خسته نباشیدی ساده به خادمان ساکن در ویلای خیابان خرمشهر

اخبار ترشیز
Typography

اخیراً پیاده از جوار ویلای خیابان خرمشهر، محل استقرار اعضای شورای اسلامی شهرمان عبور کردم. به عنوان یک شهروند مدت‏هاست وارد این ویلا نشدم. به عنوان یک روزنامه‏نگار هم مدت‏هاست پای صحبت اعضای این شورا ننشستم. تعجب نکنید

. به عنوان شهروند، کاری با این بزرگواران نداشتم. به عنوان روزنامه‏نگار هم از برگزاری احتمالی یک نشست مطبوعاتی یا مصاحبه از سوی یکی از اعضا یا همه عضوها و یا هیئت رئیسه و یا یک کمیسیون خاص بی‏خبر بودم.

به نظر شما در ویلای خیابان خرمشهر چه خبر است؟ یقین درب این ویلا به سوی متقاضیان حضور در آن باز است. در این شکی نیست. سوال این است که آیا تعاملاتی دوسویه میان شورا و اصحاب رسانه برقرار است؟ شاید برقرار باشد و نگارنده از آن بی‏خبر باشد. این موضوع هم طبیعی است. شاید ریاست شورا هر هفته یا ماهی یک یا دو بار با خبرنگاران دیدار دارد و مصاحبه عمومی و حتی اختصاصی دارد. اگر اینطور است که باید دست مریزاد به این حضرات گفت.

شاید شورای شهر یک روابط عمومی پویا دارد که مدام اخبار و مطالب مربوط را برای اصحاب رسانه ایمیل و تلگرام و فکس می‏کند. اگر اینطور باشد باید به این روابط عمومی فعال صد آفرین گفت. شاید شورای شهر یک سخنگو دارد که چند بار در ماه برابر دوربین رسانه‏ها حاضر می‏شود و از حوزه مدیریت شهری خبر می‏دهد. اگر اینطور است که باید مرحبا گفت. ظاهراً شورای پنجم کاشمر دارای ارنج 3+4 می‏باشد. چهار اصلاح‏طلب شورا اکثریت را تشکیل می‏دهند و الباقی اقلیت هستند.

در بین اکثریت یک شهردار سابق دیده می‏شود که معلم هم هست و سال‏ها سکاندار نظام مهندسی دیارمان بوده و حقوقدان هم هست. در بین اقلیت هم یک شهردار سابق دیده می‏شود که حائز بیشترین آرای این دوره بوده است. اقلیت شورا دارای یک روحانی و یک دانشگاهی است. اکثریت شورا هم سوای رئیس دارای یک پزشک و یک معلم و یک دانشگاهی هستند. همه این هفت نفر هم در جاهای مختلف حضور دارند. دقت کنید عرض شد حضور نه این که شاغل هستند. این که هر یک دارای چند شغل هستند به من نگارنده ربطی ندارد.

یقین در این دوره نمی‏توان فردی از اعضای شورا را به ضرس قاطع ابوالمشاغل نامید. این بندگان خوب خدا به گونه‏ای فعالیت‏هایشان را برنامه‏ریزی کرده‏اند که پاسدار آرای رای‏دهندگان و شهروندان باشند. لذا یقیناً شاهد تأخیر اینان در هیچ جلسه علنی و غیر علنی نیستیم. با علم به وجدان کاری ساکنان این ویلا در کل خوشحالیم این هفت نفر با دقت نظری مثال‏زدنی به رصد احوالات شهر مشغولند و این اشتغال را با اصحاب رسانه مدام در میان می‏گذارند. یقین این بزرگواران دانستن را حق مردم می‏دانند.

اگر نگاهی به رسانه‏های مکتوب و مجازی داشته باشید شاهد حضور پررنگ این هفت خادم مردم در همه جا هستید. اینان با شفافیتی مثال زدنی شورای شهر را تبدیل به اتاقی شیشه‏ای کرده‏اند تا شهروندان به راحتی از وقایع درونی آن مطلع شوند، یقین به لطف تعامل بالای اینان در حوزه اطلاع‏رسانی و آگاهی‏بخشی همه شهروندان از ریز مسایل کمیسیون‏ها و نشست‏های مختلف به راحتی می‏توانند مطلع شوند. سامانه اینترنتی شورا هم با کمیت و کیفیتی عالی در این حوزه در خدمت اهالی است.

کافی است اراده بفرمایید مصوبات کدام جلسه را می‏خواهید، با اولین کلیک در سامانه اینترنتی شورا اطلاعات مورد نیازتان بر صفحه مانیتور یا گوشی تلفن همراه‏تان ظاهر می‏شود. فرض کنید می‏خواهید در باره بودجه و اعتبار فلان پروژه شهری اطلاعاتی اخذ کنید، بندگان خدا آنقدر دقیق هستند که شما به راحتی می‏توانید پاسخ سوالات احتمالی‏تان را با یک تلفن ساده بپرسید یا با مراجعه حضوری به شورا اخذ بفرمایید. از مراجعه به سامانه اینترنتی هم غافل نشوید.

