کاشمر و عطش رفتارهای انقلابی و روحیه مردمداری

اخبار ترشیز
Typography

این روزها سلوک امام جمعه تبریز نظرها را به خود جلب کرده است. رفتار ساده و به دور از ریا حجه الاسلام آل هاشم برای همه جالب است. گاهی می‏شنویم که بخشی از مردم از روحانیت روگردان شده‏اند. علت را در چه مسایلی باید جستجو کرد؟

این سوال پاسخ‏های فراوانی داردف ولی یقین یکی از پاسخ آن است که علت را باید در رفتار برخی از روحانیون جستجو کرد. به نظر شما روحانیت دیارمان به چه میزان در دسترس هستند؟ به چه میزان با اقشار مختلف در ارتباط هستند؟ به چه میزان شاهد حضور این قشر تاثیرگذار جامعه در جاهای مختلف شهر و شهرستان هستیم؟

در حافظه مردم کاشمر نام‏ مراجع و مفاخر و مشاهیر روحانی دارای سلوکی شبیه امام جمعه تبریز جاخوش کرده است. همه از صفای مرحوم شریعتی امام جماعت مسجد جامع خاطره‏ها داریم. لبخند مرحوم حجت‏الاسلام آل طه هنوز در ذهن ما جایگاهی خاص دارد. هنوز مرحوم حجت‏الاسلام واله را استاد اخلاق می‏دانیم. در بسیاری از حرکت‏های خیریه دیارمان رد پای علمای اعلام مشخص است و در این میان مرحوم حجت‏الاسلام سعیدی جایگاهی رفیع دارد. اهالی دینمدار کاشمر و آبادی‏های مختلف شهرستان تعلق خاطر خاصی به خاکی بودن یک روحانی دارند. شیفته مردمداری یک روحانی هستند.

امام جمعه تبریز یک کار ساده کرده است، آن هم عمل به سیره آباء و اجدادیش است. وی از خاندانی معظم است که در تاریخ تبریز به دینداری و مردمداری و فروتنی معروف هستند. وی از زمان حضورش در تبریز بسان یک انقلابی وفادار به ارزش‏ها رفتار کرده است. به میان مردم رفته و با آنها به دور از رفتارهای جاری امروزه، صمیمانه دیدوبازدید داشته است. مردم قدردان این خضوع و متانت هستند. به نظر شما خواننده محترم، باید از دیدن یک امام جمعه انقلابی در میان مردم تعجب کرد؟ آیا یک امام‏جمعه نباید با تاکسی در سطح شهر تردد کند؟ نباید سوار اتوبوس شود؟

حضور عادی امام جمعه تبریز در بین مردم، ترددش با اتوبوس مثل بقیه مردم و دستورش برای جمع کردن نرده‏های حایل بین مردم و مسئولین در نماز جمعه از جمله رفتارهای حجه الاسلام آل هاشم است که برای برخی عجیب است. وی با سیره خود افکار عمومی را به چالش گرفته است. وی می‏توانست با محافظ و ماشین‏های مدل بالا در شهر تردد کند. ولی خواست تا بی واسطه با نمازگزاران و مردم و اقشار مختلف در ارتباط باشد. رفتار وی بی‏تعارف باعث ارتقای سطح نماز جمعه و جایگاه یک روحانی در افکار عمومی است. ایشان با این رفتارشان باعث تقویت پیوند روحانیت با مردم می‏شوند.

خیلی از ائمه جمعه کشور شاید قبل از ایشان به این سیره و رفتار تعلق خاطری داشتند و آن را سرلوحه خدمت خودشان کرده بودند، با این همه این حرکت در این چند هفته توسط برخی از ائمه جمعه تقلید شد. بر تقلید کنندگان این روش باید احسن گفت. مردم دوست دارند یک مسئول را به طور خاص و یک امام جمعه را به طور اخص در کنار خود ببینند. لذت خاصی دارد در یک نماز جماعت در یک روستا، نمازگزاران به ناگاه متوجه شوند امام جمعه یا فرماندار یا فلان و بهمان مسئول کاملاً سرزده در جمع آنان حاضر شده است تا شنونده دردها و آلام آنان باشند.

