در چند بخش اخیر این ستون به معرفی کتاب‏های در باره شاعران دیار ترشیز پرداختیم. در این شماره تصمیم آن بود که مطلبی در باره شهاب ترشیزی ارائه مطلب شود. با کمال تعجب متوجه شدیم در باره این شاعر مشهور عهد نادری و قاجار اثری در ایران در قالب کتاب چاپ نشده است.

مولانا کمال الدین یوسف بن محمد معروف به اهلی ترشیزی خراسانی، از شاعران شیعه مذهب قرن نهم و سه دهۀ اول قرن دهم هجری قمری است. خانواده او اصالتاً تبریزی بوده‌اند که به ترشیز مهاجرت کرده‌اند. او در حدود سال ۸۵۸ هجری قمری در ترشیز زاده شد

پوتین قرمزها؛ روایتی ناب از بازجویی اسرای عراقی ،«پوتین‏ قرمزها» کتابی خوشخوان با نثری روان درباره موضوعی جدید از جنگ. این تعریفی است کوتاه از کتاب «پوتین قرمزها» که حاصل گفت‌وگوی فاطمه بهبودی با مرتضی بشیری؛

ان کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، نهم تیر ماه، گفته است در جنگ داخلی سوریه که اکنون در پنجمین سال خود قرار دارد، بیش از ۲۲۰ هزار نفر کشته شده‌اند، تقریبا نیمی از جمعیت کل آن آواره شده‌اند و شهروندان هنوز زیر حملات قرار دارند و به حقوق انسانی آنها تجاوز می‌شود.

 

دبیر کل سازمان ملل در عین حال می‌گوید بخش‌های دیگری از آن کشور تحت کنترل روز افزون افراطیونی مانند داعش یا شاخه‌های القاعده، مانند جبهه النصره قرار گرفته و میراث فرهنگی آن نیز در معرض نابودی‌ست.

 

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس بان خواستار پیدا کردن راهی برای برون رفتن از این بحران شده است؛ «جامعه بین‌المللی و به ویژه شورای امنیت ملل متحد، نمی‌تواند وقت بیشتری را برای پایان دادن به چرخه خشونت‌ها، هدر دهد.»

 

بیانیه دبیر کل سازمان ملل متحد در سومین سالگرد مذاکرات صلح ژنو منتشر شده است.

 

مذاکرات ژنو با هدف برون‌رفت از جنگ داخلی سوریه، در ۳۰ام ژوئن سال ۲۰۱۲ میلادی برگزار شده بود. طرحی که در آن از سوی "گروه کنش برای سوریه" به تصویب رسید، روندی سیاسی را برای پایان دادن به بحران خواستار شده بود. بنابر این شده بود تا دولتی موقتی با قدرت کامل اجرایی در آن کشور شکل گرفته و سپس انتخابات برگزار شود.

 

گروه کنش برای سوریه از نماینده سازمان ملل، اعضای صاحب حق وتو در شورای امنیت، روسیه، آمریکا، چین، بریتانیا و فرانسه، اتحادیه کشورهای عرب، ترکیه و اتحادیه اروپا تشکیل شده بود.

 

طی ماه‌های گذشته نماینده سازمان ملل در امور سوریه، استفان ده‌‌میستورا، با افراد مختلف، از جمله بشار اسد، دیدار کرده است تا راهی رو به جلو برای پایان دادن به بحران پیدا شود.

 

از زمان مذاکرات ژنو تاکنون، شرایط در سوریه تغییرات زیادی پیدا کرده و از جمله گروه داعش بخش‌های زیادی از آن کشور را به کنترل خود درآورده است.

 

قرار است ده‌میستورا در هفتم ژوئیه با دبیر کل و اعضای شورای امنیت سازمان ملل، در مورد طرح‌های پیشنهادی‌اش دیدار و گفت‌وگو کند.

 

هميشه وقتي صحبت از شعر و شاعر به ميان مي آيد و هر زمان بحث تجليل و پرداختن به چهره اي در اين حوزه مطرح مي شود ، ذهن و گرايش به سمت اساتيد با سابقه و سن گرا حرکت مي کند.

شبه نظامیان حزب اصلاح و تروریست های القاعده به سرکردگی حمود المخلافی و با پشتیبانی جنگنده های سعودی کنترل زندان تعز را به دست گرفته و بیش از هزار و 200 زندانی را که اغلب آنان از سرکردگان و عناصر القاعده و داعش بودند، فراری داده بودند اما ارتش و کمیته های مردمی یمن توانستند این زندان را پس بگیرند و در منطقه الحصب نیز پیشروی کنند.

 

به گزارش العالم، نیروی هوایی عربستان پیش از این نیز در حمله به زندان های عدن و المکلا و فراری دادن سرکردگان گروههای تروریستی به القاعده کمک کرده بود.

 

از سوی دیگر، سازمان ملل متحد اعلام کرد که یمن وارد حالت درجه سوم از وضعیت بحران انسانی شده که در رده بندی این سازمان بالاترین درجه به شمار می آید.

 

فرحان حق، معاون سخنگوی سازمان ملل متحد گفت: همه آژانس های امور بشردوستانه وابسته به سازمان ملل توافق نظر دارند که یمن در حالت درجه سوم بحران انسانی قرار گرفته که این وضع دست کم تا 6 ماه ادامه خواهد داشت.

 

این نهاد بین المللی همچنین اعلام کرد که بیش از 21 میلیون یمنی نیاز به کمک های انسانی دارند و حدود 13 میلیون نفر نیز از کمبود شدید مواد غذایی رنج می برند.

