ویلای خیابان خرمشهر و چند نکته جالب

تحلیلی
Typography

حمید فدافن

نتایج پنجمین دوره انتخابات شوراها در شهر کاشمر به نفع چپ‏ها تمام شد. چهار اصلاح‏طلب ویلای خیابان خرمشهر در مقابل سه عضو اقلیت این شورا، تمام قد پست‏های هیئت رئیسه را میان خود تقسیم کردند.

خباززاده شهردار اسبق کاشمر که در کارنامه خود سوای تدریس در هنرستان و تحصیل در رشته حقوق، دارای پیشینه فعالیت در نظام مهندسی است، به عنوان رئیس شورا حامی اصلی انتخاب شهردار بود. او با کمک صادقی نایب رئیس شورا و یاری گلمحمدی و اعمی نقش موثری در تثبیت جایگاه جعفر سلیمانی به عنوان شهردار داشتند.

در فرایند تثبیت جایگاه سلیمانی باید به نقش نوزدهمین فرماندار کاشمر بعد از انقلاب نیز اشاره کرد. فرهادی تمام قد از فرایند انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر و بحث تثبیت جایگاه شهردار حمایت کرد و جای خود را به بیستمین فرماندار کاشمر داد. این همه نکات جالبی در بدو آغاز فعالیت شورای پنجم کاشمر بود. شورای پنجم با ، دو فرهنگی، دو دانشگاهی، یک پزشک، یک روحانی و یک کارمند شهرداری دارای ترکیب جالبی نسبت به ادوار قبل است که در نوع خود جالب است. از این عده پنج نفر دارای سابقه عضویت در شورا هستند.

در این ترکیب دو نفر سابقه شهردار بودن دارند. تا کنون چهار نفر در این دوره رئیس (خباززاده و اعمی) و نایب رئیس (صادقی و اسماعیل پور) بودند. هر دو تیم اکثریت و اقلیت در این دوره مزه عضویت در هیئت رئیسه را چشیده‏اند. در این میان اعمی در هر دو انتخابات هیئت رئیسه این دوره عضو هیئت رئیسه بوده است. در کنار این مورد جالب باید به وزن لیست‏های سیاسی در راه‏یافتگان به ویلای خیابات خرمشهر در دوره پنجم اشاره کرد، هر هفت راه‏یافته اصلی از پشتوانه آرای هم‏ولایتی‏ها و هم محله‏ای‏ها و به تعبیر کلنی جمعیتی اقارب و خویشان و مهاجران روستاشان بهره‏مند بودند.

این آراء مبتنی بر کلنی‏های جمعیتی مهاجر از زادگاه و بخش‏های محل تولد هر یک باعث تفاوت معنادار آرای هر یک در قیاس با هم لیستی‏های آنان شده است. اگر غیر این بود باید هر یک از اعضای لیست‏ها اختلاف رای کمی با هم می‏داشتند. به تعبیری باید بسان تهران یک لیست فاتح شود. در هر حال سه نفر از بخش کوهسرخ، دو نفر از فدافن، یک نفر از قوژد و یک نفر دیگر از سعدالدین نشانه پایگاه رای تقریبی هر یک سوای جایگاه سیاسی آنان است. البته مناصب اینان هم در میزان آرای هر یک موثر بوده است. هر یک از اینان حسب تعلقات اداری و شغلی و خدماتی، دارای اشتهار غیر سیاسی هم بودند.

از دوران شهردار اسماعیل‏پور در افواه به نیکی یاد می‏شود. بازار هم در اقبال مردم به وی موثر بوده است. خباززاده حسب جایگاهش در نظام مهندسی و در آموزش و پرورش دارای ارتباطات موثری برای رای آوردن است. به این مهم باید دوران شهردار بودن و عضویت در دور قبلی شورا را افزود. گلمحمدی را باید سیاسی‏ترین عضو شورای شهر دانست که در کسوت معاون آموزش و پرورش و یک چهره فرهنگی دارای ارتباطات موثری است. او که رئیس شورای اسلامی شهرستان هم هست در شورای سوم نایب رئیس بودن شورای شهر را تجربه کرده است.

