کاشمر و عدم وجود فامیل بازی و حکایت ژن خوب

تحلیلی
Typography

خدا را شاکریم که در شهرستان کاشمر چیزی به نام ژن خوب نداریم. چیزی به نام حضور منسوبین سیاسی در جاهای مختلف را نداریم. چندی پیش شنیدیم که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخشنامه‌‏ای  «بکارگیری منسوبین به افراد سیاسی در سطوح مدیریتی» در این وزارتخانه را ممنوع کرده است. این قبیل بخشنامه‏ها در کاشمر ضرورتی ندارند. همان طور که در صدر مطلب گفته شد در کاشمر این چنین پدیده‏ای وجود ندارد که صدور این قبیل بخشنامه‏ها نیازی باشد. بد نیست بدانید؛ صاحب‌نظران در دانشنامه‌های جهانی فساد را «رفتار یک مقامِ بخشِ عمومی، اعم از انتخابی یا انتصابی که برای منفعت شخصی از وظایف متعارفش منحرف شود» تعریف کرده‌اند؛ استفاده‌ شخصی از موقعیت به جای انجام وظایف متعارف.

خدا را دوباره شاکریم که در کاشمر این چنین چیزی نیست تا کسی یا کسانی به دنبال مبارزه با آن باشند. به شایعات هم توجه نفرمایید. یقین بدانید اصل ماجرا چیزی دیگر است. همه می‏دانیم؛ فساد اداری و مالی بزرگترین مانع در راه پیشرفت است، فساد حاکمیت قانون را زیر سؤال می‌برد و مدیران باید با آن مبارزه کنند و آماده‌ «خطر و پرداخت هزینه‌های گزاف» هم باشند. خدا را شکر در کاشمر با پدیده رانت خواری هم مواجه نیستیم. خدا را شکر در دیاری زندگی می‏کنیم که همه بی‌تعارف و صریح با فساد، رانت و «آشنابازی» مخالف هستند. خدا را شکر حواس مسئولان بزرگ و کوچک شهر به همه چیز هست. اینان از مواضع ظن و گمان فراری هستند و با دقت اطرافیان خود را رصد می‏کنند.

اطرافیان خود را رصد می‏کنند تا مبادا اینان از نفوذ آنان برای حضور در جایی یا استفاده از امتیازی استفاده کنند. وقتی شایعه‏ای پخش می‏شود اینان با قدرت در راستای تنویر افکار عمومی اقدام می‏کنند و با توضیحات بلیغ و شیوای خود همه را قانع می‏کنند که فرضاً این مورد به آن دلیل غلط است یا داستان طوری دیگر است. کاشمر شهرستان شایسته‏سالاری است. برخی مدعی سیاست‏زدگی کاشمرند، این ادعا را باید به ضرس قاطع رد کرد. خدا را شکر در کاشمر شاهد دخالت‌های احتمالی افراد صاحب نفوذ در جاهای مختلف نیستیم. خدا را شکر در دیار ما خبری از فامیل بازی در جاهای مختلف نیست. دوستی می‏گفت در جایی شاهد بوده از دم در تا صدر مجموعه همه با هم قوم و خویش هستند، خدا را شکر آنجا کاشمر نبوده است!

در برخی از نقاط کشور این طنز شایع است که؛ «روند فامیل بازی تو اداره ما به صورتی است که امروز صبح یه آقایی فوت شدن، فقط من و آبدارچی اداره عزادار نیستیم!» یقیناً این طنز در سپهر ادارات و نهادها و سازمان‏های دیارمان محلی از اعراب ندارد. کدام کارخانه و موسسه و نهاد و اداره و دانشگاه و مدرسه و کلینیک یا هر جایی را در کاشمر سراغ دارید که این چنین آفتی داشته باشد؟ ما هم با شما هم نظریم این پدیده در کاشمر جایی ندارد. خدا را شکر هم روی کاغذ و هم در عمل این قبیل مسایل در دیارمان قابل رصد نیست. این که قابل رصد نیست به معنای این است که واقعاً نیست. در جاهای از کشور شاید فرزند این مقام در جایی به عنوان سرباز به کار گرفته شود در کاشمر محال است.

شاید در جای از کشور داماد این یا آن شخصیت در جایی مستقیم یا غیر مستقیم به کار گرفته شود، در کاشمر این مهم بعید است. در کاشمر یکی از اقدامات مؤثر در حفظ سرمایه‌ اجتماعی، مبارزه با همین فسادها و رانت‌هایی است که به قول وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی موجب «ترویج یأس و بی‌تفاوتی» است. علی ربیعی در بخشنامه ابلاغی خود به مدیران زیرمجموعه‌ خود اخطار داده که بدون هیچ ملاحظه‌ای مدیرانی را که به دنبال انتصابات سیاسی باشند، بی‌درنگ عزل خواهد کرد. کاش آقای وزیر می‏دانست این مهم در برخی از نقاط کشور چونان کاشمر محلی از اعراب ندارد، چرا که حواس همه به هم هست. نوعی امر به معروف و نهی از منکر در سپهر سیاست دیارمان رواج دارد که بس ستودنی است.

کاش وزیر مذکور که سفری هم به کاشمر داشته می‏دانست در کاشمر هر دو طیف سیاسی عنایتی خاصی به بخش خصوصی دارند. باید خصوصی‌سازیِ واقعی را در کاشمر جستجو کرد. در این روند قابل تقدیر هیچ توجهی به نسبت‏ها و فامیل بازی و استفاده از رانت و مقوله ژن خوب نشده است. همه چیز بر اساس شایسته سالاری است. کارشناسان اقتصادی معتقدند، گستردگی بنگاه‌های اقتصادی و گردش مالی بالای برخی از مجموعه‌های اقتصادی، بستر اصلی فساد اداری و اقتصادی است که بلای جان نظام نیز شده است. شُکر خدا از این قبیل موارد در کاشمر خبری نیست که نیست. یقیناً با اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی حرکت کند و خصوصی‌سازی واقعی در بنگاه‌های اقتصادی صورت گیرد، کمتر شاهد فساد اداری و اقتصادی خواهیم بود.

همه می‏دانیم در یک بنگاه اقتصادی خصوصی، مبنای کار رسیدن به رشد و رونق در آن کسب‌وکار است و در این راه دیگر جایی برای آقازاده‌ها و دارندگان ژنِ خوب نیست و اولویت با مدیرانی است که بهترین کارایی را برای اداره‌ آن سازمان اقتصادی دارند. شاید به همین دلیل است که در کارخانه‌های تحت مدیریت دولت، نوعاً با بهره‌وری پایین و هزینه‌های بالا و نیروی انسانی ناکارآمد اداره می‌شوند و یک‌به‌یک رو به ورشکستگی می‌روند یا هر بار اختلاس و دزدی از یکی از آنها علنی می‌شود. شُکر خدا در کاشمر هم از این قبیل موارد خبری نیست. باید خدا را شاکر بود که مسئولان دیارمان و سیستم‏های نظارتی مو را از ماست می‏کشند.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.