دو سوال در باره پیشرفت کاشمر و ترشیز و دیگر هیچ

تحلیلی
Typography

کاشمر و ترشیز پس از گذشت قریب چهار دهه بعد از انقلاب اسلامی از نظر پیشرفت و توسعه چه جایگاهی دارد؟ در سطح استان از لحاظ اقتصادی، سیاسی و حتی فرهنگی چه رتبه‏ای داریم؟ امیدواریم در هر دو سوال دارای جایگاهی رفیع باشیم.

عامل این جایگاه رفیع هم هر کسی باشد باید دستش را بوسید و بر همتش آفرین گفت. به دنبال این نیستیم که بگوییم فرضاً حجج اسلام حسن‏زاده و شادروان عربی، یا بلوکیان و خباز و اسماعیل‏نیا و نماینده فعلی اینقدر یا آنقدر پرکار بودند. حتی به دنبال لیست اسامی کاشمری‏ها و ترشیزی‏های متنفذ در استان و کشور نیستیم که بنویسیم مثلا محمد سلامتی که وزیر کشاورزی بود برای کاشمر و ترشیز اینقدر یا آنقدر کار کرد.

هم اینک هم مدیر کل جهاد کشاورزی استان یک ترشیزی‏الاصل هست، قبلاً هم در این سمت یک ترشیزی‏الاصل نشسته بود، شاید مدیر کلی فعلی و آن مدیر کل اسبق کارهایی کارستان برای کاشمر و ترشیز کرده باشند، که اگر اینطور هست بر اینان درود. بر همه مسئولان کاشمر و ترشیز در این قریب چهار دهه درود که زحمت‏ها برای توسعه و عمران و آبادانی کاشمر کشیدند. هر طیف و جریان سیاسی که دارای بیشترین سهم در میان این همه مسئول و نماینده و وزیر و مدیر و معاون هستند هم بابت همتشان در بالندگی کاشمر و ترشیز خسته نباشید می‏گوییم. کاش این همه مسئول از هر خط و طیف و جریان سیاسی که هستند قلم بر دست می‏گرفتند و خاطراتشان را می‏نوشتند.

کاش این خاطرات به گونه‏ای باشد که همگان بدانند این مسئول محترم مسئولیتش را در چه وضعیتی تحویل گرفت و کاشمر و ترشیز را از چه نقطه‏ای به چه نقطه‏ای رساند. یقین نسل‏های آتی مشتاق خواندن زحمات و مجاهدات این عزیزان هستند. همه می‏دانیم برخی از نقاط کشور در زمینه توسعه و پیشرفت از؛ ضعف مدیریتی، عدم دلسوزی و همچنین رابطه‏گرایی و جناح بازی برخی مدیران و مسوولان رنج می‏برند، باید شاکر بود که دیارمان اسیر رنج‏هایی اینگونه نیست. باید شاکر بود که شایسته سالاری سکه رایج کاشمر و ترشیز است. حال دیار ما به لطف مسئولان خدومش آنقدر خوب خوب است که نگویید و نپرسید. همه به هم ارادت دارند و مدام در راستای پویایی همه‏جانبه منطقه تلاش می‏کنند.

شنیده‏ایم و خوانده‏ایم که در بعض نقاط کشور برخی از مسئولان و مدیران وقتی بر صندلی جذاب خود تکیه می‏زنند در اولین گام غیر خودی‏ها را بر کنار و با رابطه‏گرایی و گرایش به جناح خود، نزدیکان و هم خطی‏های خود را بر مناصب می‏گمارند. افتخار می‏کنیم در دیار ما این قبیل موارد بعید است و  احتمال وقوع آنها زیر صفر است. شایعات احتمالی در این باره را در هیچ دوره‏ای باور نکنید. اینجا مسئولان نیروهای خدوم را بر اساس توانمندی‏هایشان انتخاب می‏کنند. لذا احتمال فامیل بودند افراد در یک یا چند منصب بعید است. اینجا مسئولان دلسوزانه پیگیر مشکلات تک تک اهالی هستند. مسئولان ایمان دارند که خادم مردم هستند و برای رفع دغدغه‏های احتمالی بصورت مجدانه اقدام می‏کنند.