در یاداشتی در باره نوع رفتار امام جمعه تبریز، فردی نوشته بود؛ « اگر امروز در جامعه از مردم پرسیده شود ده مسئول شیاد و دزد را نام ببرید، به درست یا غلط بیش از ده نفر را نام می‏برند! اما اگر از همان مردم پرسیده شود فارغ از جناح‏بندی‏های سیاسی ده نفر مسئول سالم و ساده زیست را نام ببرید که در همه این سال‏ها صادقانه مثل مردم عادی زندگی کرده‏اند، بعید است بتوانند نام بیشتر از پنج نفر را بر زبان بیاورند! ». به نظر شما این سوال را می‏توان در کاشمر مطرح کرد؟ سوال دو بخش دارد. شاید در باره بخش اول اشارات و شایعاتی وجود داشته باشد، ولی در باره بخش دوم چه گفتنی‏ها و اشاراتی وجود دارد؟

اخیراً شاهد تغییراتی در فضای مربوط به نماز جمعه در سطح کشور بودیم. حضور یک روحانی مطلع و دارای سوابق فرهنگی در کسوت رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه خبری خوش برای ولایتمداران جامعه بود. آمدن حجه الاسلام علی اکبری به شورای سیاستگذاری ائمه جمعه فرصت بزرگی در راه اصلاح بسیاری از امور نماز جمعه‏های سراسر کشور است. در این میان وجود ائمه جمعه‏ای نظیر امام جمعه تبریز یک غنیمت است. حضور علی اکبری و آل هاشم را در این عرصه باید به فال نیک گرفت. ائمه جمعه گوش شنوای مشکلات مردم هستند. این گوش شنوا باید قویتر و مقتدرتر ایفای نقش نماید.

برخی از دلسوزان نظام حرکت امام جمعه تبریز را نوعی رجعت به رفتارهای انقلابی می‏دانند. یادمان نرود که در بحث محراب و نمازجمعه شاهد تلالوی شخصیت‏های ممتازی چون مرحوم طالقانی و شهیدان محراب هستیم. بزرگترین وجه شخصیتی این بزرگواران رفتارهای انقلابی آنان بود. رفتارهای انقلابی هزینه‏ای هم ندارد و یقیناً کلید عبور از بسیاری از مشکلات در فضای کنونی است. حجت الاسلام آل هاشم که از خرداد ماه سال جاری به عنوان نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی جایگزین آیت الله شبستری شد.

این روزها در رسانه‏های مکتوب و فضای مجازی شاهد نشر تصاویر و کلیپ های آل هاشم که سوار بر تاکسی یا به صورت کاملاً عادی در میان مردم حضور می‏یابد، هستیم. انگار وی یک تابوشکن است و آمده است تا مبلغ رفتارهای انقلابی و روحیه مردمداری باشد. امام جمعه تبریز زندگی مسئولانه را زندگی با مردم و در میان مردم می داند. به تعبیر اصحاب رسانه، حجت‏الاسلام آل هاشم یک مسئول و آخوند بدون روتوش است که سبک و سیاق زندگی وی یک مطالبه عمومی از مسئولان است. در کشور قریب 900 تریبون نماز جمعه داریم. آیا همه اینان در دوران حضور حجت‏الاسلام علی اکبری یک آل هاشم هستند؟

بد نیست نگاهی به متن حکم انتصاب حجت‌الاسلام والمسلمین آقاى حاج‌على‌اکبرى به ریاست شوراى سیاست‌گذارى ائمه جمعه کشور داشته باشیم. مقام معظم رهبرى(مدظله) فراتر از امور سخت‌افزارى، تاکید ویژه به امور نرم‌افزارى نهاد نمازجمعه با عمق‌بخشى به محتوا و ارتقاء سطح کیفى این نهاد مقدس دارند.تقلید از سبک و سیاق حجت‏الاسلام آل هاشم در جای جای ایران اسلامی یک ضرورت است چقدر زیباست در بین صلاتین در نماز جمعه شاهد تجلیل از نخبگان باشیم. شاهد پیگیری مسائل اقشار مختلف از کارگر تا خبرنگاران باشیم. چه زیباست اگر یک باره ببینیم امام جمعه یا مسولی در مسیر تردد ما در تردد است.

چه جالب است اگر بشنویم یک امام جمعه به طور سرزده به بیمارستان یا دانشگاه یا زندان و یا یک مکان عمومی برای دیداری سرزده رفته است. حضور یک روحانی دارای مسئولیت در یک مکان ورزشی بسیار ستودنی است. حضور  امام جمعه تبریز در بازی تراکتورسازی و استقلال برای همه جالب بود. حجت‌الاسلام‌ سیدمحمدعلی آل‌هاشم 55 ساله و فرزند روحانی معروف و بنام تبریزی، آیت‌الله سید محمدتقی آل‌هاشم است. ایشان دارای مدرک تحصیلی سطح 4 حوزه (دکترا)،است و به عنوان یک روحانی محبوب، ولایتمدار، مردمی و ساده‌زیست در جمع نیروهای ارزشی نظام شناخته می‏شود.

