بلوار سید مرتضی از 48 تا 96 ، از پیرنیا تا رشیدیان

اخبار ترشیز
Typography

نویسنده: سید علیرضا نبوی ثالث 

هنوز ما را اهليت گفت نيست، کاشکي، اهليت شنودن بودي ! تمام گفتن مي بايد ، و تمام شنودن !بر دلها مُهر است ، بر زبانها مُهر است و برگوشها مُهر است! «شمس تبريزي»

مي خواستم متناسب با موضوع، عنوان اين نوشتاررا « ساخت و ساز نامتعارف شوراي شهر در بلوارسيدمرتضي » بگذارم،

به اين اميد که با دخالت اعضاي شوراي شهر ، شهرداري، ساخت و ساز درضلع غربي بلوار سيد مرتضي را متوقف کند و از يک اشتباه تاريخي در مسدود نمودن لاين کندرو بلوار جلوگيري شود، پس از يکي دو هفته مراجعات مکرر به شوراي شهر و بررسي و پيگيري و گفتگو با مسئولين و شنيدن دلايل برخي از اعضاي شوراي شهر، متوجه شدم استارت اين اقدام در دوره ي شوراي چهارم با تاييد و موافقت هر 9 عضو شوراي شهر زده شده است، و از آن نه نفر 4 نفر در شوراي شهر دوره ي پنجم دوباره حضور دارند و در حمايت از ادامه ي ساخت و ساز اين پروژه ي نامتعارف دخيل هستند، و اقدامات و اعتراضات مسئولين و شاکيان تاکنون به نتيجه اي دلخواه نرسيده و اين مشکل تبديل به گرهي کور شده است که به دست مسئولان شهر و مديران کل آن ها باز نمي شود، اين گره فقط

به دست استاندار باز مي شود. لذا عنوان مطلب را از 48« تا 96 ، از پيرنيا تا رشيديان » گذاشتم.

اجازه مي خواهم از اين قسمت مخاطب سخنانم جناب استاندار باشند.

جناب آقاي استاندار، اگر از داستانی که نقل می کنند در سیدمرتضی در سال 1345 برای نادر باتمانقلیچ ،استاندار خراسان هنگام عزیمت به نیشابور در حضور مسئولین بدرقه کننده افتاده است بگذریم ، بلوار سيدمرتضي 48 سال پيش در سال 1348 به دست توانا و فکر و عزم و اراده و همت سه مسئول وقت به نام باقر پيرنيا استاندار خراسان،دکتر قضاوي فرماندار کاشمر و مهندس جلیل غفاري شهردار کاشمر احداث شده است، باقر پيرنيا از سال 1346 تا 1350 استاندارخراسان بوده است، در اين مدت 4 سفر به کاشمر داشته است، طول بلوار سيد مرتضي از مرکز ميدان شهيد غلامي تا مرکز ميدان سيدمرتضي 3992 متر مي باشد، عرض بلوار سيدمرتضي از خط طرح که معمولا با ديوار چند متري فاصله دارد 142 متر مي باشد و براساس تقسيم نامه هايي که بين اوقاف و منابع طبيعي وجود دارد عرض بلوار 150 متر محاسبه شده است، اين بلوار دو لاين تندرو و دو لاين کندرو دارد که هر چهار لاين به ميدان سيد مرتضي ختم مي شوند، قطر ميدان مرکزي در سيدمرتضي برابر نقشه 57 متر مي باشد، احداث اين بلوار در سال 48 نشان مي دهد که استاندار، فرماندار، شهردار و انجمن شهر در آن زمان از چه فکر و همت بلندي برخوردار بوده اند. مسئولان آن زمان با اراده، عزم، خواستن، توانستن و عشق بلواري را ساخته اند که نه تنها در استان، بلکه در کشور ايران نظير ندارد، با يک نگاه طولاني مدت ، در اين اقدام خردمندانه به اندازه دو قرن تا سه قرن « آينده نگري » نهفته است. در دوران مسئوليت دکتر قضاوي اقدامات عمراني و آباداني زيادي در شهر کاشمر صورت گرفته است. در زماني که مهندس غفاري شهردار کاشمر بوده است داستاني را نقل مي کنند که نشان از درايت و دورانديشي و آينده نگري اين شهردار پرتلاش دارد، نقل مي کنند روزي در سيد مرتضي هنگام کاشتن درختان در حضور کارگران، آقاي غفاري دستش را سايه بان چشم کرده است و با نگاه کردن به اطرافش با صداي بلند چند بار با خودش می گوید : « ماشاء ا... ، ماشاءا... ، چه جمعيتي » ، کارگراني که در حال کار بودند با پوزخند و تمسخر به رفتار وي نگاه مي کردند، عاقبت يکي از کارگران پرسيده است، آقاي شهردار، اين جا که غير از ما کسي نيست! شهردار لبخند مليحي مي زند و مي گويد: من که الان را نمي گويم بنده خدا ، من 40 سال ديگر را مي گويم. آقاي استاندار ، کاش 14 مرداد 1389 ساعت 2 شب هنگامي که استاندار وقت محمود صلاحي از سيد مرتضي بازديد مي نمود، تشريف داشتيد و مشاهده مي کرديد که اطراف امام زاده از هر طرف با شعاع کمتر از يک کيلومتر ، زائرين اين امام زاده ي عظيم الشأن در خواب و يا در حال استراحت بودند ، به برکت وجود تفکر و آينده نگري آن مسئولان است که امروز شهرستان کاشمر پس از مشهد مقدس بزرگترين منطقه گردشگري مذهبي دراستان خراسان و نگين گردشگري مذهبي در کشور و دومين شهر زيارتي استان و چهارمين شهر زيارتي در کشور است. آقاي استاندار علاوه بر تلاش و همت مسئولين در آن دوران ، يک واقف خيرانديش ديگر که نامش را با اين اقدام خيرخواهانه جاودانه نموده است در آبادي بقعه و بارگاه سيدمرتضي نقش اصلي را دارد، مرحوم مهندس محمد فتحي براساس نذردوران دانش آموزي اش پس از يافتن تمکن مالي با خريد مالکيت سيدمرتضي در آن زمان به مبلغ چهارصد هزار تومان و تجديد بناي امام زاده و زدن دو حلقه چاه آب جهت شرب زائرين و آبياري درختان براي آبادي اين امام زاده سنگ تمام گذاشته است.

