زنان سرپرست خانوار و مشکلات بی پایان

اخبار ترشیز
Typography

«زنان سرپرست خانوار» اصطلاحی است که در ادبیات آسیب های اجتماعی عمر زیادی ندارد ، زنانی که به واسطه فوت همسر ، طلاق یا تجرد ، از کار افتادگی همسر و اعتیاد ، امروز از آن ها به عنوان زنان سرپرست خانوار یاد می شود .

این زنان که تعداد آن ها کم نیست در جامعه شکل دیگری از زندگی را تجربه می کنند و با مشکلات عدیده ای مواجه هستند . گروه های آسیب پذیری که با اما و اگرهای زیادی روبرو هستند ، از مشکلات اقتصادی گرفته مشکلات عاطفی ، نگاه اجتماع همه و همه دست به دست هم می دهند تا هجمه ای از مشکلات عرصه زندگی را بر این گروه از زنان هر چه بیشتر تنگ کند .

آرامیان قائم مقام کمیته امداد شهرستان کاشمر در ارتباط با آمار و ارقام تعداد زنان سرپرست خانوار در کاشمر بیان می کند : تعداد کل دارای سرپرست زن کمک معیشت بگیر 3987 خانوار  هستند که از این تعداد 2633 خانوار  به علت فوت همسر ، 837 خانوار به علت طلاق ، 109 خانوار به دلیل زندانی سرپرست ، 14 خانوار متارکه و 394 خانوار به سبب بدسرپرست و سرباز و سایر موارد می باشند و همچنین تعداد 3246 زن سرپرست خانوار غیر کمک معیشت بگیر در کاشمر داریم .

وی افزود : کمیته امداد با 12  مددکار با خانواده ها در تعامل هستند و معیشت آن ها را تحت نظر خود دارند . خانواده های نیازمند را شناسایی می کنند و آن ها را تحت پوشش کمیته قرار می دهند . در حال حاضر 190 خانواده در نوبت ثبت نام قرار دارند .

در این گزارش به سراغ زنان سرپرست خانوار رفتیم و پای درد دل آنها نشستیم

« من و حجت از 15 سالگی زندگی مشترکمان را آغاز کردیم در حقیقت من 15 سال داشتم و حجت 16 ساله بود در آن زمان حجت نوجوانی پرتلاش و سخت کوش بود و عاشقانه برای من و بچه هایم وقت می گذاشت . در حال حاضر حجت 34 ساله ی من دیگر قادر به تکلم و حرکت کردن و هیچ کار شخصی از خود نیست ، او دیگر نمی تواند محمد 5 ساله ی خود را در آغوش بگیرد و حتی دیگر نمی تواند تکالیف پسر 9 ساله ی خود را ببیند و او را به خاطر تلاشش تحسین کند . معصومه می گوید نزدیک به دو سال است که به علت برق گرفتگی شدید تبدیل به کالبدی بی حرکت تنها با روحی زنده روی تختی نفس می کشد . من هر روز و هر ساعت و حتی هر ثانیه از او مراقبت می کنم باید پوشکش را تعویض کنم ، غذای مایع برای او آماده کنم و از راه لوله ای که به معده ی او وارد شده او را تغذیه کنم ، باید مراقب دو فرزندم باشم تا کمبود مهر پدری را احساس نکنند . کارهای خانه ام را باید انجام دهم و هیچ درآمدی و یا کسب و کاری ندارم که از کنار آن مخارج سنگین زندگیم را تامین کنم . با حقوق ناچیز کمیته و یارانه ای که دریافت می کنم زندگیم را سپری می کنم . پدر و مادر  و خانواده ام تنهایم نگذاشته اند اول خدا و بعد آنها تنها دلخوشیم هستند . اخیرا وامی بلاعوض توسط کمیته به ما داده شد تا بتوانم هزینه ی درمان حجت را تا جایی تامین کنم اما باز هم مشکلاتم آن قدر  زیاد است که زبانم قدرت بازگویی آنها را ندارد.