 ایشان یادگاران دوران دفاع مقدس با سال‌ها حضور در مناطق عملیاتی به شمار می‌روند. 14 سال نیز در درس خارج فقه مقام معظم رهبری شرکت داشته‏اند. سال‏ها ریاست سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران را برعهده داشتند. حضور چهره‏ای فرهیخته چون ایشان برای شهری چون تبریز یک نعمت است. امید شاهد ترویج سیره امام جمعه تبریز در نقاط مختلف کشور باشیم.در کاشمر نیز امیدواریم شاهد صمیمت بیشتر مسئولان با مردم باشیم. یاد شادروان حجت‏الاسلام عربی گرامی باد. ایشان هم با روحیه‏ای خاکی و مردمی در سطح شهر تردد می‏کرد. مردم به این ساده زیست بودن نمره بیست می‏دهند.

این روزها مردم اهل رصد هستند. اهل مقایسه کاشمر با دیگر جاها هستند. شبکه‏های مجازی و سیستم‏های هوشمند و بانک‏های اطلاعاتی راه‏ و روش این مقایسه را به راحتی در اختیار متقاضیان قرار می‏دهد. مردم می‏دانند فلان مقام مسئول در کجا زندگی می‏کند. چه ماشینی سوار می‏شود. با چه افرادی بیشتر رفت و آمد دارد.  از چه رانت‏های برخوردار است مردم حتی حواسشان به شایعات هم هست. این تلخ است که مسئولی در ذم پارتی بازی سخنانی مبسوط از این یا آن تریبون ادا کند و خودش در افکار عمومی به عنوان یک دارای تعلق به پارتی بازی شناخته شود. مردم دوست دارند سیره آل هاشم را در میان صاحبان قدرت شهرشان به طور شفاف ببینند.

 

 

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
 • مهمان - amnaseo

  This is my first visit to your blog. We are starting a new initiative in the same niche as this blog. [url=https://ufabet3650.com/]บาคาร่าออนไลน์[/url]

  0 می پسندم لینک کوتاه:
 • مهمان - amnaseo

  I’m happy to find so many useful info here in the post, thanks for sharing. I’ll bookmark your blog and take the feeds also!
  [url=https://www.garnier.co.th/about-our-brands/micellar-water]ไมเซล่า[/url]

  0 می پسندم لینک کوتاه:
 • مهمان - [Pii_email_37f47c404649338129d6]

  The occupational health services provided by employers address the health promotion, health protection and health care needs of working population. Tمتن شما برای پیوند

  0 می پسندم لینک کوتاه:
 • مهمان - amnaseo

  Facilities maintenance of HVAC, Chillers, Generators, Sewage system, Waterline piping, Substation, and security systems to perform maximum efficiency.[url=https://www.stceducation.org/courses/facilities-management-training-course-online/]Facilities maintenance[/url]

  0 می پسندم لینک کوتاه:
 • مهمان - amnaseo

  As it was previously stated, creating a membership account with YouTube is free and it should only take a few minutes of your time.[url=https://buyyoutubviews.com/]buy youtube subscribers[/url]

  0 می پسندم لینک کوتاه:
 • مهمان - amnaseo

  Even if you have never visited YouTube before, you are urged to do so, as you will likely find it fun, exciting, and entertaining. [url=https://buyyoutubviews.com/]buy youtube subscribers[/url]

  0 می پسندم لینک کوتاه:
 • مهمان - amnaseo

  One winning lottery strategy that is easy to do is to play constantly and when you least expect it you will have won.[url=https://teatimeresults.info/lottery-sambad/]lottery sambad[/url]

  0 می پسندم لینک کوتاه:
 • مهمان - amnaseo

  Rules keep varying from country to country and state to state. As simple the procedure seems, it is equally tough with the rules.[url=https://teatimeresults.info/lottery-sambad/]lottery sambad[/url]
  equally tough with the rules.lottery sambad

  0 می پسندم لینک کوتاه:
 • مهمان - amnaseo

  Buy being up Big chief carts front about costs you stand to sell more than by “sucking” the customer in. Many online retailers think that they will get the
  shoppers to enter all of their information and then they will simplyBig chief c

  0 می پسندم لینک کوتاه:
 • مهمان - amnaseo

  Hi there! You make so many good points here that I read your article a couple of times. This is really nice content for your readers.Lee Roy strain

  0 می پسندم لینک کوتاه:
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.