پاسخ به سوالات شما

تحلیلی
Typography

     دکتر زهرا عاصمی 

       سلام . خسته نباشید . ما زوجینی کارمند هستیم که  دو پسر 5 و 8 ساله داریم . مدتی پیش در یک مهمانی خانوادگی متوجه شدیم فرزند کوچکتر ما  با یکی از بچه های همسن خود مشغول بازی در نقش هایی هستند که به بدن هم دست میزنند

و از آن موقع به بعد سوالات و کنجکاویهای جنسی دارد . لطفا راهنمایی کنید در این سن چه پاسخها و رفتارهای مقابله ای یا تربیتی لازم است انجام شود و در مقابل سوالهای او در این زمینه یا اگر گزارشی مبتنی بر این موارد آورد بهترین راهکار برخورد چیست؟ متشکریم

 

با سلام و آرزوی سلامتی و موفقیت . توجه داشته باشید که اغلب کودکان در  این سنین، کنجکاویهای بسیاری را در ارتباط با فیزیک و آناتومی بدن خویش دارند. همین امر موجب می شود تا به بازیهایی مثل دکتر بازی و ..، علاقه نشان دهند یا در ارتباط با تفاوتهایشان با جنس مخالف، از خود کنجکاوی نشان دهند و پرسش هایی را مطرح کنند. این رفتارها در کودکان، به هیچ عنوان جنبه جنسی ندارد و خطری در این زمینه برای بچه ها وجود ندارد. کودکانی که در شرایط طبیعی و با حفظ صیانت محیط تربیتی، در فضایی مناسب و شایسته بزرگ می شوند، در سنین بعدی با مشکلات جنسی روبرو نمی شوند .اکنون به موارد زیر توجه کنید :

          سوالات مکرر بچه ها دراین زمینه را نباید به وجود تمایلات جنسی در آنها نسبت داد. به عنوان پدر یا مادر سعی کنید شنونده خوبی باشید. با دقت به صحبت های کودکتان گوش دهید.

          پنهان کاری والدین یا بی جواب ماندن سوال های اولیه عاملی برای کنجکاوی بیشتر می شود.

          دقت داشته باشید که کنجکاوی بچه ها در این زمینه به حد و مرز خاصی ختم شود و ادامه پیدا نکند.

          در مواجهه با سوالات کودکان هیچ گاه دروغ نگویید و پنهان کاری نکنید. پنهان کاری اعتمادشان به شما را از بین می برد و بعدا از منابع نامعتبر، مدیریت نشده و آسیب زا به اطلاعات دسترسی پیدا می کنند. همچنین پنهان کاری، کودک شما را در معرض آسیب سوء استفاده قرار می دهد.

          و حتما از این سه مورد در مواجهه با کودک و سوالات او پرهیز کنید : سرزنش ، منع یا تنبیه کودک  ، پاسخ نادرست،عدم ارائه پاسخ متناسب با سن کودک .  بدانید که ریشه بسیاری از انحرافات جنسی در ناتوانی والدین در آموزش صحیح جنسی یا اطلاعات غلطی است که به کودکان داده اند. در هر حالتی با کودک خود صادق و آرام باشید تا کودک تان با حس اعتماد درونی شده به شما رشد کند.

موفق باشید.

 

2-        با سلام و تشکر. من مربی مهد کودک در یکی از روستاها هستم .  بچه ها مشکلات زیاد رفتاری دارند مثلا پرخاشگری ، گوش به حرف نکردن ، دنبال مادرشان گریه کردن و بیقراری و ناارامی ، لجبازی و ...  من و همکارم واقعا مانده ایم که چه راهکارهایی این موارد را بهبود می بخشد و هم ما و هم بچه ها راحتی و آرامش بیشتری پیدا کنیم . لطفا کمک کنید . متشکرم

سلام و عرض خسته نباشید به شما مربی و پرستار مهربان و دلسوز . از اینکه متعهدانه به فکر بهبود شرایط این امانتهای الهی در دستتان هستید متشکریم . ابتدا دقت داشته باشید که بخش اصلی این رفتارها محصول محیط خانواده است و شما نقش خیلی زیادی ندارید ولی کمک گرفتن از آموزشها و دوره های آموزشی در این خصوص خیلی کمک کننده و لازم است .

همچنین بدانید که در این سن ، این رفتارها طبیعی است ( به شرط اینکه سطح آن خیلی غیر نرمال نباشد ) : وابستگی ، ترس و اضطراب  ، کمرویی ،اختلال یادگیری و تکالیف، پرخاشگری ، نافرمانی  و مقابله، بیقراری ها و فعالیتهایی مثل بیش فعالی ، بدقلقی و لجبازی در صورتی که مشاهده می کنید که حد آن بیشتر از نرم است حتما خانواده را راهنمایی کنید که به یک مشاور خانواده متبحر رجوع کنند . موفق و موید باشید .

 

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.