صادقی به عنوان فردی با اصالت کوهسرخی در دوره قبلی شورا با لیستی متمایل به اصولگرایان وارد شورا شد. بعد از استقرار در ویلای خیابان خرمشهر مواضع چپش وی را در جمع اصلاح‏طلبان شورا قرار داد و باعث شد آنان اکثریت شورای چهارم شوند. وی به عنوان فرزند سردار شهید صادقی نامی آشنا برای ایثارگران و اقشار مختلف دیارمان است. وی به عنوان یک پزشک شاغل در شبکه بهداشت و درمان و فعال در حوزه‏های مختلف دارای ارتباطات قابل اعتنایی است. شاید بشود وی را  بعد از گلمحمدی سیاسی‏ترین چهره شورا دانست. وی عضو اکثریت شورای پنجم بوده و در سال اول فعالیت این دوره نایب رئیس شد.

اعمی با لیست اصلاحات وارد شورا شد. وی که از یاران بنیادی در انتخابات مجلس بود، دارای تمایلات مدرن در میان چپ‏های کاشمر است. این چهره دانشگاهی دارای پشتوانه خوبی در میان جوانان مدرن اصلاح‏طلب کاشمر است. ارتباطات خوبی با همولایتی‏های کوهسرخی خود دارد. مفهوم رسانه را می‏شناسد و بر قدرت پیام آگاه است. عملکرد وی در سوال از شهردار در دوران ریاست خباززاده نکته جالبی در کلیت ادوار شورای شهر در کاشمر است. تا پیش از این مورد سابقه نداشت فردی از یک جناح سلسله سوالاتی را از هم جناحی خود که شهردار است مطرح کند.

نکته جالب در رفتار اعمی توجه وی به منافع شهر و مردم به جای منافع سیاسی و جناحی است. این مهم باعث شد سه عضو اقلیت شهر با وی همراه شوند. این مهم باعث شد تا در دومین سال فعالیت شورا در انتخابات هیئت رئیسه وی به ریاست شورای اسلامی شهر کاشمر برسد. دارنده بیشتر آراء در انتخابات پنجمین دوره انتخابات شورای شهرمان به عنوان نایب رئیس وی انتخاب شد. اینگونه بود که جعفر سلیمانی دوران شهردار بودنش را در دوره پنجم فعالیت شورای شهر با چهار رای در سال اول عمر این شورا آغاز کرد و در سال دوم متوجه شد در شورا چهار مخالف دارد!

نکته جالب آن که فردی را می‏توان با چهار رای از هفت رای شهردار نمود ولی شهردار وقت را نمی‏توان با چهار رای عزل کرد. حداقل پنج رای نیاز است. بگذریم. غزنوی در حال تجربه کردن سومین دوره حضور خود در شورای اسلامی شهر کاشمر است. او و گلمحمدی دارای سه دوره حضور در ویلای خیابان خرمشهر هستند. این چهره دانشگاهی بسان خباززاده در کنار رشته تحصیلی‏اش در رشته حقوق نیز تحصیل کرده است. وی دارای ارتباطات گسترده‏ای با کلنی جمعیتی کوهسرخیان در کاشمر است. در این سه دوره وی نیز بسان گلمحمدی توانسته ارتباطات قابل توجهی در میان اقشار مختلف ایجاد کند.

میثم خزاعی بعد از حجج اسلام براتی و طباطبایی، سومین روحانی راه یافته به شورای اسلامی است. وی را باید بعد از گلمحمدی و صادقی سومین چهره سیاسی شورای شهر دانست. او به عنوان یک روحانی دارای ارتباطات گسترده‏ای با اقشار مختلف مردم است. فعالیت‏های وی در حوزه بیان و ترویج مسایل ارزشی ویژه کودکان و نوجوانان وی را به عنوان چهره‏ای فرهنگی مطرح کرده است. او با دانشگاه‏ها و حوزه‏های علمیه کاشمر دارای ارتباطات گسترده‏ای است. الغرض شورای پنجم دیارمان دارای نکات جالب فراوانی است. مثلاً در این دوره هیچ بانویی عضو اصلی شورا نیست.

