کمبود امکانات درمانی، دردی مزمن بر پیکر کوهسرخ

تحلیلی
Typography

اشاره: تأمین امکانات درمانی از مهمترین و اولین نیازهای مردم است. متأسفانه در بخش کوهسرخ شهرستان کاشمر با یک شهر و 28 روستا و جمعیتی در حدود سی هزار نفر که مردمی صبور و زحمتکش و البته مؤمن و انقلابی دارد، امکانات بهداشتی و درمانی مناسب فراهم نیست و در بسیاری مواقع مردم کوهسرخ مجبور هستند

برای تأمین نیازهای درمانی خود به کاشمر مراجعه کنند.

ساختمانی فرسوده با ده ها سال قدمت

رییس شورای شهر ریوش در گفتگو با سرو کاشمر به تشریح مشکلات بهداشتی و درمانی مردم کوهسرخ پرداخت و گفت: قدمت مرکز بهداشتی درمانی شهر ریوش برمی گردد به پیش از انقلاب و از آن زمان تا کنون تغییر مهمی در ساختمان آن که باید به صورت شبانه روزی به کل بخش سی هزار نفری کوهسرخ خدمات درمانی ارائه کند انجام نشده است و لذا ساختمان آن به شدت فرسوده می باشد و البته ناگفته نماند که چند سال قبل خود مردم برای ایجاد آزمایشگاه این مرکز همت کردند و شبکه بهداشت و درمان کاشمر هم آن را تجهیز کرد.

صادق جراسمی مقدم افزود: یکی از مهمترین مشکلاتی که مردم کوهسرخ با آن مواجه هستند کمبود امکانات و نبود پزشک حاذق و متخصص است که باعث می شود بسیاری از بیمارانی که به این مرکز مراجعه می کنند چه اورژانسی و چه غیر اورژانسی، به مرکز شهرستان ارجاع شوند و راه پر و پیچ و خم کوهسرخ به کاشمر را طی کنند و این شرایط در فصل زمستان که این جاده کوهستانی با شرایط دشواری مواجه است سخت تر هم می شود.

وی با بیان اینکه اجرای طرح پزشک خانواده در گذشته منجر به ایجاد مشکلاتی در کوهسرخ شد خاطرنشان کرد: تا قبل از اجرای طرح پزشک خانواده در سالیان گذشته، چندین پزشک عمومی و حتی در مواردی متخصص اقدام به راه اندازی مطب در شهر ریوش کرده بودند اما اجرایی شدن این طرح منجر به مهاجرت همه آن پزشکان از شهر ریوش شد چرا که بر اساس آن طرح، بیماران هر روستا باید فقط به مرکز درمانی دهستان خود مراجعه می کردند و لذا با توجه به اینکه ادامه حضور پزشکان بخش خصوصی دیگر صرفه اقتصادی برای آن ها نداشت دیگر در منطقه باقی نماندند و در حال حاضر فقط یک پزشک عمومی در کل بخش کوهسرخ دارای مطب است که آن هم به طور مرتب در مطب حضور ندارد.

جراسمی ادامه داد: با توجه به این شرایط تنها مرکز درمانی که مردم برای بیماری های خود به آن مراجعه می کنند مراکز درمانی دهستان ها در نوبت صبح و مرکز درمانی ریوش به صورت شبانه روزی است که این مرکز هم به دلیل کمبود پزشک، بیشتر از پزشکانی که تازه از دانشگاه فارغ التحصیل شده اند و به عبارتی دوره طرح خود را می گذرانند استفاده می کند که علی رغم احترامی که ما برای همه این عزیزان قائل هستیم اما طبیعی است که کمبود تجربه پزشکان، نارضایتی هایی را برای بیماران به وجود آورده است.

وی افزود: همچنین در طرح تحول سلامت در دولت فعلی نیز که قرار بود پزشک متخصص به مناطق محروم اختصاص پیدا کند، تا کنون هیچ پزشک متخصصی به منطقه ما نیامده است و مردم کوهسرخ مجبور هستند برای استفاده از پزشکان متخصص هر روز تا مرکز شهرستان بروند و این در حالی است که بعضی روستاهای ما هشتاد کیلومتر با شهر کاشمر فاصله دارند!

