازمان هدفمندی یارانه‌ها لزوم پرداخت آن را تشخیص بدهد». همه می‏دانیم 45هزار تومان یارانه مبلغ کمی برای یک نوزاد است اما از نظر روانی جنبه حمایتی دارد و دولت به وضوح عنوان کرده، همین حمایت ناچیز را هم از فرزندآوری نخواهد داشت.

 به زعم کارشناسان؛ مأموریت صندوق جمعیت سازمان ملل در جوامع تحدید نسل است و دولت روحانی با این مصوبه در خدمت اهداف این صندوق آیین‌نامه مصوب کرد. کما اینکه معاون امور زنان وی در دولت یازدهم نیز در جهت تحقق اهداف این صندوق با آن تفاهم‌نامه امضا کرد. گویا   صندوق بین‌المللی جمعیت در ایران و بعد از انقلاب، توانست با شناسایی دقیق دستگاه‌هایی که می‌توانستند به هر نحو در کاهش و انقطاع نسل به سیاست‌های این صندوق کمک کنند، گام بزرگ و مهمی را در کاهش نرخ رشد جمعیت ایران بردارد.  بانک جهانی، علاوه ‌بر تأمین مالی برنامه کنترل جمعیت در ایران، عامل مهمی در تشدید این برنامه داشته است.

گشتی در دریای مشکلات سالمندان:

یکی از تفاوت‌های جوانی و سالمندی این است که وقتی جوانیم آینده‌های مختلفی برای خود اختراع می‌کنیم؛ و وقتی پیر می‌شویم، گذشته‌های مختلفی برای دیگران!! با مدرن شدن جوامع، سالمندان نقش مهمی را که در جوامع پیشین بر عهده داشتند واگذار کرده‏اند. متاسفانه با گسترش علم و سلطه آن بر زندگی روزمره، هر لحظه از اهمیت تجربه و دانش مبتنی بر آن کاسته شده است. سالمندان در جوامع پیشین به عنوان خردمندترین و داناترین افراد مورد رجوع جوانان قرار می گرفتند، اکنون ایشان از سوی بعضی به عنوان افرادی بی‏اطلاع و ناآگاه مورد بی‏اعتنایی قرار می‏گیرند و  چه بسا ملاقات آنها نوعی اتلاف وقت تلقی شود.

سالمندان معمولاً از نظر اقتصادی فعال نیستند. اهمیت سالمندان در جوامعی که بر کار اقتصادی و سود آوری مالی تاکید افراطی می‏شود، به میزان چشمگیری کاسته شده است. با اهمیت یافتن مفهوم زندگی و گسترش انکار و فراموشی مرگ در زندگی روزمره، سالمندان به عنوان افرادی که مرگ را یادآوری می‏کنند بیش از پیش از جریان تعاملات اجتماعی حذف می‏شوند، به نحوی که جوانان و میانسالان رغبتی برای دیدار آنها ندارند و از آنها کناره می گیرند. متاسفانه در جوامع مدرن شاهدیم که؛ عقلانیت، علم، تخصصی شدن امور، سودآوری مالی، فرهنگ دنیوی و نظایر آن،سالمندان را از حیات اجتماعی طرد می‏کنند.

این وضعیت بر ذهنیت سالمندان تاثیر می‏گذارد. به نحوی که در بسیاری موارد آنها خود را انسان‏هایی کم اهمیت و کم خاصیت می‏دانند. بالاتر بودن امید به زندگی در بین زنان درصد زنان سالمند را بالاتر برده است. به دلیل پذیرش فاصله سنی زن از مرد برای ازدواج در ایران، در دوران سالمندی ما زنان سالمند سرپرست خانوار خواهیم داشت. طبق آمار 45 درصد از زنان سالمند بالای ۶۰ سال در کشور بدون همسر هستند. طبق نظر مرکز تحقیقات سالمندی، از بين سالمندان، ٩ درصد مردان  و ٤٩ درصد زنان، بدون همسر و تنها زندگی می‌کنند. زنان سالمند بدليل فوت همسر يا جدايي در سنين جوانتر، امكان ازدواج مجدد را كمتر از مردان دارند و در تنهايي بسر می‏برند.

