چند کاش و شاید برای وحدت در راستای توسعه کاشمر

اخبار ترشیز
Typography

بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، انتصاب مدیران استانی و شهرستانی،‌ روسای سازمان‌ها و ادارات یک استان، از وظایف ذاتی قوه مجریه و دولتی است. برای همین ورود نمایندگان مجلس شورای اسلامی به این چیدمان، خلاف اصل «تفکیک قوا» و تجاوز به حدود صلاحیت قوه مجریه است!

در قانون اساسی اصل۵۷‌، به صراحت اصل «تفکیک قوا» مورد تاکید قرار گرفته است بر همین اساس به لحاظ قانونی نمایندگان مجلس شورای اسلامی حق دخالت در انتصابات قوه مجریه را ندارند؛ متاسفانه برخی از نمایندگان اصل همکاری قوا را با دخالت در قوا جابجا گرفته‌اند!

واضح و مبرهن است که مقوله تفکیک قوا در دیار ما بسیار رعایت می‏شود. خوشبختانه اصل همکاری قوا به بهترین نحو در دیار ما در حال اجراست. یقین هیچ یک از ما در این رابطه نمونه‏ای را مدنظر نداریم. همه در یک حرکت منسجم فقط به توسعه و پیشرفت کاشمر می‏اندیشیم و خواهان همت عالی برای بهبود اوضاع شهرستان هستیم. به همین خاطر است که صنعت گردشگری دیارمان از روزگاری که حسن زاده نماینده بود تا زمان شادروان عربی و بعد آن ادواری که خباز نماینده شد و در روزگاران بلوکیان و اسماعیل‏نیا و اینک روندی رو به توسعه داشته است.

هر نماینده انبانی از تجربیات را در قالب انواع جزوات و بانک‏های اطلاعاتی برای نماینده بعدی و مسئولان ادوار و اهالی به یادگار گذاشته است. شهرستان به لطف وجود نقشه راهی که مورد قبول همه نمایندگان ادوار بود و مُهر تایید همه مسئولان ادوار شهرستان  را داشته است، هر روزه به بهترین نحو در حال گذر از مراحل مختلف و متنوع توسعه است. خدا را شُکر که هر نماینده بسته به اقتدار و ارتباطاتش خدمات سترگی به دیارمان کرده است. کاش خدمات و دستاوردها و نقاط قوت و ضعف هر نماینده در ادواری که در مجلس بود رصد می‏شد.

الغرض تا لحظه نگارش این یادداشت هنوز شهرستانمان فرماندار ندارد. جبهه اصلاحات شهرستان‏مان را چه می‏شود؟ آیا دچار قحط‏الرجال شده‏اند؟ انواع تشکل‏ها دارند. لابد جوانان اصلاحاتی که پرشور در حال راه‏اندازی دفاتر انواع احزاب اصلاحاتی هستند، در این باره تحلیل‏های دارند. لابد چپ سنتی شهرستان در این حوزه حرف‏های برای گفتن دارد. گو اینکه در دوران نوزدهمین فرماندار این چپ سنتی بود که در انتخاب فرماندار تاثیری موثر داشت. چپ مدرن کاشمر داعیه فرهنگ دارد و از روزنه روشنفکری به باغ سیاست کاشمر از سر حکمت نظر دارد.

در هر حال شهرستان منتظر حضور بیستمین فرمانداری است که با اصل همکاری بین قوا انتخاب خواهد شد. راستی با توجه به این مهم که برخی از رجال سیاسی اصلاحاتی دیارمان سابقه استانداری و فرمانداری دارند، چرا از اینان مددی گرفته نمی‏شود؟ چرا از فرمانداران سابق اصلاح‏طلب و بومی استفاده نمی‏شود؟ طبیعی است به زودی بیستمین فرماندار کاشمر منصوب می‏شود. یقین وی با تدبیر و امیدی که دارد سعی خواهد کرد کاری کارستان برای کاشمر بکند. با این همه، همه می‏دانیم کاشمر از سیاسی‏کاری‏های منتهی به کسب قدرت خسته است. کاش روزی روزگاری کاشمر بیش از پیش رنگ توسعه به خود بگیرد.

