کمی درددل در آستانه گذر از ده ‏سالگی نشریه

اخبار ترشیز
Typography

این نشریه در اسفند ماه امسال وارد یازدهمین سال انتشار خود می‏شود. دویست و سی وهفتمین  شماره نشریه مصادف با سالروز تولدش خواهد بود. در یک دهه فعالیت این نشریه شاهد انواع حُب و بُغض‏ها بودیم. برخی طلبکار بودند. برخی ما را نقد کردند. برخی ایراداتی گرفتند. موافق و مخالف دیدگاه‏های داشتند. هر سال سعی کردیم در مراجعه حضوری به اقشار مختلف، فراز و نشیب‏های کارمان را بررسی کنیم. برخی در بیان دیدگاه‏هایشان نگاهی منصفانه داشتند. برخی نیز بی‏تعارف قصد تخریب داشتند. در برابر کارکرد نشریه شاهد سه نوع برخورد بودیم.

برخی خود را به خواب زده بودند. در بین اینان از هر دو طیف شهرستان افرادی دیده می‏شود. رُک بگوییم؛ بعض اصولگرایان حضور ما را هنوز هم بعد از ده سال بر نتابیدند. به همان اندازه بعض اصلاحاتیان همین نگاه را داشتند. اینان در هر حال به ظاهر سکوت و به باطن تحرکاتی داشتند که حکایتش بماند برای روزگاری دیگر. از این منظر ظهور و پویایی و بالندگی نشریه برای این افراد چندان جالب نبود. یادمان باشد آنی که خود را به خواب زده است را نمی‏توان بیدار کرد. برخی اظهار نظرهای کردند. ممنون اینان اعم از موافق  و مخالف در عمل مشوق ما بودند.

 خدا اینان را خیر جزیل عنایت بفرماید. آراء و نظرات اینان در کم رنگ کردن نقاط ضعف و پررنگ ‏کردن نقاط قوت موثر بودند. اینان رُک حرف‏هایشان را زدند و بر عکس آن برخی اول، غیر شفاف نبودند. حساب ما با اینان مشخص و روشن بود. از هر طیف سیاسی منطقه در بین اینان دیده می‏شد. هر از گاه نشریه را برای این موافقان و منتقدان و مخالفان رُک گو می‏بردیم و نظر می‏خواستیم. سکوت و واکنش و کلام اینان روشنگر حرکت ما بود. برخی نیز به تمام معنا رقیب بودند. اینان بنا به دلایل مختلف رقیب محسوب می‏شدند. بیشتر این دلایل سیاسی بودند.

اینان در اینترنت و شبکه‏های مجازی و در قبال انواع نشریات به سبکی که دوست داشتند، به رقابت پرداختند. بودن اینان هم برای نشریه خوب بود. برخی اینان را تهدیدهای فراروی فعالیت ما تعبیر می‏کردند و ما اعتقاد داشتیم که باید تهدید را تبدیل به فرصت کرد. انصافاً برخی از تلاش‏های حامیان اینان در عرصه رقابت برایمان سخت بود. فرض کنید که نهاد به طور خاص از رقیب و رقیبان نشریه حسب نگاه‏های سیاسی حمایت کند، همان حکایت هفتاد به سی مدنظر است. این تفکر حمایتی در حوزه رقابت آزار دهنده بود، ولی همانطور که عرض شد هنر ما تبدیل تهدیدها به فرصت‏هاست.

هر نشریه برای روی پا بودن و روی پا ماندن به مدیریت هزینه‏ها نیازمند است. هزینه‏های هر نشریه گستره خاص خود را دارد. برخی با اخذ وام می‏توانند طرحی در اندازند و وامی بگیرند و به هدفشان برسند و در این راه از انواع حمایت‏ها بهره ببرند. هزینه یک مکان مناسب به طور خاص از رقیب و رقیبان نشریه حسب نگاه‏های سیاسی حمایت کند، همان حکایت هفتاد به سی مدنظر است. این تفکر حمایتی در حوزه رقابت آزار دهنده بود، ولی همانطور که عرض شد هنر ما تبدیل تهدیدها به فرصت‏هاست.

 .

هر نشریه برای روی پا بودن و روی پا ماندن به مدیریت هزینه‏ها نیازمند است. هزینه‏های هر نشریه گستره خاص خود را دارد. برخی با اخذ وام می‏توانند طرحی در اندازند و وامی بگیرند و به هدفشان برسند و در این راه از انواع حمایت‏ها بهره ببرند. جمع جبری هزینه یک مکان مناسب، هزینه اصحاب آن رسانه، هزینه چاپ و توزیع و مسایل ریز و درشت مراحل مختلف در نوع خود قابل تامل است. اقتصاد رسانه مقوله‏ای است که باید جدی گرفته شود. کمک یک حزب، یک جریان، عده‏ای خاص و پشتیبانی این واحد صنعتی یا آن موسسه خاص همه و همه از منظر اقتصاد رسانه قابل بررسی است.

