روز خبرنگار و چند مطالبه از یک روزنامه‏ نگار کاشمری

تحلیلی
Typography

منِ روزنامه‏نگار باید بدانم که از دید مردم، یک نشریه یک مرجع است. لابد شاهد صحبت‏های اطرافیان هستید که گاهی برای بیان تایید بر گفتارش می‏گوید این مطلب را فلان جریده یا نشریه درج کرده است

. حتی گاهی آدرس می‏دهد که می‏توان این مطلب را در سایت اینترنتی این یا آن نشریه هم بخوانید. در عصر الکترونیک و اطلاعات هنوز کاغذ در حال نفس کشیدن است. به تعبیر کارشناسان حوزه علوم ارتباطات اجتماعی هر رسانه مکتوب از جمله گروه‏های مرجع هر جامعه محسوب می‏شود. جالب است بدانید نشریات محلی از جمله اصلی‏ترین گروه‏های مرجع هر منطقه محسوب می‏شوند.

الغرض با عِلم به این مهم که از دید اهالی شهرستان یک رسانه گروه مرجع است، وقتی وارد نشست یا جمعی می‏شویم خواهی نخواهی شاهد بیان سلسله سوژه‏های توسط اعضای آن نشست و جمع می‏شویم. همه توقع دارند در اولین شماره شاهد درج دیدگاه و نقطه نظراتشان باشند. تو گویی بیان دردشان به یک عضو رسانه باعث حضور سریع یک مقام مسئول برای حل مشکلشان یا ترتیب اثر دادن به نظرشان می‏شود. همین ایام منتهی به انتشار این شماره نشریه در چند جمع حضور داشتم. یکی پرسید از شورای اسلامی شهر چه خبر؟ می‏خواست به طور شفاف از وقایع شورای اسلامی شهرمان با خبر شود.

برایش علت غیر علنی بودن جلسات و حکایت عدم حضور خبرنگاران را توضیح دادم. پاسخش جالب بود؛ که مگر نه آن است که دانستن حق مردم است و حضرات معتقد به شفافیت هستند؟! برخی مواقع ما اصحاب رسانه در پاسخ دادن در می‏مانیم. با این همه با وی در بحث تبیین شفافیت همراهی شد و تاکید شد مقامات مسئولین یقیناً برای اعلام علنی بودن یا غیر علنی بودن جلسات دارای اختیاراتی هستند. از منظر او منِ روزنامه‏نگار باید در این رابطه به کرات مطلب بنویسم. توضیح دادم که برابر سیاست‏های نشریه تابع قوانین هستیم. تاکید شد که نقد این مسایل باید همراه با آرامش باشد.

در این هنگام دیگری اشارت به نقش سخنگو در شورای اسلامی شهر داشت. سوالش ساده بود؛ سخنگوی شورا در طی سال چند جلسه و نشست باید با اصحاب رسانه داشته باشد؟ حتی سوال را به ادوار قبلی شورا هم کشاند. بنده خدا متذکر شد که کاش روسای قبلی شورای اسلامی شهرمان چه به عنوان رئیس یا سخنگو نشست‏های منظمی با اصحاب رسانه برگزار می‏کردند تا در این دوره نیز چونان میراثی ماندگار برگزاری این نشست‏ها تداوم می‏داشت. به عنوان یک روزنامه‏نگار به فرموده این شهروند لبخندی زدم. ایشان هم خواهان درج مطلبی در این باره بود. به ایشان هم رعایت قوانین و دستورات صادره تاکید شد.

دیگری از کوچه‏های پر دست‏انداز گفت. از منظر او باید وضعیت آسفالت معابر در کل شهر یکسان باشد. بیان شد که خدای را شُکر در کاشمر نگاه شمال شهری و جنوب شهری و یا توجه به شرق یا غرب وجود ندارد. فعالان مدیریت شهر را به یکسان می‏بینند، یقین برابر طرح و برنامه‏ای که دارند به همه شهر برای آسفالت یکسان و برطرف نمودنِ دست‏اندازها سر خواهند زد و کاری کارستان خواهند کرد. نگارش یک مطلب مستقل در این زمینه ضرورتی ندارد. حواس مدیریت شهری به چهارگوشه شهر هست. ولی این بنده خدا باز هم مثال می‏زد و از تفاوت نگاه در بعض جاها اشاراتی داشت.