پس از مهندس غفاري معاون وی احمد سرشته کفیل شهرداری می شود ، وی نيز در تکميل خدمات مسئولين گذشته زحمات زيادي در سيد مرتضي کشيده است که حيفم آمد نام او را نياورم. مردم کاشمر به خاطر توفيق زيارت امام زاده سيدمرتضي با چنين فضاي دل انگيزي و وجود بلوار سيدمرتضي، آبا و اجداد « پيرنيا،فتحي،قضاوي،غفاري،سرشته » را خدابيامرزي مي دهند و هميشه مي گويند خداوند پدر و مادر کساني را بيامرزد که در ساخت بلوار و آباداني سيدمرتضي زحمت کشيده اند.

آقاي استاندار، حال در دوران مسئوليت جنابعالي دراستانداري، مجبورم به عنوان يک شهروند برخي حقايق را براي جلوگيري از يک تخلف کاملا آشکار  و خلاف قانون مطرح کنم. در صورتي که نظرات من اشتباه و خلاف واقع باشد کساني که اعتراض دارند، حق دارند بنا بر قانون مطبوعات پاسخ دهند

و در صورتي که جواب بدهند در شماره هاي آينده درج خواهد شد.

آقاي استاندار، استدعا دارم اين بخش از نظراتم را از مديران کل در استان بخواهيد پيگيري کنند و پس از بررسي، تصميم نهايي در بسته شدن يا باز شدن لاين کندرو سيدمرتضي اخذ شود، به استحضار مي رسد شهرداري کاشمر با هدف ساماندهي دست فروشان و يا با هدف ايجاد منابع درآمد برای شهرداری ، طرحي را تهيه کرده است که در بند 7 صورتجلسه يکصد و پنجاه و نهمين جلسه شوراي شهر در تاريخ 95/11/12 به تصويب تمامي اعضاي شوراي شهررسيده است. متن مصوبه از اين قرار است: « پيشنهاد شماره 7358 / 12 / 95 مورخ 20 / 9/ 95 شهرداري کاشمر مبني بر ساماندهي دست فروشان و بساطي هاي مجموعه ي زيارتي و سياحتي امام زاده اعظم سيدمرتضي )ع( توسط آقاي )نام محفوظ( مجري تخصصي برگزاري نمايشگاه عرضه ي مستقيم کالا به انضمام طرح توجيهي مطرح شد، مقرر شد 200 متر فاز اول که شهرداري طرح دارد شهرداري اقدام نمايد بعد از 200 متر آقاي( نام محفوظ) اقدام نمايد. همچنين مقرر شد کار به صورت مشارکتي با شهرداري انجام و توافقات لازم منعقد و به شوراي شهر ارسال گردد. »،ممکن است در زمان تصويب اين مصوبه، اعضاي شورا متوجه اين که اين ساخت و ساز در داخل لاين کندرو واقع شده است، نشده باشند و الا بعيد است هيچ یک به اشکالات قانوني آن توجه نکرده باشند ، اجرای این چنین طرحی نیاز به رای و موافقت کمیسیون ماده 5 دارد ، کميته ي انطباق در فرمانداري هم ، متوجه اشکال این مصوبه نشده است، در فرمانداري مي گويند مصوبه را رد کرديم، در شورا مي گويند فرمانداري هم تائيد کرده است، اما فرمانداري پس از شروع کار شهرداري و اعتراض مالکين معترض به اين ساخت و ساز در تاريخ 7/ 4/ 96 طي نامه اي به مدير کل دفتر امور شهري و شورا به انضمام تصاوير نظرش را در مخالفت به چنين ساخت و سازي اعلام کرده است، پاسخ مديرکل دفتر امور شهري و شورا در تاریخ 26 / 5/ 96 ، آن قدرشفاف نيست که منجر به توقف کار حتي به صورت موقت گردد.