جان پدر کجاستی؟

تحلیلی
Typography

حمید ضیایی


وقتی به افغانستان فکر می کنم، اندوه سراپایم را فرا می گیرد. جنگ! جنگ منفورترین عملی است که ایدئولوژی های عقب مانده بر سرزمین های مظلوم روا می دارند. و افغانستان مظلوم است!

اخیراً داعش به دانشگاهی در کابل حمله ور شد و جان دانشجویان بی شماری را گرفت. این عمل منفورترین و وحشیانه ترین عملی بود که انجام شد. حمله به مراکز عملی نشان از تفکر بسته ای دارد که ماندگار نخواهد بود و تاریخ نشان داده که زودا که نابود شوند.

نگاهی به وضعیت افغانستان درد و رنج این سرزمین را نشان می دهد. طی گزارشی که سازمان ملل متحد منتشر کرده است در سال 2018 بیش از 3800 تن از غیرنظامیان کشته و همچنین نزدیک به 7200 تن زخمی شده اند. این وضعیت اسفبار را، سازمان ملل پرتلفات ترین سال برای افغانستان دانسته است. این آمار در صورتی است که جمعیت افغانستان را طبق تخمین و حدس و گمان در سال 2020 چیزی حدود 39 میلیون نفر برآورد کرده اند. البته لازم به ذکر است که تاکنون هیچ گونه سرشماری رسمی ای صورت نگرفته است. البته این آمار مورد اعتراض بسیاری از اقوام و گروه ها قرار گرفته است. نگارنده این آمار را نه از جهت سرشماری مردم افغانستان که برای نشان دادن میزان تلفات انسانی در مقابل میزان جمعیت آوردم.

از آمار و ارقام بگذریم! هر چه بیشتر بخواهیم به این وضعیت بنگریم، متأسف تر می شویم و اندوهگین تر.

آنچه غرضِ نوشتن این یادداشت شده است یک «پیامک» است. پیامک پدری که چشم انتظار فرزندش بوده؛ فرزندی که به دانشگاه رفته، نه میدان جنگ!

این خبر در ایران هم بازتاب فراوانی داشته و کاربران دنیای مجازی با «هشتگ»هایشان حمایت و همدردی خود را با مردم افغانستان ابراز کردند.

بعضی شاعران و اهالی قلم با نشر دلنوشته ها و شعرهایی با مردم افغانستان همدردی کردند؛ و بعضی با انتشار عکس گوشی موبایل دختری که در حمله ی وحشیانه داعش کشته شده بود، ابراز انزجار خود را اعلام کردند.

حمله ی داعش به دانشگاه کابل نشان دهنده ی خطِ مشی پلشتی است که هرگز نمی تواند در جامعه و جهانِ امروز جایی برای خودش دست و پا و کند و از این نمد کلاهی برای خودش فراهم آورد. چنین دیدگاهی در جهان خواهان ندارد مگر در نگاه تروریست پروران و کاسبان جنگ!

حمله به دانشگاه حمله به یک مکان نیست. این حمله نشان دهنده ی تفکر متحجرانه ای است که بارها نشان داده دشمن «علم و آگاهی و دانش» است. تفکری که می خواهد میخ خود را با ارعاب و وحشت آفرینی بکوبد که خود خیالی است باطل! پس او نه برای نابودی انسان که برای نابودی تمام دستاوردهای بشری آمده است. او دشمن تمدن و تفکر و انسان است. دشمنی نادان که جز زبان تفنگ و انتحار چیز دیگری را در نمی یابد. منطق اش گلوله است و همواره تشنه ی خون! خون بی گناهانی که نه در سنگر جنگ و دفاع که در سنگر علم پناه جسته بودند تا مگر آینده ای روشن برای سرزمین شان به ارمغان آورند.

چنین منطقی که به افراد بی سلاح حمله می کند جز شعارهای واهی چیزی نمی داند و نمی خواند. این شعارها را تنها اربابان شان می پسندند و طرفدار چنین تفکر و ایدئولوژی هایی هستند. همان کسانی که خود را پشت نقاب آزادی و آزادی خواهی پنهان کرده اند  و تنها در مجامع حقوق بشری شان به تأسفی و محکوم کردنی بسنده می کنند. اما باید دانست که «جان پدر کجاستی» دیگر نه یک پیامک محبت آمیز پدرانه، که یک جنبش خواهد شد.

جان پدر کجاستی: دیگر یک پیامک از پدری دلسوخته نخواهد بود. بلکه تبدیل به شعاری برای آزادی و آگاهی هر چه بیشتر افغانستان خواهد شد. هر تماس بی پاسخ آن پدر چراغی خواهد شد که فرا روی نوجویان قرار خواهد گرفت. چراغی که همواره روشن خواهد ماند تا دیگر کسی زهره نداشته باشد به ناروا سینه ای را بشکافد.

جان پدر کجاستی: سرآغاز دانش اندوزی بیش از پیش افغان ها خواهد شد تا هر گلوله را گُل کنند و نثار یکدیگر سازند. هرکجا که چراغ علم افروخته شود شمع نفاق و تفرقه ناگزیر خاموش خواهد شد.

جان پدر کجاستی: نهایت مهرورزی یک پدر افغان است به فرزندش. پس جان پدر کجاستی سرآغاز مهر و مؤدت خواهد شد. می تواند شعاری برای عشق ورزیدن گردد؛ عشق ورزیدنی که به صلح و برادری خواهد انجامید. صلحی که تفاوت ها را خواهد پذیرفت، اما تفارُق را هرگز!

جان پدر کجاستی: می تواند سرآغازی باشد_چنانکه در خبرها هم دیدم_ تا دانشجویان بیشتر در این سنگر پناه بجویند. دانشجویان روز بعد با پیامی محکم به دانشگاه رفتند:«ما را نکشید؛ گلوله کم می آورید»! این بدان معناست که آتش علم در خرمن تحجر افتاده است و می سوازند و خاکستر می کند؛ هیچ گلوله ای هم جلودارش نیست. در این گذار سخت و پر ادبار، تنها تحمل و استقامت است که این راه صعب را هموار خواهد کرد. و دانشجویان با حضورشان در دانشگاه چنین نویدی را دادند که آینده ای خواهند ساخت که منطق اش گفت و گو خواهد بود نه گلوله!

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.