52 روستای کاشمر در انتظار توسعه پایدار

اخبار ترشیز
Typography

دستیابی به توسعه و بهبود کیفیت زندگی، از آرمان هایی است که ذهن بشر را به خود مشغول نموده است.توسعه زمانی تحقق می یابد که از تمامی عوامل، امکانات و منابع تولید کشور استفاده بهینه به عمل آید. یکی از این منابع و عوامل تولیدي، نیروي انسانی است.

به کار گیری نیروي انسانی و جمعیت فعال هر جامعه، نقش بسزایی در فرآیند توسعه دارد. هر چند در دولت های مختلف گام هایی در جهت آبادی روستاها برداشته شده و تلاش بر این بوده که با طرح های ضربتی و کوتاه مدت نتایج مثبتی کسب شود . ولی معمولا طرح ها در عمل آنچنان که باید به نتایج مثبت در بر نداشته باشد .

اخیرا طرحی از طرف وزیر کار به استانداران ابلاغ شده است که از نظر عددی با دیگر طرح های ارائه شده متفاوت است. . اختصاص 5/1 میلیارد دلار(برابر با 6000 میلیارد تومان)  از محل صندوق توسعه ملی نزد موسسات عامل ( بانک کشاورزی، پست بانک، توسعه و تعاون، صندوق کارآفرینی، امید و صندوق حمایت از توسعه سرمایه گزاری در بخش کشاورزی ) که قرار است به تسهیلات اشتغال روستایی اختصاص  یابد. بر اساس لایحه مذکور منابع توسعه ملی در قالب تسهیلات اشتغالزا به طرح های غیر دولتی در حوزه کشاورزی ، گردشگری ، صنایع دستی ، فرش دستباف ، فناوری اطلاعات و صنایع کوچک اختصاص می یابد.

با توجه به آنچه در رسانه ها مشهود است به نظر می رسد نوعی رقابت در بین شهرستان ها برای جذب اعتبار وجود دارد . معرفی توانمندی های  روستاها و توانایی مدیریت مصرف این اعتبار ، چگونگی نظارت و ارزیابی و بازخورد از عوامل موثر در جذب این سرمایه است. جذب سرمایه گزاران و کارآفرینان و استفاده از این فرصت مناسب نیز می تواند عامل دیگری در جذب اعتبار باشد.

شهرستان هایی خواهند توانست از اعتبارات این بخش به نحو احسن استفاده کنند که در شناسایی ظرفیت ها و استعدادهای مناطق محروم و روستایی و ایجاد اشتغال متناسب با با موقعیت دارای برنامه ریزی و تفکر باشند. بررسی ها به خوبی این واقعیت را نشان می دهد که اشتغالزایی بخش غیرکشاورزی را می توان راهبرد مناسبی برای اشتغال روستایی دانست و در این میان

صنایع روستایی برای راهکار اشتغالزایی و افزایش درآمد روستائیان، نسبت به سایر فعالیتهای غیرکشاورزی

مفیدتر است. صنایع کوچک روستایی به لحاظ توانایی بالایی  که در جذب نیروی کار دارند،

منابع عمده ای برای کسب درآمد هستند که منجر به کاهش شکاف درآمدی در سطح روستا می گردد. این

بخش می تواند برای گروههای کم زمین یا فاقد زمین که درآمد کشاورزی پاسخگوی نیازهایشان نیست، به

ویژه در دوران رکود کشاورزی ، یعنی زمانی که تقاضا برای نیروی کار نسبت به فصل کاری کمتر است، ایجاد

اشتغال و درآمد نماید . بی شک توجه مسئولان کاشمر به این مقوله و برنامه ریزی در این جهت نیز می تواند باعث رونق کسب و کار در روستاهای کاشمر گردد. امید مسئولین شهرستان به ویژه بخشداری و دهیاری های کاشمر در این عرصه فعال شوند و مسئولیت اجتماعی خود را ایفا کنند. امیدواریم مسئولان و برنامه ریزان کاشمر از بعضی تجارب ناموفق گذشته درس بگیرند و این اقدام به توزیع پول و تسهیلات ارزان قیمت خلاصه نگردد. امیدواریم توسعه روستایی به مفهوم استفاده از منابع طبیعی و انسانی، تکنولوژی، تسهیلات زیربنایی، نهادها محقق گردد و کیفیت زندگی روستایی بهبود یابد. و امید داریم  در اجرای این طرح ضمن رفع نیازهای نسل کنونی منافع نسل های بعدی حفظ گردیده و منجر به افزایش تولیدات دامی و گیاهی ، کاهش مهاجرت به شهر و حتی بروز مهاجرت معکوس ، کاهش بیکاری و افزایش ضریب امنیت اجتماعی  گردد.

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.