فرهنگ و آينده ما تحت تاثير شعر است

ادبی
Typography

هميشه وقتي صحبت از شعر و شاعر به ميان مي آيد و هر زمان بحث تجليل و پرداختن به چهره اي در اين حوزه مطرح مي شود ، ذهن و گرايش به سمت اساتيد با سابقه و سن گرا حرکت مي کند.

ولي در اين مجال وقتي شنيديم که احمد داوديان جوان کاشمري در جشنواره هاي ملي نياوران وسوره برگزيده شده و باعث مباهات ترشيزيان است ، بر خود واجب  دانستيم تا وقتي يافته و گفت گويي با اين جوان بااستعداد داشته باشيم.

احمد داوديان شاعر نوظهور کاشمري متولد 13 آبان 1373 در کاشمر و فارغ التحصيل رشته مهندسي صنايع  برگزيده دو جشنواره ملي نياوران و سوره مي باشد . 

 علاقه به شعر و شاعري از چه زماني شروع شد؟

علاقه و احساسات و طبع و ذوق ادبياتي را از همان دوران کودکي داشتم . از 8 سالگي جملات موزوني مي گفتم که هرچند معني خاصي نداشت ولي وزن داشت و من اين علاقه شديد را وقتي به کتابفروشي‌ها يا نمايشگاه هاي کتاب مي‌رفتيم ، بالقوه در خودم احساس کردم  . هميشه شعر زياد مي‌خواندم ولي به خودم اجازه نمي‌دادم شعر بگويم . شايد فکر نمي‌کردم روزي برسد که بتوانم شعر بگويم.

   از چه زماني شعر گفتن جدي شد؟

از زماني که وارد دانشگاه شدم و در تمامي محافل ادبي دانشگاه حضور پيدا مي کردم و البته هنوز هم شعر نمي‌گفتم.  تا روزي که يکي از اساتيدي که محفل دانشگاه را اداره مي‌کرد و مي‌دانست من کاشمري هستم  علي اصغر داوري را به عنوان شاعر شهير شهرستانم به من معرفي کرد و من در يک جستجوي اينترتي و خواندن چند شعر از ايشان علاقه‌ام به شعر بيشتر شد و زماني که يک کتاب از ايشان خواندم تصميم گرفتم ايشان را حضوري ملاقات کنم . در يکي از محافل ادبي در مهر 94 حضور پيدا کردم و اولين ملاقاتم با استاد داوري تولد دوباره اي براي من بود . يک ملاقات ساده و کوتاه بود ولي بواسطه ي علاقه زيادي که به ايشان پيدا کرده بودم . بعد از اولين برخوردم با ايشان احساس ديگري داشتم و اولين شعرم را گفتم .

 به نظر شما شعر گفتن قابل يادگيري است يا ذاتي؟

به نظرم شعر گفتن دو بخش دارد . يک قسمت ورودي هاي آن است که شامل حس زيبايي شناختي و دلي و جوششي بودن شعر است و قسمت دوم پردازش‌هايي است که بايد روي شعر انجام شود مثلا تاثير اوضاع سياسي ، اقتصادي و اجتماعي جامعه  و نگاه شاعر نسبت به دنياي اطرافش خيلي مهم است و همچنين تکنيک‌ ها و علم شاعر که بر روي آن قرار بگيرد تا يک آفرينش ادبي صورت بگيرد.

 خانواده چه نظري در مورد شعر گفتن شما دارند؟

خانواده مخالفند چون متاسفانه آينده‌ي مالي براي اين کار متصور نمي شوند .

 علاقه مندي يا هنر ديگري داريد؟

به رياضيات ، خطاطي ، ورزش و موسيقي علاقه مندم ، دکلمه و دوبله هم کار مي کنم اگر فرصتي باشد ولي شعر در رأس علاقه مندي هايم مي باشد.

  در چه قالبي شعر مي‌گوييد و  آثار چه شاعراني را بيشتر مطالعه مي‌کنيد  ؟

سبک کلاسيک و بيشتر غزل کار مي‌کنم و از شاعران قديم  اشعار صائب تبريزي و سعدي و در عصر حاضر اشعار مرحوم حسين منزوي و از همه بيشتر استاد علي اصغر داوري را مطالعه مي‌کنم.

