بیکاری را جدی بگیریم

تحلیلی
Typography

شهرستان کاشمر به‌لحاظ موقعیتی‌ در منطقه  نیمه خشک واقع شده و سال‌های کم‌باران بسیاری را داشته است. هم‌اکنون نیز با مشاهده آمار بارندگی خواهیم دید که میزان آن خیلی پایین‌تر از میانگین است

و اگر مسائل تغییر اقلیم را بپذیریم و نیز بیشتر شدن تبخیر را در نظر بگیریم به این نتیجه می‌رسیم که در چنین شرایطی مدیریت آب و خاک بسیار بسیار مهم است.

وابستگی اقتصاد کاشمر به بخش کشاورزی از دیرباز باعث شده است که وابستگی ما به آب‌های زیرزمینی بیشتر شود و سبب شده طی 40الی 50سال اخیر بیشتر از ظرفیت سفره‌های آب زیرزمینی استفاده شود. متاسفانه در سال های گذشته هیچ یک از متولیان در مقابل ازدیاد چاه ها مقاومت نکردند و تعداد چاه های منطقه بیش از ظرفیت است. هنوز کشت گلخانه ای ، محصولات کم آب بر و ابیاری نوین در کاشمر جایگاه واقعی خود را ندارد و اکثر مردم از همان روش های سنتی در کشاورزی استفاده می کنند. بهتر است بگوییم هیچ کدام از ما بحران اب را جدی نگرفته ایم. از نظر شرایط زیست محیطی روستاییان وضعیت مطلوبی ندارند و به دلایل مختلف شهر را به روستا ترجیح می دهند.

در این شرایط ذکر شده ، دولت دوازدهم بودجه و اعتباری برای اشتغالزایی روستایی در نظر گرفته است و اعطای وام را منوط به ارائه طرح از طرف روستاییان نموده است. به نظر شما با توجه به پیشینه و زمینه فکری روستاییان کاشمر طرح های ارائه شده در چه زمینه خواهد بود؟ آیا طرح ها  در مورد کشت گلخانه ای است؟ به طرح های گردشگری توجه می شود؟  صنایع تبدیلی را مردم مورد توجه قرار خواهند داد؟ صنایع کوچک و مشارکتی مورد نظرشان خواهد بود؟

بی شک اقتصاد مبتنی بر کشاورزی در آینده نه چندان دور توان کافی برای بهره رساندن به مردم کاشمر را نخواهد داشت. اجرای این گونه طرح ها نیاز به مشارکت فکری و کارشناسی شده با روستاییان دارد . تا طرح ها به صورت محلی و غیر متمرکز با نیازسنجی روستایی اجرایی گردد. در اجرای این طرح ها باید مبنای اقتصاد روستاهای کاشمر تغییر کند و گرنه دیر یا زود مهاجرت بی رویه تر از امروز به حاشیه شهر را شاهد خواهیم بود. کاشمر زمانی مهد قالی بافی و صنایع دستی بوده ، آیا نمی تواند به صورت گسترده تر و با شرایط بهتر در تولید عرضه و بازار یابی به موقعیت گذشته برگردد. روستاهای کوهسرخ شرایط بکر آب و هوایی و نقاط دیدنی گردشگری دارند . آیا نمی توان با این ظرفیت ها روستاها را احیا کرد؟ بعضی نقاط روستایی کاشمر نیاز به صنایع تبدیلی دارد. چقدر برای این کار سرمایه گذاری شده است.

مشکل اینجاست که ساده ترین راه اخذ پیشنهادات خرد از روستاییان و قرار دادن وام در اختیار آنهاست . اعتبارات با این روش پراکنده می شود . ممکن است برای مدتی روستایی با وام اخذ شده گذران زندگی کند ولی کارآفرینی محقق نمی شود.  تحول و تغییرات ساختاری نیاز به برنامه ریزی و سرمایه گزاری دراز مدت و همت و تلاش دارد.

خوشبختانه فرماندار جدید کاشمر دکتر نبی پور دغدغه وضعیت اشتغال روستاییان و ارائه طرح هایی برای کارآفرینی و استفاده بهینه از اعتبارات را دارد . در مراسم معارفه اش از عدم جذب اعتبار در این خصوص گلایه داشت. امیدواریم در این راه همت کند.

به یاد داشته باشیم بیکاری یک آسیب اجتماعی مولد شناخته می شود و به دنبال آن چالش هایی نظیر اعتیاد ، فروپاشی کانون خانواده، بزهکاری ، جرم ، مهاجرت کورکورانه و آسیب هایی از این دست ایجاد خواهد کرد.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.