بهره هوشی جامعه و وضعیت رضایتمندی

تحلیلی
Typography

 محبوبه وزیری 

در چند روز اخیر دو اظهار نظر توجه بسیاری را به خود جلب کرد. فاطمه محمد بیگی نماینده مجلس گفت : با ادامه روند کاهش جمعیت کشورمان در حال حاضر میانگین ضریب هوشی یا IQ  ایرانی ها از 104 با 68 رسیده است ، دلیل آن این است که نخبگان و تحصیل کردگان ماعمدتا ازدواج نمی کنند یا نهایتا تک فرزند و دوفرزند هستند ل

ذا ذخیره ژنتیکی ایرانی ها در حال کاهش است .

اظهار نظر دوم مربوط به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور بود. وی  در یک روز نظرات متضاد و متفاوت عنوان کرد: معاون اول رئیس جمهور صبح یک روز اعلام کرد: « البته زندگی مردم سخت شده است و با مشکل زندگی می کنند و با تمام وجود درک می کنیم . در دولت اولویت اصلی را بر تلاش برای کاهش بار فشار و سختی از دوش مردم گذاشته ایم .» جهانگیری بعد از ظهر همان روز گفت: « نظرسنجی ها نشان می دهد که میزان رضایتمندی مردم نسبت به عملکرد دولت بالا رفته و عدم رضایتمندی آنها نسبت به اسفند سال 98 کاهش یافته و احساس جامعه این است که مسئولین در حال تلاش برای حل مشکلات آنها هستند.»

مطالبی که عنوان شد را می توان از ابعادی مثل مسئولیت پذیری ، روال منطقی گفتگو و پاسخگویی مورد بررسی قرار داد  ولی موضوعی که در این نوشتار مورد نظر است بحث نبود آمار مشخص و علمی در کشور است . هر از چند گاه کارشناسانی در مورد موضوعات روز اعداد و ارقامی ذکر می کنند و بعد بر مبنای همان آمار تحلیل های مختلفی صورت می پذیرد، نکته مغفول این است که منبع و روش کسب آمار مشخص نیست. به طور مثال زمانی که اعلام شد 5/12 میلیون نفر در ایران از اختلال روانی رنج می برند، همزمان نیز اعلام شد که 30 درصد افراد جامعه یک اختلال روانی دارند .  با یک جابجایی آمار از 12 میلیون نفر به 21 میلیون نفر ارتقا یافت که در نوع خود بسیار جالب بود .تحلیل های مربوط به شگفتی های این آمار می افزود. یکی از کارشناسان در این مورد گفت: «جامعه‌شناسان خیلی پیشتر گفته بودند که فضای مسموم جامعه چیزی جز افرادی با ویژگی‌های روان‌پریشانه تولید نمی‌کند. وقتی که شادی در جامعه نیست، گرانی و تورم جهنده بر زندگی مردم مستولی و آمار بیکاری و فقر هر لحظه بیشتر می‌شود، خیابان‌ها به محل نزاع و پرخاش بدل می‌شوند، از سریال‌ها گرفته تا اخبار صداوسیما غم و ناراحتی را انعکاس می‌دهند و حتی هوا هم آلوده است چطور می‌توان انتظار داشت روان مردم سالم بماند؟»   این تحلیل ها بر اساس همین آمار ها انجام شد و تحلیل های بی شماری  از این دست انجام گرفت . در نهایت هم همه این کارشناسان نتیجه گرفتند که بیمارستان برای توجه به چنین بیمارانی به تعداد کافی در کشور موجود نیست و نمی توان کاری کرد.

هیچ کس نپرسید این آمار به وسیله چه کسانی و برچه اساسی کسب شده است . از شما مخاطبان سوال می کنم در جامعه آماری کاشمر تا کنون چند بار پرسشنامه به شما داده شده است؟ چند دفعه در تحقیقات میدانی شرکت کرده اید؟ نظر سنجی های تبلیغاتی و انتخاباتی را در چه حد دارای اعتبار می دانید؟ مشکل این است که در کشور ما وضعیت دارایی افراد نامشخص است و در موضوع مهمی مثل تخصیص یارانه در تعیین دهک ها با مشکل مواجهیم ، حال چگونه افراد دارای اختلال جزیی روان را مشخص می کنیم. آیا این آمار تصادفی و رندوم است؟

به عنوان یک تجربه خدمت مخاطبان گرامی عارضم زمانی که به عنوان مشاور مدرسه مشغول به کار بودم. ابتدا IQ  دانش آموزان به وسیله تست ریون سنجیده می شد . تست ریون یک تست استاندارد سازی و بومی شده است . با این تست دانش آموزان در جامعه کاشمر در یک نمودار آماری درست بر اساس هوش طبقه بندی می شدند .تعدادی از افراد دارای هوش بالای متوسط و تعدادی باهوش و تعدادی هم کمتر از هوش میانگین را دارا بودند. بعدها آزمون استعداد سنجی تغییر کرد. به نظر می رسید این آزمون بومی سازی نشده است . تعداد سوالات زیاد و خسته کننده بود و بسیاری از دانش آموزانی که در کلام و آزمون های یادگیری و درسی نمرات خوبی را کسب می کردند، نمی توانستند در این آزمون نمره هوش بالایی به دست آورند. بدیهی است در چنین شرایطی اشکال از آزمون است که در محیط و جامعه ای دیگر استاندارد شده است و نمی تواند مبنایی بر سنجش هوش جامعه ما باشد. در همان زمان بارها مشاوران کاشمر این موضوع را عنوان کردند و خواهان تجدید نظر در آزمون استعداد سنجی شدند دلیل این خواسته هم این بود که آزمون ها نشان دهنده کاهش هوش در جامعه است و اگر مبنای تحقیقی قرار گیرد می تواند تشخیص محقق را به بیراهه ببرد . اما به خاطر این که این آزمون ها تاثیر چندانی در انتخاب یا کارنامه دانش آموزان ندارد و محرمانه نزد مشاور نگهداری می شود، توجهی به درخواست ها نشد . سخنان فاطمه محمد بیگی احتمالا بر اساس نتایج این آزمون ها بیان شده است.

سخنان جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری نیز نشان دهنده خلا نظر سنجی در بین مردم است چگونه ممکن است مردم اعلام رضایتمندی کنند در حالی که با مشکلات دست و پنجه نرم می کنند . جالب این که پازل سخنان جهانگیری با سخنان ربیعی سخنگوی دولت کامل شد وی در نشست خبری اظهار داشت : اگر این دولت نبود وضع صد برابر خراب تر بود .

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.