به گفته شهلا خسروی، مشاور وزیر بهداشت، در 30 سال گذشته و به دنبال سیاست‌های کنترل جمعیت و نیز بالا رفتن سن ازدواج، نرخ باروری با شیب  تندی کاهش داشته است. «نرخ باروری در دهه 1355 تا 65 تا 6 فرزند به ازای هر زن هم رسیده بود ولی در حال حاض8/1 فرزند به ازای هر زن است. سیر پیر شدن در ایران نسبت به دنیا خیلی سریع‌تر است، درحالی‌که حدود 60 سال گذشته جمعیت دنیا  پنج سال پیر شده، جمعیت ما 10 سال پیرتر شده است.» در سال 1430 از هر سه نفر ایرانی یک نفر سالمند است. محمد اسماعیل اکبری، مشاور عالی وزیر بهداشت گفته است:« ایران در 30 سال آینده پیرترین کشور جهان خواهد بود!».

 او این موضوع را «تلخ‌تر از پاندمی کرونا» دانسته است. به تعبیر وی؛ «چه اتفاقی افتاده که با کوچک‌ترین رشد اقتصادی خوشحال می‌شویم، اما با تولد یک فرزند ایرانی نه، چگونه است که با یک واقعه نابسامان زلزله و سیل به هیجان دچار می‌شویم اما با کاهش 170 هزار تولد در طول یک سال اتفاقی نمی‌افتد.» سالمندی، آینده اکثریت جوانان و میانسالان است. مدرنیته، آینده اعضای جامعه را از آنها گرفته و تصویری ناپسند از آن ارائه کرده است. در جوامع پیشامدرن، انسان‏ها در آرزوی رسیدن به سالمندی و در اختیار گرفتن موقعیت «پیران حکیم و خردمند» بودند، ولی در جوامع مدرن انسان‏ها، سالمندی را دوره‏ای بی‏ثمر و ناگوار می‏دانند و از مواجهه با آن بیمناک‏اند.

چند پیشنهاد :

پیامدهای سالخوردگی بسیار سنگین است و تنها گروه سالمندان را در برنمی‌گیرد، بلکه اثرات سنگین‌تری را در نظام درمانی، اشتغال و سیاست‌های تأمین اجتماعی برجای می‌گذارد؛ اهمیت این مسئله به حدی است که باید بدون فوت وقت به آن پرداخته شود. مجلس باید بر دولت نظارت کند و مجمع تشخیص هم موظف است که تطبیق عملکرد دولت با برنامه را انجام بدهد. قوه قضائیه هم مکلف است، بر حسن اجرای قوانین نظارت کند. اگر وضعیت رشد جمعیت ایران به همین منوال پیش برود، کشور ما به یک خانه سالمندان بزرگ تبدیل خواهد شد.

لازمه افزایش نرخ باروری، رشد آمار ازدواج است. آمار ازدواج در کشور به مقدار قابل توجهی کاهش و سن ازدواج نیز افزایش پیدا کرده است. به ازای هر چهار ازدواج، یک طلاق و در استان‏های بزرگ مثل تهران و البرز به ازای هر سه ازدواج، یک طلاق اتفاق می‏افتد. طلاق باعث اضمحلال خانواده می‏شود. وقتی خانواده اضمحلال پیدا می‏کند، باروری اتفاق نمی‏افتد. اینها زنجیره‏های علت و معلولی هستند که به هم وصل هستند که در نهایت در کاهش رشد جمعیت، بسیار تاثیرگذار خواهد بود. علاوه بر کار فرهنگی و رسانه‏ای برای افزایش جمعیت، باید شرایط اقتصادی جامعه را هم بهبود بخشید تا خانواده‏ها به آینده اقتصادی شان، امید داشته باشند.