معصومه ی 33 ساله با صورت زیبا و سیرتی از آن زیبا تر اسوه ی تمام عیار استقامت و صبر بود در لابه لای حرف هایش متوجه شدم که مرکز کمیته امداد به او و خانواده اش سفر کربلایی هدیه کرده اند تا تسلای روح او شود و ادامه ی کارش را با انگیزه ی بیشتری پیش ببرد ولی معصومه در جواب آن ها می گوید کربلای من حجت است و پرستاری از او را در اولویت تمام کارهایم قرار داده ام .»

در اغلب موارد به دلیل از دست دادن همسر و سپس از بین رفتن حلقه روابط دوستانه ، همسایگی و تا حدی خانوادگی زنان سرپرست خانوار مشکلات عاطفی زیادی در زندگی روزمره پیدا می کنند . آن ها از حقوقی مانند ازدواج مجدد و برقراری روابط عاطفی و احساسی با دیگر افراد محروم می مانند و در اکثر موارد صرفا به فرزندان خود دلبسته می شوند و این دلبستگی عاطفی بیش از حد ، موجب می شود تا بعدها استقلال فرزندان زن هم دچار مشکل شود و مخصوصا زمانی که خانواده را به قصد ازدواج ، تحصیل یا .... رها می کنند ، مشکلات عاطفی زن سرپرست بیشتر می شود .

«منیره 46 ساله ، سه فرزند دارد ، 2 پسر محصل و یک دختر که تازه نامزد کرده ، او می گوید 7 سال است که شوهرش به دلایلی در زندان به سر می برد و حکم حبس ابد برای او قطعی شده است . در خانه ای که زندگی می کنم مستاجرم و حقوق کمیته کفاف دخل و خرج زندگیم را نمی دهد . تا چند سال قبل پای دار قالی بافی کار می کردم اما حالا سردردهای شدیدم اجازه ی کار کردن بیرون از خانه را از من گرفته است.  منیره در ادامه ی حرف هایش با حالتی نگران و غمگین می گوید از وقتی شوهرم زندانی شد تمام همسایه ها و حتی خانواده ام مرا طرد کردند تنها دلخوشیم به خواهرم است که گاه گاهی به ما سر می زند و قسمتی از مایحتاج زندگیم را تامین می کند و الا تمام روز را با بچه هایم در همین چهاردیواری سپری می کنیم و با هیچ کس در ارتباط نیستیم .»

« لیلا 55 ساله و بی سواد در این مورد می گوید : تا وقتی شوهرم زنده بود من هم مثل بقیه زن ها برای خودم سروسامان داشتم ولی بعد از مردن شوهرم من و بچه هایم در خانه ای که اون خدابیامرز با قسط و قرض خریده زندگی می کنیم . 4 تا بچه ی محصل دارم (دوتا دختر دوتا پسر) ، لیلا عقیده اش این است  که دختر که نمیتواند  کار کند بایدصبر کند تا بختش باز شود ولی پسر بزرگم با اینکه دانشجوست هر کاری از دستش بربیاد انجام می دهد تا بتواند  قسمتی از مخارج زندگی من وخواهرهایش را تامین کند .  خودم هم اگر کار باشه می روم خانه یا زمین های کشاورزی همسایه ها کار می کنم که آن هم بیشتر تو فصل تابستان هست و الان که زمستان و هوا سرد است بیکارم و فقط با یارانه و حقوق کمیته زندگیم را اداره می کنم ، چند سالی می شود کمیته من را زیر پوشش تامین اجتماعی برده است. گفته شده اگر  10 سال بیمه باشم  از سن 60 سالگی مستمری بگیر تامین اجتماعی می شوم همین امر مایه دلخوشیم شده است و البته خدا نگهدار ماست .  بعضی از همسایه ها هوای ما را دارند  و اگر آنها نبودند نمی دانم چکار می کردیم.»

نحوه ی صرف هزینه ها در خانواده های تحت تکفل زنان حاکی از آن است که آن ها تنها جوابگوی نیازهای اولیه ی زندگی هستند .حدود دوسوم هزینه های این خانواده ها صرف خوراک و پوشاک و باقی مانده صرف مسائلی مانند تحصیل فرزندان ، هزینه مسکن و درمان می شود .

