هنر زیر تیغ بیزینس

اخبار فرهنگی
Typography

 حمید ضیایی 

دنیای مجازی یکی از پرکاربردترین ابزاری‌است که انسان امروزی به آن وابسته است. هرکس هرآن‌چه را در خود می‌بیند یا به‌نظرش زیبا می‌آید، در صفحهٔ شخصی‌اش منتشر می‌کند. یکی عکس‌های سفرش را، دیگری آثار هنری‌اش را، و دیگری کالایی که برای فروش دارد. «هرکسی از ظن خود» چیزی برای مخاطبانش دارد که به اشتراک بگذارد.

یکی دیگر از کاربردهای دنیای مجازی انجام تبلیغات است که تقریباً به‌صرفه‌تر از شیوه‌های سنتی تبلیغات است. در این میان بعضی هنرمندان نیز از قافله عقب نماندند و برای جذب هنرجو، شیوهٔ تدریس و هنر خودشان را در صفحه‌های شخصی بارگذاری می‌کنند. البته نگارنده تاحدودی با این کار موافق است، چرا که از همین طریق با هنرمندان خوب و مستعد زیادی آشنا شده‌ام. اما روی سخن با بعضی هنرمندان دارم که نگاه‌شان به هنر صرفاً اقتصادی‌است تا هنری! و گاهی در انتشار بعضی نماهنگ‌ها قصد تبلیغ کار خود را دارند بی‌آن‌که در ساختن و پرداختن آن دقتِ درخوری انجام دهند. در این یادداشت به ذکر چند معضل که گریبان‌گیر هنر کاشمر شده‌است، می‌پردازم.

قبل از هرچیز لازم به‌ذکر است که نقد کردن یکی از اساسی‌ترین پایه‌های پیش‌رفت هرحوزه‌ای‌است. کسی که نقد می‌کند قطعاً با کسی خصومت شخصی ندارد. نقد را می‌توان به دو جنبه تقسیم کرد: یکی نقد تخصصی که در جای خود با هنرمندان صحبت کرده‌ام و یکی نقد عمومی که نگارنده آن‌چه به‌نظرش می‌آید را بازگو می‌کند. حالا ممکن است عده‌ای هم‌سو باشند و عده‌ای مخالف! که هر دو گروه در نظر نگارنده محترم هستند.

در دوشماره نیز نقدهای اهالی موسیقی کاشمر را در خلال گفت‌وگوها منتشر کرده‌ام که می‌توان در شماره‌های: دویست‌وشصت‌و‌دو، آقای احمد حصاری و دویست‌وشصت‌وهفت، آقای ابوالفضل علی‌نیا، بخوانید.

در این یادداشت به چند مسأله می‌پردازم که شاید شما هم دیده یا شنیده باشید.

«من خوب آموزش می‌دهم»!

بعضی مربیان موسیقی با بازخوانی آثار منتشر شده که توسط خوانندگان در بین مردم و مخصوصاً نسل جوان با اقبال نسبتاً خوبی روبرو هستند، سعی دارند به مخاطب القا کنند که «مدرس خوبی» هستند. البته اجرای قطعات موسیقیِ خوب توسط مدرسان کاری بس دشوار و توان‌فرساست که خود نیازمند تمرین و تلاش و در نهایت تبحر در سازی‌است که می‌نوازند. اما گاهی انتخاب کارهای سطحی توسط بعضی مربیان موسیقی نشان از کج‌سلیقگی دارد. البته در برخی از همین انتخاب