مقصر گرانی در شهر عتیق

تحلیلی
Typography

محبوبه وزیری 

همانطور که مستحضرید و قبلا هم بارها در این ستون عنوان شد، مردم شهر عتیق عقاید جالب و درخور توجهی دارند . این عقاید هم مسائل اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی را در برمی گیرد و هیچ کدام را بی نصیب نمی گذارد.

یکی از این  موضوعاتی که در مورد آن همیشه برخوردهای چندگانه وجود دارد و هر کسی باب میل خود آن را تفسیر و تحلیل » می کند،  گرانی است. موضوع تورم و گرانی از دیرباز در شهر عتیق وجود داشته و با توجه به آمار علمی شهروندان شهر عتیق از وجود انواع تورم برخوردارند. تورم نقطه به نقطه، تورم سالانه، تورم ماهانه، تورم نسبت به ماه سال قبل . خوشبختانه هر سال با اعداد متفاوت به صورت بسیار علمی از طرف آمار دانان منتشر می شود و مردم شهر عتیق را هم با دیدن این آمار و آن آمار از قبل گیج تر و مبهوت تر می شوند.

بگذریم ، موضوع جالب تر چگونگی  برخورد و مواضع برخی شهر عتیقی ها در  رابطه با موضوع گرانی است. چنانچه در حافظه شهر عتیقی ها ثبت است . چندین سال قبل زمانی که هنوز گرانی مثل امروز بیداد نمی کرد. در جایی خواندیم یا شنیدیم که « آقای نماینده گرانی کمر مردم را شکست» . معنای جمله کاملا واضح است . یعنی یکی از افرادی که در رابطه با گرانی اجناس مسئول است نماینده شهر عتیق است و با توجه به این که گرانی دارد کمر مردم را می شکند باید یک راه چاره ای پیدا کند و نسبت به گرانی بی تفاوت نباشد. به نظر شما جالب نیست؟ تصور بفرمایید اگر امروز کسی بگوید گرانی تقصیر نماینده شهر عتیق است همه به او می خندند . در حالی که آن زمان این موضوع یک نوع مانور تبلیغاتی شد و به نفع برخی دیگر بهره برداری سیاسی صورت گرفت.

زمان گذشت و گذشت و دور گردون ، گردونه اش را در جهت تغییر مسئولین از جناحی به جناحی تغییر داد . باز امروز جملاتی می شنویم با این مضمون که دولت نقشی در گرانی ندارد. هر چند اثبات این موضوع خیلی سخت است ، اما برخی تمام تلاش خود را صرف می کنند تا با آسمان و ریسمان بافتن از چند موضوع درست یک نتیجه اشتباه بگیرند و بعد فکر کنند چقدر اهل استدلال هستند.این نوع برخورد دوگانه و دلبخواهی با یک موضوع فقط در شهر عتیق قابل مشاهده است در جای دیگر شما نمی توانید این جور استنتاج هایی را ببینید.

با توجه به آگاهی و دانایی  این افراد  باید از آنان پرسید دولت چه مسئولیت هایی دارد؟  عبارت « سیاست اقتصادی دولت » چه معنایی می تواند داشته باشد . اینکه گفته می شود «سیاست اقتصادی دولت کارآمد است یا کارآمد نیست » چه مفهومی دارد؟ وقتی گفته می شود« سیاست های اقتصادی دولت با بحران روبروست » یعنی چه؟ خواهشمندیم با یک پاسخ درست ما را راهنمایی بفرمایند.

حقیقت این است که در این وضعیت و شرایط که سطح درآمدهای ما قیمت ها همخوانی ندارد ما حتی دنبال مقصر هم نمی گردیم. به طور حتم گریزگاهی برای فائق آمدن بر مشکلات وجود دارد . از هر مسئولی که می تواند برای مقابله با گرانی کاری بکند  خواهش می کنیم ارزانی را به شهر عتیق برگرداند.

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.