قطعه مفاخر و مشاهیر کاشمر از شعار تا عمل

اخبار ترشیز
Typography

چرا آرامستان‏های کاشمر فاقد قطعه مفاخر و مشاهیر است؟ وقتی خبر فوت استاد مجتبا عبدالله‏نژاد منتشر شد، این سئوال از سوی برخی از دوستداران وی مطرح شد. در حاشیه تشییع پیکر این مترجم نامدار و نویسنده مطرح کشورمان واگویه‏های در این باره شنیده می‏شد.

روزگاری در دولت اول دکتر احمدی‏نژاد نشستی در آستانه سفر وی به کاشمر در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد. قرار بود هنرمندان و اصحاب هنر درخواست‏ها و  دغدغه‏هایش را برای ارائه به رئیس‏جمهور مطرح کنند. یکی از این درخواست‏ها اختصاص قطعه‏ای برای هنرمندان در یکی از آرامستان‏های شهر بود.

بیش از آن نیز این موضوع در مقاطع مختلف مطرح شده بود. متاسفانه به هر دلیل این مهم جایی در منظومه فکری مسئولان و مدیران ارشد و میانه و به خصوص فعالان مدیریت شهری نداشت. اگر هم داشت بنا به دلایلی به طور جدی پیگیری نشد. به نظر شما چه فرد یا مجموعه‏ای باید پیگیر ایجاد قطعه مفاخر و مشاهیر در یک آرامستان از آرامستان‏های شهرمان باشد؟ در نگاه اول نظرها به  اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی معطوف می‏شود. آیا این اداره در این رابطه دیروز یا امروز کاری کارستان کرده است؟ امید کاری کرده باشد، ولی اگر اداره مذکور کاری کرده بود الان مزار استاد عبدالله‏نژاد در آن قطعه قرار داشت!

لابد این اداره سخت درگیر تهیه یک بانک اطلاعاتی در باره مشاهیر و مفاخر دیارمان است. باید به این همت بر فرض صحت این پندار آفرین گفت. شاید متولی این مهم اداره اوقاف و امور خیریه باشد؟ در مجموعه امامزاده سید حمزه(ع) و آرامستان پیرامون آن سوای دو قطعه اختصاص یافته به شهداء، شاه وجود چند آرامگاه خصوصی هستیم که بعضاً از مفاخر و مشاهیر دیارمان محسوب می‏شوند، که ای کاش اداره اوقاف برای هر آرامگاه تابلوی نصب می‏کرد و مدفونین را به زائرین معرفی می‏کرد. اداره اوقاف به طور قطع می‏تواند به بحث ایجاد قطعه‏ مذکور کمک کند.

برخی معتقدند باید بخشی از باغمزار و یا حاشیه‏ای در بقعه امامزاده سید مرتضی(ع) به موضوع مورد نظرمان اختصاص یابد. کاش این مهم شدنی باشد. همه می‏دانیم مقبره مفاخر و مشاهیر هر شهر نوعی جاذبه گردشگری محسوب می‏شود، این بقاع متبرکه هر یک از منظر گردشگری مذهبی جایگاهی رفیع دارند. وجود قطعه مورد اشاره در این مجموعه‏ها از منظر حضور گردشگران قابل تامل است. به هر دلیل مدیریت شهری نتوانسته است در جوار این دو بقعه ملکوتی، قطعه‏ای را برای موضوع بحثمان در اختیار بگیرد. البته شاید این اراده وجود نداشته است. شاید هم میلی به این مهم نبوده است.

بقعه سید محمد(ع) هم برای اختصاص قطعه مذکور دارای فضای مطلوبی است. حتی می‏توان این مهم را در آرامستان بقیع به سرانجام رساند. آرامستان بقیع زیر نظر کدام نهاد است؟ پاسخ هر چه هست چرا این نهاد پیگیر این موضوع نیست؟ یکی می‏گفت شاید بگویند هنوز طرح این آرامستان تکمیل نشده یا طراحی نشده و یا نمی‏دانم به خاطر انواع جواب‏های اداری این کار اینجا نشدنی است. اگر این طور باشد باید سری به آرامگاه شهید مدرس بزنیم. آیا آستانقدس رضوی به این مهم رضایت خواهد داد؟ با این همه، همه می‏دانیم برای این مهم باید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی پای در معرکه حل این موضوع بگذارد.

