باغ سیاست کاشمر و انتخاب بیستمین فرماندار شهرستان

اخبار ترشیز
Typography

فرماندار عالی‏ترین نماد حضور قوه مجریه در هر شهرستان است. تا حالا چند سرپرست فرمانداری داشتیم؟ معمولاً یک مقام استانداری در مراسمی همچون شورای اداری شهرستان از فرماندار قبلی تشکر و فرماندار جدید را معرفی می‏کند.

در این فضا حتی اگر جو عزل و نصب هم حاکم باشد، آداب و تشریفات جابجای دو مقام قبلی و فعلی به نیکی رعایت می‏شود. به تعبیری نوعی تودیع و معارفه برگزار می‏شود. اصلاحاتیان کاشمر شاید مراسم وداع قابل تاملی برای نوزدهمین فرماندار کاشمر در آینده برگزار کنند. ولی هر چه هست امید نوزدهمین فرماندار کاشمر خاطرات خوشی از کاشمر به طور اعم و یاران هم‏خطش به طور اخص داشته باشد.

امید کاشمر نیز خاطرات خوبی از نوزدهمین فرماندار خود در حوزه توسعه و پیشرفت داشته باشد. تاریخ در آینده مدت فرمانداری فرماندار نوزدهم را به قضاوت خواهد نشست. این روزها انواع شایعات در باره بیستمین فرماندار دیارمان به گوش می‏رسد. آیا کاشمر شاهد حضور یک بت‏شکن خواهد بود؟ آیا فرماندار جدید سعی در بسط مسایل سیاسی خواهد داشت؟ سوالات متعددی در باره شایعات مربوط به انتصاب بیستمین فرماندار کاشمر می‏توان مطرح کرد. آیا وی یک نیروی بومی منطقه است؟ آیا وی از نیروهای معتدل خواهد بود؟

هر چه هست در تبارسیاسی وی رنگ بنفش جایگاهی خاص دارد. نوزدهمین فرماندار کاشمر اصرار خاصی بر تکرار واژگان تدبیر و امید داشت. آنقدر از مقوله دلواپسی نقد کرده بود که منتقدانش در هنگام نقدش از این واژه هم بهره می‏بردند. در این میان وی بر گفتمان اصلاحات تاکید ویژه‏ای داشت. اصلاح‏طلب‏ترین فرماندار ادوار کاشمر تا قبل از وی به این اندازه اصرار بر به کار بردن اصطلاحات اصلاح‏طلبانه نداشت. در دوران فرمانداری ایرانی در دوران نمایندگی محمد رضا خباز شاهد انواع تعاملات این فرماندار اصلاح‏طلب با سایر نحله‏های سیاسی بودیم.

نوزدهمین فرماندار کاشمر ثابت کرد از ایرانی در ظاهر اصلاح‏طلب‏تر است. حتی برخی به طنز می‏گفتند در میان جماعت اصلاحاتیان ترشیز این فرماندار کاتولیک‏تر از پاپ است. با این همه در حالی که از به قول خودش بلوف‏های فضای مجازی گله‏مند بود و به درگز منتقل شده بود، مورد نقد هم‏خط‏هایش واقع شد. شاه‏بیت نقدهای درون طیفی وی این بود که وی برای کاشمر کاری نکرد! این مهم در نوع خود جالب است که با سلام و صلوات شاهد انتصاب و بعد از کمتر از بیست ماه شاهد جابجایی یک فرماندار اصلاح‏طلب باشیم.

خدا کند روزی روزگاری نوزدهمین فرماندار کاشمر خاطراتش را از این مدت منتشر کند تا همگان بدانند اولاً برای توسعه و پیشرفت کاشمر چه کرد؟ و چه دیدگاه‏های داشت؟ و دوماً از عوامل موفقیت و احیاناً موانع کارش بگوید و سوماً بنویسد که هم خط‏هایش از او چه توقعاتی داشتند؟ و در چه مسایلی کمک کردند؟ و یا کمک نکردند؟ کاش هر مسئولی دفتر خاطراتی داشت و روزی آن را منتشر می‏کرد. یقین برای بیستیم فرماندار گذشته چراغ راه کارش خواهد بود. کاشمر منتظر نماینده عالی دولت است. در باره این که این فرد کیست حدس‏ها و گمان‏های مختلفی زده می‏شود.

