پاسخ به سوالات شما توسط خانم دکتر عاصمی

تحلیلی
Typography
  • سلام . خسته نباشید . من خانمی هستم با دو بچه که یکسال و سه ماه است طلاق گرفته ام . جدیدا همسرم توسط اطرافیان سفارش میکند که به زندگی برگردم . بنظر شما بازگشت بعد از طلاق کار درستی است ؟ متشکرم اگر راهنمایی کنید .

سلام و احترام بشما خواننده عزیز ، سوال شما نقاط ابهام زیادی دارد . مثلا اینکه چرا جدا شده اید ؟ بچه ها در چه سنی هستند ؟ پیش شما هستند یا پیش پدرشان ؟ آیا شرایط تغییری پیدا کرده که مشکوک به برگشت شده اید ؟ آیا طلاقتان را اقدام عجولانه ای میدانید ؟ و ........

با این حال به مبحث زیر توجه فرمایید: شرایطی که ما را بفکر بازگشت می اندازندمیتواند موارد زیر باشد :

الف) ترس از وضعیت فرزندان . غالبا زوجین نمیخواهند فرزندانشان زیر دست ناپدری یا نامادری بروند.

ب)خبرهایی از تغییر همسر : مثلا اخباری که از تغییر در وضعیت اقتصادی فرد یا در زمینه اعتیاد وی میشنود .

ج)ترس از روبروشدن با موقعیت جدید و مبهم : ازدواج جدید نیازمند سازگاری با یک موقعیت کاملا مبهم است لذا افرادگاهی برای ترس از آن ترجیح میدهندبه همان وضعیت قبلی برگردند .

د)فشارهای اطرافیان :  در خیلی از مواقع مخصوصا وقتی رابطه ی قبلی خویشاوندی باشد فشارهای اطرافیان باعث میشود افراد بعد از طلاق به صحت تصمیم خود شک کنند و بفکر بازگشت بیفتند .

ه) ابراز پشیمانی و تمایل و اصرار همسر سابق : همسر سابق قولهایی مبنی بر تغییر میدهد و از رفتارهای گذشته خئد ابراز پشیمانی میکند.

و)وجود زمینه های تماس مجدد : مثلا یکی بودن محل کار ، دیدارهای پیاپی در مورد وضعیت بچه ها ،  داشتن دوستان مشترک و پیغام رساندن های مکرر توسط آنها ، و...

ز) موج هیجانات منفی : مثل احساس گناه ، اضطراب و ناامنی ، ترس از فشارهای جامعه ، و ....

ح) اجبار شرایط : انگیزه هایی مثل بی سرپناه بودن ، فرار از خانواده سرزنش گر ، و ....

 

خب حالا با دانستن زمینه های بالا که برای همه عمومیت دارد ، اگر تصمیم به بازگشت دوباره و ازدواج مجدد با همسر سابق خود دارید ، این انتخاب در شرایط زیر انشالله میتواند درست باشد :

ا- واقع گرایانه و عمقی فکر کرده اید .

  • انگیزه های شما برای بازگشت ، صحیح و منطقی و عاقلانه است .
  • با یک یا چند مشاور متبحر قبلا مشورت کرده اید.
  • دلایل طلاقتان را کاملا فهمیده اید .
  • بخشیدن را یاد گرفته اید .
  • تغییرات اساسی در شما و فرد مقابلتان بوجود آمده است .
  • تمام تلاشتان را مشترکا بکار میبندید که برای داشتن یک رابطه پایدار و بادوام بکوشید.

ضمنا این نکته پایانی مهم را در نظر بگیرید که تا زمانی که تصمیمتان جدی نشده به فرزندان خود ( اگر زیر 9 سال هستند ) چیزی نگویید.

برایتان آرزوی خوشبختی دارم .

 

 

2- سلام . من پدری هستم 76 ساله . فرزندانم ازدواج کرده اند و از ما دور هستند . اخرین فرزندم ماه رمضان گذشته ازدواج کرد و رفت کانادا .  حالا من و همسرم نگرانیها و تنهاییمان آنقدر زیاد است که اصلا انگار بدون بچه ها نمیتوانیم زندگی کنیم . خیلی سخت است لطفا راهنماییمان کنید.

سلام بشما پدر گرامی . برایتان آرزوی صحت و تندرستی و عزت داریم . به مطلب زیر توجه کنید :

وقتیآخرین فرزند ازخانه میرود ، والدین با خانه خالی مواجه میشوند که به آن سندرم آشیانه خالی میگویند که البته غالبا مادران بیشتر از پدران در اینشرایط رنج میبینند . برای پر کردن این آشیانه خالی از موارد زیر کمک بگیرید :

الف)  فراوان با فرزندانتان در تماس باشید. الحمدلله امروزه به مدد وسایل ارتباطی ، ناممکن نیست و راحت و سریع و در دسترس است .

ب) علایق و سرگرمیهای گذشته خود را دنبال کنید . اگر قبلا اهل مطالعه بوده اید و مدتی است آن را کنار گذاشته اید حتما دوباره حتی بمقدار کم ، مطالعه را دنبال کنید .

ج) دوستان جدیدی هر چند معدود بیابید مثلا از میان همسایگان ، همسفرهای کربلا ، افرادی که در پارک دیدارشان کرده اید، فامیل جدید خانواده ، و ....

د)رفتن بچه ها را غنیمت بدانید : رفتن بچه ها را فرصت مغتنمی بدانید که میتوانید مقدار بیشتری صرف یکدیگر کنید و از همدیگرحمایت کنید .

تنتان سالم ، دلتان شاد و عزتتان پایدار

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.