بد نیست بدانید که...

تحلیلی
Typography

 

خیابان سلمان فارسی به ویژه حدفاصل تکیه علی‌ اکبری تا خیابان ترابی، یک خیابان کم عرض و پرترافیک است. هر چند عبور و مرور در بخشی از آن یک طرفه است ولی این یک طرفه بودن هم مشکل را به طور اساسی حل نکرده است.

بر این موضوع بیفزایید سد معبر وسیعی که توسط تعدادی از کسبه این مسیر صورت می‌گیرد و باز بر این موضوع بیفزایید عدم وجود پیاده رو در این خیابان که باعث می‌شود عابر پیاده و خودروها از یک مسیر عبور کنند. در مجموع این قسمت از خیابان نیاز به یک بازنگری و اصلاح اساسی دارد. یکی اینکه باید موضوع عقب نشینی واحدهای تجاری در آن جدی گرفته شود، پس از آن اقدام به احداث پیاده رو و تفکیک سواره رو از آن شود و همچنین از سد معبر توسط کسبه به ویژه تا زمانی که پیاده روی آن احداث نشده است جلوگیری شود. البته یواشکی عرض کنیم که گاهی اوقات راهنمایی و رانندگی هم از این مسیر تنگ و پرتردد برای متوقف کردن موتورسیکلت‌های متخلف استفاده می‌ کند که همین موضوع بر گره ترافیکی این مسیر می‌افزاید!

 

بد نیست بدانید که:

یک خیابانی داریم به اسم خیابان رزمندگان. این خیابان تابلوی اسم ندارد! و نه تنها تابلو ندارد که آسفالت هم ندارد. بعد علاوه بر اینکه آسفالت ندارد، مسیر آن حتی شنی و زیرسازی هم نیست که حداقل عبور و مرور اهالی با سهولت بیشتری انجام شود بلکه در مسیر شاهد وجود سنگ های درشت و مزاحمی هستیم که رانندگی را هم سخت کرده و به لاستیک های خودرو هم رحم نمی کند. خلاصه اهالی این خیابان، اساسی شاکی هستند. شهرداری کی قرار است این مسیر را در برنامه آسفالت خود قرار دهد؟ ما هم مثل شما بی خبریم. ولی این را می دانیم که شاید آسفالت هزینه داشته باشد ولی نصب یک تابلوی اسم خیابان که هزینه ای ندارد. حداقل همین یک کار را بکنند تا هم کسانی که دنبال این آدرس هستند سردرگم نشوند و هم اهالی باورشان شود که شهرداری آن ها را فراموش نکرده است و وجود چنین خیابانی را به خاطر دارد و آدرس آن را هم می‌ داند!

 

بد نیست بدانید که:

در این افزایش قیمت لاستیک که باز احتکار محتکران هم بر آن افزوده است، شهرداری یک لطفی بکند و به لاستیک خودروی مردم رحم کند و این سرعتگیرهای پلاستیکی که شکسته شده و پیچ های آن مثل عاج فیل از زمین بیرون زده است را باز کند. در نقاط مختلف شهر شاهد شکسته شدن این نوع سرعتگیرها هستیم که هم خود این سرعتگیرهای شکسته، خطراتی را برای رانندگان و عابران در پی دارد و هم از آن بدتر پیچ های آن ها که از زمین بیرون زده است فاتحه لاستیک خودروهای مردم را می خواند. این ها گلایه مندی هایی است که برطرف کردن آن کاری ندارد ولی تعلل در آن باعث افزایش نارضایتی مردم می‌شود. اگر واقعاً لاستیک خودروی یک شهروند به خاطر عبور از روی این پیچ های غول پیکر آسیب ببینید چه کسی می خواهد در این گرانی ها خسارت او را جبران کند؟ آیا شهرداری پاسخگو خواهد بود؟

 

بد نیست بدانید که:

این روزها که شاهد شلوغی زیارتگاه ها و اوج حضور زائر و مسافر در شهر و به ویژه اطراق گسترده زائران در زیارتگاه سیدمرتضی(ع) هستیم، کمبودهای این مجموعه ها بیشتر خودنمایی می کند. کمبود پارکینگ برای خودروها به ویژه در قسمت جنگل که محل اصلی اطراق زائران و نصب چادرهای مسافرتی آن هاست از جمله مواردی است که به وضوح به چشم می آید. اوقاف و شهرداری می توانند در یک هم افزایی و همکاری، با احداث یک پارکینگ طبقاتی، هم معضل کمبود پارکینگ را برای زائران برطرف کنند و هم درآمد مناسبی را برای این مجموعه زیارتی که به دلیل کمبود موقوفات با مشکل درآمد مواجه است فراهم سازند. وقتی مدام تبلیغات می کنیم که ما دومین شهر زیارتی استان هستیم و سالانه سه میلیون زائر به شهر ما می آید، طبیعی است که باید زیرساخت های لازم برای پذیرایی از زائران را هم فراهم کنیم تا زائر با یک بار سفر به این شهرستان علاوه بر ترغیب برای سفر مجدد، به یک مبلغ برای گردشگری شهرستان تبدیل شود.

