کتاب؛ الف لام خمینی، گامی در تبیین عظمت یک رهبر عزت ‏آفرین

اخبار فرهنگی
Typography

 هدایت‏الله بهبودی به عنوان یک نویسنده انقلابی، در سالیان اخیر مجدانه در خدمت ثبت هنرمندانه تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس بوده است در سالیان اخیر شاهد اهتمام وی به وقایع دوران پیروزی انقلاب اسلامی و معرفی شخصیت‏های طراز آن هستیم.

بیش از این شاهد نشر کتاب «شرح اسم» در باره بخشی از زندگانی مقام معظم رهبری بودیم.

اینک ویترین کتابفروش‏های کشور شاهد انتشار کتابی جدید از وی در باره زندگانی بنیانگذار انقلاب اسلامی هستیم. کتاب «الف لام خمینی» بسان کتاب قبلی توسط موسسه مطالعات و پژوهش‏های سیاسی منتشر شده است. این کتاب هزار و 157 صفحه دارد. کتاب در بر دارنده زندگی امام راحل(ره) از کودکی تا اسفند 1357 می‏باشد..

در مقدمه این کتاب می‌خوانیم: «چهره‌های بزرگ و بزرگوار تاریخ بر دوگونه هستند: آنان که میهمان تاریخ هستند و آنان که تاریخ را میهمان خود می‌کنند. آن که به میهمانی تاریخ آمده است، مثل همه میهمان‌ها، جایگاه «خود» را جستجو می‌کند و به نگاه و رفتار و کردار و قضاوت و توجه میزبان (در اینجا تاریخ) می‌اندیشد و مشغول است.

 اما آن‌که تاریخ را میهمان خود می‌کند، به تنها چیزی که نمی‌اندیشد، «خود» و «قضاوت تاریخ» درباره خود است. انبیا و اولیا همان بزرگانی هستند که تاریخ میهمان آنها است. آنها قبل از شکستن بت‌ها و درهم شکستن قدرت طاغوت‌ها، بت «خود» را شکسته‌اند؛رسالتی بر دوش خویش احساس می‌کنند و به انجام رساندن آن را وظیفه و «تکلیف» خویش می‌دانند. خمینی از این قبیله بود.»

نویسنده در باره اثرش می‏گوید:« وقتی پیشنهاد نوشتن کتاب زندگینامه امام را به من دادند به واسطه علقه به امام آن را به‌عهده گرفتم و بعد از پنج سال کار تحقیق و نوشتار تمام شد...«الف لام خمینی» آخرین کتاب در مورد زندگینامه حضرت امام است تا زمانی که اسناد و مدارک و یادمانده‌های جدیدی منتشر شود.

اسناد مرتبط با امام پیش از این در پنج ‌جلد اسناد شهربانی و 22‌ جلد مربوط به ساواک منتشر شده بود اما من از موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی خواستم که اصل اسناد امام در ساواک را در اختیار من قرار بدهند تا برخی اسنادی ‌را که به هر دلیلی در این کتاب‌ها نیامده است در استنباط‌ها و استنتاج‌های خودم دخالت بدهم....

... این نویسنده در ادامه این مقدمه به دشواری‌هایی که در تالیف این اثر با آن روبه‌‌رو بوده، اشاره می‌کند: «در نوشتن کتاب با دو دشواری روبرو بودم؛ اول کمبود منابع از پیشینه صاحب ترجمه تا سال 1341 ش،

 و دوم فراوانی منابع از این سال تا 1357 ش. در بخش اول، زبان اسناد چندان گویا نیست، چراکه شخصیت ما، تمام وقت در کار پیمایش علوم فقهی، عرفانی و فلسفی است؛ یا درس می‌خواند، یا درس می‌داد، یا آموخته‌هاش را به قالب کتاب درمی‌آورد و آیت‌الله به اندازه چهل سطر در این باره سخن نگفته است. در این‌جا یادمانده‌های هم‌ردیفان، کم و شاگردان، زیاد است.

اما بیشتر آنها با شیفتگی به استاد، بیان شده که کار پژوهشگر را در سنجش و گزینش روایات دشوار می‌کند. با شروع نهضت در سال 1341 و نمایان شدن روی دیگر آرای او، کارگاه‌های خبر و گزارش آغاز به‌کار کردند و تا شانزده سال بعد، بی‌وقفه به تولید سند پرداختند. فراوانی مدارک به اندازه کمبود آن، پژوهشگر را به سختی می‌اندازد.». الف لام خمینی» در 18 منزلگاه زندگی و زمانه روح‌الله موسوی خمینی را به گونه‌ای جذاب به تصویر می‌کشد.

نویسنده در باره عنوان اثرش می‏گوید؛« نام کتاب الف لام خمینی، گرته‌برداری از فواتح برخی سُوَر قرآنی است که بر رمزهای نهفته در آیات دلالت دارد؛ و در این جا بیانگر رموز ذاتی یک رهبر دینی و سیاسی است. از دیگر سو، یکی از ویژگی‌های الف و لام، تعریف است؛ معرفی کننده و شناساننده؛ و در این جا مُعرف خمینی. با وجود این بر این باورم که کتاب حاضر برداشت نویسنده از جهان کثرت صاحب ترجمه است، و نه بیش از آن». بخشی از این کتاب در ستون خواندنی‏های سیاسی این شماره درج شده است. امیدواریم شاهد قرار گرفتن نسخی از این کتاب در کتابخانه‏های عمومی شهرمان باشیم.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.