برگزاری کرسی ‏های آزاداندیشی در کاشمر از شعار تا عمل

تحلیلی
Typography


حمیدرضا بی تقصیر 
به نظر شما در طول سال تحصیلی چند کرسی آزاد اندیشی در سطح مراکز آموزش عالی شهرستان کاشمر برگزار می‏شود؟ فرض را بر این می‏گیریم که انواع تشکل‏های دانشجویی در موسسه ‏های آموزش عالی دیارمان فعال هستند، آیا اینان تلاشی برای برگزاری کرسی‏های مذکور می‏کنند؟

جالب است بدانید رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در بهمن 1381 بحث برگزاری کرسی‏های آزاداندیشی در دانشگاه‏ها را برای اولین بار مطرح فرمودند. ایشان در گذر 17 سال گذشته در مواردی بر این مهم تاکید موکد داشتند. شاید و تاکید می‏شود شاید این موضوع در روی کاغذ وضعیت خوبی در برخی از دانشگاه‏های دیارمان داشته باشد و در برخی هم دفعاتی عملیاتی شده باشد.

قوانین در این رابطه صراحت خاصی دارند. طبق آیین‏نامه تشکیل کرسی‏های آزاداندیشی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، کرسی آزاداندیشی نشستی است که در آن به صورت آزاد، نظام‏مند، محترمانه، عقلانی، منطقی، در یکی از قالب‏های کرسی مناظره، نقد و نظر و پرسش و پاسخ در باب موضوعی معین و از پیش اعلام شده به اظهار نظر، پرسش و پاسخ عمیق، گفتگو، تبادل و تضارب آراء، همراه با استدلال و ارایه مستندات پرداخته می‏شود. آیا به نظر شما مطابق این تعریف در دیارمان کرسی آزاداندیشی برگزار شده است؟ باز هم تاکید می‏شود که شاید روی کاغذ در بعض جاها نشست‏ها برگزار شده باشد، ولی مهم در عالم واقع است.

روزگاری در نیمه اول و دوم دهه هفتاد شاهد حضور شخصیت‏های استانی و ملی در جلسات سخنرانی و پرسش و پاسخ دانشجویی بودیم. به عنوان مثال می‏توان به حضور مرحوم آیت‏الله مهدوی کنی و یا مهندس مرتضی نبوی در سال 1376 در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشمر اشاره کرد. البته مدعوین این دانشگاه در آن سال‏ها از هر دو طیف سیاسی مشهور کشور بودند. منظور آن که دعوت از شخصیت‏های استانی و ملی مسبوق به سابقه است. البته مراکز آموزش عالی شهرستان بارها در قالب برنامه‏های علمی و فرهنگی در ادوار مختلف پذیرای شخصیت‏های استانی و ملی بوده‏اند، ولی هیچ یک کرسی آزاداندیشی نبودند.

کرسی‏های آزاداندیشی می‏بایست دارای پژوهش محوری باشند و به نهادینه شدن هر چه بیشتر فرهنگ گفتگو و نقد با ایجاد محیط امن برای بیان آزادانه و ناصحانه اندیشه‏ها در دانشگاه‏ها، تقویت و نهادینه‏سازی سبک اسلامی ایرانی تعامل گفتمانی در محیط دانشگاهی و سنت حسنه گفتگوی آزاد و تولید اندیشه در دانشگاه‏ها کمک کنند. به نظر شما چه موانعی فراروی برگزاری این کرسی‏ها در دانشگاه‏های دیارمان قرار دارد؟ شاید یکی از این دلایل، عدم مطالبه دانشجویان از مسئولان مراکز اموزش عالی دیارمان برای برگزاری این قبیل نشست‏ها باشد. شاید و تاکید می‏شود شاید، مسئولان دانشگاه‏های دیارمان به هر دلیلی میلی به برگزاری این قبیل جلسات نداشته باشند.

نکته جالب اینجاست که کاشمر شهری سیاسی است. حتی برخی آن را شهری سیاست‏زده می‏دانند، قاعدتاً باید از برگزاری کرسی‏های آزاداندیشی در دانشگاه‏ها استقبال شود. یادمان نرود به طور نسبی تغییر روسای دانشگاه تابعی از مسایل سیاسی است. شاید ترس از سیاسی و جناحی کردن کرسی‏های آزاداندیشی و عدم اعتماد مسئولین به دانشجویان و ندادن فضای مناسب به آنها جهت پیشگیری از عواقب احتمالی آن، از جمله دلایل عدم برگزاری این قبیل محافل است. شاید دیدگاه‏های افراطی و تفریطی در مقابل برگزاری یا عدم برگزاری کرسی‏های آزاداندیشی وجود دارد؟