برای اولین بار از دو نیروی بومی برای این سمت یاد شده است. یکی از این دو نیرو وزارت کشوری است و سابقه فرماندار بودن را دارد. یکی از این دو با چپ سنتی و دیگری با چپ مدرن در ارتباط است. برخی نقل می‏کنند فردی از استانداری به کاشمر خواهد آمد. حتی مدتی از سه فرماندار دیگر شهرستان‏ها برای انتقال به فرمانداری کاشمر نام برده شد. نقل شده؛ سنتی‏های طیف چپ با این یا آن کاندیدای پست فرمانداری مخالفند و در مقابل مدرن‏های طیف چپ کاشمر با آن یا این کاندیدای پست فرمانداری مخالفند. این موافقت‏ها و مخالفت‏ها یقین برای چرخش چرخ توسعه و پیشرفت کاشمر مفید فایده نیست.

 دو گرایش سنتی و مدرن چپ کاشمر برای تعیین فرماندار به طور نامرئی و چه بسا مرئی با هم اختلافاتی دارند. هر چه هست امید این بار فرمانداری انتخاب کنند که به باور خودشان به منافع شهرستان بیاندیشد و کاری کارستان برای منطقه بکند. اینگونه نباشد که باز قلم زده شود که این انتخاب ما نبود و استان انتخاب کرد و از این تعابیر. امید بیستمین فرماندار کارنامه بیستی از خود به یادگار بگذارد و امید تمام ارکان مدیریتی شهرستان وی را در این بیست شدن یاری کنند. نمی‏دانیم باز انتخاب فرماندار بر دوش کدام کاندیدا خواهد نشست. هر کاندیدا که دوشش محل استقرار باز مذکور بود باید اهل درایت و تعامل باشد.

در این میان طرح یک نکته خالی از لطف نیست؛ اصلاحاتیان نیز به عملکرد نوزدهمین فرماندار نقد دارند. حتی برخی از آنان تغییر وی و آمدن فرماندار بیستم را در راستای منافع شهرستان می‏دانند. بر اینان باید درود فرستاد که این چنین در اندیشه منافع شهرستان هستند. ولی جسارتاً در باره سایر انتصاب‏ها هم همین نقد را دارند؟ به عبارتی بحث منافع شهرستان را در سایر انتصاب‏ها هم مورد بررسی قرار دادند؟ این که در بعض انتصاب‏ها شاهد روابط قوم و خویشی بودیم یا شاید باشیم، مورد بحث نیست، گرچه همین نکته هم در نوع خود مهم و قابل بررسی است.

چرا وقت تعیین فرماندار نوزدهم بحث منافع جزو شاخص‏های مورد نظر حضرات نبود؟ می‏گویند ما انتخاب نکردیم، اصلاحاتیان مشهد و استان موثر بودند! مگر میان شمایان هماهنگی نبوده؟ نکند برای فرماندار بیستم هم این هماهنگی نباشد؟ استدعا داریم از همین الان برای کاندیداهای بومی و غیر بومی بحث منافع شهرستان را تبیین بفرمایید. بگویید که دوبانده شدن محور کاشمر به سه راه شادمهر مهم است. بفرمایید آمایش سرزمین کاشمر مهم است. بفرمایید کشاورزی و گردشگری و معادن و صنعت کاشمر نیازمند تحول و ارتقای کمی و کیفی است.

امید بیستمین فرماندار کاشمر از خود کارنامه بیستی به جا بگذارد که در تاریخ کاشمر از آن به نیکی یاد شود. یقین در این حالت اصلاحاتیان خواهند نوشت که کاری کارستان کردیم. ولی یادمان می‏ماند اصلاحاتیان با سلام و صلوات فرمانداری آوردند که در کمتر از بیست ماه خود منتقدش شدند. این تابوشکنی در باغ سیاست کاشمر یک نوبرانه است. امید این نوبرانه دیگر تکرار نشود. امید در بحث توجه به منافع کاشمر در عزل و نصب‏ها حواسمان به همه مسئولان باشد. این مسئول بومی کاشمر یا مسئولی از جایی از ترشیز همه و همه باید رصد شوند و از منظر میزان توجه به منافع کاشمر، کارکردشان تجزیه و تحلیل شود.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.