 

وزارت بهداشت یمن نیز اعلام کرد که قربانیان تجاوز سعودی ها به این کشور به 2 هزار و 554 شهید و 8 هزار و 21 زخمی رسیده است.

 خبرگزاری "اسپوتنیک" روسیه در گفتگو با دیپلمات مصری در باره مرحله بعد از توافق هسته ای بین ایران و گروه 1+5 و سناریوهای آن در منطقه پرداخت.


در حال حاضر با ادامه مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه 1+5 سیدن به توافق، سخن درباره سناریوهای منتظره مرحله بعد از توافق احتمالی و طبیعت روابط بین کشورهای منطقه ای و جهانی که تحت تاثیر این توافق گرفته اند می باشد.


دکتر "رضا شحاته" وزیر اسبق وزارت امورخارجه مصر در سخنانی به خبرگزاری "اسپوتنیک" گفت: «غرب در ازای گام هایی که تهران برخواهد داشت ایران را به عنوان یک کشور هسته ای خواهد پذیرفت و آینده برنامه هسته ای ایران با بند و قیدها و تحریم های تحمیلی متوقف نخواهد شد بلکه آینده آن مرهون سیاست ها و تصمیم های ایران خواهد بود.»

 


وی افزود: «اوضاع منطقه فراتر از مرحله توافق هسته ای ایران با غرب است و فقط به این مرحله محدود نمی شود بلکه در آینده روابط بین ایران و غرب جنبه های مختلفی خواهد داشت.»


وی در اشاره به اوضاع منطقه و نفوذ ایران در برخی از کشورهای منطقه مانند عراق، لبنان، سوریه، یمن و غیره گفت: «اعتراف به نقش حیاتی ایران در منطقه باعث شده است که خاورمیانه وارد مرحله جدیدی از روابط منطقه ای غیر موزون و نامتکامل بین ایران، غرب و کشورهای عربی که سعی دارند با حفظ هویتشان وجود خود را اثبات کنند، شده است.»


توافق ایرانی آمریکایی ممکن است کاهش روابط آمریکا با کشورهای عربی منطقه را به همراه داشته باشد.


برخی  سیاستمداران آمریکایی معتقد هستند که آینده خاورمیانه با همکاری سیاسی ایران رقم خواهد خورد به خصوص در سایه تغییرات اخیر منطقه و انتشار تروریست ها که باعث شده مسلمانان عرب، تروریست شناخته شوند و به همین دلیل برخی از سیاست مداران آمریکایی به سیاست های اعراب دیگر اعتماد نداشته باشند و تروریست برای آمریکایی ها و غربی ها از ایران و برنامه هسته ای ایران خطرناکتر بشمار آیند.

 


این دیپلمات مصری تاکید کرد: «ایران یک کشور قدرتمند منطقه ای و دارای تمدن دیرینه ای است و بدون هیچ شکی ایران نقش حیاتی را در منطقه ایفا می کند به خصوص که گسترش به سود منافع کشورهای دیگر برای برخی کشور های منطقه غیر قابل قبول است.


ایران با هسته ای شدن و قدرت تسلیحاتی خود می تواند منطقه را در خطر رقابت تسلیحاتی و مسیر نامعلوم قرار دهد، و با وجود قانون منع گسترش سلاح هسته ای و تحولات اخیر روابط بین المللی اگر قدرت هسته ای به طرفی از منطقه رسید غیر ممکن است که این قدرت به طرف های دیگر منطقه برسد.

 


"حسین رویوران" روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی ایرانی نیز در گفتگو با این خبرگزاری گفت: «توافق ایران و غرب روابط بین الملل را وارد مرحله جدیدی خواهد کرد، از زمان تاسیس نظام جمهوری اسلامی در ایران روابط بین الملل به گونه ای بوده است که همیشه خواستار براندازی این نظام را از روش های گوناگون مانند کودتای نظامی بوده است.»

 


توافق یعنی انتقال از مرحله تقابل به مرحله تعامل است، و این مرحله متفاوتی است و باید دوطرف نسبت به همدیگر رفتار محترمانه ای داشته باشند و برای براندازی یکدیگر تلاش نکنند و مرحله بعدی بر اساس احترام به نگرانی های یکدیگر ساخته شده است و قاعده یک جانبه گرایی در این مرحله دیگر جایی ندارد.

 

این نویسنده ایرانی گفت: «ایران می تواند نقش مهمی را در مبارزه با تروریسم در منطقه ایفا کند و این را توانسته است از طریق نقش مشاوره ای خود در سوزیه و عراق اثبات کند، ایران یکی از مهمترین عوامل شکست گروه های تکفیری در منطقه می باشد.»


بعد از توافق ایران با غرب شاهد بهبود روابط ایران با کشور های منطقه بر اساس قوانین معینی خواهیم بود، از جمله این قوانین احترام حاکمیت کشورها و جلوگیری از حمایت و تسلیح گروه های افراطی می باشد.

 


رویوران افزود: «ایران دارای برنامه هسته ای صلح آمیز می باشد و این خود دستاورد بزرگی برای کشور های غربی است، و اگر رقابت هسته ای از سوی عربستان و امارات نیز صلح آمیز باشد آن ها هم می توانند در این زمینه فعالیت کنند.»


این نویسنده ایرانی در پایان گفت: «اسرائیل اجازه نخواهد داد که در منطقه رقابت هسته ای وجود داشته باشد، و برای اینکه در منطقه رقیبی نداشته باشد آمریکا را به نبرد با ایران فرستاده است و اسرائیل به هیچ یک از اطراف منطقه اجازه نخواهد داد که سلاح هسته ای در اختیار داشته باشد.»

 

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.