سیاست‌های کلی جمعیت یک سیاست بالادستی است و سی‌ام اردیبهشت 93 رهبر فرزانه انقلاب آن را به قوای سه‌گانه و مجمع تشخیص ابلاغ فرمودند. این 14 ماده، سیاست‌های کلی و خط‌مشی گذاری است، لذا این سند بالادستی باید به قانون و دستورالعمل تبدیل شود تا ضمن لازم‌الاجرا بودن، وظیفه هر دستگاهی مشخص باشد. این سیاست بنا بوده که از سال 1393 به بعد تصویب شود اما مجلس نهم و دهم کوتاهی کرده‌اند و بعد از 6 سال، هیچ قانون حمایتی در زمینه فرزندآوری نداریم. البته مصوبه‌ای هم شورای عالی انقلاب فرهنگی دارد که آن را هم رئیس دولت به‌طور کامل نادیده گرفته است.

جمعیت برای همه دولت‏ها و حکومت‏ها یک مفهوم حیاتی است. جامعه بدون جمعیت هیچ مفهومی نخواهد داشت. نه تنها تعداد جمعیت بلکه ترکیب، رشد و ساختار آن هم مهم است. اگر وضعیت رشد جمعیت کشور ما به همین منوال پیش برود، همانطور که در دوره‏هایی، نیاز به مدارس ابتدایی و مهدهای کودک بیش از هر چیزی در کشور احساس می‏شد، در آینده به سرای سالمندان بیشتری نیاز خواهیم داشت. امید مجلس یازدهم وضعیت اجرای دو سند مهم «سیاست‎‌های ابلاغی خانواده» و «سیاست‌های ابلاغی جمعیت» را پیگیری کند. دولت موظف بود موارد مندرج در این دو ابلاغیه را به کمک مجلس به قانون تبدیل کند. اتفاقی که هرگز نیفتاد.

اجرای سندهای بالادستی مورد اشاره یک ضرورت است. در کنار آن توجه به مقوله سالمندی و سیاستگذاری برای مقابله با بحران سالمندی چند بُعد مشخص دارد؛ بعد روانی و اجتماعی ماجرا سالمندی پویا را توصیه می‌کند. سالمندانی که از نهاد اجتماعی گسسته نمی‌شوند و در پیوستگی با جامعه و نهادهای شغلی درگیر می‌توانند به اثربخشی خود ادامه دهند. باید امکان آموزش و حضور ایشان در عرصه‌های مدنی را فراهم کرد. در واقع نهادهای مدنی می‌توانند به قوت و فراغت سالمندان پویاتر شوند. با در نظر گرفتن شاخص‌های سلامت و نیازهای زیستی در سنین سالمندی می‌توان سلامت سالمندان را در آینده بالا برد.

طبیعی است که اگر سالم زیستن و تشویق فعالیت‌های ورزشی از سنین پایین‌تر مدنظر قرار گیرد، با یک برنامه‌ریزی هدفمند می‌توان سالمندانی سالم داشت. یکی از روش‌های کاهش بحران سالمندی در آینده نزدیک می‌تواند این موضوع باشد. سلامت سالمندان یکی از روش‌های ارتقای حس سعادت ایشان خواهد بود. رضایت از زندگی، می‌تواند تنها با افزایش حس سعادت از طریق لذت بردن از دوران پیری محقق شود. بخش زیادی از برنامه‌ریزی برای این مهم از طریق حمایت‌ها و برنامه‌های دولتی هدفمند محقق خواهد شد. امید دیار ما شاهد گسترش سراهای سالمندان نباشد، امید کانون‏های خانواده گرم باشد و حواسمان به ریش‏سپیدان و گیس‏سفیدان باشد. آمین.

 

 