برای منِ روزنامه‏نگار نقطه مثبت یک شورای ایده‏آل تعامل اعضا با شهروندان است. تصور بفرمایید شما در حین خرید مایحتاج منزلتان متوجه حضور عضو محترم شورا در کنارتان می‏شوید. یقیناً از این که این عضو محترم بسان شما خود اقدام به خرید می‏کند خوشحال می‏شوید. خوشحال‏تر می‏شوید وقتی بفهمید این هفت نفر از یک مغازه خاص خرید نمی‏کنند و دقت دارند از نقاط مختلف شهر خرید کنند تا شرق و غرب و مرکز و جنوب و شمال شهر را با دقت نظری که دارند رصد کنند.

این حس خوبی است که شما در مساجد مختلف شاهد حضور بی‏ریا اعضای شورای شهر باشید. اینجوری که باشد حس می‏کنید اینان در جریان امور شهر هستند و به قول معروف می‏دانند که درد مردم چیست و شهروندان چه دغدغه‏ای دارند. جالب‏تر آن است که این روحیه مردمداری اعضای خادم شهر آنقدر باشد که در سطح شهر پیاده تردد کنند. یادمان باشد که اعضای ویلای خیابان خرمشهر ابوالمشاغل نیستند و برای فعالیت در شورا ارزش قایل هستند و از منظر اداری به این کار نگاه نمی‏کنند.

اینان با دقت نظری که دارند در مجامع مختلف شهر حاضر می‏شوند. با اقشار مختلف در تماسند. اهل حُب و بُغض سیاسی نیستند و برایشان شهر و شهروندان و ارتقای مدیریت شهری و ارتقای خدمات به شهروندان از اوجب واجبات است. لذا شما شاهد هستید که اینان برای احقاق حق شهروندان بسیار فعالیت می‏کنند. به ضرس قاطع می‏توان گفت اینان در حل مشکلات شهروندان نگاهی عدالت‏جویانه دارند و وامدار مسایل سیاسی نیستند و برای خوشامد حیدر و نعمت کار نمی‏کنند.

یقین روزی روزگاری شاهد التفات بیشتر شورای پنجم به مقوله اطلاع‏رسانی به موقع به شهروندان خواهیم بود. گذشته چراغ راه آینده است. در گذشته برخی از شورائیان از روزمرگی شورا می‏گفتند، یقین این دوره از این تعابیر نخواهیم شنید تا حالا که نشنیدیم. ویلای خیابات خرمشهر رنگ و بوی توسعه شهری و مدیریت کارآمد می‏دهد. هر چی هم بدبین باشی نمی‏توانی در این شورا شواهد و قرائن برای درجا زدن شهر پیدا کرد. شهر با نگاهی عدالت‏محورانه به کارگاهی بزرگ و پویا تبدیل شده است.

جنوب و شمال شهر به یک میزان از این کارگاه سهم دارند. همه هم به لطف سیستم اطلاع‏رسانی ویلای خیابان خرمشهر در جریان ریز و درشت اعتبارات و بودجه و هزینه‏ها هستند. ناگفته پیداست که ویلای مذکور قلب تپنده تصمیم‏سازی و تصمیم‏گیری در مسایل شهرمان اعم از؛ برنامه‏های اجتماعی، اقتصادی و عمرانی است.  حاضران در این ویلا با دقت نظری خاص با اقتدار با شهردار در تعاملند. همه شهروندان از نهادی که برخاسته از رای مستقیم آنهاست انتظار منش مردم سالارانه و به تبع آن شفافیت ناب دارند.

ساکنان ویلای مذکور از ماهیت مردمی خود با خبرند و یقیناً جایگاه فعلی خود در شورا را با میزهایی که ممکن است پیش از این بر مسند آنها تکیه کرده باشند در یک طراز نمی‏بینند و با یک قیاس نمی‏سنجند. از این منظر باید به این روحیه خاکی و متواضع اینان تبریک گفت. اینان خدمت خود را باقیات‏الصاحات می‏دانند و برای کام قادر یا نام نادر خدمت می‏کنند. خدا به اینان بابت صداقتشان در انجام وظیفه و رسیدگی به امور مردم خیر جزیل عطا بفرماید. یقینا اینان می‏دانند شهروندان احوالات خدمت آنان را رصد می‏کنند.

 ویلانشینان خیابان خرمشهر باور قلبی دارند که نباید مانع نشر برخی اطلاعات بنا بر مصالح اکثریت یا اقلیت یا هر دلیل احتمالی دیگر به شهروندان شوند. عدم شفافیت در ساز وکارهای تصمیم‏گیری شورای شهر یک آسیب جدی است. که خدا را شُکر در ویلای مورد اشاره به طور قطع رد پایی از آن یافت نمی‏شود. خدا را شاکریم که هفت خادم شهروندان کاشمر با اعتقاد به مقوله شفافیت در امور شورا، افرادی نقدشنو و نقدپذیر هستند.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.