شاید نبود تعریف دقیق، روشن و شفاف از مقوله کرسی‏های آزاداندیشی در دانشگاه‏های دیارمان دلیلی بر عدم جدی گرفتن این موضوع باشدد، البته واضح و مبرهن است که در این رابطه آیین‏نامه‏های هست که به هر دلیل سوای تاکیدات مقام معظم رهبری، اراده‏ای برای پیگیری آنها نیست، یا هست کمرنگ است. شاید هم بخشنامه‏ها و دستورالعمل‏ها هست ولی نیاز به سازوکار اجرایی لازم دارد! مثلاً موضوع چی باشد؟ کجا برگزار شود؟ مهمان کی یا چه کسانی باشند؟ چه ساعت و چه روزی و چه تاریخی باشد؟ کمیت و کیفیت آن چگونه باشد؟ خبرنگاران دعوت بشوند یا نشوند؟ تبلیغات چطور باشد؟ و سئوالاتی از این قبیل!

اشاره شد که شاید اصلاً برای این موضوع مخاطبی نباشد و اگر هم مخاطب باشد، اهل استقبال از این قبیل برنامه‏ها نباشد!  یادمان نرود مقام معظم رهبری بر لزوم توجه جوان مومن انقلابی به مسایل سیاسی و فرهنگی و حتی امر پاسخگویی به شبهات تاکید داشتند. این نبود مخاطب و یا عدم استقبال مخاطب هم حکایتی تلخ در هر دانشگاه است. چرا این کرسی‏ها نباید مخاطب داشته باشد؟ چرا مخاطب موجود از این موضوع استقبال نمی‏کند؟ شاید پاسخی عجیب برای این چند سئوال قابل طرح باشد! دانشجو شاید از این قبیل آیین‏نامه‏ها بی‏خبر باشد. تعجب نکنید. شاید وجود مقوله پذیرش دانشجو بدون آزمون یک دلیل نامرئی این حکایت باشد.

بد نیست بدانید بعض دانشگاه در مقاطع لیسانس به پایین در رشته‏های غیر علوم پزشکی بدون آزمون دانشجو می‏پذیرند. این دانشجویان شاید به هر دلیل تمایلی به این قبیل جلسات ندارند. چه بسا اینان اصلاً اطلاعاتی در باره ماهیت اصلی کرسی آزاداندیشی و بحث گفتمان و گفتگو و نقد بی‏طرفانه و علمی در دانشگاه نداشته باشند. پیشنهاد می‏شود مدیران ارشد شهرستان از مسئولان دانشگاه‏های دیارمان بخواهند تا با دقت پیگیر کرسی‏های آزاداندیشی باشند. از آنها بخواهند تا حداقل به صورت مشترک اقدام به برگزاری این جلسات بکنند. یادمان نرود که کاشمر شهری عالم‏خیز است و مشهور به نجف اصغر و قم ثانی است.

شایسته  است در دیار علم‏پرور بحث کرسی‏های آزاداندیشی در راستای عمل به منویات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی جدی‏تر گرفته بشود. برگزاری کرسی‏های آزاد اندیشی توسط دانشجویان و اساتید دانشگاه‏ها و عدم دخالت مسئولین در برگزاری آنها با یک خرد جمعی و هماهنگی بین بخشی امکان‏پذیر است. طرح مباحث علمی و جلوگیری از تفسیر سیاسی از موضوعات مطروحه، سیاست‏زدایی از کرسی‏های آزاداندیشی با طرح مولفه‏های علمی، تامین امنیت و فضای امن و اخلاقی مناسب برای طرح مطالب و نظرات مختلف از راهکارهای لازم و ضروری برای عملیاتی کردن این امر در راستای منویات مقام عظمای ولایت می‏باشد.

کرسی‌های آزاداندیشی اگر به مطالبات به‌حق و به‌روز دیار اهورایی کاشمر پاسخ دهد، مورد اقبال قرار خواهد گرفت، حتی اگر برخی افراد در این مسیر کارشکنی‌هایی هم داشته باشند. اگر این رویه و این مطالبه به‌حق در جهت برآورده شدن قرار بگیرد، بسیاری از گره‌های مدنظر دانشجویان و چه بسا دانشگاه و حتی شهرستان باز خواهد شد؛ گره‌هایی که نه در فضای رخوت آلود جلسات اداری، بلکه در محیط پویای دانشگاه‌ها و مراکز علمی قابل‌حل شدن است. کافی است کمی بیشتر از همیشه به دانشجویان اعتماد کنیم. کافی است اساتید دانشگاه را بیشتر باور کنیم. کافی است کمی تا قسمتی برای برگزاری کرسی‏های آزاداندیشی اراده کنیم.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.