مدیریت مصرف آب ، ضرورتی فراموش شده

تحلیلی
Typography

یکی از انواع تقسیم بندی تیپ شخصیتی در روانشناسی ، تقسیم بندی  شخصیت به دو نوع تیپ A  و تیپ B  می باشد . شخصیت نوع  A افرادی هستند پر مشغله ، عجول ، وظیفه شناس و رقابتی و در مقابل افراد نوع B  اشخاصی خونسرد ، دارای مشغله کمتر و تمایل کمتر به وقت شناسی هستند.

یکی از تفاوت های بارز تیپ A  و تیپ B  در این است که افراد نوع A  معمولا راه حل های مختلفی برای موضوعات مختلف می اندیشند تا مبادا مشکلی برایشان اتفاق بیافتد ولی افراد نوع B  در صورت بروز مشکل به فکر راه حل می افتند. در یک اجتماع  به طور طبیعی تعداد افراد تیپ A  و تیپ B  با هم برابر است . در کشورهای توسعه یافته به خاطر این که افراد تیپ Aدارای مشکلات استرس و افسردگی بیشتری نسبت به تیپ B  هستند روانشناسان با آموزش هایی می کوشند تا رفتار افراد تیپ A تغییر نماید و شبیه رفتار تیپ B شود.

اما به نظر می رسد در جامعه ما بیشتر افراد دارای شخصیت نوع B هستند . هیچ چاره جویی قبل از برخورد با یک مشکل انجام نمی گیرد. منتظریم یک مشکل به صورت حاد بروز کند . شاید یک تکانی به خودمان بدهیم و اندک اندیشه ای در موردش داشته باشیم. به عنوان مثال در خبرها آمده است که میزان بارندگی پاییز کاشمر در 26 سال گذشته بی سابقه بوده است، در 50 سال اخیر خشکسالی در حد امسال وجود نداشته ، جنگ بر سر آب در روستاها و بعد در شهرها به وجود خواهد آمد ، سفره‌هاي آب زيرزميني در حال افت هستند و بسیاری موارد دیگر . از تبعات بی آبی هم همه ما مطلعیم مهاجرت از روستا به شهر ، تخریب محیط زیست ، آسیب به جانوران و موجودات زنده نیز از تبعات بی آبی است. با شنیدن این مطالب انتظار این است که مصرف آب با تدبیر و برنامه ریزی صورت گیرد ولی  شنیده می شود « مصرف هر شهروند ایرانی 40 تا 70 لیتر از میانگین دنیا بالاتر است» « چیزی حدود 92 درصد از آب‌های در دسترس در بخش کشاورزی است و در این بخش مصرف می گردد.»

با این وجود کار کارشناسی و برنامه ریزی شده ای صورت نمی گیرد. به عنوان مثال از طرح تجمیع آبیاری مدتی است خبری دریافت نشده است. قرار بود کاشمر به عنوان پایلوت انتخاب شود و روی این طرح کار شود. اگر برنامه دیگری نیز در جهت مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی که بیشترین میزان آب را به خود اختصاص می دهد در حال اجراست ما اطلاعی نداریم. یک جامعه شناس با اشاره به موضوع کم آبی در ایران می گوید: «بارها کارشناسان این حوزه از دهه 70 نسبت به وقوع خشکسالی در ایران هشدار داده‌اند اما توجهی به این مسائل نشده، این درحالی است که کشورهای پیشرفته برای چنین اتفاقی سال‌هاست مدیریت منابع را در دستورکار قرار داده‌اند.»

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.