چند پاراگراف شتابزده برای بصیرت افزایی و دشمن شناسی

تحلیلی
Typography

واقعه حمله تروریستی داعش به مرقد مطهر امام خمینی(ره) و مجلس شورای اسلامی از منظرهای مختلف قابل ارزیابی و بررسی است. در این یادداشت به این می‏پردازیم که در صورت مواجهه با این قبیل حوادث چه باید کرد؟ اگر در هفدهم خرداد ماه امسال صحنه‏ های تیراندازی

  وقایع آن روز را دیده باشید متوجه می‏شوید برخی از سر کنجکاوی چشم در چشم تروریست‏ها موبایل بدست به ثبت لحظات پرداخته بودند. حواشی واقعه پلاسکو در ذهن تداعی می‏شد. تماشاچیان نمی‏دانستند که تکفیری‏ها به قصد کشت هر انسانی را در پیرامون خود هدف قرار می‏دادند و شلیک می‏کردند. اولین نکته که باید در این قبیل موارد مدنظر باشد همه روحیه این تروریست‏هاست.

آنان معتقدند به محض به هلاکت رسیدن به محضر نبی اکرم(ص) مشرف می‏شوند. آنان به زعم خود برگه‏های سبز ورود به بهشت را در جیب دارند و دست از جان شسته‏اند. در این قبیل مواقع نباید در تیررس آنان قرار داشت. نباید به دنبال ضبط صحنه‏ای از درگیری‏ها بود. نباید به این اندیشید که فردا با نمایش این فیلم در جمع دوستان و آشنایان و فامیل سری توی سرها در خواهید آورد. حفظ جان مهم است. بی‏تعارف باید ذهنی آماده داشت. یقین نیروهای امنیتی کشورمان اشراف اطلاعاتی کاملی بر این تکفیری‏ها و ایادی آنان دارند با این همه باید برای داشتن بهترین رفتار در این قبیل موارد آماده بود. فراموش نکنیم که پیشگیری اصلی مهم است.

داعشیان سعی در غافلگیری دارند. آمادگی ذهنی  برای تقابل با وقایعی که ذکر شد ضروری است. برخی از حاضران در حواشی وقایع 17 خرداد صدای گلوله را به درستی تشخیص ندادند و گمان بردند که این صدا مربوط به خالی کردن تیرآهن از تریلی یا ترقه در کردن چند کودک است. باید سرعت عمل داشت و سریع و صحیح تصمیم گرفت. بایسته است که به نیروهای انتظامی و نظامی اعتماد کنیم و در دست و پای آنان قرار نگیریم. نباید تابع نظر آنانی که می‏خواهند تماشاچی باشند، بود. وظیفه مهم آن است که از تیررس داعشیان دور شد. این امر در کاهش چشمگیر تلفات احتمالی موثر است. داعشیان تاکتیک‏های مختلفی برای رفتارهای غیرانسانی‏شان دارند.

در بعض موارد بمبی منفجر می‏شود، خلایق برای کمک و فیلمبرداری و تماشا جمع می‏شوند، ناگاه نیروی انتحاری بعدی خودش را در میان این همه تماشاچی منفجر می‏کند. ترک کردن صحنه یک حرکت ضد داعشی و کمکی به نیروهای خودی است. در نهاد همه ما درصدی از کنجکاوی وجود دارد. در این قبیل موارد نباید کنجکاو بود. سرک کشیدن دردی را نه از ما و نه از نیروهای خودی دوا نمی‏کند که حتی آنان را بیشتر دچار درد می‏کند.  شایسته است در این راستا در سطح جامعه و میان اقشار مختلف فرهنگ‏سازی شود. لابد ملاحظه فرمودید در وقت یک تصادف و قبل از رسیدن کارشناسان و نیروهای پلیس، برخی از اهالی محل و رهگذران شروع به ارائه انواع نظرات می‏کنند.