شانس بزرگ اصلاحاتیان آن است که سران این طیف معنای رسانه را می‏دانند. با قدرت پیام آشنا هستند. می‏دانند که باید ازیک یا چند نشریه‏شان حمایت کنند بیش از این در سلسله مطالبی به این مهم اشاره کردیم که اصولگرایان کاشمر دل به رسانه همسوی خود ندارند و با کارکرد پیام و قدرت رسانه بیگانه هستند. از این جمله برخورنده تعجب نکنید. بزرگان طیف اصولگرایی کاشمر از این نوشته با خبر نخواهند شد، چون اهل خبر و مسایل مربوط به خبر نیستند. گاهی می‏شنویم بزرگان اصلاحات به دفعات به دیدار اصحاب رسانه همسوی خود رفتند، می‏شنویم که اینان سالروز تاسیس نشریات مختلف طیفشان را پاس می‏دارند.

به نظر شما اصولگرایان می‏دانند نشریه سرو کاشمر کی متولد شده است؟ و چند ساله است؟ این دو سوال هم برخورنده است، بر ما خُرده نگیرید. برای ما هم اینگونه نوشتن سخت است ولی یک واقعیت تلخ است که بزرگان اصولگرایی در کاشمر به این قبیل مسایل تعلق خاطری ندارند. با این همه خوشحالیم که در این ده سال تولید محتوا کردیم. به حوزه‏های مختلف توجه خاصی داشتیم. از شماره اول تاکنون سعی داشتیم در طرح هر موضوع به ارائه راهکارهای مختلف بپردازیم. برگ برنده ما مطالب تالیفی و تولیدی است. از کپی نوشته سایرین و  مطالب اینترنتی پرهیز داشته و داریم.

برخی به لطایف‏الحیل ما را سیاه‏نما خواندند. امید اینان خودشان را به خواب نزده باشند. این اختیار را به ایشان می‏دهیم که از شماره یک تا همین شماره به دلخواه شماره‏های را با ذکر موارد سیاه‏نمایی مشخص بفرمایند تا پاسخگو باشیم و ثابت کنیم این موارد که همراه با انواع راهکارها را و پیشنهادات هستند از مصادیق سیاه‏نمایی نبوده و نیستند. البته دوست داریم معنای سیاه‏نمایی را از دید اینان بدانیم. اینان که اینگونه ما را می‏نوازند کاش راضی به یک مصاحبه اختصاصی می‏شدند. کاش به افکار عمومی توضیح می‏دادند چند بار به لطایف‏الحیل یک مصاحبه را از امروز به فردا به تعویق انداختند و هنوزم هم راضی به مصاحبه نشدند!

در این ده سال به حوزه‏های خاص ورود ویژه‏ای داشتیم. یادداشت‏های این نشریه در حوزه صنعت گردشگری قابل تامل است. توجه به فرهنگ عامه و مباحث فوکلوریک و آیین‏های سور و سوگ و آداب و رسوم را یک ضرورت دانسته و می‏دانیم. به روستا نگاه ویژه‏ای داشته و داریم. توجه به نخبگان، توسعه شهرستان، مدیریت شهری، ورزش، مسایل جوانان، فرهنگ و هنر، طنز، کودکان و نوجوانان، بازنشستگان و مسایل اجتماعی جامعه از منظر روانشناسی و جامعه شناسی از دغدغه‏های همیشگی این نشریه بوده و هست. سروقامتان ستونی است که در اکثر شماره‏های این نشریه جایگاهی خاص داشته و دارد.

احترام به ساحت پر تلالو شهیدان از همین منظر مدنظرمان بوده و هست. بحث کتاب همیشه مدنظرمان بوده است. مقالات و یادداشت‏های متعددی برای ترویج فرهنگ مطالعه داشته و داریم. محیط زیست و احترام به آن و فرهنگ‏سازی در این حوزه مورد علاقه ما بوده و هست. اولین مقالات مربوط به سه‏شنبه بدون خودرو و پویش آرتوان در این نشریه منتشر شد. نگاه نقادانه به بسیاری از حوزه‏ها داشته و داریم. این نقد در حوزه‏های؛ سیاست، فرهنگ، اقتصاد و مسایل اجتماعی درخشش بالایی داشته است. همانطور که عرض شد سعی داریم در هر بحثی راهکاری هم ارائه کنیم. سعی کردیم از خطوط قرمز عدول نکنیم.