نکته جالب دیگر این دوره از شورا تداوم عدم توجه اعضای ویلای خیابان خرمشهر به ارتباط با اصحاب رسانه است. البته خبرنگاران در جلسات علنی شورا حضور دارند، ولی سخنگوی شورا و روابط عمومی آن نشست‏های مدون و برنامه‏ریزی با جراید و خبرنگاران ندارد. در برخی مواقع شاهد تعلق خاطر بعض از موثرین شورا با بعض رسانه‏ها هستیم. نکته جالب اوجگیری اختلاف اکثریت و اقلیت در ماه‏های آخر سال اول فعالیت این دوره بود، به نحوی که به اذن مقام قضایی ورود خبرنگاران به شورا ممنوع و جراید محلی از پرداختن به مسایل شورا برای پرهیز از ایجاد اختلاف احتمالی برحذر شدند.

نکته جالب این که در سال اول عمر شورای پنجم رئیس وقت شورا که سخنگو هم هست، هیچ نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه برگزار نکرد، البته سلسله مصاحبه‏های برخی از اعضا و حتی خود رئیس با برخی رسانه‏های همسو با خودشان داشتند، ولی به معنای واقعی کلمه همه رسانه‏ها در یک نشست مطبوعاتی حضور نداشتند. در این دوره هم بسان ادوار قبلی سامانه اینترنتی شورای اسلامی شهرمان و حتی سامانه اینترنتی شهرداری به روز نبود. این سامانه‏ها در لحظه نگارش این یادداشت هم به روز نیستند. نکته جالب دیگر آن که اعمی رئیس فعلی شورا که سخنگو هم هست تا کنون نشست مطبوعاتی نداشته است.

نکته جالب دیگر آن که در شورای اسلامی شهرمان همه بر شفافیت تاکید دارند. بعید است فردی از اعضای این شورا موضعی مبهم در باره شفافیت داشته باشد. همه از شفافیت در ابعاد مختلف فعالیت شورا در عرصه شعار راضی هستند. بر اساس این رضایت باید هر شهروند بداند که اعضای شورای اسلامی شهرشان چه فعالیت‏های در شورا دارند؟ چه میزان برای شورای وقت می‏گذارند؟ از شورای اسلامی شهرمان چقدر حقوق می‏گیرند؟ یقین هیچکدام از اعضای شورای اسلامی شهرمان ابوالمشاغل نیستند. بعید است عضوی از شورای اسلامی شهر دارای چندین منبع مالی باشد و مشاغل متعددی داشته باشد.

یقین برای همه ما جالب است که شورائیان در عرصه شفافیت نمونه هستند و بعید است گردی بر دامان آنان بنشیند. خدا را شُکر که در پیرامون شورائیان دیارمان شایعات اعم از ریز یا درشت وجود ندارد. شفافیت یعنی همین. یعنی همه بدانند هیچکدام از وابستگان سببی و نسبی شورائیان در مجموعه شورا و مدیریت شهری و شهرداری به طور پیمانکاری و ساعتی و رسمی مشغول نیستند. یعنی همه بدانند در مسایل شورا و شهرداری منافع شهر مهم است. یعنی همه بدانند برای شورائیان حسب تعهدی که دارند، کار شورا اولویت اول است. بدیهی است که غیر این نیست، اینان می‏دانستند شورا چه عرصه پرکاری است.

