به‌مناسبت حضور و مقام‌آوری ورزشکاران کاشمری در جشنواره‌ی «مرشدان برتر ایران»

اخبار ورزشی
Typography

حمید ضیایی 

افتادگی آموز اگر طالب فیضی...

افتخارآفرینان کاشمر:

 ورزش زورخانه، یکی از ورزش‌های ملی‌_مذهبی ایرانی است. اهمیت این ورزش را از چند منظر می‌توان بررسید. در همین شماره، یادداشت دیگری درباره‌ی آداب و رسوم رایج در این ورزش منتشر شده است. این یادداشت ادای احترامی به ورزشکاران و مرشدان کاشمری است که در جشنواره‌ی اخیر «مرشدان برتر ایران» صاحب مقام شده‌اند.

مخاطبانی که علاقه‌مندند تا درباره‌ی این ورزش و آداب و رسوم و هم‌چنین ادوات این ورزش بدانند، می‌توانند به یادداشت «آداب و رسوم ورزش زورخانه‌ای در کاشمر» مراجعه کنند.

سال‌هاست که ورزش زورخانه رسمیت بیشتری یافته است و برای شاخه‌های مختلف این ورزش مسابقات کشوری و برون‌کشوری برگزار می‌شود. اخیراً سه ورزشکار کاشمری توانسته‌اند در رشته‌ی «مرشدی» مقام‌ آورند. این یادداشت را به پاس‌داشت تلاش‌های مستمر این عزیزان نگاشتم تا به این ترتیب ادای احترامی کرده باشم به این عزیزان ورزشکار.

سه‌تن از ورزشکاران کاشمری آقایان «حجت رمضان‌نژاد»، «مرتضا شهری»، « محمدرضا عباسیان» موفق به کسب دو مقام «دیپلم افتخار» و یک «سردم سیمین» شدند.

 

حجت رمضان‌نژاد:

حجت رمضان‌نژاد فرزند کهنه‌کار ورزش زورخانه، جاودان‌یاد « حاج غلامحسین رمضان‌نژاد» معروف به  «حاج حسین قوم» از سال 1368 زیر نظر پدرش و عمویش که یکی دیگر از کهنه‌کاران ورزش زورخانه‌ای بوده‌اند، جاودان‌یاد «حاج محمد رمضان‌نژاد» معروف به «حاجی مدیر»، ورزش را آغاز کرد. ابتدا در زورخانه‌ی «تختی» ورزش را آغاز می‌کند و در کنار راهنمایی پدر و عمویش، از راهنمایی‌های «حاج مسعود رمضان‌نژاد» در گود زورخانه‌ی نوجوانان بهره‌مند می‌شود. پس از احداث زورخانه‌ی «حضرت علی‌اکبر» در سال 1373 که به‌واسطه‌ی پیگیری‌ها و تلاش‌های «حاجی مدیر» بنا نهاده می‌شود، ورزش را ادامه می‌دهد.

در طی این‌ سال‌ها توانسته است مقام‌های متعددی در رشته‌های مختلف ورزش به دست آورد. اخیراً در جشنواره‌ی «مرشدان برتر ایران» نیز موفق به کسب دیپلم افتخار گردیده است.

 

مرتضا شهری:

مرتضا شهری متولد 1369 از سن 15 سالگی با تشویق معلم ورزشش «حاج مسعود رمضان‌نژاد» به ورزش زورخانه‌ علاقه‌مند می‌شود. پس از گذشت دو سال از ورزش، به رشته‌ی مرشدی علاقه‌مند می‌شود و شروع به فراگیری ضرب‌ زورخانه می‌کند. با توجه به علاقه‌اش موفق می‌شود در مدت زمان یک سال نواختن ضرب زورخانه را فراگیرد. پس از آن برای گودِ فرهنگیان و گود نوجوانانِ زورخانه‌ی «حضرت علی‌اکبر» شروع به نواختن ضرب می‌کند. در دوره‌ی خدمت سربازی نیز با توجه به این‌که فرمانده‌اش از ورزشکاران پیشکسوت زورخانه بوده است، به عنوان مرشد پادگان معرفی می‌گردد و هم‌چنین در گود زورخانه‌ی «لشکر 77 پیروز خراسان» و در میدان صبح گاهی به این رشته ادامه می‌دهد. در دوره‌ی خدمت سربازی با مرشد «محمد کارگر» یکی از مرشدان برجسته‌ی خراسان و کشور آشنا می‌شود و نزد او به شاگردی می‌پردازد. پس از پایان دوره‌ی سربازی در زورخانه‌های کاشمر هم‌چون زورخانه‌ی «برق کاشمر» به سرپرستی مهندس محمدجواد شمس، زورخانه‌ی «حضرت علی‌اکبر»، زورخانه‌ی «حضرت امیرالمؤمنین فروتقه»، زورخانه‌ی «تختی»، زورخانه‌ی «سپاه ناحیه‌ی کاشمر» به نواختن ضرب می‌پردازد.