سید علیرضا نبوی ثالث 

از این مشتی ریاست جوی رعنا هیچ نگشاید

مسلمانی ز سلمان جو و درد دین ز بودردا

حکیم سنایی

نیم نگاهی به وضعیت ساختار اداری در صد ساله اخیر نشان می دهد که «دزدان با چراغ» به خاطر منافع شخصی ، با سوء استفاده از قدرت ، چه بلاهایی که بر سراین کشور و ملت نیاورده اند .
ایران چه در عصر قاجار و چه قبل از آن ضربه های بسیاری به خاطر سوء استفاده های مالی توسط ایادی حکومت و حاکمان محلی خورده است. فساد اداری و سوء استفاده های مالی در حکومت پهلوی نیز کماکان استمرار داشته است هر چند بنا بر آن چه نقل می شود ، در دوره رضا شاه در مقایسه با دوره ی قاجار فساد اداری به لحاظ نگرش و سخت گیری شخص رضا شاه تا حدی محدود گردیده اما نه تنها به کلی از بین نرفته است بلکه خود رضا شاه پس از کناره گیری از قدرت متهم است که ثروت بسیاری به دست آورده و بسیاری از مالکان مجبور شدند در دوران زمامداری وی با یک گوشه‌ی چشم ملوکانه به املاکشان ، بهترین زمین های مرغوب کشاورزی و یا کل ده را به او واگذار کنند. خواندن داستان ترفند انگلیسی ها در بندرعباس زمان تبعید رضا شاه به جزیره موریس،دعوت وی به بهانه ی بازدید به کشتی جنگی و حرکت کشتی تجارتی با تمام اموال منقول و اشیای قیمتی بارگیری شده در هشتاد و چند صندوق و ترک بندر و حسرت رضا شاه که تمام هستی‌اش را انگلیسی‌ها بردند و او را دست خالی به جزیره موریس فرستادند از قول « سید حسین مکّی» خالی از لطف نیست.
در دوره محمدرضا شاه -پهلوی دوم- نیز رد پای سوء استفاده‌ی مالی و رشوه خواری در معاملات داخلی و خارجی فراوان دیده می شود و اعضای خاندان سلطنتی علاوه بر افزایش ثروت از راه نامشروع به فساد اخلاقی نیز مبتلا شدند.
نیم نگاهی به دولت منوچهر اقبال بیندازید ، 16 سال پس از سلطنت محمدرضاشاه ، زمانی که پس از کودتای مرداد ماه 1332. «دارها برچیده و خون ها شسته» بودند و منوچهر اقبال، نحست وزیر مطلوب شاه در پاسخ به خبرنگاران، برنامه ی دولت خویش را « فقط و فقط اجرای منویات شاه» اعلام می کرد، فساد سیستم اداری به حدی بود که حکومت برای آزاد شدن از زیر بار انتقادات قانون« از کجا آورده ای» را تهیه کرد، اما متاسفانه اجرای آن را به فردی سپردند که در راس دولت قرار داشت و خود مشمول بند ج « محرومیت از کار دولتی» شناخته شده بود و حال می خواست محیط اداری مملکت را از بدکاران پاک کند. محمد بلوری روزنامه نگار پیش کسوت کیهان در خاطرات خود «محمد بلوری، خاطرات شش دهه روزنامه نگاری» درباره ی قانون از کجا آورده ای روایت جالبی دارد . بعد از دولت های منوچهر اقبال و جعفر شریف امامی و واقعه خونین بهارستان که شریف امامی مجبور به استعفا شد (12/2/1340) علی امینی با هزاران وعده ی بهبود اوضاع رفاهی مردم و مبارزه با مفاسد اقتصادی روی کار می آید ، جنجالی ترین برنامه ی امینی قول مبارزه با فساد اقتصادی و انجام حسابرسی در باره ی سوء استفاده های مالی مقامات لشکری و اجرای قانون معروف « از کجا آورده ای» است . در همین راستا یکی از متهمان تحت تعقیب سپهبد علی کیا « رئیس رکن2» به خاطر ساخت اولین آسمان خراش 24 طبقه ای کشور در منطقه ی باغ صبای تهران بود که سرلشکر حاج علی کیا از راه مقاطعه کاری های مشکوک ساخته بود . ماحصل همه ی آن های و هوی ها و محاکمه ی سپهبد کیا و اجرای قانون « از کجا آورده ای» این شد که این ساختمان به ساختمان «از کجا آورده ای» معروف شد و در حقیقت شد نام ایستگاه اتوبوس و تاکسی و سوژه ی با مزه ای برای نشریات فکاهی.
42 سال از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد ، این روزها قاطعیت و صداقت در مبارزه ی فراجناحی با فساد، آیت الله رئیسی را برای توده ی مردمی که - اگر چه دندان دارند اما نان ندارند بخورند- به یکی از محبوب ترین شخصیت ها تبدیل کرده است . مردم بر اساس فطرت سالمی که دارند از هر گونه پیگیری و برخوردی که با مفاسد اداری و مفسدانی که با پولشویی و ارتشا آبروی نظام جمهوری اسلامی را می برند و اعتماد عمومی را به سلامت نظام اداری کشور خدشه دار می کنند ، خرسند و خشنود ساخته است و از گرفتار شدن قانون شکنان ، برج عاج نشینان منطقه کامرانیه ، در پنجه عدالت شاکرند.

