نگاهی و نظری گذرا بر صنعت گردشگری کاشمر

اخبار ترشیز
Typography

کاشمر نیازمند صنعت گردشگری پویا و پایدار است. در مفهوم توسعه گردشگري پايدار باید فعاليت‏هاي گردشگري را به سمتي هدايت كرد كه متضمن بيشترين بهره براي گردشگران و اهالی و كمترين آسيب بر منابع شكننده محيط زيست دیارمان باشد.

محيط زيست، مسایل فرهنگي و اجتماعي و مسایل اقتصادي باید در بحث گردشگری پایدار کاشمر جدی گرفته شوند. در نگرش گردشگري پويا، گردشگر و جاذبه‏هاي گردشگري هر لحظه باز توليد مي‏شوند، زيرا انسان موجودي است كه از تغيير باز نمي‏ماند. محوطه‏ها، بناها، يادمان‏ها، ميراث فرهنگي، زيارتگاه‏ها، شهرهاي تاريخي، موزه‏ها، بازديد از آداب و رسوم سنتي رایج در کاشمر و استفاده از برنامه‏هاي هنري ويژه آیین‏های سور و سوگ نقش مهمی در جذب گردشگر دارد. 

به این همه باید جاذبه‏های طبیعی دیارمان اعم از؛ چش‏ اندازهاي طبيعي، كوه‏ها، مناطق حفاظت شده، راه‏پيمايي، كوه‏پيمايي و تماشاي حيوانات در محيط طبيعي زندگي آنها را بیافزاییم. در کنار این همه كليه امكانات تفريح و سرگرمي از جمله شهر بازي، پارك‏هاي تفريحي- موضوعي، پارك حيات وحش و پارك‏های تفريحي- آموزشي باید مورد توجه خاص قرار بگیرند. این جاذبه‏ها در دیارمان ما باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد. در صنعت گردشگری توجه به مناطق ري‏زورت در حال افزایش است. ري زورت در لغت به معني مكان دورافتاده و دنج است. محور فعاليت ري‏زورت‏ها، ايجاد محيط فارغ از ازدحام و تأمين آرامشي است كه معمولاً در دل طبيعت و همراه با امكانات اقامتي و تفريحي مناسب، فراهم مي‏شود.

برخی از نقاط دیارمان از روستای گنده‏بر(گندم بَر) تا قصون و سنجدک و از نای و فرشه تا کسرینه و سرحوضک به نحوی از انحاء دارای این ویژگی هستند. در نواحی کوهستانی و حاشیه کویر شاهد وجود چشمه‏هاي آب معدني با خواص درماني هستیم. کاشمر در ده ساله اخیر توانسته در بحث گردشگری سلامت درخششی قابل توجه داشته باشد. در سطج شهرستان باید به دنبال بناها و تأسيسات معاصر ساخته دست انسان باشیم. این سازه‏ها داراي ويژگي‏هاي ممتاز معماري بوده و علاقه منداني را از نقاط دور يا نزديك براي تماشا و بازديد آن جلب نمايد.  مناطق داراي تسهيلات تجاري مناسب و بازارهاي بزرگ گردشگري خريد ، شامل مراكز بزرگ فروشگاهي با امكانات تفريح و سرگرمي و بازارهاي تجاري موضوعي در کاشمر باید همچنان مورد توجه باشد.

از گردشگری مبتنی بر ورزش هم نباید غافل بود. در تعاریف علمی آمده است؛« گردشگري بسته به آن كه با چه انگيزه‏اي، طي چه مدت و در چه فاصله‏اي از مكان مبدأ انجام گيرد، در قالب عناوين و تعاريف مختلفي قابل طبقه‏بندي است. سه طبقه‏بندي اصلي در نظام گردشگري بين‏المللي مشتمل بر؛ طبیعت‏گردی، گردشگری شهری و گردشگری با اهداف درمانی می‏باشد». شُکر خدا هر سه مورد در شهرستان کاشمر دارای موضوعیت است. معمولاً برای جذب گردشگر باید به انگیزه‏های وی توجه شود. محوطه‏ها، بناها، يادمان‏ها، ميراث فرهنگي، زيارتگاه‏ها، شهرهاي تاريخي، موزه‏ها، بازديد از آداب و رسوم سنتي رایج در کاشمر و استفاده از برنامه‏هاي هنري ويژه آیین‏های سور و سوگ نقش مهمی در جذب گردشگر دارد.

به این همه باید جاذبه‏های طبیعی دیارمان اعم از؛ چش‏ اندازهاي طبيعي، كوه‏ها، مناطق حفاظت شده، راه‏پيمايي، كوه‏پيمايي و تماشاي حيوانات در محيط طبيعي زندگي آنها را بیافزاییم. در کنار این همه كليه امكانات تفريح و سرگرمي از جمله شهر بازي، پارك‏هاي تفريحي- موضوعي، پارك حيات وحش و پارك‏های تفريحي- آموزشي باید مورد توجه خاص قرار بگیرند. این جاذبه‏ها در دیارمان ما باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد. در صنعت گردشگری توجه به مناطق ري‏زورت در حال افزایش است. ري زورت در لغت به معني مكان دورافتاده و دنج است. حور فعاليت ري‏زورت‏ها، ايجاد محيط فارغ از ازدحام و تأمين آرامشي است كه معمولاً در دل طبيعت و همراه با امكانات اقامتي و تفريحي مناسب، فراهم مي‏شود. 

