سپهر سیاست کاشمر و اشاراتی چند به چند تابوشکنی

اخبار ترشیز
Typography

آنانی که مسایل سیاسی کاشمر را ورای اختلافات حیدر و نعمت بررسی می‏کنند می‏دانند، برخی تابوها در سیاست شهرستان شکسته شده است. چهار دوره حضور خباز و دو دوره حضور بلوکیان در مجلس شورای اسلامی اوج مانور طیف‏های سنتی در دیارمان بود. دو معلم 24 سال متوالی نماینده شهرمان بودند.

این دو در حد واسط سه راه شادمهر تا تنگ بیجورد رفتارهای در حوزه مردمداری و تعاملات مورد علاقه‏شان داشتند که امیدواریم روزی جزئیات رفتار سیاسی‏شان را در قالب کتاب خاطراتشان منتشر شود. رقابت 24 ساله اینان باید روزی به فرجام می‏رسید. به تعبیر دوران اقتدار اینان به نوعی تابوی سیاسی تبدیل شده بود. انگار دیگران را رخصت پیروزی بر اینان را نیست.

اسماعیل‏نیا این تابو را شکست. هم بر بلوکیان و هم بر خباز و هم بر اصولگرایی چون یعقوبی کارگزار فائق آمد و راهی بهارستان شد. راه اسماعیل‏نیا توسط بنیادی ادامه یافت. تابوشکنی از روزگار اسماعیل‏نیا به این سو در کاشمر یک رسم است. روزنامه‏نگاران دیارمان در جریان بسیاری از این تابوشکنی‏ها هستند. مثلاً اسماعیل‏نیا در راستای شعار شایسته‏سالاری که داده بود از عناصر چپ‏اندیش دیارمان در برخی از مدیریت‏ها استفاده کرد که می‏توان به حضور دکتر یزدانی در شبکه بهداشت و درمان اشاره کرد. اسماعیل‏نیا به علت رفاقتش با وزیر بهداشت دولت روحانی توان نصب یک اصولگرا را در این پست داشت و علیرغم نظر برخی از یارانش بر شایسته‏سالاری تاکید کرد.

در جریان انتصاب رئیس اداره آموزش و پرورش هم با توجه به ارتباطات حسنه‏ای که در سطح وزارتخانه متبوع این اداره داشت می‏توانست مانع این نصب شود ولی با این استدلال که چهره اصلاح‏طلب منصوب شده از جمله نیروهای جبهه رفته و شرکت کننده در راهپیمایی نُه دی است، نقد یارانش را به جان خرید. این تابوشکنی‏ها هم در روزگار بنیادی ادامه دارد. همه را گمان بر آن بود که بعد از رفتن فروزان فرماندار دوره اسماعیل‏نیا، چهره‏ای جوان از میان اصلاح‏طلبان کاشمر یا ترشیز به عنوان فرماندار کاشمر منصوب خواهد شد. همه سخنان بنیادی در معارفه فرهادی را به یاد داریم. اصلاحاتیان را چه شده بود که فرمانداری جوان را به ساختمان فرمانداری کاشمر نفرستاده بودند؟

برخی علت را در تقابل دو طیف سنتی و مدرن اصلاحات مربوط می‏دانند. طیف سنتی هنوز دغدغه‏های قدیم را دارد. طیف مدرن هم یقین دغدغه‏های خود را دارد. هر یک از این دو طیف هم برای دغدغه‏هایشان مصادیق و افرادی را مدنظر داشتند. اسماعیل‏نیا با پذیرش رئیس اداره اموزش و پرورشی که اصلاح‏طلب باشد را به عنوان یک تابوسکنی پذیرفت و بنیادی هم با جابجایی دو اصلاح‏طلب کوهسرخی به نوعی تابوشکنی کرد. حتی حضور مدیرانی با اصالت بردسکنی در کاشمر هم از دید برخی یک تابوشکنی است. تلاش برای جابجایی برخی از روسای مراکز آموزش عالی هم شنیده می‏شود که در نوع خود نیز نوعی تابوشکنی است. عزل یک هم خط برای آوردن یک هم خط دیگر به واقع یک تابوشکنی خاص است.