سعی کردیم اهل بزرگ‏نمایی و کوچ‏نمایی‏های رایج نباشیم. اعتقاد داریم باید ارزش‏های انقلاب اسلامی را ترویج کنیم. از همین منظر مسایل مربوط به نظام را مورد توجه داشته و داریم. دفاع مقدس و تاریخ انقلاب از علایق ثابت این نشریه است. سعی کردیم برای اقشار مختلف مطلب ارائه کنیم. در همین راستا در کنار دو هفته‏نامه سرو کاشمر شاهد تولد نشریه جدید سرو بچه‏ها هستیم. در نقشه راهی که داریم می‏خواهیم همچنان تولید محتوا را جدی بگیریم. روزی مجموعه تولیدات این نشریه در کسوت کتاب عرضه خواهد شد. در کنار انتشار نشریه، به حضور در اینترنت هم توجه داریم. سایت نشریه علاقه‏مندان خاص خود را دارد.

خوشحالیم اعلام کنیم برخی از کاشمری‏های مقیم سایر جاها و کشورها از پنجره سایت نشریه در جریان وقایع شهرستان هستند. حضور در شبکه‏های اجتماعی هم در دستور کار نشریه است. هم اینک کانال تلگرامی نشریه فعال است. این فعالیت‏ها را افزایش خواهیم داد. توجه به تهیه گزارش و یادداشت‏نویسی و مصاحبه و تحلیل مسایل از امتیازات نشریه است. نقاط ضعف هم داریم. یکی از بزرگترین مسایل فراروی ما همان بی‏توجهی برخی از بزرگان اصولگراست. دوست داشتیم اینان برای یک بار هم شده سطوح توقعاتشان را برایمان تبیین می‏کردند. یک نشریه دوستدار یک انسجام تشکیلاتی است.

شاید نقطه ضعف ما این است که نتوانستیم باب دل این برخی از بزرگان اصولگرا باشیم. شاید هم این امتیاز ماست. تشدد نظر در بین اصولگرایان برای ما هم آزاردهنده است. آزاردهنده‏تر وقتی است که اینان تحلیل‏ها و تفسیرهای ما را به پشیزی نگرفتند. هر چه هست عدم احاطه اینان بر قدرت رسانه یک درد است. عدم ورود قوی به برخی از حوزه‏ها از جمله نقاط ضعف ماست. باید به مسایل کارگری ورود کنیم. توجه به مسایل زنان یک ضرورت است. در حوزه‏های وقف، دانشگاه‏ها، حوزه‏های علمیه، تاریخ کاشمر، روستاشناسی، حوزه بهداشت و درمان و بحث بازار باید قوی‏تر به طرح موضوع بپردازیم.

باید به فکر برنامه‏ریزی برای ارائه یک پروژه برای احداث یک فضای اداری مناسب حال نشریه باشیم. بخشی از منزل مدیر مسئول به فضای اداری نشریه اختصاص یافته است. باید همچنان در حوزه اقتصاد رسانه به یادمان باشید که نگاه هفتاد به سی ملکه ذهن برخی متنفذان است. لذا باید روی پای خود باشیم. باید همچنان به یادمان باشد که برخی از فرادستان شهرستان همه را برابر و برخی را برابرتر می‏بینند. باید به عنصر مصاحبه بیشتر توجه کنیم. اقشار مختلف منتظر ما هستند که به میان آنان برویم و درددل‏هایشان را منعکس نماییم. بد نیست بدانید برخی دوست دارند دست‏اندازهای در پیش روی ایجاد کنند.

این دست‏اندازها به زعم آنها خیلی هم استاندارد هستند، فرض کنید کارمند یک مجموعه‏ای با نشریه همکاری دارد، دور از ذهن نیست ارتباط یک مقام عالی با فرادستان آن کارمند که مراقب نیش قلمت باش. گذر از انواع دست‏اندازها نیش و نوش‏های را به همراه داشته است. سخت جانی ما برای برخی آزاردهنده است. عهدی داشتیم که در عرصه اطلاع‏رسانی و آگاهی‏بخشی به اصولمان پای‏بند باشیم. پای‏بندی به اصول هزینه‏های دارد. گفتیم که برخی خود را به خواب زده‏اند، برخی نقد می‏کنند، برخی تشویق می‏کنند و برخی مخالفت می‏فرمایند. دم همه اینان گرم. امید بتوانیم گامی موثر برای اعتلا و پیشرفت کاشمر و کشور برداریم

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.