اشرافیگری آفتی که در کاشمر جایی ندارد!!

تحلیلی
Typography

خدا را شُکر در دیار ما خبری از اشرافیگری نیست. خدا را شاکریم که مسئولانی خدوم داریم. مسئولانی که در نهایت ساده‏زیستی، روز را شب می‏کنند. مسئولانی که ابوالمشاغل نیستند. خدا را شُکر در کاشمر کاخی وجود ندارد.

به همان اندازه خدا را شُکر که در دیارمان کوخی وجود ندارد. می‏توان چندین خدا را شُکر را ردیف کرد و نوشت که خبری و اثری از اشرافیگری و روحیه اشرافی در میان مسئولان کاشمر وجود ندارد. افرادی هستند که ثروتمند هستند و مسئولیتی دارند، ولی روحیه اشرافیگری ندارند. با این همه، همه می‏دانیم این روحیه در سطح کشور در حال خودنمایی است.

رهبر فرزانه انقلاب اسلامی از اواخر بهمن سال گذشته تا کنون چهار بار در باره بحث اشرافیگری هشدار داده‏اند. ایشان در 29 بهمن 1396 با صراحت اشرافیگری را نوعی ارتجاع دانستند. معظم له فرمودند؛«من وظیفه دارم خطر را به مردم عزیزمان بگویم. ما اگر به سمت اشرافیگری حرکت کردیم، این رفتن به سمت ارتجاع است». یقین مدیران ارشد دیارمان در زمستان سال گذشته با گوش جان سخنان رهبر را به گوش جان شنیدند و با تمام توان سعی کردند تمهیداتی را در این راستا بیاندیشند. جالب است بدانید امام خامنه‏ای در بیست و چهارم اسفند ماه 1396 در دیدار با اعضای مجلس خبرگان دوباره به این مهم اشاره فرمودند.

«یک کار دیگر که آن هم از لحاظ اهمّیت از این تبلیغ اگر مهم‌تر نباشد -که به گمان ما مهم‌تر هم هست- کمتر نیست، عملِ خود ما است؛ نه عملی که حتماً جلوی چشم مردم باشد؛ نه، عملِ درست ما تاثیرش را می‌بخشد؛ ترک گناه، ترک دنیاپرستی، ترک اشرافی‌گری». یقین همه ما مفهوم اشارات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی را درک می‏کنیم و برایمان مفهوم است که ایشان به چه مواردی اشارت دارند. یقین مسئولان سطوح مختلف مدیریتی شهرستان حواسشان به ارشادات مقام معظم رهبری هست و باید و نبایدها را می‏دانند و دغدغه حق‏الناس را دارند و اهل  شناخت حلال و حرام هستند.

رهبر انقلاب در ادامه هشدارهایشان بار دیگر در ایام نوروز، در اولین روز سال 1397 در حرم رضوی مجدداً به آسیب اشرافیگری در جامعه اشاره کرده و فرمودند: «ما در سبک زندگی مشکلاتی داریم: یکی از مشکلات ما اشرافیگری است. اشرافیگری متاسّفانه از طبقات بالا سرریز می‌شود به طبقات پایین؛ آدم متوسّط -[یعنی] از قشرهای متوسّط- هم وقتی می‌خواهد میهمانی بگیرد، وقتی می‌خواهد عروسی بگیرد، مثل اشراف عروسی می‌گیرد. این عیب است، این خطا است، این ضربه‌ی به کشور می‌زند».

یقین صدر تا ذیل مسئولان کاشمر این هشدار رهبر انقلاب را با گوشت و پوستشان باور دارند و عامل به آن هستند و آمر به اجرای آن در میان ابواب جمعی خود هستند. شاید برخی شعار بدهند که اینگونه نیست و این یا آن مدیر و مسئول روحیه اشرافی دارد و با رفتار و کردارش مروج روحیه اشرافیگری است. شدیداً این مهم تکذیب می‏شود. یادمان باشد حواس مدیران دیارمان به همه چیز هست. با دقتی مثال‏زدنی به همه جای شهرستان سر می‏زنند، حواسشان هست کاخی قد نکشد و کوخی خراب نشود.

در چهارشنبه بیست و نهم فروردین امسال رهبر عزیزمان برای چهارمین بار هشدار خود را متذکر شدند. این بار ایشان در  دیدار با مدیران و کارکنان وزارت اطلاعات، این موضوع را مطرح کرده و سیره‌ امام خمینی را، پرهیز از اشرافیگری و حفظ روحیه‌ ساده‌زیستی عنوان کردند: «باید موضوع مبارزه با فساد بسیار جدی گرفته و با شریان‌های اصلی آن مقابله شود... فساد در بسیاری از موارد ناشی از روحیه‌ زیاده‌طلبی و اشرافیگری و تجمل‌پرستی است. اینکه امام بزرگوار بارها بر حفظ زی طلبگی و داشتن زندگی ساده و معمولی مسئولان تاکید داشتند، به همین علت بود».