نقل است هر مسئولی بعد از کنار رفتن از مسئولیت برای جانشین سلسله جزوات و یادداشت‏های در باره کارهای ناتمام باقی می‏گذارد. در برخی از نقاط کشور متاسفانه تا گرایش به رابطه‏ها و سیاسی‏کاری‏ها وجود دارد مردم رنگ توسعه و پیشرفت، اشتغال برای جوانان را نخواهند دید. این نقاط در سطح کشور دارای انواع رتبه‏های برتر در بیکاری و عقب‏ماندگی صنعتی و اقتصادی هستند. حتی خشکسالی در این مناطق بیشتر از جاهای دیگر خودنمایی می‏کند. در دیار ما اینگونه نیست. هر مدیر و مسئول می‏داند چکار باید بکند. می‏داند باید سهمش را در توسعه و پیشرفت کاشمر و ترشیز ادا کند. دقت کردید در کاشمر و ترشیز نوعی رقابت شیرین در امر خدمت به مردم به نحوی عطرآگین در همه جا مشهود است؟

در برخی نقاط مختلف کشور اهالی آرزو دارند شاهد برگزاری انواع همایش‏های توسعه و پیشرفت زادگاهشان با حضور مشاهیر و مفاخر دیارشان باشند. آرزو دارند شخصیت‏های که از دیار آنان هستند و در جاهای مختلف ایران سمت و منصبی دارند، در این همایش‏ها دیده شوند و بزرگداشتشان برگزار شود و هر یک بفراخور سمت و منصبشان کاری کارستان برای زادگاهشان بکنند. شاکریم که قدردان داشته‏هایمان هستیم. در کاشمر و ترشیز سنت حسنه پاسداشت مشاهیر و مفاخر امری بدیهی است. در هر کوی و برزن که بنگری پلاک یادمان یک شخصیت و چهره ماندگار و فاضل و خطیب و ادیب و سیاستمدار و دانشمند و خادم و قهرمان و هنرمند را مشاهده می‏کنیم.

اینان همه ساله در یکی از نقاط ترشیز برای آبادانی سه شهرستان نشست‏های علمی برگزار می‏کنند. همین کار را در مشهد و تهران هم انجام می‏دهند. تعصب نیروهای بومی و استانی و ملی برآمده از ترشیز به زادگاهشان در سطح کشور زبانزد خاص و عام است. متاسفانه در برخی از نقاط کشور برخی از مسئولان و مدیران به فکر آباد کردن خود هستند. اینان دغدغه‏شان توسعه و پیشرفت دیارشان نیست، نمی‏خواهند در کشور نمونه باشند، نمی‏خواهند جوانانشان آینده‏سازان دیارشان باشند. متاسفانه این قبیل مسئولان در این نقاط بدنبال منافع شخصی و اقتصادی خودشان هستند و برای تثبیت جایگاهی بهتر حاضرند باقی را قربانی کنند. در این قبیل نقاط کارخانجات به دلیل تعطیل می‏شوند.

شاکریم که در ترشیز کهن مقوله‏ای به نام تعطیلی کارخانجات را نداریم. حمایت از تولیدکنندگان حلقه اتصال مدیران و مسئولان همه ادوار کاشمر و ترشیز بوده و هست و خواهد بود. در دیار ما از رشد اعتیاد و طلاق و بزه‏های مختلف و آسیب‏های اجتماعی خبری نیست که نیست. در این زمینه اصلاً رتبه بدی نداریم. ناهنجاری اجتماعی نداریم. همه به دنبال توسعه متوازن و پیشرفت ماندگار برای کاشمر و ترشیز هستند. در این میان مزار شهید مدرس نقشی بی‏بدیل در توسعه دیارمان دارد. همه سالی یکی از بزرگان قوه مقننه به کاشمر می‏آید و برای کاشمر و ترشیز کاری کارستان در حوزه توسعه و پیشرفت می‏کند. کاشمر و ترشیز به طور قطع در بحث مبارزه جدی با فقر و محرومیت و حل بحران بیکاری تقدیر خواهند شد.

در پاراگراف اول ابراز امیدواری کردیم که رتبه کاشمر و ترشیز در سوالات مطروحه خوب و عالی و ممتاز باشد. در پاراگراف بعدی بر اساس این امید مطالبی تقدیم شما خوانندگان عزیز شد. یقین داریم بیکاری با زدن حرف و گرفتن جلسه حل نمی‏شود، رفع بیکاری مستلزم ایجاد سرمایه‏گذاری و تولید ثروت است. نباید منتظر ورود دولت در حوزه سرمایه‏گذاری باشیم، باید شرایطی برای حضور بخش خصوصی و سرمایه‏گذاری آنها فراهم شود. یکی از موانع اصلی سرمایه‏گذاری بروکراسی اداری است. باید دستگاه های اجرایی ملزم شوند که بروکراسی خود را حذف کنند. باید یادمان باشد مردم شریف کاشمر و ترشیز ما را به نظاره و قضاوت نشسته‏اند. آیندگان هم منتقد امروز و شاید تحسین‏کنندگان ما و شاید معترضان ما باشند. باقی بقایتان.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.