سرو کاشمر 9 ساله شد

تحلیلی
Typography

شماره 189 مقارن با آغاز سال نهم این دو هفته نامه است. سرو کاشمر نُه ساله شد. از شماره یک سعی در تولید محتوا داشتیم و در حوزه تهیه مطالب سعی کردیم از کپی‏کاری و تقلید کورکورانه پرهیز کنیم.

سعی کردیم با خلاقیت و ابتکار وارد حوزه‏های بومی شویم. سعی کردیم ناگفته‏های مربوط به حوزه پیشرفت و توسعه ترشیز و شهرستان‏های سه‏گانه آن را مد نظر قرار دهیم. در این راستا مقالات و یادداشت‏های تولیدی  تحریریه این نشریه هم اینک دست‏مایه محققان و دانشجویان و فرهیختگان در نگارش مقاله و انجام تحقیق در حوزه ترشیزشناسی است. خوشحالیم که توجه خاصی به صنعت گردشگری داشتیم. توجه به مباحث مربوط به تاریخ ترشیز و محیط زیست منطقه دغدغه ما بود. از منظر انتقادی به مقوله میراث فرهنگی و معنوی سه شهرستان پرداختیم. با افتخار اعلام می‏کنیم در حوزه معرفی منطقه منشاء اثر بودیم.
سروکاشمر در هشت سال گذشته اعتنای ویژه‏ای به روستاها داشت. در راستای گسترش مخاطبان نشریه به بررسی دغدغه‏های روستائیان پرداختیم. سلسله مصاحبه‏های ما با دهیاران برخی از روستاها از این منظر قابل توجه است. روستا نویسی همچنان از اهداف این نشریه است. روستاهای ترشیز آکنده از سوژه‏های مورد علاقه ماست. هر روستا مستعد انتشار چندین ویژه‏نامه اختصاصی است. در مسیر هشت ساله نشریه تلاش کردیم به روستاشناسی را جدی بگیریم. این مهم همچنان در دستور کار این دو هفته نامه قرار دارد. در کنار آبادی‏های ترشیز، گوشه چشمی به مسایل هفت شهر منطقه داشتیم. باور داریم در هزارتوی دیار ترشیز سوژه‏های بسیاری در حوزه صنعت و معدن، کشاورزی، آموزش عالی و ... در انتظار ماست که باید مورد واکاوی و بررسی قرار بگیرند.
سعی کردیم به آسیب‏شناسی ناهنجاری‏های اجتماع بپردازیم. مباحث جامعه‏شناسی را تعقیب کردیم و یادداشت‏های متعددی در باره مسایل علوم اجتماعی منتشر نمودیم. در این راستا به لطف همکاران صاحب‏نظر موفق به تهیه مطالبی در باره مسایل سطح شهر و روستاها در حوزه‏های مختلف اجتماعی شدیم و مدعی هستیم در راستای کمک به مسئولان ذیربط برای اولین بار مطالعاتی قابل طرح در نشریه را تهیه کردیم. در همین راستا می‏توان به سلسله نوشتارهای منتشره در باره؛ طلاق عاطفی، شبکه‏های اجتماعی، پاساژگردی، کودک همسری، بازی‏های رایانه‏ای و نظایر آن اشاره کرد.
معتقدیم ترشیز دیار نخبگان و مهد آداب و رسوم خاص و سرزمین آیین‏های سور و سوگ است. این حوزه هم به طور خاص در بحث مسایل فرهنگی مدنظر اصحاب این نشریه بوده است. تعلق خاطر خاصی به مسایل مربوط به حوزه مدیریت شهری هستیم. مطالب متعددی در این راستا در باره شهر و شهرنشینی و حقوق شهروندی تنظیم و منتشر شد. ستون‏های ثابت متعددی در این هشت سال بنیان گذاشته شد. یکی از موفق‏ترین این ستون‏ها، ستون سروقامتان است که اختصاص به یاد و خاطره شهیدان دارد. این ستون تاکنون به معرفی و بیان خاطره‏ای از 188 شهید پرداخته است. ستون‏های معرفی خانواده‏های هنرمند، آشنای با هیئت‏های ورزشی، آشنایی با نخبگان، بد نیست بدانید، جدی نگیرید و بُست 1400 و نظایر آن از افتخارات این نشریه محسوب می‏شوند.
بحث اقتصاد رسانه از دغدغه‏های نشریه بوده و هست. مشکلات اقتصادی از مهم‏ترین مشکلات فراروی نشر نشریه است. شاید شما خوانندگان محترم تصور بفرمایید انتشار نشریه کاری ساده است، در این راه باید متحمل انواع هزینه‏ها شد. خرج و دخل یکسان نیست. در این راه در برخی ادوار باید متحمل فراز و نشیب‏های مختلفی شد. همینقدر قابل ذکر است که در کار نشریه باید عاشق فرهنگ و جایگاه کاشمر و ترشیز بود. این عشق ره توشه ما در انتشار هشت ساله این نشریه و ورود به سال نهم است. دوست داریم بسان هشت سال گذشته با پرهیز از کپی‏کاری به تهیه مطالب بپردازیم. یقین به مصاحبه بیشتر توجه خواهیم کرد. یقین گزارش‏های بیشتری تقدیم شما خواهد شد. یقین در گشت و گذار در جای جای ترشیز عزیز مطالب متنوع و تاثیرگذاری را برایتان تهیه خواهیم کرد.
خوشحالیم آرشیو این نشریه به عنوان یک منبع قابل اعتناء نزد اصحاب تحقیق و پژوهش مطرح است. خوشحالیم در سه شهرستان ترشیز نشریات متعدد متولد می‏شوند و به معرفی این دیار اهورایی می‏پردازند. ترشیز سرزمین خوبی‏هاست و ساکنان آن شایسته توجه ویژه هستند. وجود انواع نشریات و پایگاه‏های خبری نشانه نوعی توسعه‏یافتگی در حوزه فرهنگی است. پیشرفت در سایه‏سار فرهنگ ممکن است. امید در سال نُهم بیش از پیش در خدمت مردم شریف ترشیز باشیم.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.