اعزام به کاشمر برای سردرد و دل درد!

جراسمی ادامه داد: در مجموع امکانات درمانی موجود در ریوش بسیار ضعیف است و تقریباً هر بیمار اورژانسی باید به کاشمر اعزام شود به گونه ای که ما برای سردرد، دل درد و حتی درد گوش هم اعزام به کاشمر داشته ایم! ضمن اینکه در حال حاضر امکان هیچ گونه بستری بیمار در بخش کوهسرخ فراهم نیست.

 رییس شورای شهر ریوش به پیگیری های صورت گرفته برای حل مشکلات درمانی مردم کوهسرخ اشاره کرد و گفت: در پی پیگیری های متعددی که انجام شد، شبکه بهداشت و درمان کاشمر از ما یک زمینی را برای احداث مرکز درمان بستر ریوش مطالبه کردند و ما با اقداماتی که از سال 93 انجام دادیم توانستیم در ابتدای سال 94 زمینی بالغ بر دو هزار متر مربع را در بهترین نقطه شهر ریوش از اوقاف تحویل گرفته و به شبکه بهداشت و درمان کاشمر تحویل دهیم اما علی رغم کلنگ زنی این پروژه هنوز هیچ اقدامی جهت ساخت مرکز درمان بستر انجام نشده است.

جراسمی افزود: همچنین طی دو سه سال گذشته یک زمین به مساحت 350 متر هم در یک نقطه بسیار مناسب توسط یکی از خیرین برای احداث مرکز درمانی به شبکه بهداشت کاشمر اهداء شده است که در مورد آن هم هنوز هیچ اقدام مناسبی صورت نگرفته است و لذا تقاضای ما این است که با توجه به اینکه هر دو زمین در واقع به صورت خیری واگذار شده است در جهت احداث مرکز درمان بستر تسریع به عمل آید چرا که با تعلل در این امر، خود خیران و نیکوکاران هم سرخورده می شوند و انگیزه کافی برای مشارکت را از دست می دهند.

ردیف اعتباری نامطمئن!

وی ادامه داد: دو سال متوالی است که از محل ماده 180 برای احداث مرکز درمان بستر ریوش بودجه تصویب می شود ولی تخصیص پیدا نمی کند و لذا این محل یک ردیف اعتباری نامطمئن است به همین دلیل تقاضای ما این است که برای احداث این مرکز از محل اعتبارات تملک دارایی و یا بسته سلامت بودجه اختصاص پیدا کند چرا که هم رقم های آن درشت تر است و هم مطمئن تر می باشد.

رییس شورای شهر ریوش همچنین به مشکلات مردم این شهر برای تأمین دارو اشاره کرد و گفت: بخش کوهسرخ با سی هزار جمعیت فاقد داروخانه شبانه روزی می باشد و تنها یک داروخانه در شهر ریوش فعال است که آن هم شب ها تعطیل است.

کمبود پرسنل و تجهیزات

معاون مرکز بهداشتی درمانی شبانه روزی ریوش هم در گفتگویی در ارتباط با وضعیت این مرکز گفت: قبول داریم که این مرکز در سطح یک مرکز درمانی معین کامل نیست اما با پیگیری های مسئولان و امامان جمعه فعلی و قبلی کوهسرخ شاهد افزایش تعداد پزشکان در این بخش هستیم به گونه ای که در گذشته بسیاری از مراکز روستایی ما مثل اوندر، طرق و ایور فاقد پزشک بودند اما در حال حاضر همه این روستاها دارای پزشک می باشند.

مهندس عمید شمسایی افزود: در مرکز درمانی ریوش در حال حاضر سه پزشک عمومی حضور دارند و در مورد پزشک متخصص هم علی رغم اینکه پزشکان متخصص زیادی از همین منطقه کوهسرخ وجود دارند اما به این بخش نمی آیند.

