نه خود را گول می زنیم ، نه گول عوام فریبان را می خوریم

اخبار ترشیز
Typography

 

سیدعلیرضا نبوی ثالث

صدنامه فرستادم، صدراه نشان دادم

یا راه نمی دانی، یا نامه نمی خوانی

«مولوی»

چهارشنبه 18 بهمن 1396 به مناسبت دهه ی فجر در محل شهرداری کاشمر مراسمی با حضور نماینده ی شهرستان در مجلس شورای اسلامی و امام جمعه و مسئولین برگزار شد ، در این جلسه جناب دکتر بنیادی ، اظهاراتی دارند که قابل نقد است .


در تحلیل سخنان ایشان ، نیاز است چند گلایه و چند راهکار داشته باشیم . در این جلسه دکتر بنیادی با یک نگاه فرادستی ، مسئولین ادارات را نصیحت می کند، از نشریات هم با بیان این که همه را مطالعه می کند گله دارد که رسانه ها راهکار ارائه نمی دهند و به آنها توصیه می کند که « به هر حال ما نباید خود را گول بزنیم » در تکمیل فرمایش ایشان حرف ما این است که آقای نماینده ، همه ما باید مراقب باشیم « نه خود را گول بزنیم ، نه گول عوام فریبان را بخوریم .» یادآوری چند نکته با توجه به سخنان ایشان خالی از لطف نیست.
آقای نماینده، نظام شورایی از بارزترین شیوه های عقلایی در زندگی اجتماعی است اما زمانی که انسان را از پوسته ی خود محوری و تک روی و خود کامگی بیرون آورد. سال هاست از بلوغ شورا و وقت آزمایش و خطای آن گذشته است، نباید به خاطر نیاز شهرداری ها به منابع درآمد پایدار، شورای شهر به سراغ منابع درآمدی برود که با اصول حقوق عمومی مردم در جامعه سازگار نیست و یا دست به ساخت و سازهایی بزند که هم خلاف قانون است و هم با حقوق شهروندان تعارض دارد .
یکی از محاسن شهردار قبلی مهندس اسماعیل پور این بود که تمام کارهای عمرانی و خدماتی در زمان وی تا زمانی که کار پژوهشی انجام نمی شد و طرح مطالعاتی آن به تصویب دفتر فنی استانداری نمی رسید ، اجرا نمی کرد،هر نهاد و دستگاهی در مدیریت شهری ، وقتی می خواهد طرح و پروژه ای را اجرا کند باید مطالعات لازم و پژوهش کافی را در مورد آن انجام دهد تا از دوباره کاری برخی پروژه ها جلوگیری شود.
آقای نماینده ، شما در بخشی از سخنانتان می فرمایید: چرا نیروی انتظامی باید انسداد ایجاد کند در پیشرفت امور ، چرا اداره ی برق نمی گذارد این کار انجام شود ؟
از قدیم گفته اند به در میگن که دیوار بشنود ، بهتر نبود شما اسم خود شهرداری را هم می آوردید که چرا شهرداری باید انسداد ایجاد کند تا هم حرفتان را زده باشید و هم جانب بی طرفی رعایت شود. جسارتا این گونه می گفتید همه ی مدیران باید به قانون احترام بگذارند، نیروی انتظامی هم برای زدن بنرهای تبلیغاتی اش در سطح شهر باید از شهرداری مجوز بگیرد و شهرداری هم برای تردد وسایل نقلیه اش یا کنده کاری در سطح شهر باید ضوابط و مقررات مورد نظر نیروی انتظامی را رعایت کند.
می فرمایید که « فرمانداری نقش موثری در پیشبرد امور دارد، من این را به جد تاکید می کنم ، واقعا فرمانداری هم فرمانده هست و فرمان ران هست ، فرمان ران هست برای همه ی دستگاه ها و می تواند نقش خیلی بهتری را ایفا کند و نقش خیلی قدرتمندتری در این اتحاد ایجاد کند ، این توقعی است که ما داریم . »
آقای نماینده، وقتی در جلسه معارفه نوزدهمین فرماندار در حضور معاون اجتماعی سیاسی امنیتی استانداری به شهردار اجازه ی حرف زدن می دهید و شهردار جوری حرف می زند که گویا همه کاره ی شهر در حوزه سیاسی و عزل و نصب هاست، آیا فرمان را واقعا به دست فرمان ران داده اید. نشریه سرو شماره 194 در همان زمان مطلبی با موضوع « هنوز در بحث تداخل مسئولیت ها گرفتار هستیم ؟!» به قلم مدیر مسئول درج کرد پس از اشاره به سخنان شهردارنوشت که : « به نظر نگارنده دریافت اولیه از سخنان شهردار این است که شهردار کاشمر در تداوم و استمرار و یا تغییر فرماندار نقشی بر عهده دارد . با شنیدن سخنان شهردار این سئوال به ذهن متبادر می شود . آیا در کاشمر تداخل نقش ها وجود دارد و ما هنوز در بحث تداخل مسئولیت ها گرفتار هستیم .»
اگر شما نشریات را درست مطالعه می کنید، برای اهل بشارت، اشارت کافی است، چرا در این مدت که از آن زمان گذشته است ، سعی نکردید در تعدیل چنین رفتاری ، اقدامی ملموس داشته باشید . آقای نماینده شما می فرمایید : « من خودم رسانه های محلی را مطالعه می کنم ، یک بار هم در جلسه ی بعد از انتخابات گفتم راه کاری ارائه نمی دهند ، فقط می بینم این رسانه یا مطبوعه یک چیز منفی را می نویسد ، الان مدتی است یک ستونی درست شده بر علیه شهرداری نوشته می شود ، خوب آقای دادستان به عنوان مدعی العموم باید از این مجموعه بخواهد که اگر شما بزرگوار سند و مدرکی دارید ، شما حق دارید ، آن را پیدا کنید و گرنه چرا فضای منفی و سیاه نمایی بر علیه یک دستگاه ایجاد کنید ، به هر حال ما نباید خود را گول بزنیم .»
آقای نماینده، راهکار های مطبوعات غیر مستقیم در انتقاد هایشان نهفته است و همه مطالب اجتماعی خود نیز نوعی راهکار محسوب می شود .