در طی این سال‌ها موفق به کسب مقام‌های متعدد می‌گردد. مرتضا شهری در جشنواره‌ی «مرشدان برتر ایران» در رشته‌ی ضرب نوین و آوازهای کلاسیک موفق به کسب «سردم سیمین» می‌شود.

 

محمدرضا عباسیان:

محمدرضا عباسیان متولد 1373 دارای مدرک کارشناسی ارشد تربیت‌بدنی، مدت 15 سال است که در رشته‌ی ورزش‌ زورخانه‌ای فعالیت خود را آغاز کرده است.  ورزش زورخانه را زیرنظر آقایان مسعود رمضان‌نژاد، ابالفضل رمضان‌نژاد، غلام‌عباس رمضان‌نژاد فرامی‌گیرد. محمدرضا عباسیان در طول مدت ورزش زورخانه موفق به کسب 20 عنوان مقام در رشته‌های مختلف زورخانه‌ای می‌شود. در مسابقات متعددی در رشته‌ی «چرخ تیز» و «چرخ چمنی» صاحب عنوان‌های اول تا سوم می‌گردد. هم‌چنین دارای مدرک مربیگری ورزش‌های زورخانه‌ای از سوی فدراسیون این ورزش است.

محمدرضا عباسیان در جشنواره‌ی «مرشدان برتر ایران» موفق به کسب دیپلم افتخار می‌شود.

 

مهندس محمدجواد شمس:

آقای محمدجواد شمس یکی از پیشکسوتان ورزش زورخانه‌ای است. ایشان نیز از قهرمانان پیشیشن در رشته‌ی «چرخ تیز» هستند و هم‌چنین سال‌ها در کسوت و مقام مرشدی به ورزش زورخانه‌ای کاشمر خدمت کرده‌اند. هم‌چنین در راستای آموزش به علاقه‌مندان ضرب زورخانه نیز تلاش‌های بسیاری داشته‌اند که حاصل این آموزش‌ها و زمینه‌سازی‌ها مرشدان متععدی در کاشمر است. اصلی‌ترین فعالیت و منش ایشان که می‌توان به آن اشاره کرد اخلاق و زمینه‌سازی برای یادگیری است. خوشبتخانه ورزش زورخانه‌ای کاشمر پیشرفت‌های چشم‌گیری داشته  و این نشان‌گر هم‌دلی و برابری و برادری اهالی این ورزش است که هرکدام به‌نوبه‌ی خود گام‌های مؤثری برای اعتلای این ورزش برداشته‌اند و تا باد چینین باد.

جشنواره‌ی «مرشدان برتر ایران» که به‌منلاسبت «روز پدر» در تهران برگزار گردید، محل گردهم‌آیی نخبگان و مرشدان سراسر ایران بود. در این جشنواره  از کاشمر سه نماینده حضور داشتند. پس از جشنواره به همین مناسبت با همت جناب آقای مهندس محمدجواد شمس، نایب‌رییس هیأت ورزش‌های زورخانه‌ای و پهلوانی و مسئول و مؤسس زورخانه‌ی «برق کاشمر»، مراسم تجلیلی از این سه هنرمند و ورزشکار برگزار گردید. در این مراسم از سه مرشد برگزیده با تاج گل و هدایای نقدی تقدیر به عمل آمد.

 

 

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.