 

بد نیست بدانید که:

کارخانه کاشی کاشمر، بزرگترین واحد تولیدی شهرستان است که صدها جوان را مشغول به کار کرده است. این مجموعه تولیدی باید حمایت شود نه اینکه هر روز به بهانه ای شاهد تهدید امنیت شغلی شاغلان آن باشیم. اواخر سال گذشته این کارخانه به دلیل مسائل مالیاتی چند روزی به تعطیلی کشیده شد و چند روز پیش هم به دلیل بدهی بابت هزینه بهای گاز مصرفی شاهد قطع گاز و توقف تولید کارخانه بودیم. درست است که شرکت هایی مانند شرکت گاز هم حق دارند و باید مطالبه گاز مصرف شده را داشته باشند اما در این شرایط سخت اقتصادی که به برکت دولت تدبیر و امید و البته با فشار سخت دشمنان بر ملت ایران تحمیل شده است باید حفظ اشتغال و تداوم فعالیت واحدهای تولیدی در اولویت اول همه مسئولان و سازمان ها باشد. به هر حال شرکت هایی همچون آب و برق و گاز هم زمانی می توانند به پول خود برسند که این کارخانه فعالیت کند و درآمد داشته باشد و گر نه با تعطیل شدن آن و توقف تولید محصول، این شرکت ها هم هیچ گاه به مطالبات خود نخواهند رسید.

 

بد نیست بدانید که:

مردم در شرایط سختی به لحاظ اقتصادی قرار دارند. بخشی از این شرایط به دلیل فشار و تحریم دشمنان به وجود آمده ولی بخش عمده آن به دلیل سوءتدبیرها و سوء مدیریت هاست. گرانی امان مردم را بریده، ازدواج به جای آن که آسان تر شود، سخت تر شده است، اقشار ضعیف روز به روز ضعیف تر می شوند و برخی حتی برای تأمین مایحتاج زندگی روزمره هم مانده اند. سوء استفاده برخی افراد سودجو هم بر مشکلات افزوده است. حالا اما عده ای برای آنکه شانه از زیر باز مسئولیت خالی کنند و نتیجه حمایت های خود را از جریانی که بر دولت حاکم است مخفی کنند، به مردم آدرس غلط می دهند و عواملی را باعث بروز این مشکلات می دانند که یا هیچ تأثیری در ایجاد معضلات اقتصادی نداشته و یا تأثیر آن بسیار اندک بوده است. مردم خوب می دانند که مسئولیت اصلی معضلات اقتصادی متوجه مسئولانی است که سکان اقتصاد کشور را به دست دارند. به نظر شما امام جمعه فلان شهر و یا فلان سخنرانی که هیج قدرت اجرایی ندارد چه نقشی در مدیریت بازار ارز و سکه و جلوگیری از سوء استفاده ها و هدر رفت سرمایه کشور دارند؟ آیا یک امام جمعه ای که هیچ قدرت اجرایی ندارد در مسائل اقتصادی مؤثرتر است یا مثلاً معاون اول رییس جمهور و وزیر اقتصاد و رییس سازمان برنامه و بودجه و...؟ اجرای سیاست غلط ارز مسافرتی و هدر رفتن آن همه ارز توسط پولدارهای جامعه، تقصیر فلان سخنران بود یا تقصیر معاون اول اصلاح طلب رییس جمهور؟!

 

بد نیست بدانید که:

با بروز پدیده خشکسالی و کاهش شدید منابع آب زیرزمینی در کاشمر، تلاش هایی به منظور ترغیب کشاورزان برای رو آوردن به کشت های جایگزین همچون گل محمدی و گیاهان دارویی انجام شده است. این تلاش ها باید ادامه پیدا کند و حتی گیاهان کم آب طلب دیگری هم باید در دستور کار قرار گیرد. اما در کنار تلاش برای گسترش تولید محصولات جایگرین، باید برای تولید همین محصولاتی که به طور سنتی در کاشمر کشت می شده است نیز با استفاده از روش های علمی و مصرف بهینه آب برنامه ریزی شود. به هر حال این یک واقعیت است که دل کندن کشاورز و باغدار کاشمری از محصولی مثل انگور و کشمش، که سال های سال و نسل اندر نسل به تولید آن عادت کرده و تخصص پیدا کرده است کار آسانی نیست و شاید حتی کار درستی هم نباشد چرا که به هر حال انگور هم میوه ایست مورد نیاز و استقبال مردم. لذا شایسته است روش های تولید انگور با استفاده بهینه از آب و اصلاح روش آبیاری غرقابی نیز مد نظر مسئولان بخش کشاورزی باشد. و البته در این میان همکاری خود باغداران نیز شرط اصلی برای بهبود وضعیت کشاورزی و باغداری کاشمر در این شرایط سخت کم آبی است.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.