روزهای بی ‏آینه؛ حدیث غیرت یک قهرمان

اخبار فرهنگی
Typography

به اهتمام : حمیدرضا بی تقصیر فدافن 
کتاب؛ روزهای بی‌آینه، روایت 18 سال دوری و چشم انتظاری یک زن است. مدت زمانی بسیار طولانی که 14 سال آن با بی‏خبری مطلق همراه است. یک زن مگر چقدر تحمل دارد که این همه را صبوری کند؟!

منیژه لشکری، دو بهار بیشتر با همسرش خلبان حسین لشکری، نگذرانده است که شوهرش در یک مأموریت مرزی هواپیمایش مورد اصابت قرار می‌گیرد و به اسارت دشمن در می‌آید. هیچ ردی از او به دست نمی‌آید و گمانه‌ها بیشترحول و حوش شهادت وی می‌چرخد. منیژه اما به سوسوی چراغ امید که از ژرفای وجودش شعله می‌کشد دل می‌بندد و به همراه علی یادگار زندگی مشترک با همسرش چشم به راه بازگشت او می‌نشینند.

او در اوج جوانی یعنی 18 سالگی، باید نقش زنان باتجربه  و پخته را بازی کند و با صبوری مسیرحرکت به سوی آینده را هموار سازد. نیرویی از درون او را به آینده و قرار گرفتن تصویر حسین در قاب خالی انتظار امیدوار می‌سازد. سالی یکبار جلوی دوربین می‌ایستد و عکسی به یادگار از خود می‌گیرد و در آلبوم خانوادگی جای می‌دهد و شرحی بر آن می‌نویسد تا وقتی حسین آمد سال‏های نبودنش را با بودن در یادها نشان دهد. در آن سو حسین لشکری، خلبان جنگنده اف5 به اسارت دشمن درآمده است، بعث‏ها اسارت وی را مخفی کردند. 10 سال در سلول انفرادی بود. دژخیمان بعثی حاضر به ثبت‌نام او در فهرست اسرای جنگنبودند.

 بدین ترتیب 14سال به‌عنوان مفقودالاثر و مجهول المکان باقی ‌ماند. در این مدت با شکنجه‌های مختلف سعی می‌کنند او را حاضر به همکاری با خود کنند، اما این سرباز جان بر کف میهن حاضر به خیانت به کشورش نمی‌شود. پس از این مدت طولانی و در پی تحولات منطقه و در آستانه جنگ خلیج فارس رژیم جنایتکار عراق حاضر به ثبت‌نام وی می شود و نخستین نامه حسین لشکری در چند جمله به همراه عکسی از او به دست همسرش می‌رسد .فراز‌های اصلی کتاب از اینجا آغاز می‌شود.

 گلستان جعفریان، مولف کتاب با تیزهوشی و مهارت همسر آزاده شهید حسین لشکری را سوژه قرار داده و عمق لایه‌های شخصیت این  زن را واکاوی و یافته‌های خود را با جسارتی کم نظیر به قلم می‌آورد. صراحت و صداقت منیژه لشکریهمسر خلبان شهید حسین لشکری نیز ستودنی است. ایشان با صراحت و صداقت  به بیان احساسات زنانه خود پرداخته و از ریا کاری فاصله گرفته است. کتاب روزهای بی‌آینه، به ظاهر کم حجم به نظر می‌رسد، اما این کم حجمی حاصل یک پختگی و مصداق کم‏گوی و گزیده‏گوی است. مؤلف بدون اینکه خواننده را در پیچ و خم قلم فرسایی‌های بیهوده معطل کند و او را سرگرم حاشیه‌های تودرتو آنچنان که مرسوم است بنماید سرراست به سوی هدف و نتیجه هدایت می‌کند.

این کتاب منتشر شده توسط انتشارات سوره مهر در 158 صفحه تاکنون چهار چاپ به خود دیده است. گلستان جعفریان نویسنده در باره این کتاب می‏گوید:«این کتاب به روایت ناگفته‌هایی از جنگ تحمیلی می‌پردازد و چگونگی انتخاب‌های یک زن در نبود همسرش و به دوش کشیدن بار زندگی توسط دختری 18 ساله به همراه فرزند 4 ماهه‌اش را شرح می‌دهد که روایت آن به صورت اول شخص و در قالب مستند داستانی است که به دلیل واقعی بودن آن سنگینی بار مستند در این کتاب بیشتر به چشم می‌خورد. کتاب دارای نگاه تازه‌ای است و به نوع ویژه‌ای به زندگی خانواده شهید لشکری پرداخته است، به گونه‌ای که می‌تواند درگیری‌های همسر این شهید را با افکار خود و اطرافیانش به طرز کامل تشریح کند».

منیژه لشگری در باره همسر قهرمانش که در مرداد 1388 به علت شدت و عمق جراحات دوران اسارات به شهادت رسید، می‏گوید؛«همسر من رنج زیادی در دوره اسارت کشیده بود و وقتی آزاد شد هم بسیار خوددار بود و سختی‏ها و بیماری‏هایش را با من در میان نمی‏گذاشت. البته من هم نمی‏توانستم برای او کاری انجام بدهم. 10 سال انفرادی برای او کشنده بود و فقط با توکل به خدا توانسته بود زنده بماند. سال 1374 نامه‏ای به همراه تعدادی عکس برای حسین فرستادیم که بعدها تعریف می‏کرد دیدن این نامه، بسیار خوشحالش کرده بود. او به ماندن من بر سر زندگی مشترکمان افتخار می‏کرد.

 دیدن فرزندی که چنین برومند شده بود، برایش مایه سربلندی بود. تنها سرگرمی حسین در سلول‏های انفرادی و در مدت 10 سال، فقط مرور خاطرات گذشته بود و وقتی به ایران برگشت، جزئیات دقیقی از خاطرات ما به ذهن داشت که من خیلی از آنها را فراموش کرده بودم. حسین در سلول های انفرادی هیچ امکاناتی نداشت و به خوبی قابل درک است که چه روزگار سختی را سپری کرده است. در سال 1373 وقتی پدرم به حج مشرف می‏شد در فرودگاه من را به آغوش گرفت و گفت می‏روم تا آزادی حسین را بگیرم. چند ماه بعد بود که از حسین باخبر شدیم و بالاخره حسین به آغوش خانواده‏اش آمد».

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.