ما دل در گرو حاکميت قسط اسلامي نهاده ايم

تحلیلی
Typography

سید علیرضا نبوی ثالث 

يا اَيُّها الَّذينَ امَنُو کوُنوُا قَوّامينَ بِالقِسطِ اي کساني که ايمان آورده ايد ! همواره برپادارنده ي عدالت باشيد و براي خدا گواهي دهيد .... آيه 135 سوره نساء

بي ترديد فلسفه انقلاب اسلامي تغيير بنيادي همه ي آن عواملي بود که در رژيم گذشته باعث نارضايتي مردم شده بود .

يکي از اين عوامل رشد طبقه اي ثروتمند فاسد ، مرفه و اشرافي بود که در رأس آن خويشاوندان و نزديکان و جيره خواران وابسته به رژيم قرار داشتند و به « اختاپوس هزارپا » و « خانواده‌ي هزار فاميل » شهرت داشتند .

حمايت سيستماتيک رژيم پهلوي از اين طبقه، باعث حقارت توده مردم شده بود و عزت نفس مسلمانان را از بين برده بود ، حمايت‌هاي بي‌دريغ رژيم از اين طبقه استثمارگر زياده خواه بي ريشه ، امکان هر گونه دفاع و پشتيباني از طبقات محروم و ستمديده و ضعيف را توسط پيشگامان جوياي حق ، از قبيل روحانيت ، علما، روشنفکران ، دانشگاهيان ، دانشجويان، فرهنگيان ، اصناف و کسبه‌ي مومن و مسلمان، هنرمندان و نويسندگان سلب نموده بود ، شکاف طبقاتي در جامعه روز به روز افزايش مي يافت ، براي شنيدن صداي حق گوش شنوايي وجود نداشت ،

... در حالي که مردم انتظار داشتند حاکمان از اقدامات خلاف عدل خودداري کنند، حاکمان بي توجه به خواسته هاي مردم يا منکر دردهاي آنان مي شدند يا اصلا به روي خودشان نمي آوردند .

محمدرضا پهلوي پادشاه ايران باورش شده بود که جانشين کورش مقتدر است و به اين يقين رسيده بود که ماموريتي خدايي به عهده اش گذاشته شده است مي گفت : سلطنت من مملکت را نجات داده است براي اين که خدا در کنار من است‌، اين باور و يقين باعث شده بود تا در مصاحبه اي با اوريانا فالاچي - خبرنگار ايتاليايي - حرف هاي عجيب و غريبي بزند . آن جا که مي گويد : « جز به وسيله ي سخت گيرانه ترين و خشک ترين استبدادها نمي توان به اصلاحات توفيق يافت »

منظورش از اصلاحات علاوه بر انقلاب سفيد ، اعطاي تمدن بزرگ به ملت ايران بود ، غافل از اين که عبور از دروازه هاي تمدن بزرگ و ايجاد هر نوع توسعه و عمران در کشور ، زماني ارزشمند است که همراه با باز شدن دريچه ي دموکراسي به روي مملکت و تحديد حدود اختيارات خودش و رعايت حقوق متساوي آحاد مردم در سراسر مملکت باشد .

مي گفت : « ما بيشتر از سه هزار نفر زنداني سياسي نداريم » و توضيح مي داد « اينجا تيرباران کردن برخي از اشخاص عادلانه و لازم است ، اين جا ترحم بي معني و احمقانه است . »

شاه اين اعترافات خشونت بار را از يک سو با اتکا به پليس ويژه اش به نام ساواک -‌مامور جلوگيري از مخالفت با رژيم - و از سوي ديگر به ارتشي که مجهز به بالاترين تسليحات بود بيان مي کرد .

روياهاي سترگي هم در سر داشت مي گفت ديگر نمي خواهيم نفت بفروشيم، بلکه مي خواهيم آسپرين بفروشيم ، پس از انقلاب سپيد مي‌خواست کشور را صنعتي کند ، شاه به مدد چهار برابر شدن قيمت نفت مي خواست معجزه کند اما غافل از اين که اسراف و تبذير ، عدم پيش بيني فقدان نيروي انساني و کارآزموده و برنامه هاي زياد جاه پرستانه ي وي ، همه چيز را از خط خارج کرده بود ، اعمال سياست هاي غلط باعث شده بود وسعت شگرف معامله ها مخصوصا براي يک عده دلال و واسطه ، سودها به بار آورد و اين دلال ها و واسطه ها که مي دانستند شتر را کجا بايد بخوابانند ثروت ها اندوختند و هيچ کدام ثروتشان را در کار توليد به کار نينداختند ، زمين داران پس از انقلاب سفيد پول‌هايي که عايدشان شده بود را در راه خريد و فروش زمين به کار انداختند ، رشد شهرنشيني باعث شد تا طبقه اي از محرومان و رنجبران بي نوا که شيفته‌ي جاذبه هاي آن شده بودند به شهرها مهاجرت کنند . شاه به طبقه ي متوسط هم که مي تواند اساس جاودانگي هر رژيمي باشد نيز توجه لازم را نداشت .

مردم ايران به اميد اقامه قسط انقلاب کردند ، مسلمانان بنا بر دستور صريح قرآن کريم آيه 135 سوره نساء موظف اند همواره اقامه ي قسط کنند ، آيت الله طالقاني پس از آزادي از زندان قبل از پيروزي انقلاب بهمن 57 در نامه اي به امام خميني نوشت که : « تحمل تبعيد و محروميت و غم امت خوردن ها از جانب آن حضرت و تحمل شکنجه ها و محکوميت هاي کساني که در داخل کشور هستند و ساير سربازان امام عصر (عج) چون در راه معبودمان پروردگار بي همتا و حذف و نفي موانع و طاغوت ها در مسير انسان ها به سوي کمال مطلق و خالق ذوالجلال مي باشد چه باک ، هزاران سر و جان و وقت و عمر فداي آن باد ، چرا که ما دل در گرو حاکميت قسط اسلامي نهاده ، استقرار نظام برابري و برادري آن را در سر مي‌پروريم و به اميد آن زنده ايم .» کاش بذر اين اميد براي هميشه در دل‌ها زنده بماند ..

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.