در کنار این قبیل تابوشکنی‏های مرئی و نامرئی در سپهر سیاست کاشمر، این روزها مباحثی مطرح است که به ظاهر برای برخی عجیب است. این که نماینده عالی دولت در دیارمان در جلسه ستاد بزرگداشت هفته بسیج، اشاراتی به مقوله علاقه برخی به تغییر مدیریت‏ها بکند، به زعم همان برخی که ذکر شد، عجیب است. اینکه فرماندار از مصادره اقدامات 38 دستگاه اجرایی شهرستان به نام فردی که در امور اجرایی هیچ نقشی ندارد، با تعبیر عوام فریبی و کلاهبرداری یاد کند، بی‏تعارف در ظاهر شاید عجیب باشد، ولی در باطن عجیب نیست. حتی اینکه این خبر به طور کامل در سامانه اینترنتی فرمانداری دیارمان ثبت نشده باشد، عجیب نیست. عدم پرداختن برخی از رسانه‏ها به این مهم هم عجیب نیست.

فرماندار ریشه در چپ سنتی دارد. چپ سنتی در کاشمر ریشه‏دار است ولی فرماندار چپ ‏اندیش این روزهای کاشمر بومی نیست. چپ‏های مدرن دنبال یک حرکت بنیادی برای ایجاد تغییرات بنیانی هستند. دوست دارند نحله خود را تکثیر کنند.چپ سنتی در شورای شهر نفوذ خوبی دارد. چپ مدرن هم می‏خواهد در جاها مختلف نفوذی خوب داشته باشد. این تمایلات هر دو نحله یک جریان سیاسی برای نفوذ در جاهای مختلف امری طبیعی است. وقتی تمام عرصه‏ها برایتان بدون رقیب باشد، باید در نبود رقیب به حل و فصل مسایل درونی پرداخت. چپ مدرن تعلق خاطر خاصی به مباحث روشنفکری دینی دارد و می‏خواهد باغی آباد در حوزه حکمت و فرهنگ در جای جای کاشمر و ترشیز ایجاد کند.

چپ سنتی همچنان از چهار فشاخص اختصاصی خود یعنی؛ محافل قرآن و ادعیه، تشکل‏های مردم نهاد، جایگاهی نظیر تکیه شهداء و جایگاه کاریزماتیک بزرگان این نحله حداکثر بهره را برای ارتقای کمی و کیفی موقعیت خود می‏کند. البته این دو نحله در بزنگاه‏ها و زمان ظهر رقیب متحد می‏شوند. با این همه  هر دو نحله در اندیشه افزایش قدرت خود هستند. به همین خاطر انگار برخی از عزل و نصب‏ها جالب می‏شود. شاید انتصاب نایب رئیس شورای چهارم که روزگاری مشاور فرماندار بود در کسوت بخشدار بخش مرکزی برای بسیاری عجیب بود. این هم یکی از تابوشکنی‏ها باغ سیاست کاشمر است. با این همه خدا را شُکر که هنوز انتصاب اقارب و خویشان تابوشکنی نشده است.

باید امیدوار بود حوزه سیاست کاشمر و ترشیز دوباره در عوالم مسایل حیدری نعمتی قرار نگیرد. شاید برخی بر این تابوشکنی‏ها خُرده بگیرند. این همه بیانگر نوعی مرحله گذر است. سپهر سیاست کاشمر و ترشیز شاهد ظهور بازیگران جدیدی است که باید امیدوار بود عصری زرین برای پیشرفت منطقه را رقم بزنند. نقل است در برخی از شهرستان‏ها دو طیف در بسیاری از زمینه‏ها با هم درگیر هستند، این دو طرف درگیری وقتی پای منافع دیارشان پیش می‏آید یار و یاور همدیگر می‏شوند. برای اینان مهم اشتغالزایی است. مهم کمک  به اقتصاد منطقه است. خدا کند کاشمر و ترشیز این مرحله گذر را به خوبی طی کند و در آینده شاهد اتفاقات خوبی در حوزه توسعه و پیشرفت کاشمر باشیم. حواسمان باشد که این میزهای مدیریت و ریاست و وکالت مادام‏العمر در اختیار ما نیستند. یقین آیندگان ما را به قضاوت خواهند نشست.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.