زندگی و زمانه هاشمی رفسنجانی؛ آموزنده و ارزشمند

ایران
Typography

کتاب «زندگی و زمانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی»، با استقبال علاقه‌مندان روبرو شده است.  این کتاب پس از کتاب «زندگی و زمانه حضرت آیت‌الله سید علی خامنه‌ای از 1318 تا کنون» به قلم جعفر شیرعلی‌نیا در بهار امسال از سوی انتشارات سایان منتشر شده و در ادامه پروژه معرفی شخصیت‌های جمهوری اسلامی است.

کتاب تاریخ هشتاد سال زندگی پرفراز و نشیب و انقلابی این سیاستمدار  بزرگ ایران اسلامی در حقیقت دائره المعارف تاریخی و سیاسی زندگانی وی محسوب می‏شود.
این اثر یک کتاب تاریخی در انقلاب اسلامی است. کتاب شامل ۱۷۰۰ تصویر به همراه ۵۰ هزار کلمه توضیحات در کنار عکس‌ها و حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار اطلاع تاریخی است. از این پژوهشگر پیش از این «دایره‌المعارف مصور امام خمینی(ره)» و «دایره‌المعارف مصور جنگ ایران و عراق» توسط انتشارات سایان منتشر شده است. اثرهای پیشین شیرعلی‌نیا از ابتدا تا اثر فعلی رویکرد رو به جلویی داشته و همدیگر را تکمیل می کند. واین اثر چهارمین اثر مولف می باشد که از پختگی لازم برخوردار است. بخش اول کتاب مربوط به سال‌های پیش از انقلاب ، بخش دوم بعد از پیروزی انقلاب تا رحلت امام (ره) و بخش آخر تا کنون به روزهای زندگانی آیت الله هاشمی پرداخته است.
مرحوم هاشمي رفسنجاني از معدود رجال سياسي معاصر بود كه خاطرات روزانه مي‌نوشت و كتاب‌هاي متعددي به قلم خود ايشان يا زيرنظرشان منتشر شد. اما وجه تمايز اين كتاب آن است كه از نگاهي بيروني به زندگي و شخصيت آقاي هاشمي رفسنجاني پرداخته است. حُسن ديگر كتاب اين است كه پژوهشگر آن به گوشه‌هاي كمتر ديده شده حيات سياسي آيت‌‌الله سرك كشيده و با استفاده از اسناد و پرونده‌هاي مختلفي كه براي پژوهش در دست داشته، وجوه پيدا و پنهان زندگي آقاي هاشمي را بررسي كرده است.
کتاب زندگی و زمانه آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی که دوران زندگی ایشان از سال 1313 را به شکلی کامل و جامع و البته بی طرفانه از نگاه جعفر شیرعلی نیا به عنوان نویسنده و گردآورنده کتاب و ایضأ اسناد تاریخی در دسترس او در منظر خوانندگان قرار داده در 996 صفحه به زبان فارسی و 20 صفحه به عنوان چکیده کتاب به زبان های عربی، انگلیسی و فرانسه و در 10 فصل،  با عناوین؛ روستائی در نوق، رویاروئی با پهلوی، مبارزه طولانی، پیروزی انقلاب، تلاطم انقلابی، چپ و راست نو، رئیس دولت، دوران اصلاحات، دولت محمود و نرمش قهرمانانه،در بهار سال جاری با حضور خود مرحوم آیت الله و وزرای شاخص دولت سازندگی رونمائی شد. 
پرداختن به زیر و بم زندگی شخصی و سیاسی آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی از چند وجه حائز اهمیت است که می‏توان از جمله آنها به ارتباط و آشنائی بسیار نزدیکش با امام خمینی(ره) به عنوان رهبر نهضت اسلامی و استکبارستیزانه مردم ایران از اواخر دهه 30 به واسطه ورود به حوزه علمیه قم و ادامه این ارتباط تا پایان عمر رهبر فقید انقلاب و همچنین مورد وثوق و اعتماد کامل بودن از طرف بنیانگذار انقلاب اشاره کرد. شاید با مطالعه این کتاب بتوان علاوه بر این وجه مهم به وجوه دیگر دوران حیات سیاسی  سردار سازندگی نیز پی برد. آنگونه که بسیاری از بزرگان انقلاب به کرات نقل کرده اند هیچ کس مانند آیت الله هاشمی در طول رهبری 10 ساله امام خمینی(ره)بر نظام جمهوری اسلامی به ایشان نزدیک نبود.
