همراز پاسخ به سوالات شما

تحلیلی
Typography

دکتر زهرا عاصمی
1-         سلام . خسته نباشید . من فرزندی سه ساله و نیم دارم . خیلی پرخاشگر و لجباز است . به محض اینکه چیزی به مذاقش خوش نیاید دیگران مخصوصا مادر را کتک می زند ،گاز می گیرد ، مو می کشد ، و برای تمام خواسته هایش نیز لجبازی می کند . البته این مشکل چند مادر دیگری که از خویشان و همسایگان ما هستند  هم می شود . خواهش می کنم مفصل راهنمایی کنید تا مشکل چند نفر حل شود . متشکرم

 

با سلام و تشکر متقابل از شما و دوستان دیگری که در اطراف شما خواننده این صفحه بوده اند و این سوال مشترک را آورده اید

. سوال شما به دو بخش پرخاشگری و لجبازی کودک تقسیم می شود ، اگر چه این دو تا با هم رابطه مستقیم دارند  ولی به هر حال به مطالب زیر دقت فرمایید :

كودكان اغلب ۲ تا ۶ سال سن دارند كه شروع به كتك زدن دیگران می‌كنند و این دیگران شامل تمام كسانی است كه با خواسته‌های آنان مخالفت كرده و از آن سرباز می‌زنند،‌ از جمله والدینشان. بدانید که این نوع رفتار در كودكان تا سن ۶ سالگی طبیعی و شایع است.  اما بعد از ۶ سالگی،‌ كودك از نظر روند تكاملی به مرحله‌ای می‌رسد كه می‌تواند تحریک های خود برای زدن، گازگرفتن و لگدزدن را كنترل و از انجام آن جلوگیری كند. به یاد داشته باشید  وقتی كه در مقابل پرخاشگری كودك خود با خشم و عصبانيت عكس‌العمل نشان دهيد، به‌طور غيرمستقيم به او می آموزيد كه عصبانيت وسيله كارسازی برای دست يافتن به اهداف است.

در عوض می توانيد بگوييد: «وقتی از گريه كردن دست برداشتی، در مورد آن با هم صحبت می كنيم و راه‌ حلی پيدا می کنيم و به اتاق ديگری برويد.  و البته  بپذیرید که  كودك در سنین ۲ تا ۶ سالگی  ممکن است نمی ‌تواند خود را كنترل كند و كنترل خشم بايد به او آموزش داده شود اما مهمترین نکته ، پیشگیری است نه کنترل و درمان . لذا بهتر است دلایلی که پرخاشگری کودکان را تشدید می‎ ‎کند‎ را بشناسید مثلا:

‏1) کودک دلش می خواهد که والدین با او بازی کنند ولی پدر و مادر یا وقت ندارند یا حوصله ندارند.‏

‏2) خشم درونی کودک به خاطراضطراب و تنشهای داخل خانواده

‏3) مشکلات فیزیکی مثل گرسنگی، خستگی، خواب

4) ناکامی کودک ، برآورده نشدن نیازهای اساسی او ، یا  انتظار زیاد از فرزند داشتن.

‏5) الگوهای نامناسب مثلا پدر ومادرپرخاشگر ، که پرخاشگری را در کودک خود تشدید می کنند.‏

 

 درمورد لجبازی نیز به این نکات توجه کنید ( البته در همین صفحه بارها و بارها در این مورد مطلب داشته ایم ) . طبع کودک سماجت و لجبازی است، و این لازمه رشد اوست مخصوصاٌ  از 2 سالگی ..

جالب است اگر بپذیرید که با این حال  اصلا کودک لجباز نداریم ولی تا دلتان بخواهد والدین لجباز داریم که دائم در حال درگیری با کودکشان هستند. بعضی از زمینه های بروز رفتار لجبازانه بشرح زیر می باشد :

 1)‌‎ ‎عدم توجه کافی به کودک یا  توجه بیش از اندازه به کودک و دخالت در بازی ها و کارهایش . به اندازه کافی به فرزند خود توجه داشته باشید. توجه زیاد از حد، یعنی کنترل و توجه کمتر از حد، می‌شود سهل‌گیری و بی خیالی بهتر است در توجه دادن معتدل باشید .

2) بازخوردهای منفی و مخرب والدین از جمله، بی توجهی، توهین، مسخره کردن و استفاده مکرر از تنبیه در برابر خطاها

3) تناقضات رفتاری والدین مثلا یک روز حالمان خوب است و با او بازی می کنیم و وقتی حالمون بد است حوصله بازی نداریم.‏

4) الگوی رفتاری لجباز بودن والدین .

حالا به نکته مهمی توجه بفرمایید که هر دو رفتار لجبازی و پرخاشگری را بخوبی پیشگیری و کنترل می کند و آن ، ویژگی مهم یک والد خوب است، یعنی احساس امنیت دادن به کودک ، چه امنیت روانی، فیزیکی و یا عاطفی.‏

آسانترین راه امنیت دادن ، استفاده از جملاتی است كه به کودک حس امنیت می دهد‎ مثلا :

من اینجا هستم و بغلت می كنم

من اینجا هستم، كنار تو و نمی گذارم آسیب ببینی

من اینجا هستم و صدایت را می شنوم، خواسته ات را به من بگو، لازم نیست جیغ بكشی و گریه كنی تا توجه ام را جلب كنی

من اینجا هستم و تو آرام باش

من اینجا هستم و می توانی روی من حساب كنی  ....

همچنین آغوش گرفتن و نوازش ، احساس امنیت کودک را بالا میبرد .

موفق و خوشبخت باشید انشالله

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.