کتاب ملاصالح؛ حکایت دلاوری بی‏ ادعا

اخبار فرهنگی
Typography

بعضی کتاب‏ها هستند که حتی افرادی که خیلی اهل مطالعه نیستند را میخکوب می‏کنند و با قصه‏ای که دارند و دلمشغولی‏های که برای مخاطب به وجود می‏آورند، خواندنشان را تبدیل به یک تجربه شیرین برای خواننده می‏کنند

. کتاب «ملاصالح» از این دست کتاب‏هاست. خواندن کتابی که شخصیت اصلی‏اش تجربه زندان رفتن در رژیم پهلوی، حزب بعث و جمهوری اسلامی را دارد و رفیق تیمسار عزاوی مشاور عالی صدام و علی فلاحیان وزیر اسبق اطلاعات است و همچنین در کنار فراز و نشیب‏های مختلف در زندگی حتی در حادثه دو سال پیش منا هم حضور داشته به خودی خود می‏تواند جذاب باشد. کتاب مُلّاصالح سرگذشت شگفت انگیز مترجم اسرای ایرانی در عراق است که به همت رضیه غبیشی از  سوی انتشارات شهید کاظمی در یازده فصل به رشته تحریر درآمده است.

 نویسنده در این کتاب به سرگذشت عجیب ملاصالح قاری می‌پردازد که در آبادان به دنیا آمده است .ملاصالح به عنوان زندانی سیاسی، ۸ سال در زندان‌های ساواک بود. پس از آن در دوران جنگ تحمیلی توسط نیروهای بعثی دستگیر شد و عراقی‌ها که متوجه تسلط او بر زبان فارسی و عربی شدند، از وی به عنوان مترجم استفاده کردند. شهرت ملاصالح به خاطر دیداری بود که ۲۳نفر از جوانان و نوجوانان با صدام داشتند و او در آن دیدار مترجم صدام بود. دیداری که در بسیاری از شبکه‌های جهانی پخش شد و مانور تبلیغاتی حزب بعث به شمار می‌رفت. ملاصالح در نهایت پس از ۴ سال اسارت در سال ۱۳۶۴ از سوی عراق همراه با ۵۰۰ نفر دیگر آزاد شد. .

 پس از آزادی و بازگشت به کشور، به اتهام خیانت و همکاری با بعثی‌ها و شکنجه اسرا، روانه زندان شد. او بعد از ۲سال به قید ضمانت آزاد گردید و در نهایت پس از بازگشت اسرا در سال ۱۳۶۹ با نامه مرحوم سیدعلی‌اکبر ابوترابی (سید آزادگان)، بی‌گناهی‏اش اثبات شده و از وی رفع اتهام می‌شود. مرحوم سید علی اکبر ابوترابی در نامه‏اش نوشت:« برادران گرامی؛ با سلام و تهییت و با آرزوی سلامتی و موفقیت شما عزیزان ، در مورد برادر عزیز، آزاده متعهد آقای ملاصالح قاری فرزند مهدی...که در سال ١٣۶۴ از اسارت رهایی یافتند ولی متاسفانه تا امروز به عنوان آزاده از طرف شما شناخته نشدند. نمی‏دانم شما علم غیب دارید که ایشان خیانت کرده و ما بی‏اطلاع هستیم. بیش از همه بنده خودم از وضعیت ایشان اطلاع .

 مطمئن باشید به حرمت خون پاک شهدا ایشان کمترین خیانتی و یا همکاری با بعثیان کافر نداشته بلکه نهایت فداکاری و همراهی و همکاری با برادران اسیر ما نموده است. بنده شخصاً به جای همه از ایشان خجالت می‌کشم .برادرانم، ایشان آبروی نظام و همه ما را در اسارت حفظ کرد؛ آبرویش را حفظ کنید». ملاصالح بدون شک الگوی یک مبارز مخلص و همیشه پا به رکاب محسوب می‏شود .وی در سال‏های اولیه انقلاب یکی از انقلابیون شاخص بود، نشستن پشت میز و گرفتن مناصب مختلف او را وسوسه نکرد.

در کوران حوادث جنگ مسئولیت مأموریت برون مرزی و رساندن سلاح به مخالفان صدام در عراق را به عهده می‏گیرد. در حالی که این امکان را داشته تا به رده‏های بالایی در جمهوری اسلامی برسد اما مجری بخش عربی رادیو آبادان می‏شود و این تکلیف را به کار دیگر ترجیح می‏دهد. از اقدامات کم‏نظیر وی باید به برگزاری کنگره شعر عرب در شیراز در دوران دفاع مقدس اشاره کرد، خودش این مهم را طوفانی‌ترین اقدامش می‏داند..

ملاصالح با هوش و ذکاوت جان تعداد زیادی از اسرا را نجات می‌دهد. به عنوان نمونه او که خوب می‌داند سرنوشت پاسداران انقلاب اسلامی در همان بدوِ ورود و به محض شناسایی چوبه دار است، چاره‌ای می‌اندیشد برای نجات پاسداران از مهلکه. زمان تقسیم‌بندی اسرا اعلام می‌کند: «بسیجی‌ها یک طرف، ارتشی‌ها هم یک طرف، پاسدار هم که نداریم یک طرف».

«پاسدار هم که نداریم» جمله نامأنوسی است که در ابتدا اسرا را دچار گیجی و سردرگمی می‌کند، ولی با چندبار تکرار، مسئله حل می‌شود و پاسداران، اگر هم در جمع هستند، در صف بسیجی‌ها می‌ایستند و از مهلکه می‌گریزند.  این کتاب توسط رضیه غبیشی که خود عرب زبان است، در 288 صفحه نوشته شده و به همت انتشارات شهید کاظمی این کتاب خواندنی منتشر شده است.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.