برخی از نقاط دیارمان از روستای گنده‏بر(گندم بَر) تا قصون و سنجدک و از نای و فرشه تا کسرینه و سرحوضک به نحوی از انحاء دارای این ویژگی هستند. در نواحی کوهستانی و حاشیه کویر شاهد وجود چشمه‏هاي آب معدني با خواص درماني هستیم. کاشمر در ده ساله اخیر توانسته در بحث گردشگری سلامت درخششی قابل توجه داشته باشد. در سطح شهرستان باید به دنبال بناها و تأسيسات معاصر ساخته دست انسان باشیم. این سازه‏ها داراي ويژگي‏هاي ممتاز معماري بوده و علاقه منداني را از نقاط دور يا نزديك براي تماشا و بازديد آن جلب نمايد. مناطق داراي تسهيلات تجاري مناسب و بازارهاي بزرگ گردشگري خريد ، شامل مراكز بزرگ فروشگاهي با امكانات تفريح و سرگرمي و بازارهاي تجاري موضوعي در کاشمر باید همچنان مورد توجه باشد.

از گردشگری مبتنی بر ورزش هم نباید غافل بود. مواردی نظیر؛ گذراندن اوقات فراغت و تعطيلات، زيارت، ملاقات با دوستان و خويشاوندان، تفريح، استفاده از محيط طبيعي، دیدن مناظر، بازديد از جاذبه‏هاي تاريخي و فرهنگي، خريد، شركت در رويدادهاي ورزشي و فرهنگي، شركت در برنامه‏هاي ورزشي غيرحرفه‏اي، گردشگري براي درمان، گردشگري با انگيزه توأم كار و گردش، معمول‏ترین انگیزه‏های گردشگری هستند. به نظر شما آیا این انگیزه‏ها برای ارتقای کمی و کیفی صنعت گردشگری دیارمان مورد توجه واقع شده است؟ همیشه شنیده و خوانده‏ایم که کاشمر تفرجگاه‏های خوبی دارد و از میدان مرکزی شهر به هر سوی بروی در یک شعاع 50 کیلومتری با یک تفرجگاه مواجه خواهی شد.

البته در این باور الزاماً منظور تفرجگاه‏های شبیه کافه‏ها و فضاهای احداث شده در محور کوهستانی کاشمر به ریوش نیست، منظور همان باور بومی دیارمان است که بتوان در سایه‏سار درختی یا صخره‏ای فرشی پهن کرد و به فراخور زمان حضور چای نوشید یا غذایی خورد، در نقاط کویری هم این مفهوم در شب و در وقت ستاره‏چینی معنا می‏شود. استفاده یا امکان استفاده از سیستم‏های طبیعی شرط اولیه برای تبدیل آن به یک منبع تفرجگاهی بالفعل یا بالقوه است و خصوصیات فیزیکی این سیستم‏ها عامل اصلی شکل‌گیری آنها به صورت منبع تفرجگاهی محسوب نمی‏شود. معیار ترجیحی مردم در مورد مناظر و چشم‏اندازها کاملاً فرق دارد. 

به یاد داشته باشیم کاشمر یکی از افتخاراتش امتزاج کوه و کویر است. یک منبع طبیعی برای تفرج عبارت است از هر گونه سیستم طبیعی اعم از آب یا خشکی (همراه درخت یا بدون آن) که برای استفاده تفرجگاهی کنار گذاشته می‏شود. تعداد دفعات استفاده از تفرجگاه در یک لحظه زمانی به مواردی چون؛ جمعیت، فعالیت اقتصادی، درآمد افراد، اوقات فراغت، تمایل مردم به استفاده از تفرجگاه و عرضه تفرجگاه بستگی دارد. در این میان  فعالان صنعت گردشگری باید توجه ویژه به اوقات فراغت اقشار مختلف جامعه داشته باشند. تغییر زندگی دنیای طبیعی به زندگی خسته‏کننده تصنعی و ماشینی امروزه سبب ظهور علاقه بیشتر به طبیعت می‌گردد، لذا باید هر عامل ارتباط دهنده بین انسان و طبیعت گسترش یابد.

استفاده از تفرجگاه‏ها همراه با جابجایی و حرکت است. برابر برخی از آمارها حدود دو و نیم درصد از کل تجارب تفریحی و بهره‌وری از تفرجگاه‏ها، مبتنی بر جابجایی مکانی و مسافرت است. افزایش درآمد سرانه، افزایش امکانات دسترسی و اوقات فراغت، مسلماً تعداد مسافرت را می‌تواند افزایش دهد و در نتیجه تقاضای تفرجگاه و مکانی جهت گذراندن اوقات فراغت را افزایش می‏دهد. به نظر شما چرا هنوز از کاشمر برای بازدید از آبشار و آبگرم کریز برنامه‏ریزی نشده است؟ همین سوال را می‏توان اینگونه طرح کرد که چرا در شهرهای اطراف و حتی مرکز استان و حتی استان‏های مجاور شاهد برگزاری تور یکروزه به مقصد مثلاً آبگرم و آبشار کریز نیستیم؟ 

دوستی تعریف می‏کرد تنی چند از برنامه‏ریزان و مدیران مجموعه‏های نظیر کوهستان پارک شادی مشهد و مجموعه سیاحتی چالیدره کاشمری هستند. چرا از بضاعت اینان برای شکوفایی گردشگری مبتنی بر سرگرمی و پر کردن اوقات فراغت در تفرجگاه‏های دیارمان استفاده نمی‏شود؟ بحث محوریت عنصر سرگرمی در پیرامون مجموعه سیاحتی زیارتی سید مرتضی(ع) قابل تامل و بررسی است. باید کاری کرد که گردشگر در سفر به کاشمر با کوله‏باری از خاطرات شیرین بَدل به مبلغی فعال برای معرفی دیارمان به سایرین شود، برای تحقق این مهم باید به افزایش رضایتمندی گردشگر کمک کرد.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.