بهوش باشیم معاندان و مفسدان در مبارزه دستگاه قضایی با فساد دانه درشت ها و « شاه ماهی های فاسد» و غارتگران بیت المال از ریز و درشت ، فضای تبلیغاتی را «قرمز و آبی» نکنند ، همه ی کسانی که در زمینه ی پولشویی و فساد چه مالی ، چه اخلاقی در هر حوزه ای ، در هر قوه ای اعمال خلافی سرزده است باید جوابگوی اعمالشان باشند . ساختار فساد خیز در هر یک از سه قوای مجریه، قضاییه و مقننه باید مورد بررسی قرار گیرد و اصلاح شوند . امید است آیت ا..رئیسی برای شناسایی گلوگاه های فاسد و اصلاح ساختاری آن در قوه ی قضاییه با تشکیل یک تیم تخصصی کاری کارستان انجام دهند تا بعد از این هیچ احدی قادر نباشد ، در بیخ گوش بالاترین مقام مسئول در راس یک قوه ، به تعبیر برخی بزرگان، آن چنان پیچیده عمل کند که موضوع تخلفاتش به جز یکی دو نفر برای بقیه محرز نگردد. در گام دوم انقلاب نیازمند این هستیم که نفس ها تازه شود.

محبوبه وزیری 

 

شنیده ها حاکی از این است که:

با هماهنگي هاي انجام شده نرخنامه جديد تلفيقي از نرخ قبلي، افزايش نرخ ديماه و نيز تورم سال جديد است به طوري که کرايه تاکسي در 4 مسير اصلي و ثابت از 500، 700، 900 و هزار تومان به دو نرخ 1000 و 1500 تومان تغيير يافته است. از این که حتی این رقم نیز ممکن است برای تاکسی داران به صرفه نباشد بگذریم . باید گفت نرخ حمل و نقل عمومی برای مردم کاشمر با توجه به درآمد رقم بالایی است . فرض کنید یک نفر مسیر کاریش ازخیابان گلستان به هفده شهریور باشد با احتساب دو مسیر اصلی باید در یک رفت و برگشت 5 هزار تومان پول تاکسی پرداخت کند که رقم کمی برای رفت و آمد شهری نیست . روی آوردن مردم به موتور که وسیله ای پرخطر محسوب می شود برای کم کردن چنین هزینه هایی در خانواده است . چندی است تعداد افرادی که سوار بر یک موتور تردد می کنند  به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است .

 شنیده ها حاکی از آن است که ... 

با شروع کرونا ، نظام آموزشی در کشور ما سعی کرد از همه راه های ممکن برای استمرار آموزش استفاده کند که در کوتاه مدت توانست موفقیت نسبی کسب کند . اما آموزش مجازی تبعاتی هم داشت یکی از آنها  تقلب در آزمون های غیرحضوری بود . با غیر حضوری شدن آزمون ها ، تقلب چهره واضح تری پیدا کرد و آزمون ها را از اعتبار خارج کرد این روزها آگهی های همیار و کمک برای حضور در امتحانات آنلاین به لیست متعدد غیر معمول اضافه شده است. آزمون های دسته جمعی یک روش دیگر در تقلب آنلاین است. بچه ها در مکانی مثل پارک جمع می شوند و دسته جمعی به سوالات پاسخ می دهند .

 شنیده ها حاکی از آن است که ... 