وی ادامه داد: بزرگترین مشکل مرکز ریوش کمبود نیروی انسانی است چرا که در حال حاضر هر کدام از پرسنل، کار چند نفر را انجام می دهند ضمن اینکه فرسوده بودن ساختمان هم از دیگر مشکلات مرکز است و هر چند اورژانس و آزمایشگاه مرکز با کمک مردم تجهیز شده است اما باز هم در حد و اندازه مورد نیاز بخش کوهسرخ نیست ضمن اینکه چون فضای فیزیکی این مرکز مناسب نیست تجهیزات تخصصی مثل رادیولوژی و دندانپزشکی هم به این مرکز اختصاص پیدا نمی کند.

شمسایی خاطرنشان کرد: پرسنل، پزشکان و پرستاران این مرکز افراد دلسوز، باتجربه و زبده ای هستند اما واقعیت این است که کمبود امکانات و کمبود تخت های آن پاسخگوی نیاز منطقه نیست به عنوان مثال این مرکز فقط یک آمبولانس دارد یعنی اگر مجبور به اعزام یک بیمار با آمبولانس بشویم برای اعزام بعدی آمبولانس نخواهیم داشت! و یا بخش دندانپزشکی این مرکز به خاطر نبود امکانات قادر به ارائه خدمات تخصصی نیست.

وی تصریح کرد: بخش مامایی مرکز ریوش هم تنها قادر به انجام زایمان های ساده و بدون مشکل هستند ولی برای زایمان های مشکل نیاز به اعزام به کاشمر است که همین موضوع با توجه به جاده خطرناک کوهسرخ مشکلات زیادی را برای زنان باردار به وجود می آورد.

شمسایی افزود: همچنین با امکانات و فضای فعلی امکان هیچ گونه بستری در ریوش وجود ندارد و هر بیماری که نیاز به بستری داشته باشد بعد از آنکه خدمات اولیه در این مرکز انجام می شود باید به کاشمر اعزام شود.

تنها راه برون رفت؛ تغییر ردیف اعتباری!

با بخشدار کوهسرخ هم برای اطلاع از آخرین وضعیت احداث مرکز درمان بستر ریوش گفتگو کردیم که وی در این زمینه گفت: ما در یک اقدام بی سابقه در 10 تا 12 سال اخیر توانستیم یک زمین به مساحت 2 هزار متر را با پیگیری فرماندار، نماینده مجلس، شورای شهر ریوش، بخشداری و با همکاری اداره اوقاف شهرستان و اداره کل اوقاف استان، از زمین های موقوفه ریوش برای احداث مرکز درمان بستر در بهترین نقطه ریوش که دسترسی مناسبی هم برای 28 روستای بخش کوهسرخ دارد دریافت کنیم.

رضا رمضانی طرقی افزود: مشکل اصلی ما این است که دو سال از ماده 180 به این پروژه بودجه تعلق گرفته ولی تخصیص نیافته است لذا تنها راه برون رفت از این مشکل این است که این پروژه وارد بسته سلامت وزارت بهداشت شود یعنی ردیف اعتباری آن تغییر کند و گر نه تا زمانی که بخواهد از محل ماده 180 بودجه آن تأمین شود نتیجه ای نخواهیم گرفت.

وی تصریح کرد: مرکز درمانی فعلی ریوش بیش از 60 سال قدمت دارد و در حال حاضر ساختمان برخی مراکز دهستان های ما مانند طرق، ایور و اوندر به مراتب از ساختمان مرکز درمانی شهر 6 هزار نفری ریوش بهتر است لذا تقاضای جدی ما این است که این پروژه وارد بسته سلامت شود تا شاهد احداث یک مرکز درمان بستر باشیم تا بتواند با توجه به جمعیت منطقه و نیز راه صعب العبور کوهسرخ به کاشمر، بیماران اورژانسی را تا 72 ساعت در این مرکز بستری کند

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.