یک پیشنهاد ساده به هفت عضو پنجمین شورای شهر کاشمر

اخبار ترشیز
Typography

در چهار دوره قبلی فعالیت شورای اسلامی شهرمان گاهی صحبت‏های کمرنگی در باره شورایاری شنیده شد. ولی هیچوقت این مهم رنگ تحقق به خود نگرفت. البته در کل کشور با وجود تاکید قانون اساسی بر تشکیل شوراها و شورایاری‌ها هنوز شورایاری‌ها آن طور که باید شکل نگرفته‌اند.

شورای شهر در پنجمین دوره فعالیت خود به چه میزان خود را وامدار چهار دوره قبلی می‏داند؟ آیا بانک اطلاعاتی مصوبات شورای شهر در این دوره و چهار دوره قبل موجود است؟ بر فرض وجود،آیا این بانک در اختیار شهروندان هست؟ شورای پنجم با توجه به ادوار قبل خود ظرفیت خوبی برای به کارگیری تجربه گذشتگان و بهره‏مندی از توانمندی‏های آنان دارد.

آیا شورای شهرمان دارای آرشیوی به سامان و دقیق هست؟ اگر باشد که یقیناً هست، هر عضو شورا و هر ارباب رجوع متقاضی لابد می‏تواند به راحتی به آن دسترسی داشته باشد. شاید در بحث تصویب موضوعی نیاز به این باشد که اطلاعاتی از مباحاث مشابه در ادوار مختلف اخذ شود، یقیناً سیستم بایگانی شورای شهر به نحوی است که به راحتی می‏توان صورتجلسات را بررسی کرد. نگارنده هی دلش می‏خواهد بپرسد؛ آیا شورای شهر کاشمر دارای مرکز اسناد و مدارک هست؟ خوب اگر هست باید شورائیان را تحسین کرد. لابد برای ایجاد این مرکز از صاحبنظران بهره بردند.

 لابد این مرکز دارای یک بانک عکس به سامان از بازدیدهای شورائیان ادوار از جاها مختلف و شرکت در مراسم و حتی نشست‏های درون شورا و ماموریت‏های داخل و خارج از کشور ایشان است. در هر حال بحث در این بود که شورای پنجم دارای پشتوانه پُر و پیمانی از تجربیات و اسناد و مدارک و مصوبات ادوار قبل از خود است. برای تقویت این پشتوانه بد نیست که هر از گاه شورا در فضای بزرگتر از اتاق جلساتش پذیرای شورائیان ادوار قبل باشد. این امر هر ازگاهی کمکی موثر برای بهتر اندیشیدن است. این مشاوران مجرب شورایارانی امتحان پس داده هستند.

البته شاید یکی بگوید هی جناب نگارنده دلت خیلی خوش است! شاید این مهم در روی کاغذ صدق کند ولی در عمل شدنی نیست که اگر شدنی بود در یکی از اتاق‏های شورا نام و نشانی از روسای شوراهای قبلی و اعضای آن یافت می‏شد. منِ نگارنده که مدتهاست پای در شورا نگذاشتم و منتظر خبر یک نشست مطبوعاتی یا مصاحبه رئیس و شورائیان با اصحاب رسانه هستم تا بروم و ببینم در دوره پنجم در و دیوار شورا چه حال و هوای دارد. ولی یقین در مرکز اسناد و مدارک شورا و یا آرشیو و بایگانی شورا نقش‏های پررنگی از شورائیان قبلی موجود است.

در هر حال نگارنده پیشنهاد می‏کند شورای پنجم مجمع شوراها و شهرداران ادوار کاشمر را از منظر شورایاری راه‏اندازی کند و با یاری صاحبنظران مدیریت شهری به توسعه و آبادانی شهر بپردازد. شورای شهر با تشکیل این مجمع به سوی عملیاتی شدن طرح‌ها و برنامه‌های خود پیش خواهد رفت و روند و عملکرد بهتری خواهد داشت. در این طرح شورای شهر از نظرات افرادی بهره می‌گیرد که در گذشته امور نظارتی و اجرایی را تجربه کردند. البته نباید به این مجمع نگاه ابزاری داشت. باید از ظرفیت تک تک اعضاء در موضوعات متنوع شهری استفاده کرد.

