حاشیه ‏ای بر آمدن و رفتن یک فرماندار همراه با دو نکته

اخبار ترشیز
Typography

روزی که نوزدهمین فرماندار کاشمر منصوب شد بسیاری از سیاسیون را اعتقاد بر آن بود که او انتخاب جناح سنتی طیف چپ کاشمر است. گواه این مطلب هم بیانات منتخب مردم در مجلس در آیین معارفه وی بود.  

نقل بود که فرهادی به عنوان یک نیروی آموزش و پرورشی دارای سابقه فرمانداری با برخی از فعالان اصلاحات کاشمر آشنایی دیرینه دارد. روزی که جناح مدرن طیف چپ کاشمر عزم تعویض رئیس اصلاح‏طلب(وابسته به طیف سنتی) اداره آموزش و پرورش را داشت، برخی تاکید کردند که این جابجایی مقدمه تعویض فرماندار هم هست، چرا که این رئیس عوض شده دوست او بوده است.

اصلاحات کاشمر بعد از انتخاب بنیادی در دو رده اقدام به عزل و نصب نمود. طبیعی بود که مسئولان کاشمر به سه دسته تقسیم خواهند شد. عده‏ای در هر دوره همچنان رئیس باقی خواهند ماند. عده‏ای باید عوض شوند چون بر پیشانی مهر اصولگرایی دارند. عده‏ای هم باید عوض شوند دو جناح طیف چپ دوست دارند، یارانی از خود را در مصادر امور ببینند. نوعی رقابت نامرئی در این حوزه قابل رصد بود. شاید انتخاب نوزدهمین فرماندار کاشمر اولین یارکشی چپ سنتی کاشمر بود که به مذاق چپ مدرن خوش نیامد. البته چپ مدرن از میدان به در نرفت و به لطف پیگیری های دکتر بنیادی موفق شد در نهادها و ادارات مختلفی چیدمان موردنظرشان را  برقرار نمایند.

این رقابت درون طیفی به حدی بود که نوزدهمین فرماندار کاشمر در چند نوبت از تریبون‏های رسمی استفاده کرده و اظهاراتی را خطاب به آنانی که در پی تغییر وی بودند، مطرح کرد. حتی روزی که بحث رفتن ایشان رسانه‏ای شد و قرار شد فردایش در درگز به عنوان فرماندار جدید معارفه شود، در مصاحبه با خبرگزاری فارس در باره جابجاشدنش اظهارات جالب توجهی داشت. به نظر شما فرمانداری چپ‏اندیش چون فرهادی در روزگاری که دولت همراه وی هست و ارکانی نظیر شورای شهر و شهرداری و حتی نماینده با وی هم طیف هستند، چه فعالیت‏های در دروان خدمتش در کاشمر داشته است؟ یقین بخشی از وقت وی مصروف مسایل درون طیفی شده است. وی از همان روز اول معارفه‏اش متوجه شد که نماینده محل خدمتش فردی معتقد به اعتماد به جوانان است. شاید این مهم برای یک بازنشسته چندان جالب نباشد.

دیدیم و خواندیم و شنیدیم که در این مدت فرماندارسابق دیارمان سعی داشت در کسوت یک اصلاحاتی مومن در امر توسعه سیاسی تلاش کند، حتی خواندیم و شنیدیم که از حضور احزاب مختلف اصلاحات در منطقه خوشحال بود و در اینستاگرام و شبکه‏های اجتماعی و محافل مختلف خواندیم و دیدیم و شنیدیم که از نشست و برخاست با انواع نحله‏های اصلاحات ابراز خرسندی می‏کرد و برای این مهم وقت می‏گذاشت. وی با حرارت سخن می‏گفت ولی هیچوقت تن به یک مصاحبه درست و حسابی با خبرنگاران نداد. اصحاب رسانه وی را با فرماندار قبلی مقایسه میکردند. فروزان و فرهادی از منظر توجه به افکار عمومی نمرات یکسانی ندارند، در این امر هجدهمین فرماندار کاشمر نمره فروزانتری می‏گیرد.

فرهادی در جلسات و نشست‏ها و دیدوبازدیدها سعی داشت با عنصر طنز مخاطب و مخاطبین را تحت تاثیر قرار دهد. سابقه تدریس به وی در این مهم کمک می‏کرد. البته این باور که هر جلسه‏ای در هر سطحی یک کلاس درس هست یقین برای مخاطب و مخاطبین غیر دانش‏آموز چندان جالب نبود. حدت و حرارت فرهادی در بیان مسایل همیشه جالب بود. به گونه‏ای طرح موضوع می‏کرد که انگار همین دیروز دولت روحانی رای آورده و وی اولین فرماندار اصلاحات در کاشمر است. در سخنرانی به گونه‏ای بود که انگار میراث او از فرمانداران قبلی حجمی از مشکلات است و وی قرار است همه را به فرجام برساند. در این گونه مواقع منتظر بودیم کسی یادداشتی به ایشان بدهد که ای بزرگوار قبل از شما هم فرمانداران اصلاح‏طلبی در این شهر بودند که شما میراثخور آنان هستید و بعد از شما هم فرماندارانی خواهند آمد که بعضاً اصلاح‏طلب خواهند بود و میراث شما را رصد خواهند کرد.

