امام خمینی(ره) و گرامیداشت عید نوروز

ایران
Typography

پیام‏های نوروزی هر ساله امام خمینی(ره) پس از پیروزی انقلاب اسلامی که حاوی تبریک سال نو و همچنین رهنمودهای مهمی در اداره کشور بود ، احترام نوروز را نزد مردم دوچندان کرد و توجه آنها را به ایجاد تحول در حیات مادی و معنوی همراه با تحویل نوروز و نو شدن طبیعت معطوف می‏نمود

.امام با شمّ سیاسی بالای خویش از مناسبت نوروز برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی نیز سود جستند. در نوروز سال 1342 با پیشنهاد ایشان، عید باستانى در اعتراض به اقدامات رژیم، تحریم شد. عنوان این اعلامیه تکان دهنده که در اعتراض به سیاست‏هاى شاه صادر شده بود، این بود «روحانیت اسلام، امسال عید ندارد».
امام خمینی(ره) در نوروز تبریک مى‏گفتند و تبریک دیگران را مى‏پذیرفتند و در پیام تلویزیونى خود دعاى معروف «یا مقلب القلوب والابصار...» را می‏خواندند. از مرتضی اشراقی نوه حضرت امام در کتاب «پدر مهربان» نقل شده است که؛ «منزل امام در نوروز سال 1368 خیلى شلوغ بود، من و یاسر و محمدتقى در خانه دایى‏ام داشتیم بازى مى‏کردیم و منتظر بیرون آمدن امام بودیم. یکدفعه حسن آقا از در وارد شد و گفت: عیدى گرفتید؟ گفتیم: نه. گفت: سریع بروید که آقا شما سه تا را صدا کرده. ما با سرعت به آنجا رفتیم. عیدى امام به ما در سال‏هاى 65 تا 67 سیصد تومان بود؛ ولى سال 68 به ما هزار تومان عیدى دادند.
امام همیشه وقتى مى‏خواستند عیدى بدهند هیچ وقت نمى‏گفتند: بگیر. مى‏گفتند: بیا جلو. ما را یکى یکى در بغلشان مى‏نشاندند و بعد عیدى مى‏دادند و یک دستى روى سر ما مى‏کشیدند و بعد مى‏رفتیم». علی قادری نویسنده کتاب« خمینی روح‌الله: زندگینامه امام خمینی براساس اسناد و خاطرات و خیال» در مطالب خود آورده است که؛"از رفتگر کوچه‏اش [امام خمینی] پرسیدم آیا هرگز او را دیده‏اى؟ گفت: «دوبار اما در هر عیدى، عیدی‏ام در یک پاکت در بسته مى‏رسید». پرسیدم آخرین عیدى را کى گرفتى؟ گفت: «یک هفته قبل از نوروز با یک نامه که قابش کرده‏ام و یک جفت جوراب که پا نکرده‏ام». 
حلقۀ مفقوده‏ام در اینکه [امام خمینی] به اعیاد ملى چه مقدار بها مى‏داده از این جا پیدا شد و وقتى به آثارش رجوع کردم دیدم از کثرت ظهور چنین مطلبى پنهان مانده است. مردى که یک نسل پیش نوجوان بود گفت: «هفته‏هاى آخر اسفند 1335 براى خانواده ما هفته بدى بود. پدر نداشتم، مادرم نتوانسته بود لباس نو تهیه کند. غروبى غمگین کسى درِ خانه‏مان را کوبید برق شادىِ چشم‏هاى مادرم، خانه را روشن کرد. بقچه‏اى را که حاج آقا روح الله [امام خمینی] فرستاده بود باز کرد. براى همۀ اعضاى خانواده لباس فرستاده بود. چه لباس‏هایى! هرگز بلوز و شلوارى به زیبایى هدیه او نپوشیده‏ام»." 
در این کتاب ضمن بیان خاطرات کودکی امام خمینی(ره) در زمان تحویل سال آمده است: «وقتى خیلى کوچکتر بود از دوستانش شنیده بود که هنگام تحویل سال زمین تکانى مى‏خورد! چرا که هر سال نوبت یک حیوان عظیم‏الجثه است که زمین را از حیوانى که یک سال آن را بر دوش کشیده تحویل بگیرد. شاید اصولاً واژه تحویل سال ابتدا از این رموز چینى به افسانه‏هاى ایرانى راه یافته بود و بعدها خیام و خواجه نصیر آن را به صورت علمى به کار برده‏اند. به هر حال بچه‏ها از بزرگترهایى که نمى‏دانستند تحویل سال یک امر کاملاً اعتبارى است شنیده بودند که اگر به یک کاسۀ پر از آب خیره شوند لحظه تحویل، کاسه تکانى مى‏خورد و موج برمى‏دارد.
