عقب ماندگی زیرساخت ها در چهارمین شهر زیارتی کشور

تحلیلی
Typography

از کاشمر به عنوان دومین شهر زیارتی استان و چهارمین شهر زیارتی کشور نام برده می شود. مجموعه ای از فرصت های ، تاریخی، مذهبی و جاذبه های طبیعی و پتانسیل  گردشگری برای کاشمر فراهم ساخته است.

اگر گذرا به موضوع نگاه کنیم و آمار اعلام شده توسط سازمان میراث فرهنگی را مورد استناد قرار دهیم می توانیم بگوییم شرایط مان با توجه به آمار عالی است سالیانه پذیرای 3 میلیون گردشگر هستیم و شاید کمتر شهری چنین آماری را بتواند داشته باشد. اما می دانید که نمی توان به این چنین آمارهایی دل خوش کرد و در یک نگاه واقع بینانه موضوع برایمان شکل دیگری پیدا می کند. گفته می شود ورود گردشگر به هر منطقه ای در ایجاد اشتغال موثر است. سوال این است ورود این تعداد عظیم گردشگر به کاشمر چه سهمی در اشتغال زایی دارد ؟ بی شک در صورت بهره برداری صحیح از این خیل عظیم نباید در کاشمر بیکاری وجود داشته باشد. گفته می شود حضور گردشگر باعث افزایش سرمایه گذاری در منطقه می شود . با کمی دقت می بینیم در این موضوع نیز تعداد زیادی از شهرهای همجوار خود فاصله داریم . مصداق های دیگری نیز می توانیم پیدا کنیم که به عنوان چهلرمین شهر زیارتی کشور اثرات و تبعات مثبت گردشگری در کاشمر مشاهده نمی شود.

حال موضوع را از دید یک گردشگر لحاظ کنید . فرض  کنید به عنوان یک گردشگر به کاشمر وارد شده اید . ایا در زمینه استفاده از جاذبه های طبیعی ، فرهنگی و خدماتی در کاشمر آماده سازی شده است؟ بهسازی و نوسازی واحدهای مهمان پذیر و پانسیون های خانگی چطور است؟ وضعیت بهسازی و نوسازی پارکینگ های کنار جاده ای ، رستوران های بین راهی ، راه های دسترسی به جاذبه های گردشگری، تعمیر جاذبه های یادمانی و تاریخی شهر چگونه است؟ آیا اصلا برنامه ای جهت بازدید جاذبه های گردشگری کاشمر و معرفی آنان به گردشگران وجود دارد؟ تاسیسات پذیرایی در کاشمر چه سهمی در جذب گردشگر  ایفا می کند؟ و از همه مهمتر وضعیت حمل و نقل جاده ای مطلوب است؟

شاید گقته شود تهیه زیر ساخت ها نیاز به جذب اعتبار دارد و جزو اهداف دراز مدت است . اما باید گفت در کاشمر اهداف کوتاه مدت هم مورد غفلت واقع شده است. معرفی سوغاتی ها و غذاهای  محلی و اختصاص برند به آنها کار چندان دشواری نیست . در جهت معرفی کشمش مرغوب ، سوهان و باقلوای کاشمر چه اقدامی صورت گرفته است؟ فکر می کنید یک گردشگر از کجا باید متوجه شود کاشمر دارای  چنین محصولاتی است؟ این محصولات را از کجا باید تهیه کند؟

شاید گذرتان به شهرهایی مثل نیشابور، همدان و سبزوار افتاده باشد و به طور اتفاقی در جلسات ادبی عمومی آنان شرکت کرده باشید.سعی مردمان این شهرها در معرفی شهرشان به عنوان شهری فرهنگی قابل ستایش است. شهر ما نیز دارای هنرمندانی در عرصه های مختلف است که استفاده از کار آنان انگیزه این افراد را در ادامه راه استمرار می بخشد.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.