کتاب سرباز کوچک امام خاطرات آزاده مهدی طحانیان

ادبی
Typography

در باره دوران دفاع مقدس حرف‏های ناگفته فراوانی است. تاکستان دفاع مقدس در خود میخانه‏های ناب بسیاریی برای کسب فیض باده‏نوشان مکتبخانه معرفت است. هر شاخه تاک‏های این تاکستان معانی هزاران باده ناب ناخورده دارد.

کتابی که در این شماره برایتان انتخاب کردیم، یکی از باده‏های ناب این میخانه است. در حافظه تاریخی ایرانیان بُرش‏های خاصی از دوران دفاع مقدس جایگاهی ویژه دارد. همه به یاد داریم که یک آزاده نوجوان ایرانی در دوران اسارت مصاحبه با «نصیرا شارما» یک زن خبرنگار هندی بی‌حجاب را منوط به با حجاب شدن وی کرد. حضور این سرباز غیور امام اعجاب نیروهای عراقی و رسانه‏های غربی را به همراه داشت.

کتاب «سرباز کوچک امام» روایتی است از خاطرات آزاده مهدی طحانیان از کودکی تا امروز است. فاطمه دوست‌کامی جهت آفرینش این اثر ارزشمند در مجموع ۱۶۳جلسه مصاحبه با آقای طحانیان گرفته و ۳۵۰ ساعت فایل صوتی را گردآوری و پیاده کرده است. نویسنده علاوه بر این حجم صوتی حدود ۲۰ ساعت مصاحبه تکمیلی نیز با افراد مربوط با خاطرات آقای طحانیان از جمله پدر و همسنگران مهدی و گزیده نامه هایی از دوران اسارت تهیه شده است. ماحصل چهار سال تلاش جهت نگارش این اثر، کتابی به حجم ۹۲۵ صفحه و در ۸ بخش می‌باشد. این کتاب در تیرماه امسال مورد توجه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی قرار گرفت.

در تقریط ایشان بر این کتاب می‏خوانیم؛« بسمه تعالی،سرگذشت این نوجوان شجاع و با هوش و صبور در اردوگاه‌های اسارت، یکی از شگفتی‌های دفاع مقدس است؛ ماجراهای پسر بچه سیزده چهارده ساله‌ای که نخست، میدان جنگ و سپس میدان مقاومت در برابر مأموران درنده‌خوی بعثی را با رفتار و روحیه‌ای اعجاب‌‌‌انگیز، آزموده و از هر دو سربلند بیرون آمده است. دل بر مظلومیت او می‌سوزد ولی از قدرت و تحمل و صبر او پَر می‌کشد؛ این نیز بخشی از معجزه بزرگ انقلاب اسلامی است. در این کتاب، نشانه‌های خباثت و لئامت مأموران بعثی آشکارتر از کتاب‌های مشابه است که خوانده‌ام. به‌هرحال این یک سند با ارزش از دفاع مقدس و انقلاب است؛ باید قدر دانسته شود .خوب است سست‌پیمان‌های مغلوب‌ دنیاشده، نگاهی به امثال این نوشته صادقانه و معصومانه بیندازند، شاید رحمت خدا شامل آنان شوددوازدهم تیرماه 1396».

این اثر ۹۲۶ صفحه‌ای در قطع وزیری و در زمستان ۹۱ توسط انتشارات پیام آزادگان به چاپ رسید.کتاب «سرباز کوچک امام» به بیان اتفاقات ریز و درشت زندگی مهدی طحانیان پرداخته است. این کتاب به زعم کارشناسان حوزه خاطرات آزادگان، جامع‌ترین اثر خاطره‌نگاری به لحاظ حجم و محتوا در عرصه اسارت و فرهنگ ایثار و مقاومت به شمار می‌آید. تولد این کتاب، به عنوان اولین اثر تولیدی بعد از فرمایشات رهبر معظم انقلاب و تأکید ایشان بر تولید آثاری از این دست در حوزه اسارت در جمع آزادگان عزیز در مرداد ماه سال 1390، اتفاق خوشایندی در عرصه خاطره نگاری دفاع مقدس است.

مهدی طحانیان متولد ۱۳۴۶ شهرستان اردستان در باره تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب خاطراتش می‏گوید؛« پس از دیدن تقریظ اینجا غافلگیر شدم و خبر نداشتم که امروز این متن را قرار است ببینم ولی واقعاً حالا که نگاه می‌کنم می‌بینم جای شکر و سپاسگذاری دارد که بالاخره توانستم قلب نائب ولی زمان خود را راضی کنم هرچند خود را لایق صفاتی که رهبری به من دادند نمی‌دانم ولی امیدوارم همانطور باشم که هم رضای خدا در آن باشد و هم بتوانم وظیفه‌ای که بر دوش دارم را بتوانم انجام دهم. برای بیان خاطراتم دنبال اسم و شهرت نبودم و از وجودم حس مسئولیت می‌کردم و ما در آن دوران با مرگ هم‌آغوش بودیم. در آنجا به تجربه‌هایی رسیده بودیم و فقط می‌خواستم این تجربه را به ملت عزیز منتقل کنیم. تقریظ رهبر انقلاب پر پروازی شده که کتاب در جامعه معرفی شود و جوانان آن را بخواننند».

فاطمه دوست‌کامی نویسنده کتاب «سرباز کوچک امام» در باره تقریط عالی‏ترین شخصیت نظام بر این کتاب می‏گوید: « وقتی دل نائب امام زمان از این حرکت خوش باشد، ما امید پیدا می‌کنیم که دل امام زمان(عج) هم راضی شود، و این تقریظ واقعاً ارزشمند است. این کتاب سه مرتبه بازنویسی شد و این اتفاق وقتی چنین مورد توجه رهبری قرار می‌گیرند نشان می‌دهد مسیر را درست رفته‌ایم». بد نیست بدانید؛ طحانیان دلیل جثه کوچکی که داشتند مورد توجه عراقی‌ها قرار گرفته بود و تا مدت‌ها ایشان را در کوچه‌ها و خیابان‌ها برای روحیه دادن به سربازان عراقی می‌چرخاندند. آنها می‌گفتند که سپاه خمینی همه همین کودکان ۶ – ۷ ساله هستند.

 فریبرز خوب نژاد مدیر اجرایی موسسه پیام آزادگان در باره این کتاب می‏نویسد: «به نظر من جنگ یک نیمه پنهان داشت و آن نیمه پنهان هویدا نمی‌شد مگر با پایان جنگ. من یک سال با آقای طحانیان هم بند بوده‌ام و به خوبی با اخلاقیات و شخصیت ایشان آشنایی دارم. به صراحت می‌توانم بگویم که این کتاب نتیجه یک تحقیق میدانی وسیع از زندگی ایشان است. کاری که امثال طحانیان کردند ترجمه داستانی است که برای آرش سراییده شده و ما امروزه تمثیلش را به طور زنده مقابلمان می‌بینیم.» مطالعه کتاب سرباز کوچک امام (ره) افق جدیدی از حماسه سازی دفاع مقدس را به روی خواننده می گشاید. کتابی که می تواند در تولیدات سینمایی قرار گیرد و با توجه به تنوع و زیبایی و گاه منحصر به فرد بودن خاطرات آن به یکی از بهترین آثار سینمایی تبدیل شود.

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.