 مهمترین مساله مشارکت اعضا در تصمیم‌گیری و ورود به کار اجرایی در کنار اعضای شورای اسلامی شهر است. تجربیات ارزشمند اعضای شوراها و شهرداران ادوار به عنوان متخصصانی که طی سالیان اخیر منشاء اثر خیر بوده‏اند، باید در راستای خروج از بن‌بست‌ها به خصوص برای آبادانی و توسعه شهر در زمینه‌های مختلفمورد استفاده قرار گیرد. تکریم نخبگان شهری و ارج نهادن به خدمات ارزشمند مدیران اسبق اقدامی موثر و پلی به سمت توسعه پایدار شهری است. در کنار این پیشنهاد باید ابراز امیدواری کرد که شورائیان  همتی کنند و مصوبات هر دوره را در اختیار عموم قرار دهند.

تا کنون ویلای خیابان خرمشهر سوای این دوره طی هیجده سال پذیرای 29 عضو اصلی و تعدادی علی‏البدل بوده است. لابد این افراد با ادای احترام به شادروانان منصوری و قابل، حرف‏های برای گفتن دارد. کاش کمیسیون فرهنگی و یا پژوهشی شورا تاریخ شفاهی شورای اسلامی شهر کاشمر را تهیه و منتشر می‏کرد. گاهی وقت‏ها زود دیر می‏شود. شورا محل تضارب آراء است و شاهد رفت و آمدهای فراوانی هستیم. نماینده فعلی دیارمان روزگاری عضو شورای شهرمان بوده است. شایسته است خاطرات ایشان نیز اخذ شود. آیندگان خواهان اطلاع از دیروز و امروز ما هستند.

شورای پنجم با توجه به حضور چهره‏های فرهنگی و دانشگاهی باید با جدیت بیشتر به ارتباط دوسویه با شهروندان بیاندیشند. لابد شورائیان دقت نظری خاص به سامانه اینترنتی خود دارند و یقین از این منظر ارتباطاتی با شهروندان دارند. یقین به طور سرزده در جاهای مختلف حاضر می‏شوید و از این زاویه نیز با اهالی شریف کاشمر در ارتباطید. و یقین از طریق شبکه‏های اجتماعی نیز با شهروندان در ارتباطید. صد آفرین بر شمایان باد. ولی فرهیختگان خدوم گوشه چشمی هم به تاریخ‏نگاری شورا داشته باشید. طفلی که در روزگار انتخابات اولین دوره شورا بدنیا آمده است در موسم انتخابات این دوره حق رای داشته است.

او و بسیاری شبیه او و بسیاری از آیندگان خواهان دانستن در باره دیروز و امروز شورا هستند. همتی کنید سامانه اینترنتی را ساماندهی فرمایید و مطالب به روز در آن قرار بدهید. همتی بکنید و مقوله شورایاری را جدی بگیرید. همتی بفرمایید و ورای اقلیت و اکثریت حواستان به ریز و درشت شهر باشد. یقین شما شهر را شمال و جنوب نمی‏بینید و یقین به شمال و شرق و غرب و مرکز و جنوب شهر طبق یک برنامه مدون سر می‏زنید و همه چیز را رصد می‏کنید، و لابد می‏دانید که مردم همه در شهر در تردد هستند و معنای شرق و غرب و شمال و جنوب را می‏دانند.

فرهیختگان خدوم ویلای خیابان خرمشهر گاهی زود دیر می‏شود، امروز عرصه خدمت در اختیار شماست، یقین شما تشنه قدرت نیستید و آبرویتان را با خدایتان معامله کرده‏اید، شهروندان این شهر قدردان خدمت افراد خدوم هستند. با رای خود این قدردانی را در این پنج دوره ثابت کردند. حسب این رای هستند که برخی از شمایان در این دوره مجدد هستید و برخی برای بار اول در کسوت خادم مردم خدمت می‏کنید. خدمت صادقانه یقیناً باعث تجدید حضورتان در ادوار آتی می‏شود. پیشنهاد مطروحه را مطالعه بفرمایید. شهرکاشمر شایسته بهترین‏هاست. امید شما عامل تحقق این مهم باشید.آمین.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.