الغرض شورای پنجم شهرمان دارای نکات جالب در خور اعتنایی است. امید توجه به عنصر شفافیت در شورای پنجم در حد یک باور گفتاری نباشد و در پندار و رفتار و کردار شورائیان هم شاهد ظهور و بروز بیش از پیشش باشیم. این روزها در فضای مجازی شاهد تبادل نظراتی در باره اقلیت و اکثریت شورا و حمایت یا نقد شهردار هستیم. امید شاهد شفافیت تام در احوالات مدیریت شهری و شهرداری باشیم. یقین شهردار و فعالان مدیریت شهری بسان شورائیان با مقوله شفافیت انس و الفتی دیرینه دارند. اینان باور دارند که دانستن حق مردم است و مردم باید پاسخ‏های درستی برای سوالاتشان دریافت کنند.

افکار عمومی چشم‏انتظار واگویه‏های اکثریت و اقلیت در این سامانه مجازی و یا آن نشریه خاص نیستند. امید شاهد اولین نشست مطبوعاتی مشترک شهردار و رئیس شورای اسلامی شهرمان باشیم. همه باور داریم که؛ «آن که حساب پاک است از محاسبه چه باک است»، در این نشست بایسته است از کلیه رسانه‏ها سمعی و بصری و نوشتاری و مجازی نمایندگی باشند. نقل است یک بار شهردار و نماینده نشستی مطبوعاتی در دفتر شهردار داشتند که انتخاب اصحاب رسانه تا حدی گزینشی بود. مطلوب است در این نشست پیشنهادی دو مسئول مدیریت شهری یعنی رئیس شورا و شهردار با دقت به سوالات پاسخ دهند.

پیشنهاد می‏گردد جمع شورائیان و شهردار در نشستی ویژه مردم به عنوان جلسه پرسش و پاسخ حاضر شوند. مردم حواسشان به همه چیز هست. بد نیست به شایعاتی که ولو اندک وجود دارد پاسخ داده شود. انجام این دو پیشنهاد به عنوان نکات جالب این دوره از فعالیت شورا در تاریخ مدیریت شهری کاشمر ثبت خواهد شد. این روزها در برخی فضاهای مجازی و برخی از شبکه‏های اجتماعی شاهد فعالیت‏های شهردار و بازدیدها و برنامه‏های ایشان هستیم، به سهم خود بابت فعالیت‏های مصوب شورا که توسط شهرداری عملیاتی می‏شود، به فعالان این حوزه خسته نباشید عرض می‏کنیم.

 ولی جسارتاً این سوال قابل طرح است که چرا هر هفت نفر عضو شورای اسلامی شهرمان در این قاب‏ها و تصاویر دیده نمی‏شود. شاید شهردار موافقان یا مخالفانی در میان شورائیان داشته باشد، ولی در هر حال این هفت نفر موکلان همه شهروندان کاشمر هستند و این شهردار وامدار همه شهروندان است. شایسته است آن موکلان و این وامدار در عرصه قدرت یادشان باشد که مردم حواسشان به همه چیز هست. گاهی زود دیر می‏شود. امید ویلای خیابان خرمشهر عرصه عمران و آبادنی و توسعه و بالندگی کاشمر باشد و شهرداری به عنوان بازوی عملیاتی آن به بهترین نحو ممکن در خدمت شورا و شهر و شهروندان باشد.

امیدواریم شهرداری و شورای اسلامی شهرمان در کنار توجه به آن سوی محدوده شهری دغدغه جنوب شهر را بیشتر داشته باشد. حواسشان به بافت قدیمی و بافت میانه شهر باشد. از حاشیه‏نشینی فراموش نکنند. معضل ترافیک در کاشمر در حال قد علم کردن است، بایسته است بحث تعریض خیابان‏ها بیشتر جدی گرفته شود. امید مسایلی چون؛ ایجاد کمربندی، مشکلات و تخلفات ساختمانی، توجه به کودکان و زنان و سالمندان و جوانان در مدیریت شهری و فعالیت‏های فرهنگی در کمیسیون‏های مختلف شورای اسلامی شهرمان به طور جدی مورد توجه قرار بگیرد. یادمان نرود این میزها در گذر است و بی وفایند

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.