و اما در میان تمام این زنان و مشکلات ریز و درشتی که داشتند به سراغ زنی کارآفرین رفتیم او ثابت کرده که زنان هم می توانند روی پای خود باستند و پایداری کنند .

زهره زنی است که به علت اعتیاد همسرش 6 سال است که از او جدا شده و با دوفرزند خود زندگی می کند در حال حاضر پسرش دانشجو و دخترش محصل است .

زهره می گوید:« از همان دوران بچگیم بیکار ماندن و درجازدن را دوست نداشتم و بدون اینکه حتی کلاسی بروم تمام کارهای هنری مثل خیاطی ، گلسازی ، آرایشگری و... را به خودی خود یاد گرفتم بعد از اینکه طلاق گرفتم برای مبارزه با افسردگی و حس بد بعد از آن در زمینی که ارث پدریم بود شروع به کار کردم و با راهنمایی یکی از دوستانم به کمیته مراجعه کردم و بعد از توضیح شرایطم کمیته به من وام اشتغال داد ، در ابتدای کار سالنی درست کردم و با 100 جوجه مرغ کارم را آغاز کردم و انقدر با انگیزه و عشق و اعتماد و توکل به خداوند کار خود را ادامه دادم که امروز من حدود 3 هزار مرغ تخمی دارم که مثل فرزندانم از آن ها مراقبت می کنم . زهره در گوشه ای از همان باغ 2 گوسفند داشت او همچنان آرزوهای زیادی را در سرش پرورش می داد . او می گوید می خواهم گوسفندانم را هم مثل مرغ هایم چند برابر کنم تمام دغدغه ی زهره این بود که از او حمایت شود تا بتواند کار تولیدیش را روز به روز گسترش دهد . »

زنی که با وجود آسیب های اجتماعی فراوانی که سر راهش قرار داشت و او را تهدید می کند ولی آستین همت بالا می زند و خشت روی خشت می گذارد تا حالا با سربلندی تمام حاصل دست رنجش را ببیند ولی با وجود همه ی این موفقیت ها او می گوید هیچ چیز برای زن بدتر از این نیست که خودش مسئول دخل و خرج خودش باشه .

عبدالله زاده رئیس کمیته امداد امام خمینی کاشمر در رابطه با زنان سرپرست خانوار بیان می کند : « کمیته امداد تسهیلات ویژه ای برای زنان سرپرست خانوار در نظر گرفته است ، به جز مبالغ نقدی و غیر نقدی که به آن ها کمک می شود آموزش های لازم توسط مجرب ترین کارشناسان به خانواده ها داده می شود تا در مقابل مشکلاتی که دارند بدانند چگونه بایستند و همچنین زنان بالای 45 سال را تحت پوشش بیمه ی تامین اجتماعی قرار داده می شوند  تا بعد از 10 سال آنها حقوق بازنشستگی دریافت کنند وی ادامه می دهد : اگر دختر در عقد داشته باشند مبلغ نقدی به عنوان کمک هزینه جهیزیه به آن ها داده می شود و همچنین یکی از فرزندان پسر آن ها از رفتن به خدمت سربازی معاف می شود . عبدالله زاده می گوید زنی که سرپرست خانوار است فقط مشکل معیشتی ندارد بلکه مشکلات روحی و جسمی آن ها هم باید مد نظر قرار بگیرد به همین دلیل آنها را ترغیب  می شوند  حرفه ای بیاموزند تا بتوانند وام اشتغال دریافت کنند و به صورت مستقل کسب درآمد کنند در واقع هدف این است که این خانواده ها وابسته ی مطلق به کمیته نشوند و آینده ای بهتر برای خود و فرزندانشان مهیا کنند . »

امید آن می رود که تمام ارگان ها آن گونه که شایسته است حمایت کنند زیرا زمانی که خانواده از حالت پویایی خود خارج شود و نتواند عادی زندگی کند ، در کل باعث می شود که به جامعه آسیب برسد ، وقتی خانواده آسیب ببیند جامعه هم متضرر می شود و صدمه می بیند و جلوی پیشرفت و شکوفایی جامعه هم گرفته می شود .

 

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.