مشخص نيست که دفتر فني استانداري چقدر در جريان امور قرار گرفته است، ساخت و ساز شهرداري در قالب 4 واحد مجزا در حال انجام است يک واحد حقوق ارتفاقي موقوفه مهندس فتحي را برابر سند تک برگي که در اختيار دارد از بين مي برد و سه واحد ديگر حقوق ارتفاقي اداره اوقاف را برابر صورتجلسه ي تحويل و تحول مورخ 21 / 11 / 91 بين رييس اداره اوقاف و رييس اداره منابع طبيعي را از بين مي برد، اداره اوقاف براساس مالکيت يک سوم در پلاک سسفد و اخذ راي دادگاه برابر تعهد نامه اي که مبني بر حفظ و نگهداري پانزده هکتار از پارک جنگلي در تاريخ 7/ 11 / 91 در دفترخانه اسناد رسمي شماره يک داده است و سندي که در همين دفترخانه در تاريخ 9/ 11 / 91 با حضور نمايند ه ي ثبت اسناد، اداره اوقاف و امور خيريه و اداره منابع طبيعي به امضا رسيده است ، 15 هکتار از پارک جنگلی برابر کروکی و نقشه از قسمت جنوب شرقي به مالکیت اوقاف درآمده است ، حریم بلوار در این قسمت داخل پارک تا ردیف دوم درختان پارک می باشد ، قسمتي را که در حال حاضر شهرداري ساخت و ساز مي کند برابر اسناد اداره ی راه و شهرسازی کاملا در داخل حريم بلوار قرار دارد و در طرح هاي فرادست این مکان « تجاري تعريف نشده است » و اين خود يکي از مشکلات کار است. آن ها که صاحب نظر هستند تعجب مي کنند اعضاي شوراي شهر چگونه حاضر شدند چشم انداز پارک جنگلی را از بین ببرند و اين طرح را بدون توجيه فني بپذيرند ، فارغ از اين که اين نوع واحد هاي تجاري مشکل دست فروشان را در آينده حل نخواهد کرد ساختن 25 سوييت طبقه ي دوم به هيچ وجه در اين مکان توجيه فني ندارد.

پياده رو بلوار سيد مرتضي در پشت اين ساخت و ساز ها قرار گرفته است، ارتباط لاين کندرو با جاده ي کوهسرخ کاملا قطع شده است. فکر کنيد در فصل تابستان در اوج شلوغي وجود 25 سوييت بالاي مغازه ها و نزديک به 50 مغازه در حاشيه ي لاين تندرو،چه قدر باعث بروز ترافيک و خطرات احتمالي ناشي از آن خواهد شد، ايستگاه وسايل نقليه اعم از سواري و اتوبوس و ميني بوس چه خواهد شد، مکان پارکينگ زائران اين سوييت ها را کجا پيش بيني کرده اند؟

شواهد نشان مي دهد که شهرداري تصميم دارد مکان ميدان بلوار سيد مرتضي را با اين ساخت وساز تغيير داده و حدود 50 متر پايين تر از ساخت و سازهایش با ايجاد ميداني جديد قسمتی از لاين کندرو را در مالکيت خويش درآورد. ماده 96 تبصره 6 شهرداري ها را مالک مسير هاي عبوري معرفي مي کند اما براي توسعه ي يک مسير نه زماني که يک بلوار با عرض 150 متر از زمين هاي مالکين برابر اسنادشان در سال ها پيش ايجاد شده است و در حال حاضر شهرداري با ادعاي مالکيت  تقاضاي سند ثبتي از اداره ي ثبت و اسناد بنمايد.

آقاي استاندار، نه به عنوان يکي از اعضاي خانواده ي مطبوعات که رسالت ذاتيشان ديدباني در جامعه است بلکه به عنوان يک شهروند کاشمري از جنابعالي استدعا دارم با همان نگاه مرحوم باقر پيرنيا و مرحوم مهندس محمد فتحي که در زمان حياتش علاوه بر آبادي سيد مرتضي قصد « ايجاد يک شهرک سالمندان را که در نوع خود در کشور نمونه باشد داشت » به اين معضل نگاه کنيد، اين گره به دست تواناي شما باز مي شود، اجازه ندهيد با اين نوع ساخت و ساز، از ارزش خدمات خردمندانه گذشتگان کاسته شود و آيندگان سطح خردمندي مديريتي ما را به سخره گيرند و شورای شهر و شهرداری به لحاظ نادیده گرفتن حق مالکیت موقوفه ی مهندس فتحی مورد سرزنش افکار عمومی قرار گیرند.

مجموع رتبه (1)

5 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.