همراز پاسخ به سوالات شما

تحلیلی
Typography

دکتر زهرا عاصمی 
1-سلام . خسته نباشید . متشکرم از مطالب کاربردی این صفحه .من کودکی 4 ساله دارم ، از پارسال که قبل از کرونا مهد می رفت خیلی فحش دادن رو یاد گرفته و در موقعیتهای مختلف استفاده میکند و مایه خجالت ما والدین میشود . لطفا راهنمایی بفرمایید .

 

سلام و عرض ارادت متقابل خدمت شما والدین محترم ؛ همانطور که خودتان اشاره کردید موضوع  فحش دادن برای والدین بسیار خجالت آور است و  باعث میشود کل تربیت والدین زیر سوال قرار بگیرد و اگر کنترل نشود جزء ثابتی از شخصیت کودک میشود .  

کاملا قابل درک است که اکثر مواقع فحش دادن بچه ها یه کار تقلیدی است یعنی بچه ها از پدر و مادر و یا اطرافیان  و از همسن و سال ها  در کوچه، مدرسه و یا مهد کودک یاد میگیرند و ممکن است همان موقع از فحش استفاده نکنند ولی به حافظه میسپارند و در جای دیگری  به کار میبرند.

 لذا گر خودتان فحش میدهید اول باید این رفتار رادر خودتان اصلاح کنید . همچنین توجه داشته باشید نحوه عکس العمل شما به رفتار ناپسند کودک خیلی مهم  است بیشتر وقت ها واکنش اطرافیان به این کار خنده است و همین باعث میشود بچه تشویق  شود و به کارش ادامه بدهد.

بعنوان راهکارهای اولیه و ساده یادتان باشد که  در سن دو تا سه سالگی واکنش به ناسزاگفتن کودک باید بی اعتنایی و بی تفاوتی باشد در غیر این صورت میفهمد که میتواند با فحش شما رو کنترل کند و یا خشمگین کند و ضمنا  به کارش ادامه  میدهد.  اگر ممکن است  کودک را از محیطی که او را برای این کار تحریک میکند دور کنید .

ولی از پنج سال به بالا کودک متوجه مفهوم فحش میشود و بی اعتنایی فایده ای ندارد.  با او  صحبت کنید و قاطع باشید. در صورت ادامه رفتار از محروم سازی استفاده کنید. مثلا به مدت یک روز اجازه ندارد از اسباب بازی مورد علاقه اش استفاده کند . یا مثلا اگر کودک در جمع فحش داد او را  به اتاق دیگری ببرید و بگویید که این رفتار را تمام  کند در غیر این صورت مهمانی را ترک میکنید. البته این تهدید نیست اگر ادامه داد عملی کنید تا بفهمد که جدی هستید. در انتها اضافه کنم که گر کودک همراه با فحش دادن رفتارهای خشونت آمیز، پرتحرکی، لجبازی و نافرمانی هم دارد  باید بطور جدی بررسی شود .

موفق باشید

 

2- سلام وتشکر .من کودکی 7 ساله دارم .با وجود اینکه سعی میکنیم بیشتر امکانات را در حد توان برایش فراهم کنیم ، ولی کلا کودک ناشادی است ،  به روانپزشک هم مراجعه کرده ام که ببینم آیا افسرده نیست ؟ نتیجه این شد که افسردگی ندارد منم حوصله سر به سر گذاشتن و صحبت کردن بیشتر از این ندارم . خیلی وقتا بهش میگویم روزی نیم ساعت بیا در مورد رفتارات با همدیگه صحبت کنیم راهنمایی بفرمایید .ضمنا پدرش هم بسیار سختگیر است در مورد همه کارهایش .. متشکرم

 

با سلام وارادت و سپاس متقابل خدمت شما خواننده گرامی و همه دوستان عزیز علاقمند این صفحه ، ابتدا در پاسخ قسمتی از متن شما باید عرض کنم که به شادمانی یا ناشادی کودک توجه بیشتری داشته باشید . عبارت معروفی است که میگوید کودک شاد امروز، انسان خوشبخت فرداست.‏ این مسئله نیازمند تحلیل و بررسی جدی تری است اگر چه ممکن است خودتان هم در محیط خانه ، آدم شاد و راحتی نیستید ، یا اینکه آدم سپاسگزاری نیستید . در متن هم اورده اید که ادم بی حوصله ای هستید ، همچنین گفته اید پدر بسیار سختگیری دارد . واقعا چرا انتظار کودک شاد از این طفلک دارید ؟؟؟!!

الگوهای محیطی خیلی مهم هستند . اکنون این چند راه را شروع کنید :

 

الف) به حرف‌های کودک گوش دهید؛ هر چند بی‌هدف، پراکنده و طولانی باشد. کودک باید اجازه داشته باشد احساساتش را در شرایط ‏مختلف بیان کند و در تصمیم‌گیری‌ها اظهار نظر کند .

ب) برای برقراری ارتباط با فرزندتان باید در دسترس باشید. آنها برای گفتگوهای «برنامه ریزی شده» مقاومت می کنند! ‏وقتی شما از آن ها درخواست كنيد باز صحبت نمی کنند اما هنگامی که خودشان بخواهند به صورت باز صحبت می کنند. بیشتر گفتگوهای خوب از دل انجام فعالیتهای مشترک بیرون می آید. پدر و مادر باید سعی ‏کنند بهترین لحظات را شکار کنند تا بتوانند ارتباط عمیقی با فرزندشان برقرار نمایند.‏

ج)  پدران و مادران سختگیر و سرزنش کننده، با تذکرهای زیاد و یا ایجاد فشار،  ناآرامی ، دل زدگی و اضطراب برای فرزند ‏خود ایجاد می کنند. بچه ها با تحسین پیشرفت می کنند و با تهدید ‏و سختگیری درمانده می شوند.‏

والدینی که به فرزندان خود سخت می‌گیرند باعث رشد خلاقیتِ دروغگویی در آنها می‌شوند، روحیه فریبکاری ، افسردگی و  دروغگویی در کودکانی ‏که از عکس‌العمل تند والدین هراس دارند بیشتر رشد می‌کند.‏

در انتها دوباره عرض میکنم ابتدا خودتان را دریابید . 

موفق باشید

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.