یکی تاکید کرد آقا بحث مدیریت شهری را به کناری بگذارید. شورای اسلامی شهر و شهرداری عاقبت به خیر و خوشی مسایل خود و شهر را به نتیجه خواهند رساند. بیایید بفرمایید چرا در باره مسایل فرهنگی چیزی نمی‏نویسید؟ با تعجب مصداق خواستم و متذکر شدم که اوضاع فرهنگی شهرستان عالی نباشد خوب که هست. بنده خدا اشارتش به ضرورت ایجاد شعبه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در جایی دیگر از شهر بود. اشارتی هم به قول و قرارهای سالیان گذشته برای ایجاد کتابخانه مرکزی کرد. از نبود کتابخانه در بعض روستاها خبر داد. خواهان ارتقای کمی و کیفی کتابخانه‏های مدارس و مراکز آموزش عالی شهرستان شد. به ایشان هم عرض شد که در این حوزه یادداشت‏های در هر سال داشتیم و خواهیم داشت.

یکی از دوستان از عدم معرفی نخبگان و فرهیختگان و مفاخر و مشاهیر کاشمر و ترشیز در رسانه‏ها گله‏مند بود. به ایشان هم توضیح دادیم که نشریه ما این مهم را وجه همت خود قرار داده است. در همین شماره آثار یک مترجم کاشمری معرفی شده است. با این هم تاکید گردید که باید این مهم بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد. دوستی از عدم توجه به مسایل حوزه دفاع مقدس و تاریخ انقلاب اسلامی گفت. به ایشان هم توضیح داده شد که از شماره اول تاکنون ستون سروقامتان در این نشریه فعال بوده و خواهد بود و در کنار آن معرفی آثار دفاع مقدس و انقلاب اسلامی به طور جدی در دستور کار بوده و هست.

دوستی خواهان توجه به صنعت گردشگری دیارمان و معرفی کاشمر برای کاشمری‏ها و سایر جاها شد. به حضرتش توضیح داده شد که این نشریه به نحو ویژه به این صنعت در یک دهه اخیر پرداخته و خواهد پرداخت. هر یک از دوستان اشاراتی داشتند، برابر اشارات هر یک توضیحاتی بیان شد. نکته مهم همان بود که همه متوقع بودند بحث مورد نظرشان به طور ویژه در نشریه مورد توجه قرار بگیرد. در کل عرض دوستان و نقدهایشان و پیشنهادات و نظراتشان را به گوش جان خریداریم. بر خود فرض می‏دانم پلی میان دردها و نظرات و مشکلات و دیدگاه‏های اهالی با مسئولان باشیم.

به همان نظر منعکس کننده آراء و نظرات مدیران و مسئولان به اهالی هستیم. یک نشریه محلی در تلاش است تا در حوزه نیل دیارش به توسعه و پیشرفت نقشی موثر داشته باشد. باورمان آن است که تولید محتوای امروز ما گامی موثر برای کمک به محققان و پژوهشگران برای بررسی مسایل کاشمر در حوزه‏های مختلف است. تلاشی برای کمک به بهبود اوضاع و ارتباط هوشمندانه مسئولان با اقشار مختلف شهرستان است. در این راه دوستان بسیاری همراه ما بودند و هستند و خواهند بود. عکاسان سهم به سزای در باورمند کردن مطالب دارند. هر عکس به تنهای یک مقاله و یادداشت و گزارش است.

دوستان صفحه‏آرا نقشی مهم در خوانایی مطلب و جذب مخاطب و دعوت خواننده به قرائت محتوای نشریه دارند. عزیزان بخش آگهی نشریه را از منظر اقتصاد رسانه یاری می‏کنند. این همه به مناسبت روز خبرنگار بیان گردید. از مدیر مسئول تا سر دبیر از هیئت تحریریه تا صفحه آرایی و همراهانمان در آگهی و توزیع و امور اداری همه و همه در کارند تا نشریه به بهترین نحو در اختیار مخاطب قرار بگیرد. آیندگان امروز ما را به قضاوت خواهند نشست. امید مطالب این نشریه همچنان مورد توجه محققان و پژوهشگران بومی و استان و کشور قرار بگیرد. باقی بقایتان.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.