به طور کلی این نوع گفتمان درباره نشریات ، وقتی جنابعالی از پشتیبانی فرهیختگانی چون باغ حکمت ترشیز و کتابکده ی نردبان آسمان برخوردارید ، دور از انتظار است که برای بستن دهان رسانه های محلی چنین استدعایی از مدعی العموم داشته باشید .
آقای نماینده ، مطبوعات قانون خاص خودشان را دارند ، حق تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب ندارند اما رکن چهارم دموکراسی اند ، شما با زدن اتهام سیاه نمایی از دادستان می خواهید به عنوان مدعی العموم باید از یک مجموعه بخواهد که مدارکش را ارائه بدهد . شما به جای این که پشتیبان رسانه ها باشید ،
حرف هایتان بوی محدودیت برای رسانه ها را می دهد .
آقای نماینده ، برابر ماده ی 3 قانون مطبوعات ، مطبوعات حق دارند نظرات ، انتقادات سازنده ، پیشنهادها ، توضیحات مردم و مسئولین را با رعایت موازین اسلامی و مصالح جامعه درج و به اطلاع عموم برسانند و برابر ماده ی 4 قانون مطبوعات هیچ مقام دولتی و غیر دولتی حق ندارد برای چاپ مطلب یا مقاله ای در صدد اعمال فشار بر مطبوعات برآید و یا به سانسور و کنترل نشریات مبادرت کند .
برابر ماده 23 قانون مطبوعات کسانی که در مطبوعات در معرض انتقاد قرار می گیرند حق پاسخگویی دارند.
آقای نماینده، لطفا شما به این سوال پاسخ دهید ، آیا بی توجهی جنابعالی در این جلسه به ساخت و ساز شورا و شهرداری در بلوار سید مرتضی یک نوع خود گول زنی نیست، تبعات داستان بسته شدن لاین کندروی سیدمرتضی در آینده گریبانگیر شما هم می شود زیرا زمانی در حال انجام است که شما نماینده ی مردم کاشمر هستید . به دلایل شهردار در دفاع از ساخت و ساز در لاین کندرو ، که در حضور خودتان در این جلسه ابراز داشته دقت کنید، « کاری که ما انجام دادیم ، آقای دادستان که نیشابوری هستند و االان رئیس دادگستری هستند ، هر زمان که وارد شهر می شدند ، زنگی به من می زدند ، که این آلونک های زشت ، دکه های نازیبا ، که به خاطر جلسه و شان اداری آن نمی توانم بگویم با چه مواردی در آن جا متاسفانه روبرو می شدیم و شده بود یک محیط کاملا نا امن برای محیط اجتماعی 30 هزار نفره ، ما 25تا سوئیت ، 32تا واحد تجاری برنامه ریزی کردیم ، در دوتا دادگاه بدوی ، تجدید نظر هم شهرداری حاکم شد مبتنی بر اعتراضی که بود ، حالا یک نفر مدعی بشه ، بابت کاری که در دو دادگاه صالحه تعیین تکلیف شده و تجدید نظر ، شهرداری به عنوان ملکی که در اختیار شهرداری بوده ، طبق تبصره 6 ماده ی 96 و ما هم مانند شهرداری مشهد در بسیاری از موارد استفاده خدماتی و انتفاعی توام با هم می کند ، این وظیفه را داریم در طرح تهیه شده شرکت زیست کاووش در 15 سال قبل از مدیریت بنده ، قطعه ی تجاری در آن جا دیده شد ، و استانداری هم به ما ابلاغ کرده، حالا وارد پاسخگویی مستقیم نمی شوم، عزیزان خواسته هایی دارند که خواسته هایشان تقریبا شخصی است و اگر ما برآورده نکنیم دیگر کسی از ما بدتر نباید باشد ولی خوشحال هستیم بالاخره سعه صدر و تحملی بدهد و تشکر می کنم از نماینده محترم که ریزبینانه توصیه ها و ارشادات خودشان را به این حوزه عنایت کردند و ما زبان نقد ولو به ناصالحی هم باشد منجر به افزایش آگاهی و اطلاعات عمومی خواهد شد.»
آقای نماینده، درج سخنان شهردار را فقط به خاطر ارائه راهکار آوردم.
اولین راهکار: آقای شهردار می گویند برخی عزیزان خواسته های شخصی دارند، به زعم نگارنده ، شهرداری متعلق به عموم شهروندان است، شهردار نباید تسلیم هیچ خواسته ی شخصی به ناحق شود، ولی از قدیم گفته اند:« ظلم باالسویه عدل است، و عدل اختصاصی ظلم است.» در شهرداری باید با همه ی شهروندان یکسان برخورد شود، شهرداری قانون را اجرا کند، نباید پرونده افراد وابسته به یک جناح سیاسی را با ایرادهای بنی اسرائیلی مشمول زمان کرد و از رسیدگی به آن پرونده در کمیسیون ماده صد، خلاف مقررات جلوگیری کرد، نباید در رسیدگی به پرونده افراد شناخته شده منتسب به یک جناح آن قدر چوب لای چرخ پرونده آنان بگذارد تا بندگان خدا از قبیل «طالب ک» مجبور شوند برای رسیدگی به مشکلاتشان به اداره اطلاعات زنگ بزنند.
دومین راهکار: آقای شهردار می گویند: به احترام آقای دادستان در انتقاد به آلونک ها و دکه ها، آن ها را جمع کردند و اقدام به ساخت و ساز کردند. به زعم نگارنده شهرداری و اعضای شورای شهر با این کار به جای این که ابروی بلوار را درست کنند، چشم بلوار را کور کرده اند، خیلی راحت با هزینه کمتر می توانستند با ایجاد داربست های شکیل فلزی و کشیدن چادر های زیبا حتی با هزینه ی خود دست فروشان به صورت موقت این مشکل را رفع کنند.