کنجکاوی ما همانطور که در صدر مطلب ذکر شد، مانعی وحشتناک برای تردد آمبولانس و خودروهای آتش‏نشانی و امدادی است. یقین بداریم که ساعتی بعد از واقعه و نهایت فردای آن روز در شبکه‏های خبری کل ماجرا به تفصیل به نمایش گذاشته خواهد شد. باید به نزدیکترین سرپناه، مراجعه و پنهان شد. حتی باید سایرین را از کنجکاوی باز داشت. باید از تیررس تروریست‏ها دور شد. باید دیده نشویم. در این بین باید تابع نظر و دیدگاه و دستور نیروهای امنیتی و انتظامی بود. یقین بدارید آنان صلاح شما را می‏خواهند، باید به حرف آنان گوش کرد و دستوراتشان را اجرا نمود.

اصلاً نباید حس قهرمان‏بازی‏مان گل کنند و بی‏هماهنگی نیروهای عملیاتی وارد درگیری با تروریست‏ها شد. حواسمان به این باشد که آنان  با ذهنی شستشو شده به ما حمله کردند. باید حرکات آنان را حدس زد و برای هر احتمالی آماده بود. همه تقریباً با مفهوم جلیقه انفجاری آشنا هستیم. باید مراقب رفتارهای پیش بینی نشده آنان بود. روزگاری امام راحل(ره) از 36 میلیون ایرانی اول انقلاب خواست تا نظام را از منظر مسایل اطلاعاتی یاری کنند. امروز هم باید هشتاد میلیون ایرانی تحت زعامت مقام معظم رهبری ایران اسلامی را از منظر مسایل امنیتی و اطلاعاتی یاری کنند.

کاش  در مواقعی که به مورد مشکوکی بر می‏خوریم موضوع را با دقت و با سرعت  به شماره تلفن‏های مراکز انتظامی یا نظامی و یا امنیتی اطلاع دهیم. همه می‏دانیم 115 مربوط به اورژانس و 125 مربوط به آتش‏نشانی است. همه با 110 آشنا هستیم. در کنار این سه شماره باید با شماره تلفن‌های ستاد خبری وزارت اطلاعات(113)، حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران(114) و حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی(116) نیز آشنا باشیم. امت حزب‏الله باید با هوشیاری تام اطلاع تحرکات یا موارد مشکوک را از طریق این شماره تلفن‏ها منتقل کنند، این امر کمک بزرگی به مقابله با تروریست‏هاست.

این دقت نظر را باید برای خود نهادینه کنیم و در سفر و حضر مراقب اطراف خود باشیم. در صورت مواجه شدن با بسته‏ها یا ساک‏های دستی مشکوک و حتی خودروهای شک‏برانگیز باید از همان شماره تلفن‏های ذکر شده در پاراگراف قبلی بهره برد و کاری کارستان در افشای تکفیری‏ها کرد. باید مراقب باشیم که هیچکس به هیچ شی مشکوکی تا آمدن ماموران دست نزند. نیروهای انقلابی در این میان وظیف سنگینی دارند. هوشیاری آنان نسبت به آحاد مردم بیشتر است. اینان از سر بصیرت باید بیش از پیش در حوزه دشمن‏شناسی و داعش شناسی فعالیت کنند. اینان باید در امر گسترش فرهنگ مبارزه با دشمنی که سعی دارد نامرئی باشد، بیش از پیش کوشا باشند. 

این روزها ولی امرمان بیش از گذشته در باره بصیرت ارائه طریق می‏کنند. باید بحث دشمن شناسی را با تاکید بر این فرقه‏های تکفیری به میان اقشار مختلف برد. یقین ائمه جماعات و گروه‏های مرجع نقاط مختلف شهرستان در این راستا می‏توانند کمک‏های موثری داشته باشند. در کنار این همه یقین داریم نیروهای انتظامی و نظامی و امنیتی و اطلاعاتی با دقت در حال صیانت از کیان ایران اسلامی و نظام هستند. باید پاسدار خون شهداء و ادامه دهنده راه شهدای مدافع حرم باشیم. هر لحظه باید در راستای پاسداشت آرمان‏های انقلاب اسلامی تلاش کنیم. جنگ امروز ما نبرد در پس خاکریز‏ها نیست. دشمن با نامردی در جمع ما حاضر می‏شود. باید با توجه به عنصر پیشگیری مراقب اوضاع بود.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.