حکایت های موثق بسیاری موجود است که مدعی‏اند بسیاری از تصمیمات مهم امام خمینی (ره) به ویژه در مورد مدیریت، ادامه و حتی پایان جنگ تحمیلی 8 ساله پس از مشورت با آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان فرمانده جنگ منصوب شده از طرف بنیانگذار انقلاب و شخصیت کاملأ مورد اعتماد و اطمینان ایشان گرفته شد. در این کتاب به روشنی در می‏یابیم که ایشان از جمله انگشت شمار طلاب حوزه علمیه قم بود که در دهه سوم زندگی با تسلط کامل به بینش و تحقیق و ارزیابی درست و صحیح از رویدادهای پیرامونی به عنوان یک روحانی محقق و اندیشمند علاوه بر سفر به شماری از کشورهای اروپائی، آمریکا و شرق آسیا و لمس فرهنگ ها و آداب و رسوم برخی ملت ها دست به انتشار مجله مکتب تشیع زد که در این راه مفاخری مانند شهیدان مفتح و مطهری در این نشریه تأثیرگذار همراه وی بودند. 
آن گونه که مؤلف در دیباچه کتاب می گوید کار سخت و فشرده نگارش آن با جمع آوری اسناد و تصاویر از سال 91 و تجمیع تحقیقات و ارزیابی ها در سال 92 آغاز گردید اما به دلیل برخی ملاحظات به ویژه زاویه شدید و 8 ساله رئیس دولت های نهم و دهم با آیت الله هاشمی مراحل تحقیق و تدوین کتاب تا صدور مجوز آن تا آغاز دولت روحانی به تعویق افتاد و سال 95 و چند ماه پس از انتشار کتاب زندگی و زمانه آیت الله خامنه ای از آن رونمائی گردید. كتاب، مرجع كاملي است براي همه كساني كه مي‌خواهند درباره يكي از تأثيرگذارترين چهره‌هاي سياسي ايران امروز اطلاعات دست اولي كسب كنند. کتاب زندگی و زمانه آیت الله به ویژه آنجا که به طور مفصل نحوه مواجهه دولت های 16 ساله اصلاحات و اصولگرا با ایشان را مرور می کند برای خواننده جذاب می نماید.
جعفر شیرعلی‌نیا نویسنده و محقق تاریخ انقلاب در باره اثرش، گفت: «این کتاب  این روزها بعد از فوت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای چاپ دوم توسط انتشارات سایان آماده می‌شود. وقتی یک مرحله به نهایی شدن متن کتاب مانده بود، نسخه‌ای از کتاب را برای ایشان فرستادیم تا مطالعه کرده و آن را تائید کنند. در تحقیقاتی که انجام داده بودیم، مطالب و زوایایی بود که باید خودشان درباره‏شان جواب می‌دادند و مشخص می‌کردند. بنابراین یک نسخه از کتاب را برای خود ایشان و یک نسخه دیگر را هم به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستادیم. خود آیت‌الله هاشمی، نسخه در دستش را دقیق مطالعه کرده و تذکراتی از نظر تاریخی داده بود. نکات موردنظر ایشان در نسخه‌ای که در اختیارشان بود، اعمال شد و در نسخه دیگر هم نظر ۵ نفر از نزدیکانشان اعمال شده بود.
من با نظرات تاریخی ایشان مشکلی نداشتم، چون تاریخی و مستند بودند. من هم به ایشان گفتم با این نگاه به کتاب نگاه کنید که کتاب جعفر شیرعلی نیاست؛ نه کتابی که مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌خواهد چاپ کند یا یکی از نزدیکان شما. جمله‌ای که ایشان در نهایت گفته بودند و برخوردشان درباره کتاب، برایم شیرین بود. در انتها که می‌خواستیم تائید نهایی را برای کتاب بگیریم، چند نکته به کتاب وارد شده بود و ایشان گفته بود: "کتاب، کتاب اوست. اگر می‌خواهد این نکات را لحاظ کند و اگر نخواست، چنین نکند". با توجه به نظرات دیگری که درباره کتاب گرفته بودم، برخورد ایشان، بیش از انتظار من بود. منابع خیلی متنوع بودند. مثلا عکس‌ها را از مجمع تشخیص مصلحت نظام، خبرگزاری‌ها، آرشیوهای عکس، روزنامه اطلاعات، روزنامه ایران و حتی عکاس‌های شخصی گرفتیم».

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.