حالا حکایت ماست

تحلیلی
Typography

وقتی واژه عوام فریبی یا پوپولیسم عنوان می شود. شاید برای همه ما بحث انتخابات و به ویژه انتخابات ریاست جمهوری تداعی شود و تصورمان این باشد که عوام فریبی و پوپولیسم در زمان انتخابات رخ می دهد.

در آن زمان است که افرادی بر موج خواسته های مردم سوار می شوند تا به اهداف سیاسی خود دست یابند. سوال این است آیا انجام فعالیت های پوپولیستی و عوام فریبی تنها در سطح کشور و مقطعی است و در سطوح پایین به عنوان مثال در سطح شهرهای کوچک  و در زمان های متناوب غیرممکن است .

در تعریف سیاسی پوپولیست آمده است  که شخص خود را منتسب به جناح و جریان خاصی نمی داند و این طور القا می کند که جهت خیر و صلاح مردم سخن می گوید اما در حقیقت به جریان و جناح خاصی وابسته است و در جهت منافع بخش خاصی از جامعه حرکت می کند.به نظر شما این رفتار در شهرهای کوچک نشدنی است؟ آیا امکان ندارد در یک شهر کوچک در این جهت فعالیت صورت گیرد و فردی با بیان این که همه باید به مردم خدمت کنیم و مسئولیت وظیفه ای است که مردم بر دوش ما قرار داده اند ، مسئولیت را به افراد دلخواه خود بسپارد و از دیگران سلب کند. یا باعث قوت عده ای و ضعف عده ای دیگر گردد. همه نهادها و گروه ها را به حاشیه براند و برخی از نهادها را به عرصه بیاورد. اتفاقا گاهی این گونه رفتارهای در محیط های کوچک به خاطر نقل گاه به گاه مطالب توسط مردم و ارتباط چهره به چهره راحت تر امکان پذیر است.

گاهی در بین این چندگانگی متحیر می شوی و با خود فکر می کنی این گونه  شبیه کدام شخصیت صدر اسلام است. حضرت علی (ع) در بیان نافذ خود در جنگ نهروان هنگامی که مسائل قلب می شوند. می فرمایند .: کلمه الحق یراد علی الباطل این ها حرف های حقی می زنند که در جهت باطل به کار گرفته می شود. به نظر می رسد پوپولیست در شهرهای کوچک نیز با همین اراده فعالیت می کند.

پوپولیست در بخش عمرانی نیز به معنای ترجیح منافع کوتاه مدت کم در برابر منافع بلند مدت زیاد است . . پوپولیست‌ها بر رفتار عموم آگاه هستند و روانشناسی مردم را خوب می‌دانند و بر این واقعیت واقفند که مردم به راحتی مصلحت و خیر بلندمدتشان را فدای دستاوردهای کوتاه‌مدت می‌کنند. یک نوع ظاهرسازی بدون در نظر گرفتن زیر ساخت ها در بخش عمرانی را می توان نوعی پوپولیست دانست. حال به نظر شما  در شهرهای کوچک افراد از انجام این گونه کارها ناتوانند. ایا نمی توانند هر کار خرد و کوچکی را در بوق و کرنا کنند و در بیلبوردها و بنرها به نمایش بگذارند و عده ای نیز برای کسب امتیازات ویژه برایشان تبریک بفرستند. میز خدمت داشته باشند ولی از آن جهت تسویه حساب سیاسی بهره ببرند.

بله این حکایت ماست .

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.