   موضوعات و مضامين اشعار شما چيست؟

عاشقانه و اجتماعي ، سعي کردم شعرهاي عاشقانه‌ام مفهموم اجتماعي هم داشته باشد.

  وضعيت شعر جوان را چگونه مي بينيد؟

متاسفانه فقر مطالعه زيادي وجود دارد . مشخص است که علاقه دارند و شعر هم مي‌گويند ولي شبيه يک فرمول است که کلمات را جايگزين مي‌کنند . فقر مطالعه را بزرگترين معضل در شعر جوان مي‌بينم.

 نظرتان در مورد سابقه ادبي شعر ترشيز چيست؟

من چند بار سابقه ادبي شعر کاشمر را از طوطي ترشيزي و اهلي ترشيزي تا ظهوري ترشيزي و شهاب ترشيزي مرور کردم ، به نظر من وقتي که شاعران ترشيز با محيط اطرافشان ارتباط برقرار کردند صاحب سبک و اسم و آوازه شدند. ولي اگر در يک محيط ايزوله ي ادبي قرار گرفتند و در ترشيز حبس شدند پيشرفت چنداني نکردند. نمونه‌اش ظهوري ترشيزي که در جلسات وحشي بافقي و بقيه شاعرهاي افغاني و اصفهاني شرکت مي‌کرد و الان يکي از پيشگامان سبک هندي است.

  وضعيت الان شعر و شاعري را در ترشيز چگونه مي‌بينيد؟

فکر مي‌کنم روزنه‌هاي اميدي هست . در کاشمر شاعران برجسته‌اي در کاشمر داشتيم و اکنون نيز افرادي مثل آقاي داوري باعث شده‌اند که بتوانيم افرادي صاحب سبک را معرفي کنيم  و به نظر من محافل ادبي کاشمر استعدادهاي خوبي دارد اگر در راه درست قرار بگيرند.

  در انجمن هاي ادبي شهرستان حضور داريد؟

همه انجمن‌ها را شرکت مي‌کنم و از امسال خودم گرداننده انجمن سپيدار که در کتابکده نردبان آسمان برگزار مي‌شود هستم.

  چه توصيه اي براي جوان هاي علاقه مند به شعر ترشيز داريد؟

به نظرم جلسات خوبي در کاشمر برگزار مي‌شود که مي‌توانند  نقد و راهنمايي شوند . چون در اين دو سال که در اين جلسات بودم افرادي را ديدم که شعر نمي گفتند و الان شاعرهاي خوبي شدند. اين جلسات اساتيد خوبي هم دارد، آقاي داوري و آقاي هاشم آبادي مي توانند کمک کنند و من هم در خدمت نسل خودم و بعد از خودم هستم.

  چه انتظاري از مسئولين داريد؟

اميدوارم مسئولين نگاهشان نسبت  به شعر بيشتر باشد و توجه بيشتري به شعر داشته باشند ، چون فرهنگ و آينده ما تحت تاثير شعر است. ما از اول سال ، حدود 4 جلسه شب شعر برگزار کرديم و شعراي ما براي کمترين هزينه هايي که يک شب شعر نياز دارد دچار مشکلند و هيچ پشتوانه‌اي وجود ندارد  و اگر براي مسئولينمان مقدور است هنرمندهايشان را در سطح ملي به بقيه معرفي کنند . متاسفانه خود هنرمند براي معرفي محصول هنري خودش بايد سختي‌هاي فراواني متحمل شود .

  در پايان  لطفا يکي از شعرهايتان را بخوانيد.

غم است و گاه دلش مي کشد که سر برسد

درست بين خوشي هات ،بي خبر برسد

شبيه عشق که هي پشت هم گره بخورد

شبيه فقر که در زنگ عشق سر برسد

شبيه نيت خيري که در سرت باشد...

همين که وقت عمل سر رسيد، شر برسد

شبيه جنگ که پايان کار برعکس است..

پدر به نعش زمين خورده پسر برسد

و يا شبيه درختي که نو جوانه زده

سري تکان بدهد ،سايه ي تبر برسد

تويي دري به جدايي و من دري به وصال

که وا اگر بشود، عشق در به در برسد

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.