سومین راهکار: آقای شهردار می گویند در پانزده سال پیش در طرح زیست کاوش در این نقطه یک قطعه تجاری دیده شده است، اولا وقتی ما می پرسیم چرا طرح زیست کاوش را در ساماندهی وضعیت سیدمرتضی اجرا نمی کنید می گویند: این طرح به تصویب نهایی نرسیده است، ثانیا اگر دقت کنید متوجه خواهید شد قطعه تجاری مورد نظر آقای شهردار به شکلی جزئی در لاین وسط بلوار که محل رفت وآمد پیاده ها هست به صورت یک طبقه پیش بینی شده است نه در مسیر وسایل نقلیه وسط لاین کندرو به صورت دو طبقه ، فرض کنید این قطعه تجاری در همان قسمت فعلی باشد آن زمان اداره اوقاف در بحث مالکیت براساس رای دادگاه حاکم نبوده است، موقوفه فتحی سند تک برگی نداشته است، در حال حاضر وقتی برابر نقشه ی موجود در اداره راه و شهرسازی این قسمت جزء لاین کندرو بلوار سیدمرتضی است و در طرح های فرادست این مکان تجاری تعریف نشده است، هرنوع تغییر نیاز به رای کمیسیون ماده پنج دارد، با وجود این مستندات آیا هنوز اعضای شورا و شهردار به این تنیجه نرسیده اند که این ساخت و ساز از ابتدا کاری اشتباه بوده است و باید متوقف شود و قبل از این که این ساخت و ساز خلاف، منجر به نارضایتی عمومی شود و به مقامات خارج از سطح استان کشیده شود، در کمال متانت و تواضع این مشکل را حل کند، هر نوع طرحی را حداقل در وسط بلوار پیاده کنند، هیچ گاه شهرداری مشهد نیامده است در وسط لاین کندرو یا تندرو بلوار وکیل آباد به استناد تبصره شش ماده 96 ساخت و ساز کند، شاید در قسمت وسط بلوار وکیل آباد شاهد اقدامات مشابهی باشیم.ضمنا قسمت مالکیت موقوفه مهندس فتحی در حد آهن ریزی است و هنوز برای ایشان حق شکایت محفوظ است، اگر واقعا درست نشریات را مطالعه می کنید به احترام حقوق شهروندی لطفا در رفتارتان تجدید نظر کنید.
آقای نماینده حسن ختام مطلب یک درخواست دارم ، در تاریخ 16 شهریور 96 از مسئول دفترتان جناب آقای دهقان خواهش کردم یک مصاحبه اختصاصی با نشریه سرو کاشمر بگذارید ، بی صبرانه منتظر برنامه ریزی جنابعالی هستیم.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.