 باید شورای اسلامی شهر و شهرداری در این موضوع ورود پیدا بکنند. این باید را باید برای بعض مجموعه‏های دیگر هم مطرح کرد که ذکر جمیلشان را در یادداشتی دیگر و در وقتی دیگر مطرح خواهیم کرد. روز تشییع شادروان عبدالله‏نژاد شاهد حضور تنی چند از مسئولان و مدیران شهرستان هم بودیم. نماینده شهرمان به خوبی قدرشناس دوست دوران تحصیل خود بود و در تشییع پیکرش حاضر شده بود. فرهادی فرماندار سابق و همراهانش هم در باغمزار به جمع تشییع‏کنندگان پیوسته بودند. اجرشان با حضرت حق. کاش این بزرگواران در زمان حیات متوفی کاری کارستان برای بزرگداشتش می‏کردند.

از دانشگاه پیام نور باید تشکر کرد که اقامت به برگزاری مراسمی می‏کند که یادکردی از برخی از مفاخر در آن مشهود است. مرحوم عبدالله‏نژاد چند روز قبل از فوتش در این دانشگاه سخنرانی داشت. کاش فرماندار سابق بزرگداشت مفاخر و مشاهیر شهرستان را به طور جدی در قالب انواع شوراهایی که ریاستشان را برعهده داشت، پیگیر بود و کاش انجمن کتابخانه‏های عمومی به ریاست ایشان کاری می‏کرد که کتاب‏های این نویسنده مشهور کاشمر جایی در قفسه‏های کتابخانه‏های کاشمر می‏داشت. اینجاست که فاصله شعار و عمل مشخص می‏شود.

شاید شما خواننده محترم بر این نشریه خُرده بگیرید که شما برای بزرگداشت مفاخر و مشاهیر کاشمر چه کردید؟ خدمت شما پرسشگر احتمالی عارضیم که از ابتدای فعالیت این نشریه تا این شماره در انواع ستون‏ها و مطالب به معرفی نخبگان و فرهیختگان متقدم و متأخر کاشمر و ترشیز پرداختیم. اگر سری به کانال تلگرامی نشریه بزنید برش‏های از مطالب ده سال پیش این نشریه را در باره بزرگداشت بزرگان دیارمان خواهید دید. در همین شماره به معرفی مولانا اهلی ترشیزی در ستون کتاب‏شناخت پرداختیم. و این در حالی است که حداقل در این ده سال سه مطلب در باره مرحوم عبدالله‏نژاد داشتیم

غرض آن که باید در پاسداشت یاد مشاهیر و افتخارآفرینان دیارمان کوشا باشیم. این روزها شاهدیم که بسیاری از دوستداران آن شادروان در انواع مناصب مدیریتی شهرستان حضوری فعال و تاثیرگذار دارند. ای کاش نماینده دیارمان در امر اختصاص قطعه‏ای برای مفاخر و مشاهیر فعالانه فعالیت کنند. ای کاش ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی که یقیناً آشنایی کامل با مفاخر و مشاهیر کاشمر دارد، در این راه مجدانه وارد عمل شود. ای کاش شهردار و ساکنان ویلای خیابان خرمشهر هم به این موضوع با قدرت بپردازند. اینان همه حسب علاقه‏ای که به کتاب و کتابخوانی دارند با شخصیت امثال شادروان عبدالله‏نژاد آشنا هستند.

امیدواریم به زودی در لیست مصوبات شورای شهر شاهد اختصاص مصوبه‏ای در باره اختصاص قطعه مورد نظر باشیم. ای کاش در جوار این قطعه تندیس‏ها و سردیس‏ها و یادمان‏های ، ظهوری و اسکندری و ... نصب شود. کاش شاهد عمر طولانی مشاهیر و مفاخر دیارمان باشیم ولی یادمان نرود حضرت عزرائیل ساعت کارش را با تصمیم شهردار و رئیس اداره ارشاد و شورائیان و نماینده و فرماندار و من و شما تنظیم نمی‏کند، تا دیر نشده است بحث مورد نظر را جدی بگیریم. کاش یک اساسنامه هم برای این قطعه فرضی تنظیم شود که مشخص باش برابر چه شاخص‏های یک فرد فخر دیار و فرهیخته محسوب می‏شود. باقی بقایتان.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.