یقیناً مدیران و مسئولان خدوم و انقلابی کاشمر با روحیه جهادی خود سعی وافی و کافی برای اجرای منویات مقام معظم رهبری از خود نشان خواهند داد. هشدار چهارم امام خامنه‏ای ارجاعاتی به رهنمودهای بنیانگذار انقلاب اسلامی دارد. روحیه‌ اشرافیگری از نظر امام خمینی(ره) آنقدر آفت بزرگی بود که در صورت مبتلا  شدن مسئولان به آن، باید فاتحه‌ کشور را خواند. یقین مدیران و مسئولان پیر و جوان و میانسال دیارمان انس و الفتی ناب با رهنمودهای امام راحل دارند و صحیفه نور آن امام خوبان، آذین کتابخانه محل کار و منزلشان هستند، با دقت سعی در مطالعه مستمر آن و الگو گرفتن از آن دارند.

در صفحه 376 جلد هفدهم صحیفه نور می‏خوانیم؛ «روزی که در مسئولان ما آن خوی کوخ‌‏نشینی بیرون برود و به کاخ‌‏نشینی توجه بکند، آن روز است که انحطاط برای خود و برای کسانی که با او تماس دارند پیدا می‏‌شود. آن روزی که... خوی ارزنده‌ کوخ‌‏نشینی بیرون برود، آن روز است که ما برای این کشور باید فاتحه بخوانیم. ما در طول مشروطیت از این کاخ‏‌نشین‌ها خیلی صدمه خوردیم. مجلس‌های ما مملو از کاخ‏‌نشین بود... آن روزی که توجه اهل علم به دنیا شد و توجه به این شد که خانه داشته باشم چطور، و زرق و برق دنیا خدای نخواسته در آنها تاثیر بکند، آن روز است که باید ما فاتحه‌ اسلام را بخوانیم».

در صفحه 266 جلد ششم صحیفه نور می‏خوانیم؛« باید تمام ادارات از نخست‌‏وزیری تا کوچک‌ترین اداره از تجمل‏‌پرستی و اسراف و کاغذبازی بپرهیزند و کار مردم را سریعاً انجام دهند». یقین مدیران و مسئولان دیارمان در جلسات علنی و غیرعلنی‏شان گوشه چشمی به رهنمودهای امام راحل و فرامین مقام معظم رهبری دارند و حواسشان به گذر عمر هست و می‏دانند که این میزها در گذرند و روز حسابی هست. به همین خاطر همه چیز در دیارمان با شفافیت بالا در حال اجراست. مسئولان و مدیران از صدر تا ذیل ادارات و سازمان‏ها و نهادها دانستن را حق مردم می‏دانند. انگار همه اتاق کار خود را یک اتاق شیشه‏ای می‏دانند.

کاشمر یقیناً بسان بسیاری از نقاط کشور شاهد تلالوی روحیه انقلابی در میان مسئولان و مدیران خود است. این انقلابیون حواسشان به ظهور و گسترش روحیه اشرافیگری هست. حواسشان هست که سکولارها و بی‏دردها و مرفه‏ها در حوزه‏های فرهنگی و اجتماعی و سایر حوزه‏ها قد علم نکنند. در کاشمر انگار روحیه انقلابیون دهه شصت هنوز پا برجاست. هر هفته شاهد حضور مرئی و نامرئی مدیران و مسئول در میان اقشار مختلف هستیم. مسئولان دیارمان بدون توجه به زخارف دنیا، همه‌ هَّم و غم خود را معطوف به کار انقلاب و گره گشودن از مشکلات مردم ‌کردند. یقین هر یک از ما در این باره خاطرات نابی داریم.

مقام معظم رهبری در بیستم فروردین امسال در باره ویژگی‏های دهه شصت فرمودند:«خیلی از شماها از اوایل انقلاب در میدان فعالیت‌های انقلابی بوده‌اید، یعنی دهه‌ ۶۰ را به خوبی درک کرده‌اید. [آیا] یادتان هست احساسات خودتان در آن دهه را؟ یادتان هست رفتار خودتان در آن دهه را؟ یادتان هست بی‌اعتنایی به مال را که در آن دهه داشتید؟ اهتمام به خدمت را که در آن دهه داشتید؟ یادمان می‌رود؛ این اشکال کار است». آری خوشحالیم روحیه دهه شصت در کاشمر هوادار دارد. خوشحالیم ارکان مدیریتی شهرمان این موارد را مدنظر دارند. درود بر آن مسئولانی که با روحیه دهه شصتی در حال خدمت به مردم شهرستان کاشمر هستند.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.