فرهادی به گونه‏ای سخن می‏راند که انگار تمام نمایندگان قبلی کاشمر هم اصولگرا بودند و اینک در دورا وی هست که اولین نماینده اصلاح‏طلب راهی مجلس شده است. کاش کسی به وی یادآور میشد از شش نماینده منتخب مردم در بعد از انقلاب چهار نفر اصلاح‏طلب بودند و این چهار نفر هفت دوره نماینده کاشمر بودند. همین ترکیب در شورای شهر و شهرداری و خیلی جاهای دیگر قابل رصد بود. کاش کسی به وی می‏گفت در این شهر خیلی چیزها میراث هم طیفی‏های وی در ادوار مختلف بوده است. در زمان انتخابات ریاست جمهوری رای بالای سید ابراهیم رئیسی نشان داد عمده رای منطقه در سبد اصولگرایان است ولی با این همه باور فرهادی این بود که این دیار دیار اصلاحات است. البته از منظر رای آوردن حق با وی بود. همیشه تشدد در اردوگاه اصولگرایان و انسجام در اردوگاه اصلاحات باعث رای اوردن گزینه اصلاحاتیان می‏شد.

فرهادی در حوزه‏های مختلف سعی کرد بسان یک سخنور فعال ایفای نقش کند، در این نقش انصافاً موفق بود و توانست در بخش سنتی طیف خودش بسیار شوق‏آفرین ظاهر شود. ولی همه می‏دانیم حل مشکلات کاشمر با سخنوری و خطابه ممکن نیست. مدت حضور وی در سپهر سیاست کاشمر به عنوان دوره گذری برای فراز و فرود یه چپ سنتی به طور عادی ثبت خواهد شد. مروری بر سخنان وی بیانگر آن است که نتوانست به سخنان پرشورش برای پیشرفت و بالندگی کاشمر نمایی مرئی و عیان ایجاد کند. شانس وی در این بود که دو انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا را با موفقیت به فرجام برساند. الاحق و الانصاف مدت کوتاه حضور پرشور وی در کاشمر فرصتی برای دوبانده کردن محور کاشمر به سه راه شادمهر یا حل مسایل کشاورزی و انواع دغدغه‏های توسعه شهرستان در حوزه‏های گردشگری، صنعت، آموزش عالی، آموزش و پرورش، معدن، توسعه روستایی و مباحث فرهنگی و اجتماعی نبود.

در باغ سیاست کاشمر ثبت خواهد شد که روزی روزگاری اصلاحاتیان قدر قدرت شهرستان بودند و نتواستند در گلیم قدرت در کنار یکدیگر جای بگیرند و رقابت درون طیفی داشتند و این در حالی بود که اینان در شعارهایشان دم از نغمه آبادانی و تغییر و پیشرفت و بالندگی داده بودند. زمان در گذر است و گاهی فرصت خدمت از کف می‏رود. به تعبیر قیصر عرصه شعر گاهی زود دیر می‏شود. در پایان ذکر دو نکته خالی از لطف نیست، اول آن که انتخابات مجلس فرا خواهد رسید و به زعم نگارنده باز این اصلاحاتیان هستند که در بهارستان صندلی کاشمر را در اختیار خواهند داشت. از مجموع قریب 240 هزار رای، کاندیدای آن زمان اصلاحات با آرایی بین 45 تا 60 هزار راهی بهارستان خواهد شد. تعجب نکنید. این یک پیش‏بینی ساده بر اساس رصد ادوار قبلی انتخابات است.

در دوره بعدی فرض کنیم دکتر کوهسرخی دوباره کاندیدا شود، این احتمال قریب به یقین را باید بدهیم که کاندیداهای از کوهسرخ به تشویق اتاق فکرها وارد عرصه رقابت‏ها خواهند شد. بر فرض کاندیداتوری جلالی از شهرستان خلیل‏آباد باید منتظر چند کاندیدا از کندر و خلیل‏آباد باشیم. همین فرض برای بردسکن به خاطر حضور احتمالی اسماعیل‏نیا محتمل است. یک اتاق فکر اندیشمند یقین از اینک باید به فکر دعوت از کاندیداهای ریز و درشت برای تشدید آرای رقیب است. وقتی خیالت از میزان رای خودت راحت باشد آرزومند هستی که رقیب دچار تکثر شود. کافی است چند نفر هم از بلوکیان دعوت کنند. آنوقت مربع چهارگانه یا چند ضلعی اصولگرایان شکل خواهد گرفت. اصلاحاتیان هم یک هم‏اندیشی خواهند کرد و همان پروسه تجربه شده‏شان را طی خواهند کرد و یک چهره دکتر یا مهندس یا فرهنگی را مطرح خواهند کرد.

و نکته دوم آن که نوزدهمین فرماندار کاشمر تعلق خاطر خاصی به دو بانده کردن محور کاشمر به سه راه شادمهر داشت. اگر کاری در این زمینه انجام داده است درود بر وی، و اگر موفق به کار نشده است امید بیستمین فرماندار کاشمر در این زمینه کارنامه بیستی داشته باشد. تداوم مرگ در این محور ربطی به امروز و دیروز ندارد. عدم دو بانده شدن این محور طنزی تلخ و گزنده در تاریخ توسعه و سیاست کاشمر است. با ادای احترام به شادروان عربی نماینده کاشمر در مجلس دوم، کاش سایر نمایندگان کاشمر در ادوار مختلف مجلس گزارشی از همتشان برای دوبانده کردن این محور را به مردم دیارمان گزارش می‏کردند. یقین فرهادی از این خوشحال نبود که در آخرین روزهای حضورش تصادف خونینی دیگری در این محور رخ داد و پنج نفر کشته شدند. امید فرماندار جدید با نگاهی به گذشته به آینده‏ای مملو از خیر و برکت برای کاشمر بیاندیشد. امید فرهادی در درگز خوش بدرخشد.

 

 

 

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.