بیایید کمی رویایی بیاندیشیم. تصور بفرمایید زعمای طیف اصلاحات با زعمای طیف اصولگرای کاشمر با حفظ باورهای سیاسی‏شان برای پیشرفت کاشمر نشست بگذارند. مثلا بنیاد توسعه کاشمر را بنیان بنهند. یا اندیشگاه پیشرفت کاشمر را راه‏اندازی کنند. یا سازمان مطالعات توسعه کاشمر را تاسیس کنند. در این بنیاد یا اندیشگاه یا سازمان با ادای احترام به شادروان عربی شاهد حضور سایر نمایندگان ادوار خواهیم بود. آن موقع طیف اصلاحات کاشمر تجربیات هفت دوره حضور در مجلس را عرضه خواهد کرد. آنگاه طیف اصولگرا هم تجربیات سه دوره حضور خود در مجلس را مطرح خواهند کرد.

خبرنگاران هم به عنوان چشم و گوش اهالی ناظران این نشست خواهند بود. کاشمر نیازمند دردشناسانی است که ورای قدرت دوستی، به فردای بهتر شهرستان بیاندیشند. کاش می‏شد نمایندگان ادوار در گرد میزی جمع شوند و با نماینده فعلی هم فکری کنند. البته نماینده فعلی از بضاعت شش دوره حضور هم خطهایش بهره‏مند است، با این همه مشورت با اتاق فکری با حضور نمایندگان ادوار خالی از لطف نیست. بد نیست گاهی فرمانداران ادوار کاشمر هم دور هم جمع شوند و با فرماندار وقت گفتگویی داشته باشند. این کار کارستان را برای سایر مسئولان ادارات و نهادها می‏توان پیشنهاد کرد.

در هر حال کاش مسئولان ما اتاق کارشان و حوزه فعالیتشان را شیشه‏ای می‏دیدند و  می‏دانستند میزی که در اختیار آنهاست قبل از آنان در اختیار دیگری بوده و بعد از آنان هم در اختیار دیگری قرار خواهد گرفت. این شیشه‏ای بودن اتاق و حوزه فعالیت کمک موثری است تا یک مسئول بتوان برون را به نیکی ببیند. البته لازمه این کار این است که شیشه‏ها تمیز تمیز باشند. گاهی شاهدیم که برخی دوست دارند با دستمال کثیف شیشه‏ای را به زعم خود تمیز کنند. شیشه‏های پیرامون یک مسئول اگر تمیز باشد به راحتی می‏توان درون و برون را رصد کرد. شفافیت در فعالیت‏های که داریم بسیار عالی است.

این مهم یک ضرورت برای تکثیر اعتماد اجتماعی است. کاش من یا تو یا آن و این مسئول باور داشتند که مردم ناظرانی دقیق هستند. الغرض کاشمر برای نیل به توسعه هر چه بیشتر نیازمند تعامل و همراهی و همدلی مسئولان طراز اول خود است. خدا را شاکرم وحدت میان مسئولان شهرستان به نحو احسن وجود دارد. حضور بیستمین فرماندار به این وحدت کمک  دوچندان خواهد کرد. چه زیباست وقتی شاهد باشیم که رقابتی هوشمندانه برای توسعه و پیشرفت شهرستان در جریان است. این زیبایی ستودنی است. کاشمر می‏تواند به افق‏های روشن آینده بیاندیشد اگر و تنها اگر همتی عالی ورای مسایل سیاسی صرف آن شود.

محور توسعه کاشمر را چه باید بدانیم؟ کشاورزی، گردشگری، معادن، صنعت و هر آن چه که می‏پنداریم را می‏توان به صورت تک تک و یا جمعی محور توسعه کاشمر در روی کاغذ بدانیم. این محور یا محورها را با همدلی و همراهی می‏توان در عمل مورد توجه قرار داد. معادن کاشمر به تنهایی کمکی موثر برای اشتغالزایی است اگر که مسئول کاشمر و سرمایه‏دار کاشمری و این و آن متنفذ کاشمری توسعه شهرستان را بدون توجه به رقابت حیدر و نعمت، وجه همت خود قرار بدهند. انگار کار سختی است که منِ اصولگرا با تُوی اصلاح‏طلب گرد یک میز بنشینیم و در باره توسعه شهرستان حرف بزنیم؟ کاش به خود بیاییم و بیشتر به توسعه شهرستان بیاندیشیم.

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.