 

نماینده کاشمر ، بردسکن، خلیل آباد و کوهسرخ عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شد. گفتنی است  حوزه های کلیدی فعالیت این کمیسیون شامل حوزه خانواده، زنان و جوانان،  حوزه رسانه، هنر، فرهنگ عمومی و ارشاد اسلامی، حوزه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی و  حوزه تربیت بدنی . بی شک گستردگی حوزه فرهنگ  و کمی بودجه ای که به این حوزه اختصاص می یابد و از طرفی توقعات معیشتی ، اقتصادی ، عمرانی منطقه نماینده دیار ترشیز را با چالش هایی مواجه خواهد کرد. امیدواریم حجت الاسلام نیک بین هم مشارکت در مدیریت فرهنگی داشته باشد و هم انتظاراتی که مردم از وی دارند را تا حد امکان و در محدوده قانون برآورده کند.

 شنیده ها حاکی از آن است که ... 

شاید هیچ کداممان فکر نمی کردیم حس بقا این قدر در انسان مهم باشد . کرونا این ویروس کوچک به ما فهماند که میل به جاودانگی چقدر در ما قوی است. کرونا همه رفتارهای ما را تحت تاثیر قرار داد . این تغییر رفتار ها را می توانیم در چگونگی احوالپرسی ها ، دید و بازدیدها و مراسم عروسی و جشن ها و روضه ها و تعزیه ها ببینیم . برگزاری مراسم روضه ، دوره های قرآن و جشن های میلاد امامان معصوم (ع) از اهم موارد زندگی مردم کاشمر بوده است . نبود یا کم شدن این امور برایمان تا همین الان هم باورپذیر نیست . چند روز پیش به مراسم تعزیه یکی از اقوام رفتم . کاشمر دربرگزاری مراسم سوگواری در بین شهرستان های استان خراسان شهرت دارد اما با این که خیلی از مراقبت های بهداشتی در محیط در نظر گرفته شده بود . تعداد حاضرین به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته بود . این موضوع برای همه متوفیان صدق می کند . به نظر شما سبک زندگی مردم بعد از کرونا تغییر خواهد کرد؟

 

 

 

 شنیده ها حاکی از آن است که ... 

 

هر وقت اسم کشاورزی در کاشمر را می شنویم در کنار این عبارت پیش رفتن به سوی کاشت محصولات کم آب طلب هم می آید. حتما از طرح تجمیع هم یادتان هست که قرار بود در کاشمر به صورت پایلوت اجرا شود و کشاورزانی که از یک چاه موتور زمین هایشان را آبیاری می کردند با جمع شدن و سرمایه گذاری و حمایت دولت ، آبیاری مدرن را اجرایی کنند تا آب کمتری مصرف کنند . تغییر سبک کشاورزی سنتی به مدرن نیز یکی دیگر از این پیشنهادات بود . متاسفانه هیچ یک از این نظرات و پیشنهادات اجرایی نشده است . کافی است از دشت های کاشمر گذری کرده باشید تا این موضوع را به عیان ببینید .

 شنیده ها حاکی از آن است که ... 

به تورم نقطه به نقطه ، سالانه  و تورم نسبت به ماه قبل کاری نداریم . کلا به معنای تورم کار نداریم . فقط می دانیم  از ابتدای سال 99 هر وقت به سوپر مارکت محله برای خرید می رویم و مقدار ناچیزی مواد غذایی می خریم ، قیمتش خیلی زیاد می شود و وقتی صاحب مغازه تعجب ما را می بیند خجالت زده می گوید باور کنید خودم به فلان قیمت خریدم و سودش برایم زیاد نشده است . این موضوع در میوه فروشی هم صدق می کند .در مورد دارو هم همین طور است . یعنی خرید همان ملزوماتی که هر روز به آن ها نیاز داریم ما را شگفت زده می کند . سوال ما این است ایا ثبات قیمت را تجربه خواهیم کرد؟

 شنیده ها حاکی از آن است که ... 

