کاش کاشمر در تولید محتوای بومی فضای مجازی سهم داشته باشد

تحلیلی
Typography

چقدر از وقت شما به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی اختصاص پیدا می کند؟ در این فضا به دنبال چه چیزی هستید و بیشتر چه مطالبی را دنبال می کنید؟ چه مطالبی را ارسال می کنید و دیگران برایتان می فرستند؟

با کمی دقت در می یابیم بیشتر مطالب فضای مجازی تکراری هستند، موضوعات تنوع کافی ندارند و به لطیفه گویی ، مطالب کوتاه ، پندهای کوتاه ، سخنان بزذگان و کلیپ ها و دابسمش ها محدود شده اند. اگر به دنبال موضوع خاصی در تلگرام باشیم ، آنچه می یابیم سخنان و مطالبی است که بارها و بارها تکرار می شود. به عنوان مثال اگر کانال های روانشناسی را در تلگرام دنبال کنیم . می توانید سطحی نگری را در این شبکه اجتماعی به خوبی مشاهده کنیم. این کلمه را با گرایش روانشناسی رشد بررسی کنیم وضعیت به مراتب بدتر می شود. با کمی دقت متوجه می شویم این مشکل در مورد دیگر موضوعات مثل فلسفه ، ادبیات، جامعه شناسی نیز مصداق دارد. فکر می کنید دلیل این امر چیست؟ باید گفت این مشکل به خاطر عدم تولید محتوای فضای مجازی توسط فارسی زبانان به وجود آمده است. شاید تعجب کنید اگر گفته شود تنها 8 درصد محتوای تلگرام توسط فارسی زبانان تولید می شود . این در حالی است که بیشتر از 40 میلیون اکانت تلگرام ایرانی هستند. اگر از 8 درصد تولید محتوای فارسی ، لطیفه ها و جوک ها را حذف کنیم فکر می کنید مطالب علمی ، فرهنگی ، هنری، فلسفی و جامعه شناختی چه درصدی از مطالب را به خود اختصاص می دهد.

به این خبر از خبرگزاری فارس توجه کنید « خبرگزاری فارس با میانگین روزانه 1500 تا 1700 تولید خبر و محتوا به تناسب ایام هفته ، تولید بیشترین محتوای زبان فارسی در فضای مجازی را به خود اختصاص داده است.» با کمی دقت در این خبر می توان دریافت میزان مطالب تولیدی فضای مجازی در چه حد پایین است که 1700 خبر می تواند بیشترین محتوای زبان فارسی فضای مجازی باشد. این در حالی است که گفته می شود« 93 درصد کل محتوای جهان در فضای مجازی تصویری است . ویدئو ها در دنیا در 3 سال اخیر دو برابر شده است و فیس بوک روزانه 8 میلیارد بازدید ویدئو دارد.» تلاش کشورهای توسعه یافته در این زمینه هم اعجاب برانگیز است.

یک کارشناس تولید محتوای فضای مجازی  با بیان خاطره ای از نویسنده کتاب « آلیس در سرزمین عجایب» به تعریف تولید محتوا در فضای مجازی اشاره می کند و می گوید: این نویسنده در مسیر راهی با سه کودک همراه بود و برای سرگرم کردن آنان هر لحظه یک شخصیت خیالی ابداع می کرد که حرف هایی بین آنها رد و بدل می شد . بچه ها هیجان زده می شدند و نویسنده به داستان خیالی اش ادامه می داد. کارشناس مذکور می افزاید: استراتژی تولید محتوی در فضای مجازی هم باید به همین صورت باشد مخاطب همانند همان بچه ها زود خسته می شود، باید سرگرم شود، باید با علاقه و هیجان همراه شما بیاید .

تنوع ، کیفیت، هیجان و علاقه مند نمودن جزو اهداف افرادی است که بسته های فرهنگی تولید می کنند و به خورد مردم می دهند تا همان طور که آنها می خواهند فکر کنند، بپوشند و به همان سبک زندگی کنند کاری که ما از آن غافل مانده ایم  و تنها به تذکرات اخلاقی بسنده کرده ایم . کاش به جای مقالات اعلام نیاز برای تولید محتوا اقدامی در این زمینه انجام می شد. کاش بتوانیم طبق تعاریف و بر اساس معیارهای اسلامی ،بومی  و محلی ، کاری دانش محور ، در کاشمر به انجام برسانیم . کاش مراکز دانشگاهی ، شورای شهر ، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مسیر گام های اول را بردارند. کاش بتوانیم هر چند اندک سهمی در تولید محتوای فضای مجازی داشته باشیم . کاش این مصرع را نصب العین خود قرار دهیم« کوشش بیهوده به از خفتگی است»

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.