بهره مندی از اعتبارات در گرو برنامه ریزی و ارزیابی

تحلیلی
Typography

 سعید چیتی بخشدار بخش مرکزی در دیدار دهیاران با امام جمعه شهرستان اظهار داشت:  «در طی چهار سال گذشته 8 میلیارد تومان سهمیه اعتبارات روستاهای بخش مرکزی کاشمر بوده ولی باید اعتراف کنیم که هزینه کرد این اعتبارات، بازدهی مناسبی نداشته است

چرا که در بسیاری از موارد شاهد اجرای طرح‌هایی بدون بررسی و تحقیق کافی بوده‌ایم و همین موضوع باعث حیف و میل بخشی از اعتبارات در اجرای پروژه‌ها شده است.»

سوالی که در اینجا پیش می آید این است که چرا طرح های روستایی با موفقیت اجرایی نمی شود؟ دلیل این که مشاغل پایدار در روستا به وجود نمی آید و روستاییان به حاشیه شهرها مهاجرت می کنند چیست؟ بی تردید  مهمترین دلیل مهاجرت روستاییان به شهرها نبود شغل و درآمد ناکافی در روستاها است که با ایجاد فرصت های شغلی در مناطق روستایی و توسعه زیرساخت های کشاورزی و صنعت  در روستاها علاوه بر توسعه و آبادانی روستا سبب ماندگاری اهالی روستا شده و تولید محصولات کشاورزی و خودکفایی در روستاها افزایش می یابد.

کارشناسان معتقدند با وجود گذشت سالیان زیادی که فرصت سیاستگذاری و برنامه نویسی وجود داشته است و انبوهی از تجربیات در مورد طرح های موفق وجود دارد ، هنوز در طرح های اجرایی روستاها از روش آزمون و خطا استفاده می شود. محور ها و اولویت ها مشخص نیست و برای هیچ کس معلوم نیست بر اساس کدام سند پشتیبان و با چه پشتوانه  حرفه ای و کارشناسی طرح می خواهد اجرایی شود. به عنوان مثال در دولت نهم بنگاه های زود بازده طراحی شد و با هدف اشتغال به اجرا در آمد ولی این طرح 30 درصد بهره وری داشت و پول ها به سمت و سوی دیگر رفتند.کارشناسان معتقدند برای کسب موفقیت طرح ها باید دقت کافی داشته باشند، مورد بررسی قرار گرفته،  منابع با عجله تخصیص داده نشود ، نظارت دقیقی بر اساس قانون روی آنها اجرا شود و  دلیل سودآوری طرح مشخص شود.

در هر حال طرح جدید دولت دوازدهم جهت اشتغالزایی روستایی در راه است و به  تعداد زیادی از شهرها تعلق گرفته است . اعتبار این طرح یک و نیم میلیارد دلار معادل 6000 میلیارد تومان است و بعید نیست سهم کاشمر از این مبلغ بیش از 8 میلیارد 4 سال گذشته باشد. کارشناسان معتقدند اگر تدابیر لازم برای تخصیص بودجه و شغل پایدار اندیشیده نشود نتیجه این طرح نیز پول پاشی خواهد بود و صرفا  با پخش پول و ارائه تسهیلات به اشتغالزایی کمک نمی شود. امیدواریم با عبرت از گذشته با تخصیص اعتبارات جدید ، برنامه ریزی و نظارت ، رونقی در کسب و کار روستاییان به ویژه روستاییان کاشمر  به وجود آید .

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.