20 خرداد روز جهانی صنایع دستی است. به این امر باید توجه کرد که  صنایع دستی تنها یک کالا برای مبادله نیست بلکه خصوصیات فرهنگی و ویژگیهای اقوام از طریق صنایع دستی مبادله می شود . صنایع دستی با روح و فرهنگ یک ملت در ارتباط است و بیش تر از یک کالای تزیینی ارزش دارد . در کاشمر افرادی با ذوق ، زحمتکش ، کم توقع و وفادار به هنر اجداد و پدرانشان در این حوزه مشغول به فعالیتند. حمایت مسئولان در شناسایی  همه ظرفیت‌های هنرهای کاربردی باعث می شود با صرف هزینه‌ای کمتر از بقیه ظرفیت ها ، در مورد اشتغال جوانان و رشد اقتصادی به موفقیت‌های بیشتری رسید.

 شنیده ها حاکی از آن است که ... 

رئیس اداره ورزش و جوانان گفت که به باشگاه های ورزشی 20 میلیارد ریال خسارت به علت بروز کرونا وارد شده است . مهدهای کودک هم همین آسیب و خسارت را دیده اند . رستوران ها و تالارهای پذیرایی هم ازگسترش این ویروس لطمه دیده اند . بسیاری از کسب و کارهای خرد در آمدشان کاهش پیدا کرده است و تعداد زیادی از کارگران بیکار شده اند این عوارض متاسفانه بدون هیچ حمایتی مردم را  برای تامین نیازهای اولیه با مشکل روبرو کرده است .

 

 شنیده ها حاکی از آن است که ... 

بعد از گذشت چندین ماه  که جلسات شورای شهر غیر علنی و بدون حضور خبرنگار برگزار می شد. بعد از اتمام دوران قرنطینه و کم شدن محدودیت ها  در سال 99 جلسات شورای شهر به صورت علنی برگزار می شود . ولی مثل این که قرار است بعضی از موضوعات در همین جلسات علنی هم فقط بین خودشان و به صورت محرمانه بیان شود و اگر گاهی عضوی تمایل دارد مطلبی را عنوان کند ، بقیه اعضا او را دعوت به سکوت می کنند و می گویند الان خبرنگاران حضور دارند در مورد این مسئله بعدا صحبت می کنیم.

 

 

 

 

 

 

حمیدرضا بی تقصیر 

این روزها بسان شب‏های بمباران و موشک‏باران در دوران دفاع مقدس، گوش و چشممان با واژه وضعیت سفید و  قرمز آشناست. حتی وضعیت زرد هم داریم. کرونا از درون و برون کشور ما را به خود مشغول کرده است. راهکار مبارزه با این مهمان ناخوانده هم ساده است،

محبوبه وزیری 

حتما به خاطر دارید که از رفتار رئیس دولت نهم ودهم به پوپولیست تعبیر می شد . صادق زیباکلام فعال اصلاح طلب در این مورد می گوید :« آقای احمدی نژاد استاد و پیر دیر پوپولیست و عوام فریب هستند و حیات سیاسی ایشان در گرو این گونه شعارهاست.»

حمیدضیایی
روزی روزگاری:

روزگاری بود که سرگرمی برای ما معنای دیگری داشت. مانند امروز سرگرمی‌های مجازی و بازی‌های کامپیوتری نبود. یکی از سرگرمی‌های ما رفتن به سیدمرتضی و دیدن معرکه‌گیرها بود. عده‌ای می‌آمدند و معرکه می‌گرفتند و ما گرد آن‌ها جمع می‌شدیم به تماشا.

رضا فدافن

 به گمانم تا حالا چهار بار در باره پدیده تکدی‏گری در این نشریه یادداشت نوشته‏ام. و این در حالی است که دیگر اعضای هیئت تحریریه نشریه هم دفعاتی در این باره مطالبی تهیه و منتشر کرده‏اند. چند روز پیش همراه در چهارراه شهید بهبودی مورد خطاب یک دست قرار گرفتم که؛ «هی فلانی این دو گدای ایستاده در میانه چهارراه را ببین؟».

حمیدرضا بی تقصیر 

هنوز صنعت گردشگری در قامت یک محور پیشرفت برای کاشمر مطرح نشده است. البته صحبت‏های زیادی در این باره مطرح شده و می‏شود. در قریب سه دهه اخیر بسیاری از نمایندگان ادوار و فرمانداران دوره‏های مختلف بر این مهم تاکید داشتند. البته فقط تاکید داشتند. یک فرماندار کارگروه زیارت تشکیل داد.