کاشمر چشم ‏انتظار بالندگی گردشگری سلامت

تحلیلی
Typography

یکی از آیتم‏های مهم صنعت گردشگری بحث گردشگری سلامت است. گردشگری سلامت یکی از مهم‌ترین زمینه‌های مؤثر در حوزه‌های اقتصادی و فرهنگی هر منطقه محسوب می‌شود. بعض نقاط کشور توانسته‌اند درآمدهای حاصله ازاین‌گونه گردشگری را به درآمدهای پایدار تبدیل و به‌واسطه‌ آن، در مسیر توسعه‌ بخش گردشگری گام‌های بلندی بردارند.

بر اساس تعریف‌های سازمان جهانی جهانگردی (UN-WTO) یکی از اهدافی که می‌تواند گردشگر را برانگیزد تا عزم سفر کند، مسافرت برای کسب سلامتی است. چیزی که از آن به گردشگری سلامت تعبیر می‌کنند. گردشگری سلامت اقسام مختلفی دارد که از آن جمله می‌توان به تندرستی درمانی، توریسم درمانی و توریسم پزشکی اشاره کرد. کاشمر در هر سه مورد  توانمندی‏های خوبی دارد.

امکانات و زیرساخت‏های بخش بهداشت و درمان کاشمر قابل تامل است. نیروهای متخصصی در این حوزه مشغول به فعالیت هستند. وجود مجتمع آموزش عالی سلامت برگ برنده‏ای برای کاشمر در حوزه گردشگری سلامت محسوب می‏شود. تبدیل این مجتمع به دانشگاه علوم پزشکی کاشمر و متعاقب آن خروج کاشمر از مجموعه دانشگاه علوم پزشکی مشهد گام ماندگاری در تکمیل تبدیل کاشمر به منطقه‏ای مستعد توسعه گردشگری سلامت است.

طرح احداث بیمارستان 200 تختخوابی در کنار دو بیمارستان موجود و مراکز خصوصی بخش درمان از دیگر عوامل تقویت کاشمر در بخش گردشگری سلامت است. وجود پویایی در میان خیرین بخش سلامت برگ برنده دیگر دیارمان برای بسط و گسترش گردشگری سلامت است. امتزاج کوه و کویر و جاذبه‏های دیدنی و طبیعی منطقه، ذخیره ژنتیکی کاشمر در حوزه گیاهان داروئی، در کنار وجود چشمه‏های آبگرم و یک اکوسیستم آرامبخش گواه دیگری بر لیاقت کاشمر برای توجه به گردشگری سلامت است.

 

در بعض مطب‏ها و مراکز درمانی شاهد تردد بیمارانی از شهرستان‏های اطراف هستیم. طرح  یک سؤال خالی از لطف نیست. آیا گردشگری سلامت و حضور بیمار و همراهان آنان برای درمان در کاشمر، تهدید یا فرصت محسوب می‌شود؟ واقعیت آن است که؛ توریسم درمانی فرصت بی‌نظیری برای دیارمان پدید می‌آورد. فرصت‌هایی که تابحال نبوده‌اند و اکنون ایجادشده‌اند. این مقوله هم فرصت‌ اقتصادی  و متعاقب آن یک فرصت فرهنگی برای دومین شهر زیارتی استان خراسان رضوی است.

متاسفانه صنعت گردشگری کاشمر فاقد نقشه راه است. یقین در حال حاضر طرح و برنامه‏ای برای تبیین جایگاه گردشگری سلامت ارائه نشده است. این حوزه متولی ندارد. صنعت گردشگری در همه‌ ابعادش به سیاست‌های دولت وابسته است. توان رو به رشد کاشمر در حوزه بهداشت و درمان، باید به منظور تاثیرگذاری در صنعت گردشگری و ظهور پرقدرت گردشگری سلامت، توسط مقامات ارشد شهرستان جدی گرفته شود. ضرورت تدوین نقشه راه باید مدنظر قرار بگیرد و در کنار آن به گردشگری سلامت توجه شود.

ازاین فرصت بی‌نظیر باید به نحو احسن استفاده شود. باید به گردشگر حوزه سلامت خیرمقدم گفته شود. باید به او با بهترین وضعیت خوش آمد، گفته شود. اگربرخورد ما با او خوب باشد، او بدل به مبلغی برای کاشمر و توانمندی‏هایش خواهد شد. این بهترین نوع تبلیغ برای صنعت گردشگری در هر منطقه است. در کنار تامین زیرساخت‏های مناسب برای حضور گردشگران بخش سلامت، باید از این فرصت فرهنگی برای تبیین جایگاه کاشمر به عنوان نجف اصغر و قم ثانی و دارالمومنین و مشهد شهید مدرس بهره ببریم.باید با ورود عالمانه، هم فرصت‌های اقتصادی این زمینه را مدیریت کنیم و هم وظیفه‌ فرهنگی خود را به انجام برسانیم. 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.