اگر یک ماهى در آب باشد ماهى بسرعت خواهد چرخید. روح‏الله با این شنیده یک سال یک ماهى قرمز را با غربال از حوض خانه گرفته و در طشتى بزرگ که مادر پر آبش ساخت انداخته بود تا شخصاً آن را تجربه کند. ساعت‏ها به ظرف و ماهى خیره مانده بود و هر بار که ماهى تکانى مى‏خورد او با هیجان و فریادکنان مادر را صدا مى‏کرد تا بیاید و کشف فرزند خویش را ببیند. مادر هم هر بار مى‏آمد ولى مى‏گفت حالا زود است. گویا آن سال در نیمه‏هاى شب آنگاه که او هفت مَلِک و مَلَک را خواب دیده بود سال تحویل شد و صبح که از خواب برخاست قبل از شستن دست و صورت بر سر تشت رفت.
اما ماهى را گربه یا کلاغ برده بود. دزد ماهى‏بَر ماهى‏خُوار، اوقات روز اول سال نوى او را تلخ ساخته بود. اما شاید اولین بحث شیرین آکل و مأکول فلسفى در همان روز در ذهنش جرقه خورده باشد و بعدها که با عرفان ترکیب شد این قطعات حسابى به دلش مى‏نشست؛«از جمادى مُردم و نامى شدم وز نما مُردم ز حیوان سر زدم/ مُردم از حیوانى و آدم شدم پس چه ترسم کى ز مردن کم شدم» در قسمتی دیگر از این کتاب می‏خوانیم: « تقریباً در تمام دنیا رسم حکم مى‏کند که اول کوچکترها به دیدار بزرگترها بروند. ولى در عید نوروز همۀ اقوام به خانۀ هم سر مى‏زنند. 
البته تلاش مى‏شود اول کوچکترها به خانۀ بزرگترها و سپس بزرگترها به خانۀ کوچکترها بروند ولى اگر ممکن نشد، تقدم و تأخر بازدیدها را کسى به دل نمى‏گیرد. آقا‏روح‏الله که کوچکترین عضو خانواده بود، لباس پوشید تا به دیدار همسایگان و اقوام و دوستان برود. آقا‏مرتضى و آقا‏نورالدین تنهایش نگذاشتند. وقتى به در حیاط نزدیک مى‏شدند، اولین مهمان که معلم مکتبش بود کوبه را کوفت. لحظاتى بعد دومین و سومین و چهارمین... مهمان نیز آمد. روز اول میسر نشد که از خانه خارج شوند. روز دوم و سوم نیز همین طور براى چهارمین روز قرار شد دو نفر در خانه بمانند و یک نفر به دیدار اقوام برود».
دکتر صادق طباطبائی در کتاب خاطرات خود می‏نویسد:« من‌ در جریان‌ تدارک‌ رفراندوم‌ در روزهای‌ آخر اسفند مرتب‌ به‌ قم‌ رفت‌ و آمد می‌کردم. در روز اول‌ عید سال‌ 58 در بیت‌ امام‌ در قم بودم‌ که‌ هیأت دولت خدمت‌ ایشان‌ رسیدند. یادم‌ است‌ یک‌ کیسه‌ پلاستیکی‌ کنار امام‌ بود که‌ در آن‌ سکه‌های‌ کوچک‌ یک‌ ریالی‌ بود. مهندس‌ بازرگان‌ خطاب‌ به‌ امام‌ گفتند یک‌ عیدی‌ در شأن‌ انقلاب‌ به‌ ما بدهید. امام‌ به‌ هر کدام‌ از وزرا از این‌ سکّه‌ها دادند. من‌ گفتم‌ جداگانه‌ خدمتتان‌ می‌رسم‌ این‌ فایده‌ ندارد. وقتی‌ همه رفتند و امام‌ هم‌ رفتند داخل، به‌ آقای‌ صانعی‌ گفتم‌ ببینید اگر آقا اجازه می‌دهند بروم‌ خدمتشان.
ایشان‌ از سر لطف‌ گفت‌ شما از ما به‌ امام‌ نزدیکتر هستید ما باید از طریق‌ شما اجازه‌ بگیریم. رفتم‌ نزد امام، داشتند بین‌ دو اتاق‌ قدم‌ می‌زدند. سلام‌ کردم‌ و با حالت‌ خنده‌ و تبسّم‌ پر از مهر و عطوفت‌ گفتند؛ هان‌ چیه؟ گفتم‌ عیدی‌ می‌خواهم. کیسه‌ را برداشتند، گفتم‌ نه‌ اگر همه‌اش‌ را هم‌ بدهید فایده‌ای‌ ندارد. ایشان‌ 5-6 تا از همان‌ سکه‌ها دادند و یک‌ شوخی‌ هم‌ کردند و گفتند: تو باید از پدرت‌ برای‌ ما عیدی‌ بگیری».
حجه الاسلام والمسلمین رحیمیان، یکى از اعضاى دفتر امام مى‏نویسد: «ما روز نوروز به اتاق حضرت امام وارد شدیم. امام حدود ساعت نه صبح، با نشاط تر از روزهاى گذشته و متبسم و با قباى نو وارد شدند و به افراد حاضر که در مجموع با دکترها پنج نفر بودیم, چند بار مبارک باشد گفتند. سپس خودشان سراغ سکه هاى یک ریالى را گرفتند و کف دست قرار دادند، افراد حاضر نیز بعد از دست بوسى هر کدام چند عدد برداشتند. مشابه این برنامه در نوروز سال هاى دیگر نیز تکرار مى شد».

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.